Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva, uvedl vicepremiér Novak

Zahraničí
8. 7. 2026 23:48
Alexandr Novak
Alexandr Novak

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize. Uvedl to podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Řidiči v mnoha ruských regionech musí hodiny čekat ve frontách, aby si mohli natankovat, protože sílící ukrajinské útoky na ruskou energetickou infrastrukturu zmenšují dodávky nafty a benzinu na čerpací stanice.

Ukrajinské útoky poškodily rafinérie a výroba klesla, zatímco poptávka meziročně stoupla o třetinu, připustil Novak. "To vše vedlo ke zvýšení zátěže v síti čerpacích stanic, zvýšil se počet aut čekajících ve frontách a v důsledku se prodloužila doba potřebná k natankování," dodal vicepremiér podle státní agentury TASS.

"Dnes jsme zavedli zákaz vývozu paliva pro diesely, což umožní zvýšit dodávky na vnitřní trh," řekl vicepremiér.

Vláda podle agentury Reuters uvedla, že zákaz, který se týká i výrobců, bude platit do 31. července. Zákaz na vývoz benzinu, který vláda zavedla v dubnu, platí do konce července a také od 1. června do 30. listopadu 2026 platí zákaz na vývoz leteckého paliva, připomněla agentura Interfax.

Novak na poradě, vysílané v televizním přenosu, připustil, že navzdory přijatým opatřením zůstává situace s palivy na ruském trhu složitá a je zřejmé, že budí u lidí obavy.

Gubernátor Sevastopolu na okupovaném Krymu Michail Razvožajev na poradě uvedl, že ceny benzinu se zvýšily na více než dvojnásobek, litr stojí 197 rublů (asi 54,62 Kč), zatímco v sousedním Krasnodarském kraji na jihu Ruska 73,50, a tak úřady žádají Moskvu, aby ceny na benzin na Krymu dotovala.

Putin zdůraznil, že je nezbytné zajistit potřeby státních úřadů a strážců zákona, ale problémy by neměli pocítit ani občané. Nutné je podle prezidenta rychle rozhodovat, a ne donekonečna "projevovat připravenost posoudit" problémy. Obyvatelé a turisté na Krymu potřebují pomoc od státu "teď, a ne někdy později", protože Ukrajina se podle šéf státu očividně snaží pokazit lidem dovolené. "Je naprosto zřejmé, že se nepřítel snaží poškodit ekonomiku, ale hlavně se snaží vnést nervozitu do společnosti. Všichni chápeme, že to je nesplnitelný úkol," zdůraznil Putin na závěr porady podle listu Vedomosti.

Kyjev chce pomocí úderů na rafinerie narušit zásobování ruské armády pohonnými hmotami a omezit příjmy Moskvy z vývozu ropy, které jsou důležité pro financování války. Ukrajina také věří, že nespokojenost lidí v Rusku s nedostatkem paliv by mohla pomoci přinutit Putinovu vládu jednat o ukončení války. Zastavení bojů Putin podmiňuje tím, že Ukrajina vydá Rusku celý Donbas včetně území, která ruská armáda nedokázala od roku 2022 obsadit. Kyjev to odmítá a navrhuje zastavit boje na linii fronty.

Autor: ČTKfoto: Maksim Konstantinov / Zuma Press / Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Zahraničí
22. 8. 2026

Trump může zatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu Bílého domu, rozhodl soud

Zahraničí
22. 8. 2026
ilustrační foto

Slovenská siamská dvojčata oddělí lékaři v Saudské Arábii

Zahraničí
22. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ