Summit EU chce řešit drahou elektřinu, lídři vyzvou Komisi k akci

Zahraničí
4. 3. 2026 16:08
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na nadcházejícím summitu EU tento měsíc požádají Evropskou komisi (EK), aby předložila návrhy konkrétních opatření ke snížení cen elektřiny. Vyplývá to z návrhu závěrů summitu. V rámci nadcházejícího přezkumu systému emisních povolenek EU ETS by se EK podle unijních lídrů měla zaměřit i na omezení výkyvu jejich cen a dopad na ceny energií. Změnu systému emisních povolenek prosazuje i premiér Andrej Babiš.

Dvoudenní schůzka unijních lídrů začíná ve čtvrtek 19. března, je ale možné, že podobně jako ostatní summity z poslední doby bude jednání pouze jednodenní. Jeho hlavním tématem bude posílení konkurenceschopnosti EU, Českou republiku by měl zastupovat právě premiér Babiš.

Energetická transformace jako strategie

"Evropská rada zdůrazní, že energetická transformace zůstává nejúčinnější strategií pro dosažení strategické autonomie Evropy, posílení její odolnosti, zajištění čisté a dostatečné energie a trvalého snížení cen energií," stojí v návrhu závěrů summitu, který se ještě může změnit.

Unijní lídři zároveň upozorňují "na potřebu cílených krátkodobých řešení k zajištění dostupných cen energií, s ohledem na specifickou situaci jednotlivých členských států, zvláštní zranitelnost některých průmyslových odvětví vůči riziku přesunu výroby mimo EU a na nutnost zlepšit podmínky pro energeticky náročná inovativní odvětví".

Revize cen elektřiny a systému EU ETS

Očekává se také, že Evropská rada komisi vyzve, aby přezkoumala všechny složky velkoobchodních i maloobchodních cen elektřiny a předložila návrhy konkrétních opatření ke snížení cen elektřiny. "V této souvislosti Evropská rada vyzývá, aby nadcházející revize systému EU ETS vedla jak ke snížení výkyvů cen, tak k omezení dopadu na ceny elektřiny, přičemž bude zachována zásadní úloha systému ETS v oblasti klimatu a energetické transformace", dodává návrh závěrů summitu.

Premiér Babiš nedávno zopakoval, že považuje za hlavní úkol své vlády vybojovat v Evropské unii právě změny emisních povolenek. Současný systém označil za absolutní katastrofu, na které Česko dosud tratilo téměř 160 miliard korun. Českou pozici žádající změnu systému emisních povolenek ETS 1 podporují Itálie, Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko či Maďarsko.

Babiš svůj požadavek zmínil i v dopise, který napsal unijním lídrům před neformálním únorovým summitem EU. Kritizoval v něm právě vývoj cen emisních povolenek ETS 1 a žádal odklad zahájení systému ETS 2, který by je rozšířil na silniční dopravu či vytápění budov.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Pixabay

Další čtení

ilustrační foto

Ekonomické dopady války s Íránem: Ropa, plyn, inflace, doprava, letenky

Zahraničí
4. 3. 2026
ilustrační foto

Ve Španělsku zabili Čecha. Byl podezřelý z podílu na vraždě

Zahraničí
4. 3. 2026
ilustrační obrázek

Soud v Georgii: Rodič poprvé obviněn z vraždy kvůli činu svého dítěte

Zahraničí
4. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ