Zoo Dvůr a Hodonín poslaly do zoo Haifa v Izraeli čtyři mladé lvy berberské

Domácí
27. 3. 2026 00:57
ilustrační foto
ilustrační foto

Safari Park Dvůr Králové nad Labem a Zoo Hodonín poslaly do zoo v izraelské Haifě čtyři mladé lvy berberské. Transport začal ve středu ve Dvoře Králové. Zvířata do Izraele přiletěla z německého Frankfurtu nad Mohanem v noci na čtvrtek. V Haifě lvi vytvoří novou chovnou skupinu. ČTK to řekl mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný.

O přesunu čtyř lvů z Česka do Izraele rozhodl koordinátor Evropského chovného programu (EEP) pro lvy berberské. Ze Dvora Králové do Izraele dorazily tři samice narozené loni v lednu. Doplnil je osmnáctiměsíční samec ze zoo Hodonín, kterému v Hodoníně zůstali dva bratři. "Do Izraele lvi dorazili v pořádku," uvedl Šťastný.

Minulý týden se dvorské chovné samici lva berberského narodilo pět lvíčat. Nový přírůstek změnil i formu transportu lvů do Izraele. "Aby nebyl v pavilonu ruch s nakládáním lvů, chovatelé je před naložením do transportních beden uspali," uvedl Šťastný.

"Transport do třetí země je ve věci přípravy dokumentace, osvědčení a přepravy poměrně zdlouhavý proces. Jeho přípravě se věnoval tým lidí několik měsíců. Situaci komplikovala i bezpečnostní situace na místě určení a omezení leteckého provozu," uvedla hodonínská zooložka Lenka Pacíková.

Lev berberský je v přírodě vyhubenou formou lva, z divočiny zmizeli téměř před 100 lety. Přežili díky chovu v zoologických zahradách, kam se dostali ze soukromé menažerie marockých králů. Odborníci odhadují, že těchto zvířat je na světě pouze kolem 200, přičemž největší chovy mají evropské zoologické zahrady a z nich významný podíl právě Česká republika.

Existují plány navracení těchto kočkovitých šelem do rezervací. V lidské péči při jejich chovu a reprodukci je nutné zohledňovat genetiku při respektování přirozených potřeb a chování. K tomu patří v určitém věku i opouštění původní smečky a zapojení do nové sociální skupiny. Standardním postupem je pak přesun do jiné zoo.

Zoo Dvůr Králové nyní chová dvě dospělé samice, pět lvů a pět lvíčat. V Hodoníně mají chovný pár, kterému se předloni v září narodila čtyřčata. Jedno z mláďat později uhynulo, dvě zbylá zůstávají v zoo.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

ilustrační foto

Policie hledá možného vraha. Je to bezdomovec a možná upálil ženu

Domácí
27. 3. 2026
ilustrační foto

Irští fotbaloví fanoušci dnes zaplnili centrum Prahy, problémy nebyly

Domácí
26. 3. 2026

Soud ve Zlíně poslal do vazby tři obviněné v kauze korupce ve fotbale

Domácí
26. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ