Vitamin E zpomaluje alzheimera, ale lékaři se bojí vysokých dávek

Zdraví
2. 1. 2014 17:09
Vitamin E možná blahodárně působí na pacienty s alzheimerem. Otázkou však je, zda jeho vysoké dávky nejsou pro pacienty nebezpečné.
Vitamin E možná blahodárně působí na pacienty s alzheimerem. Otázkou však je, zda jeho vysoké dávky nejsou pro pacienty nebezpečné.

Vitamin E podle amerických odborníků příznivě působí na pacienty s Alzheimerovou chorobou. Ovlivňuje totiž jejich schopnost plnit každodenní úkoly a zpomaluje rozvoj nemoci. Má to však jeden háček - účinná dávka je prý příliš vysoká a mohla by mít zdravotní následky.

Studie vědců z Minneapolis VA Health Care System podle BBC probíhala u více než šesti stovek jedinců s lehčí nebo střední formou nemoci. Pacienty rozdělili odborníci na tři skupiny, přičemž první z nich podávali každý den dávku vitaminu E, druhé speciální lék memantin a třetí dostávala placebo. Předmětem zájmu sledování probíhajícího více než dva roky byla schopnost nemocných vykonávat každodenní úkoly, jako je oblékání, nakupování apod.

Půl roku navíc

Pacientů s Alzheimerovou chorobou přibývá, snižuje se i jejich věk (ilustrační foto).Nakonec se ukázalo, že pacienti konzumující vitamin E na tom byli značně lépe. Zhoršení nemoci se u nich zpomalilo v průměru o celých devatenáct procent a nebyli tolik odkázaní na pomoc pečovatelů. Pro lepší představu bychom mohli tento pokrok přirovnat k půlročnímu zpomalení rozvoje nemoci, které se projevuje právě na běžných aktivitách pacientů. Dokonce ani lék memantin určený pro jedince postižené Alzheimerovou chorobou neměl takový účinek, píší vědci v lékařském magazínu JAMA.

"Naše zjištění naznačují, že vitamin E má pro pacienty s lehkou nebo středně pokročilou Alzheimerovou chorobou přínos. Zpomaluje totiž rozvoj nemoci a zhoršení stavu," tvrdí vedoucí studie Maurice Dysken.

Obezřetnost na místě

Doktor Doug Brown z americké alzheimerovské společnosti však upozorňuje na nutnost dalších testů, které by výsledky potvrdily a dokázaly zdravotní nezávadnost vysokých dávek vitaminu. Běžně se totiž prostřednictvím doplňků podává zhruba pětkrát menší dávka, než jakou dostávali pacienti. Zatím tedy nenastal čas, kdy by bylo vhodné tuto léčbu pacientům doporučit.

Poslední dobou se mnohá vědecká pracoviště zabývají vlivem jednotlivých látek obsažených ve stravě a především tělesných aktivit na zpomalení rozvoje Alzheimerovy nemoci. Podle lékařky Ivy Holmerové je třeba se věnovat pohybovým a duševním aktivitám a konzumovat čerstvou stravu s dostatkem vitamínů a mikronutrientů. "Potřebné látky získané v tabletce proti výskytu Alzheimerovy choroby nepomáhají, zatímco u jejich přirozených zdrojů tomu je naopak," říká spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti.

Vitamin E je souhrnný název pro takzvané tokoferoly. Přirozené tokoferoly vyrábějí pouze rostliny. Hrají důležitou roli například při vývoji svalstva. Přírodním zdrojem je salát, sója, mléko, burské oříšky a další. Jde o nejdůležitější antioxidant v těle, který chrání buňky před účinky volných radikálů. Pomáhá zpomalovat stárnutí a působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Podle některých zdrojů navíc zlepšuje hojení ran, podporuje tvorbu pohlavních buněk a činnost nervového systému. V případě nadbytku je relativně netoxický, ale nesmí se podávat dva týdny před operací a po ní.

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ