Spojené státy už vyřadily z provozu 28 íránských lodí schopných pokládat miny, řekl americký prezident Donald Trump. V úterý večer regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) informovalo o zničení 16 minonosných lodí u Hormuzského průlivu po zprávách médií, že Írán začal na této kritické trase pro přepravu ropy klást miny.
"Dosud jsme zasáhli 28 minonosných lodí," řekl Trump novinářům při návštěvě továrny v Ohiu. Dvanáctým dnem pokračující americko-izraelské údery na Írán přitom znovu označil za "krátkou exkurzi" a zopakoval, že operace podle něj pokračuje s výrazným předstihem oproti plánovanému harmonogramu.
Současný konflikt výrazně ochromil dopravu v klíčovém Hormuzském průlivu, kudy se běžně přepravuje zhruba pětina světových dodávek ropy. Obavy z dlouhodobějšího narušení dopravy v tomto geopoliticky citlivém bodě vedly k výraznému nárůstu cen této komodity.
Až stovky min
O íránských aktivitách v Hormuzském průlivu v úterý napsal web stanice CNN s odvoláním na zdroje obeznámené s informacemi amerických zpravodajských služeb. Podle nich Írán dosud nepokládal miny ve větším rozsahu, v posledních dnech šlo údajně o několik desítek kusů.
Jeden ze zdrojů však v úterý upozornil, že Írán měl v té době stále 80 až 90 procent malých člunů a minonosek, takže by ve strategickém průlivu mohl položit až stovky min.
USA a Izrael zaútočily na Írán 28. února s deklarovaným cílem zamezit Teheránu získat jadernou zbraň a omezit jeho vojenské kapacity, od té doby ve vlnách vzdušných útoků pokračují. Teherán v odvetě udeřil na americké a izraelské cíle i na civilní objekty v zemích Perského zálivu.










