Místo krásy pláč
Zpackaných plastických operací v Česku přibývá
20.08.2013 10:50 Původní zpráva
V Česku bývá ročně provedeno podle odhadů odborníků zhruba 500 nepovedených estetických zákroků a plastických operací. Plastičtí chirurgové proto varují před nekalou konkurencí a upozorňují na možná nebezpečí. Jak se následků po nezdařených zákrocích zbavit a na co si dát pozor?
Mladá žena sedí ve vyšetřovacím křesle a pláče. Její sny se zhroutily, přání mít krásný nos se změnilo v obrovskou noční můru. Operací deformovaný nos v ní vyvolává depresivní stavy a ani návštěvy u psychiatra její celkový psychický stav moc nelepší. Další pacientce zůstaly nerovnosti na stehnech a bocích a jejich náprava trvala dva roky. Podobných příběhů je více a všechny mají stejný základ - nesprávně provedený zákrok.
"V posledních letech se objevuje čím dál větší množství nepřeberných nabídek různých estetických zákroků," říká primář Otakar Lucák z Kliniky plastické chirurgie v Ostravě. Řada nových klinik a estetických studií se podle něj chce finančně přiživit na rozjetém byznysu. Zákroky přitom často provádějí neodborníci - ve většině případů sice jde o lékaře, ale ne o specialisty na plastickou chirurgii.
Možné to je i kvůli tomu, že výkony nehradí zdravotní pojišťovny, tudíž se podle primáře nekontroluje, kdo zákroky provádí. "Vyšetřoval jsem pacientky, kterým botulotoxin a kyselinu hyaluronovou kvůli vráskám aplikoval obvodní lékař nebo také zdravotní sestra a další," popisuje. V některých kosmetických studiích se prý provádějí i operace načerno.
Desítky reoperací
Neomylný nemusí být ani vyškolený plastický chirurg. "Plastická chirurgie je obor velice lukrativní. Tato skutečnost se často projevuje u čerstvě atestovaných plastických chirurgů. Aniž by měli dostatečnou erudici, odcházejí do soukromých praxí za snadnějším výdělkem. To samozřejmě přináší některé nepříznivé důsledky," potvrzuje plastický chirurg Jan Měšťák s tím, že nejčastější příčinou špatných pooperačních výsledků a stále zvyšujícího se počtu reoperací je odborné selhání plastického chirurga, obvykle v soukromé praxi.
Neznamená to však, že mladý nadějný plastický chirurg nemůže mít dobré výsledky. Podle Lucáka je v naprosté většině případů špatný výsledný stav napravitelný, způsobí-li jej plastický chirurg. "Skoro jeden měsíc v roce operujeme pokažené pacientky," bilancuje. "Já jsem v roce 2012 provedl 32 reoperací nosů z jiných pracovišť. Na Esthé v témže roce provedli plastičtí chirurgové více než třicet reoperací prsů," doplňuje Měšťák.
Oba lékaři se on-line deníku TÝDEN.CZ svěřili také s obavou z klamavých reklam. Podstatné je, aby se nikdo nenechal oslnit nabídkami a pořádně si prověřil lékaře, který má zákrok provádět.
Nos a prsa
Následky špatné práce lékaře mohou mít řadu podob. K těm méně závažným patří ztráta peněz zaplacených za výkon bez jakéhokoli výsledku, horší už je špatný výsledek zákroku. Sem patří například křivý nos nebo nerovnosti po liposukci. Mezi špatně napravitelné se řadí závažné infekční komplikace při implantaci prsních implantátů, trvalé deformity v obličeji apod. Na ostravské klinice dokonce pozorovali trvalé poškození lícních nervů u chirurgického vypínání obličeje. V ojedinělých případech může dojít dokonce ke smrti pacienta.
"K nejtěžším pooperačním komplikacím z jiných pracovišť patří stavy po rinoplastikách, značnou část reoperací představují špatně zvolené velikosti implantátů při augmentaci prsů. Velmi často se setkáváme s chybně provedenými operacemi horních a dolních víček jinými profesemi," pokračuje Měšťák.
Profesionální plastický chirurg by se měl podle něj držet několika zásad. Patří mezi ně například odmítnutí těch, kteří operaci nepotřebují, neohlížet se především na zisk či neoperovat kosmetické vady, u nichž by důsledky operace byly esteticky horší.
Smutné je, že ceny na neprofesionálních pracovištích jsou mnohdy i vyšší než u renomovaných klinik. Pokud není člověk s poskytnutými zákroky spokojený, může přijít na řadu i soudní řešení. Estetické a plastické zákroky jsou stejným zbožím jako cokoli jiného.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.