Ukrajina funguje na generátorech. Ale je to na hranici možností

Zahraničí
21. 1. 2026 17:50
ilustrační foto
ilustrační foto

Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin. Napsal to server RBK-Ukrajina, který upozornil, že tato zařízení nejsou pro takový provoz navržena a fungují na hranici možností.

Ukrajina mezitím informuje o pomoci z některých zemí. Poláci podle agentury PAP vybrali za několik dní na pět milionu zlotých (28,8 milionu korun) na generátory pro Ukrajinu.

"Mají fungovat čtyři hodiny a pak mít hodinovou přestávku. To se týká malých generátorů (benzinových). Velké dieselové generátory mohou pracovat o něco déle, ale pak si stejně musí odpočinout," cituje ukrajinský zpravodajský server společnost, která se na Ukrajině věnuje servisu generátorů.

Obchody na chvíli zavírají, aby si generátory odpočinuly

Například mnoho lékáren na Ukrajině podle RBK-Ukrajina generátory má a funguje bez proudu z elektrické sítě čtyři až šest hodin, poté na čas zavře. "Generátory musí každé čtyři hodiny 'odpočívat' po dobu asi 15 až 20 minut, během takové přestávky je lékárna zavřená," popsal jeden z lékárenských řetězců.

Na generátorech v době výpadků fungují také supermarkety jako je síť obchodů ATB, jejíž prodejny se zavírají po šesti hodinách provozu generátorů na hodinu nutného "odpočinku", aby se stroje nepřehřály. Pro případ poruch se prodejní řetězce snaží mít k dispozici i rezervní generátory.

RBK-Ukrajina zároveň upozorňuje, že elektřina vyprodukovaná generátory je dvakrát až třikrát dražší než proud ze sítě. "Obchody tyto náklady samozřejmě zohledňují v obchodní přirážce a my kupující to platíme," uvedl viceprezident obchodní a průmyslové komory Mychajlo Nepran, podle něhož kavárny, obchody i velká nákupní centra musejí část svých financí vkládat do generátorů namísto toho, aby je investovaly do rozvoje.

Moskva se na energetiku zvláště zaměřuje

Ukrajina se brání ruské agresi a součástí bojů jsou vzdušné údery obou stran. Ruská armáda zároveň od podzimu opět zintenzivnila útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Moskva tvrdí, že se snaží ochromit ukrajinský vojensko-průmyslový komplex, podle mnohých ale také chce zlomit morálku Ukrajinců, kteří se v silných mrazech musí vypořádat s přerušováním dodávek elektřiny, tepla a vody.

Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden vyhlásil kvůli ruským útokům stav nouze v energetickém sektoru. Ministr energetiky Denys Šmyhal oznámil, že Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Ministr zahraničí Andrij Sybiha toto úterý, po dalším rozsáhlém ruském útoku, kdy se znovu bez tepla ocitly tisíce budov a bez elektřiny asi milion obyvatel Kyjeva, požádal o energetickou pomoc.

Tu se některé země, nevládní organizace i jednotlivci snaží poskytnout. Sybiha děkoval Polákům za jejich sbírku "Teplo z Polska pro Kyjev", kterou označil za projev skutečné solidarity, lidskosti a upřímné podpory." "Děkujeme Polsku za tak důležitou pomoc a za teplo, které nás hřeje v nejtemnějších chvílích," uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Ve sbírce je k dnešku na 4,9 milionu zlotých a během zhruba šesti dní se do ní zapojilo více než 40 000 lidí.

Energetická pomoc

Ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková v úterý na telegramu sdělila, že vláda pracuje na získání energetické pomoci. Například Irsko podle ní pošle 25 milionů eur (608 milionů korun) do fondu energetické podpory Ukrajiny, Nizozemsko poskytne 23 milionů eur. "V nejbližších dnech dorazí na Ukrajinu další zásilky z Ázerbájdžánu, Slovenska a České republiky s generátory, transformátory, kabely, zdravotnickým vybavením a další humanitární pomocí," uvedla šéfka vlády bez dalších podrobností. Partnerům vyjádřila vděk.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že v lednu zatím poskytlo energetickou podporu Ukrajině 17 zemí a Evropská unie. V případě Česka zmínilo pomoc nevládní organizace Post Bellum, která podle něj koupila generátory pro města Lvov, Ternopil, Kyjev, Dnipro, Mykolajiv a Cherson. "A Člověk v tísni v rámci aktuální sbírky SOS Ukrajina získal dodatečné finanční prostředky prostřednictvím mechanismu Evropské komise... na energetické potřeby Ukrajiny," uvedla ukrajinská diplomacie.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

USA nadále chtějí Grónsko, nepoužijí ale sílu, řekl Trump

Zahraničí
21. 1. 2026
ilustrační foto

Papež zvažuje Trumpovo pozvání do Rady míru

Zahraničí
21. 1. 2026
Dominik Feri

Odmítnutými kauzami Feriho se zabývá Evropský soud pro lidská práva

Zahraničí
21. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ