Pacienti mají naději. Češi vyvíjejí šetrnější chemoterapii

Zdraví
9. 1. 2012 09:43
Šetrnější chemoterapie by mohla u některých pacientů pomoci odstranit strach a obavy z léčby.
Šetrnější chemoterapie by mohla u některých pacientů pomoci odstranit strach a obavy z léčby.

Vědci z Brna jsou na cestě k objevu, který by snížil zatížení pacientů při léčbě rakoviny. Zjednodušeně řečeno jde o šetrnou chemoterapii, po které nevypadají vlasy. Výzkum, na kterém se podílejí experti z britské Warwické univerzity, zveřejnil časopis Nature Chemistry.

Nadějí je podle deníku Mladé fronty Dnes objev profesora Viktora Brabce a Jaroslava Maliny z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd. Pokud se dosavadní výsledky jejich hledání účinnější a šetrnější chemoterapie potvrdí i v klinické praxi, znamenalo by to výraznou změnu v léčbě rakovinových nádorů. Lidé by se jí mohli dočkat do deseti let.

Základní látkou současné chemoterapie, takzvaných cytostatik, je platina s nežádoucími vedlejšími účinky. Zničí nádor, ale oslabí imunitní systém. Pacientovi pak na čas hrozí komplikace i kvůli jinak neškodným infekcím. Jedinečnost Brabcova a Malinova objevu spočívá právě v tom, že jejich způsob chemoterapie by na pacienta nepůsobil tak drsně jako až dosud platina. Nahradit by ji měly sloučeniny železa a zinku.

Platina navíc nezabírá na všechny typy nádorů, některé z nich se dokonce vůči ní po jisté době od nasazení stávají rezistentními. "Zatím vše nasvědčuje tomu, že námi navrhované sloučeniny železa a zinku by mohly pronikat do rakovinou zasažených buněk a zastavit jejich nekontrolovatelné dělení - tedy rakovinové bujení," uvedl Brabec.

Z výzkumu česko-britského týmu vyplývá i další slibný poznatek: nově objevené sloučeniny železa a zinku neničí jen rakovinné buňky. Spolehlivě likvidují i bakterie. Tato nová "metalofarmaka" by tak mohla časem tvořit základ mnohem účinnějších antibiotik, vůči nimž bakterie nebudou imunní.

Nová metoda by podle předního českého onkologa Pavla Klenera snížila mezi pacienty strach z chemoterapie; lidé by tak neodkládali návštěvu lékaře a přišli by s podezřením na nádor včas.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ