Zfalšované testy? Slovensko stahuje léky proti demenci či alergiím

Zdraví
29. 1. 2015 11:00
Léky s pozastavenou distribucí na Slovensku jsou na srdce, alergii nebo demenci (ilustrační foto).
Léky s pozastavenou distribucí na Slovensku jsou na srdce, alergii nebo demenci (ilustrační foto).

Slovensko na doporučení Evropské lékové agentury stahuje z trhu jedenáct léků, které se používají například při léčbě onemocnění srdce, demence nebo alergií. Důvodem jsou podezření z manipulace a falšování výsledků klinických studií. Informoval o tom slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na seznamu jsou také tři léky, které v zemi registrovaly firmy z ČR.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá hlášeny žádné nežádoucí účinky u pacientů během užívání těchto léků. Vzhledem k tomu, že jde o generické léky a na Slovensku jsou dostupné jiné alternativy léčby, slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl ve spolupráci s držiteli registrací o pozastavení distribuce těchto léků," uvedl ústav.

Na seznamu léčiv s pozastavenou distribucí na Slovensku jsou mimo jiné léky Geslora a Lotera, které zmírňují příznaky spojené s alergickou rýmou. Dále jde o lék Apstar na léčbu anginy pectoris. Držitelem registrací na tyto léky jsou firmy z ČR.

Ze zmiňovaného manipulování klinických testů je podezřelá indická firma GVK Biosciences. Doporučení stáhnout vybrané léky vydala EMA na základě závěrů inspekce, kterou u GVK Biosciences vykonala francouzská léková agentura. Kontrola podle SÚKL zpochybnila výsledky měření EKG, které byly použity při registraci léčiv.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ