Svět se dohodl, jak řešit pandemie. Deset zemí ne, Slovensko je vede

Zdraví
20. 5. 2025 12:06
ilustrační foto
ilustrační foto

Delegáti členských zemí Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes na plenárním zasedání 78. světového zdravotnického shromáždění v Ženevě schválili pandemickou dohodu o společném postupu při řešení pandemií.

K uzavření dokumentu dala podnět pandemie covidu-19, která mezi lety 2020 a 2022 zabila miliony lidí. "Dohoda je vítězstvím pro veřejné zdraví, vědu a mnohostranné konání. Zajistí, že budeme moci kolektivně lépe chránit svět před budoucími pandemickými hrozbami," řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"My - jako suverénní státy - jsme dokázali spojit ruce, jako svět společně, takže můžeme chránit naše děti, staré lidi, zdravotnické pracovníky v přední linii a všechny ostatní před příštími pandemiemi," řekla namibijská ministryně zdravotnictví Esperance Luvindaová. Zástupkyně africké země předsedá výboru, který urovnal cestu k ke schválení. "Je to naše povinnost a odpovědnost vůči lidstvu," dodala Luvindaová

Deset zemí dohodu nepodpořilo, Slovensko v čele

Podle agentury DPA pandemickou dohodu schválilo více než 190 zemí. Schválení dohody orgánem WHO bylo považováno za formalitu. Už v pondělí ji totiž drtivou většinou podpořil výbor světového zdravotnického shromáždění. Pondělní hlasování vyvolalo Slovensko, které se pak spolu s dalšími deseti zeměmi včetně Polska, Ruska, Izraele či Íránu zdrželo.

Dohoda oficiálně vstoupí v platnost až po sjednání dodatku o sdílení patogenů, což může trvat až dva roky. Teprve pak budou muset jednotlivé státy dohodu ještě ratifikovat.

Právně závazná dohoda považovaná za přelomovou byla schválena po třech letech vyjednávání. Její schválení dnes delegáti doprovodili potleskem. Pakt má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru.

Už žádné pokoutní shánění vakcín na trhu. A chudí je dostanou také

Nová dohoda má zaručit, že země, které sdílejí vzorky viru, obdrží testy, léky a vakcíny. Až 20 procent takových produktů bude poskytnuto WHO, která má zajistit, že i chudší země k nim budou mít při příštích pandemiích přístup.

Kromě toho, že ještě zůstávají otevřené mnohé detaily, vzbuzuje pochybnosti nad účinností dohody skutečnost, že činnosti WHO se neúčastní Spojené státy, které ohlásily odchod z organizace. Státy, které se dohodou nebudou řídit, navíc nebudou čelit žádným postihům, což je obvyklý problém mezinárodního práva.

Spojené státy byly tradičně hlavním donátorem WHO, ale už se neúčastnily posledních fází dojednávání dnes schváleného paktu poté, co administrativa nového prezidenta Donalda Trumpa oznámila stažení z WHO.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Autor/Depositphotos

Další čtení

Soutěž o elektrický zubní kartáček Oral-B iO2

Zdraví
19. 5. 2025
ilustrační foto

Ubývá mladých s jointem a alkoholem, přibývá těch, co jedou na lécích

Zdraví
Aktualizováno: 20. 5. 2025 13:39
Turisté v úžasu před Staroměstským orlojem

Vědci: Hledejte v životě každý den úžas. Odbourává to depresi, stres i postcovid

Zdraví
19. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ