Janu Mazochovi se pád ze skokanského můstku v Zakopaném osudným naštěstí nestal. Lednový orkán Kyrill naproti tomu napsal nejeden příběh se smutným koncem. Šlendrián v třebíčské nemocnici způsobil, že si dvě novorozeňata na deset měsíců vyměnila identitu. Neuvěřitelných i uvěřitelných příběhů se šťastným i hořkým koncem přinesl bondovský rok 007 dlouhou řadu.
Vítězný zápas Jana Mazocha
Téměř celý svět obletěl televizní záznam, při kterém i silnějším náturám tuhla krev v žilách. Ve druhém kole závodu Světového poháru v polském Zakopaném silný poryv větru rozhodil českého skokana na lyžích Jana Mazocha. Následoval ošklivý pád, při kterém se Mazoch udeřil do hlavy. Poté už jen bezvládně klouzal po doskočišti. Několik hodin nebylo jasné, zda jednadvacetiletý mladík vůbec bude žít. Své si vytrpěla jeho rodina, především přítelkyně Barbora, která byla tou dobou v pokročilém stupni těhotenství.
Deset dní bojoval skokan o život v polském Krakově, poté byl převezen domů, kde se zotavoval řadu měsíců. Kvůli těžkému poranění hlavy se musel učit vše od začátku. Po necelém roce se vnuk legendárního skokana a olympijského vítěze Jiřího Rašky vrátil ke své životní lásce - opět závodí ve skocích na lyžích. Na začátku června začal trénovat, na konci srpna odjel do rakouského Villachu, kde si poprvé od nehody skočil z můstku. Jelikož po pádu utrpěl ztrátu paměti, nemá na děsivý pád v Zakopaném žádné traumatizující vzpomínky. V září tohoto roku se vrátil na místo nehody a můstek v Zakopaném pokořil. Společně nyní se svou partnerkou vychovává dceru Viktorii.
ČTĚTE TAKÉ: Soudit se nebudu, říká uzdravený Mazoch
Vichřice odnášela střechy a brala lidské životy
Mnoho lidských osudů poznamenala bouře Kyrill, která se Evropou přehnala zkraje roku. Někdo přišel o střechu nad hlavou, nkědo o své blízké. Celkem si na evropském kontinentě bouře vyžádala přes čtyřicet obětí. I v Česku orkán zabíjel: padající strom usmrtil dva mladíky v autě ve Vestci u Prahy a přímo zasáhl staršího muže v Řevnicích. O život přišel i sedmatřicetiletý hasič Dušan Lipovský ze Slunečné na Českolipsku, když pomáhal odklízet škody způsobené vichřicí. Silný poryv větru na něj zvrátil strom. Rázem přišly dvě děti o tátu a družka Lucie v osmém měsíci těhotenství o partnera a budoucího otce pro své dítě.
S Lucií se chtěli v červnu brát. Tragická událost však vše změnila, společné plány ztroskotaly a mladá žena zůstala sama a bez prostředků. Její neštěstí zvedlo silnou vlnu solidarity. Řada lidí se rozhodla pomoci a začala posílat peníze na konto speciálně zřízené pro Lucii a její nenarozené dítě. Za necelý měsíc se podařilo vybrat dva miliony korun. Tragédie nenechala lhostejnými ani politiky: finanční dar poskytly ženě také kraj a českolipská radnice. V únoru přivedla družka po zemřelém hasiči na svět zdravou dceru.
ČTĚTE TAKÉ: Orkán Kyrill: pojišťovny zaplatí přes 1,5 miliardy
Teror v Kuřimi
Drastické obrázky dítěte svázaného do kozelce, které náhodně pořídil digitální "chůvičkou" soused Kláry Mauerové, odstartovaly v květnu vyšetřování případu, pro který se vžilo označení Kuřim. Na počátku stálo hrůzné, ale zatím srozumitelné odhalení, že Mauerová svého osmiletého syna Ondřeje krutě týrala. Na dlouhé hodiny ho zavírala do malé místnosti bez oken, kde ležel na betonové zemi svázaný lepicí páskou. Jíst a pít dostával jen občas. Policie zasáhla po sousedově udání rychle a týraného Ondřeje spolu s jeho starším bratrem Jakubem ženě odebrala.
Namísto rychlého vyřešení se případ v následujících týdnech začal zamotávat. Týrán nebyl jen Ondřej, ale i jeho bratr Jakub. V kauze se neustále objevovaly nové okolnosti, například podivná (ne)existence třináctileté Aničky, za niž se vydávala dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, či spekulace o sektářství. Také počet osob, které byly do případu zapleteny, se rozrůstal. Ukázalo se, že za týráním dětí nestála matka sama, ale mnohem více lidí. Dosud jich policie obvinila šest. Kláru Mauerovou, její sestru Kateřinu, vychovatelku Hanu „Nenci" Bašovou z Domu dětí a mládeže v Brně a dva muže blízké sestrám Mauerovým - Jana Škrlu a Jana Turka. Těchto pět lidí policie viní z toho, že zavírali Ondru a Jakuba do klece pro psy, pálili je cigaretami a řezali ostrými předměty. Šestou obviněnou je dětská lékařka Milana Smékalová, která - ač o týrání dětí musela vědět - policii nic neřekla. Ondřej s Jakubem dnes žijí v brněnském Klokánku. Vedení ústavu po jejich umístění do domova zakázalo návštěvy všech příbuzných. V prosinci však soud uznal, že otec má nárok své syny vídat.
VŠE O PŘÍPADU ČTĚTE VE SPECIÁLU: KAUZA KUŘIM
Když tahanice o dítě řeší soud...
Rozhádanost rodičů a neochota domluvit se připravila desetileté školačce Tereze Smutné prázdniny hodné jejího příjmení. Do několik let trvajícího sporu mezi rodiči razantně zasáhl soud, který jí v červnu nařídil pobyt na psychiatrickém oddělení v pražském Motole. Důvod? Matka Terezy Smutné bránila někdejšímu partnerovi stýkat se s vlastní dcerou. Terezka se ho prý bála. Aby soud zabránil ovlivňování ze strany matky, poslal dítě na „neutrální půdu". Bystré děvče nezaváhalo a hned po nástupu do léčebny napsalo dopis prezidentu republiky. Klaus vycítil šanci posbírat pár politických bodů a podrobil ostré kritice soudce Miloslava Sládka, který dívku na psychiatrii poslal.
Tereza nakonec skončila v dětské léčebně Olivův dům v Říčanech a odtud se v září vrátila zpět k matce. Ani po dramatickém létě se rodičům nedaří najít společnou řeč a jejich rodinné vztahy řeší nadále výhradně soud. Právě na příkaz soudu dívka dochází na terapii do Domu tří přání. Místní sociální pracovnice zařizují setkání dcery s otcem. Soudce se nechal slyšet, že chce zkraje příštího roku dívku opět poslat na další pobytovou terapii, která má pomoci zlepšit vztahy mezi ní a otcem. Jestli se Terezka setká se svým otcem během Vánoc, zůstává tajemstvím. Rodiče se dohodli, že plány na svátky nebudou zveřejňovat.
ČTĚTE TAKÉ: Terezka se po Novém roce zřejmě vrátí do léčebny
Třebíč aneb Život té druhé
Osudy dvou cizích rodin nezvratně spojila ruka zdravotní sestry, která po porodu nečitelně označila dva novorozence (doteď ovšem není zřejmé, zda děti vůbec označila). Kolegyně, která nastupovala na směnu po ní, fixou vyrobený znak na tělech dětí přečetla spíše intuitivně. Jedno dítě přiřadila Jaroslavě Trojanové a druhé Jaroslavě Čermákové. Aby vše papírově sedělo, přepsala ještě pro jistotu zdravotní dokumentaci obou holčiček. Před loňskými Vánocemi si tak dva nic netušící mladé páry odvezli domů cizí dítě.
Záměnu odhalila až pochybnost jednoho z otců. Libor Broža, který se svou partnerkou vychovával malou Nikolu, si nechal potají udělat DNA test otcovství - chlapi v hospodě se mu totiž smáli, že holčička určitě není jeho. Výsledek jim dal za pravdu. Broža zjistil, že otcem Nikoly není. U soudu proto zažádal o zrušení otcovství. Soud provedl kontrolní test otcovství, a nejen to. Nechal porovnat i DNA profily matky a dcery. Výsledky byly šokující: matka není matkou, otec není otcem. Logicky tedy musí existovat ještě jedna rodina, která nevychovává své vlastní dítě. Pátrání bylo rychlé. Zkraje října se obě rodiny poprvé setkaly a necelé tři měsíce poté dcerky definitivně putovaly k biologickým rodičům. Selhání nemocnice obrátilo životy obou rodin vzhůru nohama. Především matky nesou ztrátu dětí, které po deset měsíců považovaly za vlastní, velmi těžce. Právník pro poškozené požaduje odškodné 12 milionů.
VŠE O PŘÍPADU ČTĚTE VE SPECIÁLU: ZÁMĚNA DĚTÍ V TŘEBÍČI
Nalezenec Vendelín Čtvrtek
Každoročně se v Česku najde několik odložených dětí. Počátkem loňského března našel železničář v Lounech nedaleko nádraží tašku s dvoudenním chlapečkem. Dalších pět dětí našli lékaři v průběhu roku v babyboxech. Poslední případ se udál v Praze: druhý prosincový čtvrtek bylo v popelnici na Praze 4 nalezeno podchlazené novorozeně. Po týdenní intenzivní péči mohli lékaři konstatovat, že chlapec bude v pořádku.
Vendelín Čtvrtek - tak nalezence pojmenovaly zdravotní sestry - se těší obrovskému zájmu veřejnosti. Lidé mu posílají dárky, volají do nemocnice a ptají se na jeho zdraví, řada žen projevila zájem dítě adoptovat. O dalším osudu Vendelína však musí rozhodnout úřady. Ty nyní hledají chlapci rodinu, ve které by mohl prožít příští Vánoce.
ČTĚTE TAKÉ: Nemocnice ukázala Čtvrtka
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková, ČTK, Robert Zlatohlávek, Petra Mášová, ČTK