Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025 20:50

Velkou cenu Saúdské Arábie formule 1 vyhrál australský pilot Oscar Piastri z McLarenu a po třetím triumfu v sezoně se poprvé v kariéře dostal do čela šampionátu. O necelé tři sekundy za ním dojel do cíle čtyřnásobný mistr světa Max Verstappen z Red Bullu, který tak v dosavadních pěti závodech v Džiddě pokaždé skončil první, nebo druhý.

Charles Leclerc zajistil třetím místem týmu Ferrari první pódiové umístění v letošním MS. Dosavadní lídr průběžného pořadí Lando Norris dojel po havárii v sobotní kvalifikaci čtvrtý.

Verstappen po startu sice uhájil první místo, ale zkrátil si přitom trať a dostal od komisařů pětisekundový trest. V další zatáčce pak do sebe narazili Juki Cunoda a Pierre Gasly. Pro oba závod skončil a na trať zamířil safety car.

Nizozemec pak až téměř do poloviny závodu kroužil v čele před číhajícím Piastrim, který zamířil do boxů dříve a Verstappen se po odpykání trestu zařadil za něj. V tu chvíli vedl Leclerc před Norrisem, jenž se po nepovedené kvalifikaci prodíral na superrychlém městském okruhu vpřed až z desáté pozice.

Pak se Norris dostal i do čela, ale zastávka u mechaniků čekala i jeho. Vrátil se na pátém místě, v čele ho vystřídal týmový kolega Piastri s náskokem čtyř sekund před Verstappenem. Ten už ho neohrozil a čtyřiadvacetiletý Piastri se tak mohl stát prvním Australanem v čele MS od roku 2010, kdy šampionát vedl Mark Webber.

Dramatičtější byl souboj o třetí místo. Leclerc se poměrně snadno přehnal přes Russella a Ferrari směřovalo k prvnímu pódiovému umístění v ročníku. Russella pak předjel i Norris a stahoval i náskok monackého jezdce, ale ten už třetí pozici uhájil.

Autor: ČTKFoto: ČTK/AP, Altaf Qadri

Další čtení

ilustrační foto

Vodácká sezóna na Teplé Vltavě začíná. Ale není voda, rozhodnou milimetry

Sport
30. 4. 2025
ilustrační foto

Muž při Euru vylezl pod střechu stadionu. Zaplatí zásah policie i vrtulník

Sport
30. 4. 2025
Tisková konference k Olympiádě dětí a mládeže 2026 (ODM), 28. dubna 2025, Praha. Představeno bylo logo ODM od studentky Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara Rózy Palety.

Olympiádu dětí a mládeže bude poprvé hostit Praha, vrací se šerm a lukostřelba

Sport
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ