Velryba, která začátkem týdne uvázla na mělčině u města Timmendorfer Strand, se v noci na pátek dokázala uvolnit. Podařilo se jí dostat se do hlubšího koryta, které pro ni vyhloubil vodní bagr.
Informoval o tom biolog Robert Marc Lehmann, který k mladému keporkakovi ve čtvrtek doplaval a snažil se ho ke korytu navést. Kytovec, jehož osud vyvolal v Německu obrovský zájem, ale ještě vyhráno nemá. Nyní záleží na tom, zda zvíře měřící 12 až 15 metrů zůstane na otevřeném moři a vpluje do Severního moře a pak do Atlantského oceánu, který je jeho domovem.
Lehmann řekl, že to, že se keporkak uvolnil z písčité mělčiny, je jen prvním krokem správným směrem. Keporkak po uvolnění plaval směrem ven z Lübecké zátoky, uvedla Stephanie Grossová z Institutu pro výzkum suchozemské a vodní divoké zvěře (ITAW). Dodala, že u mořského savce je v nafukovacím člunu její kolegyně.
Pobřežní stráž a čluny ochránců a vědců
Zvíře nyní doprovází plavidlo pobřežní stráže a několik dalších člunů přibližně 300 metrů od pobřeží, řekla Grossová. Na samotné velrybě není připojen žádný vysílač, protože její kůže je příliš nemocná.
Nyní je zásadní, aby velryba zůstala na otevřené vodě a plavala do Severního moře, vysvětlil Lehmann. Velryba je přitom doma v Atlantiku. Velké velryby, jako jsou keporkaci, nejsou v Baltském moři původními obyvateli, ale mohou v něm skončit při hledání potravy. Podle odborníků může svou roli hrát i podvodní hluk.
Troubení, křičení a bubnování jako záchrana
Velryba uvázla na písčině nedaleko Lübecku zřejmě v noci na pondělí. V uplynulých dnech všechny pokusy o její vyproštění selhávaly. Ve středu se malému sacímu bagru nepodařilo odstranit zpevněný písek z místa, na kterém kytovec ležel.
Ve čtvrtek ale dorazil silnější bagr, který vyhloubil koryto umožňující keporkakovi samostatně odplavat dál do moře. Zvíře bylo aktivnější než v předchozích dnech a záchranáři se ho ještě večer snažili povzbudit - troubili, křičeli a bubnovali. Také keporkak vydával hlasité zvuky. Když mu chybělo už jen několik metrů do hlubší vody, musela být záchranná akce s příchodem noci přerušena, uvedl starosta města Timmendorfer Strand Sven Partheil-Böhnke.
Lidi záchrana velryby strhla
"Jsem prostě nadšený," řekl starosta. Také předseda regionální vlády Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther vyjádřil radost nad záchranou a poděkoval lidem, kteří se na ní podíleli.
Už ve čtvrtek Günther přislíbil pomoc spolkové země, když byl na místě. Nabídl dva čluny, které by velrybu mohly doprovázet v Baltském moři, aby znovu neuvázla. "Uvidíme, jestli ho budeme muset doprovodit a pomoci mu," řekl. Rozhodující nyní podle něj je, aby mořský savec našel "správnou cestu".










