Ucpaná céva není v očích pacientů chápána jako závažná choroba. Většina z nich se spoléhá na to, že lékaři tento problém řeší denně a pilulky zaženou případná rizika. Opak je pravdou. Doktoři vzkazují, že příčiny vzniku infarktu vyléčit nedokážou a užívání léků na cholesterol přináší řadu vedlejších účinků. Znají však efektivnější řešení: nazout tenisky a vyběhnout ven.
"Nic není zadarmo a pacienti nemohou čekat, že pouhé užívání léků na tlak a cholesterol je zachrání. Pokud se k tomu nepřidá změna životního stylu, tak jsou to jen vyhozené prostředky," tvrdí přednosta kardiocentra Nemocnice Na Homolce Štěpán Černý.
Právě na změnu životního rytmu začínají sázet kardiologické týmy na celém světě. Ukázalo se, že pouhá rychlá chůze párkrát do týdne dokáže ochránit srdce stejně účinně jako hrst pilulek. A v některých případech dokonce lépe. "Každý lék je chemie a má nežádoucí účinky. Lidé hledají jednoduchá řešení, ale v tomhle případě se to může i nevyplatit," dodává kardiolog Miroslav Pšenička ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
* Proč dělá sport vrásky farmaceutickému průmyslu?
* Co si rozmyslet předtím, než člověk začne brát pilulky na tlak a cholesterol?
* Infarkt ve třiceti? V Česku žádná výjimka...
* Jak se účinně vyhnout infarktu?
* Co bude zachraňovat lidské srdce za deset let?
Na tyto a další otázky najdete odpověď v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází
v pondělí 16. dubna.