Válka v Gaze skončila, tvrdí Trump z paluby Air Force One

Zahraničí
12. 10. 2025 23:44
Aktualizováno: 13. 10. 2025 01:24

Válka skončila, odpověděl dnes americký prezident Donald Trump na otázku novinářů, zda si je jistý tím, že konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás skončil. Příměří v Pásmu Gazy vydrží a Mírová rada dohlížející na správu pásma bude ustanovena brzy, řekl podle agentury Reuters Trump na palubě prezidentského speciálu Air Force One, kterým míří do Tel Avivu.

Na palubě Air Force One, které vzlétlo ze základny Andrews u Washingtonu, s Trumpem podle agentury AFP cestují také ministr zahraničí Marco Rubio, ministr obrany Pete Hegseth a ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe. Trump se v Tel Avivu setká s rodinami rukojmích, kteří mají být v pondělí ráno propuštěni, a také v Knesetu pronese projev. Poté odletí do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, kde se zúčastní slavnostního podpisu dohody o ukončení války v Pásmu Gazy a mírového summitu.

Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek oznámil, že Izrael a Hamás souhlasily s první fází jeho mírového plánu, která počítá se zastavením bojů, předáním všech rukojmích držených v Pásmu Gazy, částečným stažením izraelských jednotek a navýšením přísunu humanitární pomoci do pásma. Příměří vstoupilo v platnost v pátek.

Autor: ČTKfoto: ČTK / AP / Evan Vucci

Další čtení

ilustrační foto

Vyprostili těla tří Čechů, které zasypala lavina v Rakousku

Zahraničí
18. 1. 2026

Trump si založil Radu míru, která má konkurovat OSN. Vstupné je miliarda

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 1. 2026 11:09

Nemáme velehory, ale neštěstí v lavinách se ani Čechům nevyhýbá. PŘEHLED

Zahraničí
18. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ