Výzkum
Ženy si dávají na slunce daleko větší pozor než muži
06.11.2018 05:51 Původní zpráva
Počet úmrtí na rakovinu kůže u mužů vzrostl, naopak u žen v některých zemích dokonce klesl. Vychází to z výzkumu, který odborníci prezentovali na lékařské konferenci v Glasgowě. Zprávu přinesl server The Guardian.
Hlavní důvod rozdílu mezi pohlavími není jasný, ale několik důkazů nasvědčuje tomu, že muži zkrátka nevěnují dostatek času na to, aby se před sluncem ochránili.
"Muži se neřídí varováním odborné veřejnosti ohledně zdraví," řekla na konferenci Dorothy Yangová, doktorka z nemocnice Royal Free London.
Více než 90 procent případů rakoviny kůže je důsledkem přílišného a častého vystavení se slunečnímu záření nebo jiným zdrojům UV záření, které poškozují kožní buňky. V sedmi z 18 zkoumaných zemí se za posledních 30 let míra úmrtnosti mužů na rakovinu kůže zvýšila minimálně o 50 procent.
Výrazný nárůst zaznamenali ve Španělsku, Velké Británii (70 procent), v Nizozemsku (60 procent), ve Francii a v Belgii (50 procent). V Chorvatsku a Irsku se nárůst dokonce zdvojnásobil. USA ve studii zahrnuty nebyly, ale podle statistik tamní vládní agentury CDC vzrostlo číslo o 25 procent.
Z výzkumu nicméně vyplývá, že země s nejvyšším nárůstem počtu úmrtí na rakovinu kůže často nebyly těmi, které mají nejvyšší poměr úmrtnosti. Například v Austrálii zaznamenali narůst jen o 10 procent, přesto tam v letech 2013 až 2015 téměř každý šestý muž ze sta tisíc rakovině kůže podlehl. To je dvojnásobně vyšší míra úmrtnosti než ve druhém Finsku. Přičítat to lze tomu, že v zemi protinožců je takzvaná "ozonová díra" obzvlášť velká, což znamená, že sluneční záření je nebezpečnější.
České ženy jsou opatrnější
Počet úmrtí na rakovinu kůže se u australských žen od roku 1985 snížil o polovinu, u mužů jen o již zmíněných deset procent. Z dalších zemí zaznamenala studie razantnější pokles u žen z Izraele (23 procent) a České republiky (16 procent). Naopak třeba v Rumunsku, Švédsku a Velké Británii došlo k nepatrnému nárůstu.
K ještě výraznějšímu nárůstu ale došlo ve Španělsku (74 procent), v Belgii (67 procent), Nizozemsku (58 procent) a Irsku (49 procent), kde jsou čísla víceméně shodná s těmi mužskými.
Výzkum se zabýval také tím, jak velkou roli hrají v onemocnění rakoviny kůže biologické a genetické faktory. K žádným ověřeným závěrům se jim ale nepodařilo dojít.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.