Za první čtyři měsíce letošního roku bylo do armády přijato 908 vojáků z povolání, cíl pro toto období přitom byl 800 lidí. Na celý letošní rok je náborový cíl stanoven na 2100 vojáků.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) opakovaně poukazují na to, že se armáda potýká s nedostatkem lidí. Černochová na konci dubna uvedla, že v letošním roce má v plánu ze služby odejít 720 vojáků, armádě podle ní chybí 14.000 lidí.
Cílem pro první čtyři měsíce letošního roku byl nábor 800 vojáků, cíl byl tedy podle Šímy splněn na 113 procent. "Plnění rekrutačního cíle v loňském roce v daném období, tedy leden až duben, dosahovalo zhruba 80 procent, lze tak pozorovat v této oblasti pozitivní vývoj," uvedl mluvčí.
Máme skoro třicet tisíc profesionálních vojáků. Chceme víc
Podle analýzy ministerstva obrany měl resort k začátku letošního roku 28 285 vojáků z povolání, v aktivní záloze pak bylo 4521 lidí. V samotné armádě je ale podle ministerstva asi 24 000 vojáků. Podle plánů by do roku 2030 chtěla mít česká armáda 30 000 vojáků z povolání a 10 000 příslušníků aktivní zálohy. Nové alianční cíle výstavby schopností podle Řehky navíc ukazují potřebu až 37 500 vojáků pro naplnění potřeb kolektivního odstrašení a obrany.
Řehka dříve uvedl, že aby armáda dosáhla cílů ze strategických plánů, musel by čistý přírůstek představovat 1200 vojáků ročně. S náborem od září 2023 pomáhá virtuální náborové středisko, podle ministerstva má web především zjednodušit proces pro zájemce i rekrutační pracovníky a přiblížit armádu lidem. Podle armády díky němu odpadá řada starostí s papírovou administrativou, celý nábor je zároveň rychlejší.
Češi se mohou do obrany země zapojit několika způsoby - stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Nejnovější formou je takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, musí bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, absolvoval by i výcvik.