Akné i vyrážka? Jak řešit dermatologické problémy? Odpovídala MUDr. Edita Jatšová

Chat je uzavřený09.03.2017 10:00

MUDr. Edita Jatšová.

Vyrážka, pupínky, jizvy, celulitida. Dermatologické problémy jsou různorodé a kvůli obtížím, které přinášejí, mohou silně znepříjemnit každodenní život. Pokročilé technologie moderní medicíny v dnešní době ale mohou nabídnout i neoperativní řešení dermatologických problémů. Jaké možnosti nabízejí lasery užívané v dermatologii? Lze se zbavit jizev nebo akné? Jaké jsou možnosti při řešení vrásek i celulitidy? Ptejte se MUDr. Edity Jatšové ve čtvrtek 9. března od 10.00.

MUDr. Edita Jatšová působí jako korektivní dermatoložka. Roku 1997 absolvovala s vyznamenáním Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Již během všeobecné dermatovenerologické praxe na kožním oddělení Nemocnice Šumperk a Pardubice se věnovala korektivní dermatologii a estetické medicíně. Od roku 2000 přednáší a školí chirurgické a korektivní postupy v dermatologii. Nyní působí v LC Anděl, kde se věnuje svým pacientům. Aktivně publikuje v českých i zahraničních dermatovenerologických časopisech zaměřených na korektivní dermatologii.

Chat

  • Dana

    Dobrý den,
    slyšela jsem o laserovém zákroku, který pomůže snížit projevy celulitidy. Je něco takového možné a jak to třeba funguje?
    Moc děkuji,

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, existují lasery, které pracují s celulitidou. Bohužel, výsledky nejsou u každého stoprocentní. celulitida u nás žen je dána prostě strukturou kůže odlišnou od mužů. Vlákna, kotvící pokožku do hloubky, jdou kolmo k povrchu kůže a vedou k tvorbě dolíčku. Věkem klesá pružnost kůže a mezi dolíčky se začne prověšovat. je tedy jasné, že ovlivnit genetiku je težké. lasery pracují na zpevnění pokožky a rozbíjení podkožních povrchových tukových depozit...

  • DRUM

    Zdravím,
    trápí mě jizvičky, které mi zůstávájí po akné, nebo kvůli zarůstání chloupků. Mohu s tím něco dělat? Pomohl by mi nějaký zákrok?
    Děkuji

  • Host chatu

    Na zarudlé čerstvé jizvičky po akné nebo obecně po jakémkoli zánětu nejčastěji provádí ošetření cévním laserem- dochází k postupnému zesvětlování jizev a jejich zpevńování. Po zákroku je pokožka jen lehce začervenalá cca 1 den, proto je tato procedura velmi oblíbená.Pokud jsou již jizvy světlé a např. lehce propadlé, pak většinou používání frakční laser, který dokáže postupně jizvy změlčit. Tady je nutné počítat s cca týdenním hojením v domácím ošetření. Veškeré zákroky laserem není vhodné provádět v léte pro nutnou ochranu před sluncem

  • Katka

    Dobrý den,
    možná to sem úplně nepatří, ale bohužel můj dermatolog mi nedokázal úplně poradit. Mám hodně citlivou pleť a z většiny kosmetických výrobků, co jsou na trhu mi naskakuje vyrážka, která hodně svědí a pálí. Je možné, že mám třeba alergii, nebo jen vybírám špatné přípravky?
    Díky!

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, je možné, že máte alergii na jakoukoli složku, běžně přidávanou do kosmetiky. to lze vytestovat epikutánními testy. Doporučila bych zkusit z lékarny krémový základ- např. ambiderman. Je to jednosložkový bazální krém, ale i na něj může být alergická reakce, pokud máte problém s parabeny... Ale asi budete muset zkoušet, co Vám vyhovuje

  • Aneta

    Dobrý den, poradíte mi prosím něco účinného, co pomáhá proti černým tečkám?

  • Host chatu

    Zkuste koupit v lékárně produkty s ovocnými kyselinami, ty lehce rozvolňují vazby mezi buňky, tudíž se bude pleť rychleji čistit a černé tečky se budou méně tvořit

  • Lenka

    Dobrý den,
    mám problém. Několik let bojuju proti akné, ale bez úspěchu. Vyzkoušela jsem hodně přípravků, docházela jsem i na lasery, ale efekt žádný. Nevíte, co s tím?

  • Host chatu

    Bohužel nepíště, jaké lasery jste zkoušela... není laser jako laser...S akné je často nutné bojovat vysokovýkonným lasery, které zatavují rozšířené mazové žlázy v hloubce, obalují krunýřem z kolagennových vlákem a žláza pak nemůže v hloubce praskat. Podobně pracuje i např. frakční radiofrekvence. Dále pokud akné nereaguje na žádnou zevní terapii, je nutné zamyslet se nad celkou léčbou- nasazení hormonální antikoncepce nebo v nejtěžích případech celková léčba retinoidy- to jsou deriváty vitamínu A- je to poměrně náročná celková léčba s nutnými kontrolami krevní obrazu, lipidového metabolismu, funkce jater a ledvin atd...

  • Kamila R.

    Ráda bych si zkusila laserovou depilaci. Slyšela jsem, že může dobře odstranit nežádoucí chloupky. Poraďte prosím, jak takový zákrok probíhá, slyšela jsem, že je třeba bolestivý. Jak je účinný a kdy na něj zajít, smí se v létě? Díky moc

  • Host chatu

    Laserová depilace je velmi efektivní a určitě ji doporučuji u tmavých chloupků. Není účinná u šedivých nebo velmi světlých chloupků.Na těle je obecně potřeba cca 4-5 ošetření, na obličeji více. Dojde k trvalému zničení zasažených vlasových cibulek. K zákroku je nutné, aby jste nebyla opálená a následně po depilaci na ošetřená místa aplikovala sun- block 1-2 měsíce. Depilace na některých místech je téměř nebolstivá, ale napři do třísel často před zákrokem aplikujeme krém na znecitlivění, pak je ošetření úplně snesitelné.

  • Maruška

    Dobrý den,
    je mi 35 let a poslední roky se mi po těle začaly hodně objevovat pihy a tmavé pigmentové skvrny. Dají se nějak šetrně odstranit, abych neměla jizvy? Děkuju

  • Host chatu

    Ano, některé pihy lze úspěšně laserem "vyzmizíkovat". Některé nelze laserem ošetřovat, proto je nutné, aby zákork prováděl dermatolog, který je schopný rouhodnout, co je možné a co nevhodné nebo nebezpečné. K odstraňování např. stařeckých skvrn se používá laser, který rozbíjí pouze hnědý pigment, pokud jsou projevy již lehce nad úrovní, napři stařecké bradavice, pak se používá chirurgický laser, který útvar po kikrometrech odpaří.

  • Ivana

    Dobrý den, je mi 25 let a už asi od 15ti mám velký problém s akné. Celou tvář mám už mnoho let dlouhodobě posetou akné a neustále se mi dělají nové a takto je to donekonečna. Je to asi chronické, vyskytuje se to u mě trochu i na hrudi a taky trochu na zádech. Zkouším už hodně let kde co, ale mám už pocit, že je to snad neřešitelné. Myslela jsem si, že to s věkem bude ustupovat, ale není tomu tak. Poradíte mi prosím, jak mám postupovat, na koho se obrátit, jaké nejnovější léčebné metody jsou k dispozici, co mám tak dělat, abych se tohoto problému zbavila? Moc děkuji za rady.

  • Host chatu

    Určitě navštivte dermatologa, který zváží závažnost problému a dle toho bude postupovat. Metod je dnes již mnoho, jak zevní nebo celkové léčby. Celková léčba zahrnuje většinou léčbu antibiotiky nebo deriváty vitamínu A- retinoidy- tato léčba je učena jen pro nejtěší stavy, protože se zde vyskytuje největší procento nežádoucích účinků. S laserem jsme schopni ovlivnit hluboké mazové žlázy a zatavit je tak, aby se dále nerošiřovaly a nepraskaly. Na povrchu provádíme peeling ovocnými kyselinami

  • K.Pokorná

    Dobrý den paní doktorko,
    jaký je správný postup, jak se co nejšetrněji a nejsprávněji zbavit akné? jestli se jen odstraní čistými prsty a nebo se to má ještě nějak ošetřit?
    A další dotaz - jaké kosmetické přípravky má obecně požívat ten, co má citlivou pleť a problémy s akné? i případně jak často.
    Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

  • Host chatu

    Doma je většinou problém správně akné ošetřit, protože hlubší projevy je vhodné nejdříve napunktovat jehlou a pak teprve exprimovat, jinak se kůže zbytečně traumatizuje. Nebo naopak nevymáčkneme vše. Nejlépe tedy ošetří pleť kosmetička, která by měla doporučit i vhodný interval ošetření even. následnou péči. U citlivé pleti bych určitě vhdonou péči nakupovala v lékárně, existují přípravky na citlivou pleť se sklony k akné, které zároveň nebou vysušovat a dráždit.

  • SK

    Mám jizvu po operaci aorty, lze tuto jizvu odstranit?

  • Host chatu

    Žádnou jizvu, bohužel, nelze odstranit. Jizva je trvalé poškození struktury kůže. Jizvu jsme ale schopni laserem účinně zlepšovat. Je vhodné začít co nejdříve, ideálně do 1 roku po vzniku. Červené jizvy jsme schopni úplně zesvětlit cévním laserem, široké nebo propadlé jizvy zůžit a zpevnit frakčním laserem. U vystouplých jizev většinou kombinujeme laserový zákrok s injekční aplikací látek, které natravují zbytnění- hyasa nebo kortikoidy. Většinou je nutné více ošetření.

  • WAR

    Mám jizvu na hlavě - je to po chirurgickém zákroku - měl jsem zranění, lze ji nějak odstranit tuto jizvu?

  • Host chatu

    Bohužel, žádnou jizvu nelze úplně odstranit. Jizva je trvalé poškození struktury kůže. Jsme ale schopni jizvu velmi účinně zlepšovat. Pokud je jizva červená, pracujeme s cévním laserem. pokud je široká nebo propadlá, žehlíme ji frakčním laserem. Pokud je vystouplá, aplikujeme injekčně látky na klesnutí jizvy. Možností je mnoho, ale čím dříve se začne, tím je účinnější

  • Martin

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vedlejší účinky ošetření akné laserem. Užívám erytromicinum a mnoho jiných preparátů předepisovaných dermatologem, dodržuji v zásadě všechny pokyny lékaře, ale stále mě v dospělosti trápí akné a nemůžu se ho nijak zbavit.

  • Host chatu

    Laserem se pokožka nesmí ošetřovat pouze v případě, že jste léčen celkově retinoidy, které ovlivňují hojení pokožky a laserová terapie nesmí být prováděna ještě 6 měsíců po vysazení retinoidů. Jinak zevní terapie od dermatologa, např. erytromycin vůbec nevadí a v této terapii naopak dále pokačujete, jen doplním laserové ošetření. K laseru nesmíte být opálen a následně se nesmíte opalovat 3 měsíce. Ošetření je většímou více- cca 3-5 v rozestupu minimálně 3 týdny, tedy ideální je začít např. v říjnu.

  • Kristýna S.

    Dobrý den,
    poradíte mi prosím, jak se nejlépe zbavit malých bradaviček? Již několik let se mi objevují různě po těle, hodně na krku a na břiše. Jsou malé, nejsou moc vidět, ale stejně celkem nepříjemné. V lékárně mi moc poradit nedokázali, tak přemýšlím o dermatologickém zákroku.
    Díky!

  • Host chatu

    Dobrý den. Nejedná se zřejmě o bradavičky virového původu a tedy v lékárně Vám nejsou schopni nic nabídnout. My odstraňujeme tyto bradavičky chirurgickým laserem, kdy po mikrometrech odpaříme každou bradavičku pryč. Po zákroku se hojíte cca 5-7 dnů s malým stroupkem. Pokožka je potom citlivá ke slunci, lépe tedy provádět v zimě.

  • Pája

    Dobrý den, paní doktorko,
    uvažovala jsem hodně dlouhou dobu o laserové depilaci, ale je celkem finančně náročnější a zákroky se musí opakovat. Stejně jsem ji ale chtěla podstoupit, ale pak jsem se dočetla, že vlastně i po zásahu laserem se vlasová cibulka nikdy neodstraní a může se znovu regenerovat, takže sice po delší době, ale stejně začně vlas růst. Je to pravda
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    To pravda není. Vlasové cibulky, které během ošetření laserem zničíme, jsou zničeny trvale. V průběhu života se mohou ale na povrch dostávat nové vlasové cibulky- většinou se tak děje v závislosti na hormonálních změnách, které předtím žádný chloupek neprodukovaly a nebyly vidět. Takže je možné, že efekt laserové epilace nebude dokonalý až do smrti...

  • Tereza

    Dobrý den,
    chci se zeptat na rozdíl mezi depilačními lasery a přístoji s ipl světlem, které jsou běžně dostupné. Některé kosmetičky je také používají pro trvalé odstraňování chloupků. Ve výsledku je pořízení takové přístroje "na doma" sice finančně nároční, ale laserové zákroky bývají ještě dražší. Je možné ipl světlem skutečně něco odstranit? Jaký je rodíl mezi ním a laserem?
    Moc děkuju.

  • Host chatu

    IPL- to znamená v překladu této zkratky intentivní pulsní světlo. Je tedy jasné, že světlo nebude tak účinné, jako ošetření laserem. Při ošetření IPL nelze vzhledem k omezené energii- zvláště pak v kosmetickém salonu, natož doma- docílit nikdy tak důkladného a rychlého zničení vlasové cibulky. Z mého pohledu je tedy finální investice vyšší na ošetření IPL než laserem. A to nepočítám časové ztráty...

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov