Nemocné zuby, porušená sklovina a zánětlivé onemocnění dásní představují riziko pro celý organismus. Zvyšují totiž pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění, plicních chorob a diabetu. Podle odborníků největší nebezpečí přitom představuje paradontóza a jiné záněty ústní dutiny, jejichž léčba je velmi náročná.
Od té doby, co v roce 1998 lékař Marc Herzberg dokázal, že bakterie ze zubního plaku cestují po celém těle, usazují se v cévách a tvoří životu nebezpečné sraženiny, vzniká stále více studií zkoumající propojení zdravého chrupu a celkového zdravotního stavu.
Díky současným poznatkům proto stomatologové varují své pacienty před zvýšeným rizikem dalších vážných chorob, které má na svědomí nemoc jejich zubů. "Zubní plak hraje velkou roli v řadě onemocnění, je to například významný původce srdečních problémů," řekl ve francouzském listu Le Figaro stomatochirurg Pierre Barthet.
Anketa:
Chodíte na pravidelné každoroční prohlídky u zubaře?
Mezi nejrizikovější dentální problémy patří zejména záněty a parodontóza, která způsobuje plicní komplikace, zdvojnásobuje riziko infarktu, u žen způsobuje problémy s otěhotněním a zvyšuje riziko předčasného porodu. S problémy se potýkají také diabetici a lidé s revmatismem. "Pokud je v ústech dlouhodobý zánět, imunitní systém začne produkovat látky na potlačení zánětu v různých částech těla, které jsou ale ve skutečnosti zdravé, což může vznik revmatismu a chronických zánětů skutečně podnítit," dodává Barthet.
S tím souhlasí i čeští zubaři, podle kterých mnoho Čechů chodí k zubaři až na poslední chvíli, čímž se zánět ještě zhoršuje. "Nemocná ústa představují zlo pro celý organismus," tvrdí Václav Velkoborský ze společnosti Profimed, zabývající se dentální hygienou. Vznik zánětů podle něho podporují i některé zlozvyky, nevhodná strava či tabák. Kouření navíc komplikuje léčbu a pro některé chirurgické zákroky může být i kontraindikací. Efekt léčby je totiž minimální, případně velmi sporný.