Ceny ojetin jsou na minimu, přijde zdražování? Na otázky odpovídala Karolína Topolová

Chat je uzavřený31.07.2020 10:00

Karolína Topolová.

Jak ovlivnila pandemie nákupní chování Čechů při výběru vozu? Jak se změnil automobilový trh a co nás čeká v následujících měsících? Je pravda, že bude v Evropě nedostatek aut a budou se k nám tak vozit ještě méně kvalitní ojetiny z dovozu? Na otázky odpovídala generální ředitelka mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO Karolína Topolová.

Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, kam patří i mezinárodní síť autocenter AAA AUTO, se pohybuje v branži s ojetými vozy již přes dvacet let. Časopis Forbes ji řadí mezi padesát nejvlivnějších žen České republiky, umisťuje se mezi TOP 25 ženami českého businessu, byla mezi finalisty soutěže Manažer roku, získala ocenění Manažerský talent, Lady Pro, Marketér roku a letos získala i ocenění Manažerka roku. Věnuje se i charitativní činnosti jako předsedkyně správní rady Dětské dopravní nadace, která podporuje děti obětí dopravních nehod. Je vdaná a má šestiletou dceru.

Chat

 • JIROUSEK

  Dobry den, jak moc Vas poznamenalo zavreni pobocek?

 • Host chatu

  Dobrý den, přestože drobné indicie byly znatelné již před samotným uzavřením poboček, toto vládní rozhodnutí přišlo ze dne na den a nešlo se na něj plně připravit. Jsem ráda, že máme v týmu obrovské množství šikovných lidí, kteří se hned pustili do změny našeho prodejního modelu. Takřka přes noc jsme začali prodávat automobily on-line ve všech zemí. Lidé se báli, co bude, tak mnozí z nich výměnu svého automobilu odložili na později, proto zájem nebyl tak veliký, abychom tím vyrovnali ztráty, které uzavřením provozoven vznikly. S následky této uměle vyvolané krize se budeme vzpamatovávat ještě dlouhou dobu a i celý automobilový trh.

 • Mirek

  Zdravim, co se ted po pandemii zmenilo? Dik

 • Host chatu

  Dobrý den, změnilo se toho mnoho. V době pandemie razantně poklesla nabídka automobilů a cena aut se vyšplhala na letité minimum. Uzavření továren automobilek již nyní ukazuje svoji daň v podobě nedostatku nových, ale i zánovních aut, která byla zákazníky čím dál tím více vyhledávaná. O ojeté vozy je ale po otevření prodejen zájem. Řada lidí si je kupuje proto, aby s nimi mohli absolvovat dovolenou po Čechách nebo v sousedních zemích. Také si stále více lidí uvědomuje, že osobní vůz je nejbezpečnější variantou cestování v době pandemie, zejména při porovnání s hromadnou dopravou.

 • VH

  Dobrý den, paní ředitelko. Kupujou nějak lidi auta jinak než před koronou? Že třeba je větší zájem o určitou karoserii? Díky, Roman, Klecany

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, je tomu tak. V letních měsících se sice již letitě zvyšuje zájem o prostornější auta, letos je ale tento zájem ještě vyšší Daleko častěji lidé volí vozy SUV a kombi. Například podíl prodaných kombíků se za poslední měsíc vyšplhal na třicet procent, což se vyrovnalo dlouhodobě nejoblíbenější karoserii typu hatchback.

 • Simona

  Pěkný den, paní Topolová. Máte prosím nějaký žebříček třeba 3 aut, která se teď prodávají více než jindy? děkuju za reakci, simča

 • Host chatu

  Dobrý den, žebříček popularity se na prvních třech místech nezměnil ani letos. Na plné čáře vyhrávají kombíky Škoda Octavia a Fabia. Poptávka po některých modelech se ale nyní v létě až zdvojnásobila. Největším „skokanem“ léta je VW Tiguan, výrazně vzrostl i zájem o Škoda Karoq nebo Kia Ceed.

 • ALB

  Zdravím paní ředitelko, mám jen krátký dotaz. Prý mají áčka nového ředitele na callcentru, někde jsem to četl. A kolik vlastně vyřídíte třeba hovorů za měsíc? díky, Alíbína

 • Host chatu

  Dobrý den, je to tak. Novým ředitelem kontaktního zákaznického centra sítě AAA AUTO se stal Petr Havel. Naše klientské centrum zaměstnává zhruba dvě stovky operátorů a má kromě centrály v Praze pobočky i v Ostravě a polských Katowicích. Měsíčně operátoři vyřídí zhruba 75 000 telefonátů zákazníků a podílí se na polovině všech výkupů a prodejů vozů v rámci skupiny.

 • vlasek

  Dobrý den, ovlivnila vás nějak koronakrize?

 • Host chatu

  Dobrý den, jako asi každého. Snažíme se její dopady minimalizovat, abychom nadále poskytovali špičkové služby. V době uzavření poboček jsme přešli na on-line prodej, kde se nám dařilo nadále prodávat alespoň pětinu běžného objemu vozů. Následně po opětovném otevření se postupně vracíme k normálu, ale stále jsme se nedostali na běžná čísla. Nicméně zpomalení ekonomiky, zvláště v automobilovém průmyslu, bude znát dlouho. Výhoda je nyní na straně zákazníků, protože ceny vozů jsou na minimu.

 • komordy

  Zdravím, bazary obecně nemají moc dobrou pověst. Snažíte se o nápravu?

 • Host chatu

  Dobrý den, nevím, jestli se to týká i AAA AUTO. Máme dlouhodobě nastavená maximálně přísná kritéria, díky kterým našim zákazníkům nabízíme to nejlepší na trhu. A samozřejmě se snažíme náš vysoký standard dále vylepšovat. Například naši technici kontrolují 107 parametrů a prověřují vůz ve všech dostupných registrech, abychom vyloučili vozy se stočeným tachometrem, falešným VIN, v exekuci, padělaným rokem výroby či po vážných dopravních nehodách.

 • Bendkova

  Dobrý den, čeká nás příval starých ojetin z Německa. Co s tím budete dělat?

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem k očekávanému růstu cen automobilů a nedostatku ojetin na trhu lze očekávat, že naroste počet starých a nevyhovujících dovozovek. To už ostatně lze pozorovat nyní. Naštěstí Čeští zákazníci jsou dnes již jinde než před 10 – 15 lety a jejich nároky jsou o dost vyšší. Proto se již mnoho z nich poučilo a vyhledávají více vozy s domácím původem.

 • flamp

  Cena nových aut poroste. Budete zdražovat i ojetiny?

 • Host chatu

  Aktuálně jsou ceny na svých minimech. Tato situace ale podle našich analýz nebude trvat dlouho. Výraznější zdražení lze očekávat již na podzim tohoto roku. Pokud se navíc naplní obavy z výrazného nárůstu nakažených koronavirem, opět se sníží nabídka aut na trhu a ceny aut narostou ještě více, než nyní predikují ekonomové.

 • shagajsybfck

  Dobrý den, proč bych měl nakupovat auto v bazaru? Radši si auto najdu sám a domluvím přímo s prodejcem.

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě je to jen Vaše volba. Jisté ale je, že se tak vystavujete daleko většímu riziku než u prověřeného prodejce ojetin. Velký prodejce jako AAA AUTO poskytuje garance v takovém rozsahu, o kterém by se Vám u prodeje na ulici mohlo jen zdát. Na ulici nelze prověřit automobil tak detailně, abyste měl jistotu, že vůz není v exekuci, po vážné nehodě atd. To vše u nás prověřujeme a takové vozy vůbec nevykupujeme.

 • orlov

  Dobrý den, jaký je současný prodejní hit? Na co se vyplatí zaměřit?

 • Host chatu

  Dobrý den, máme několik stálic, což jsou v podstatě všechny vozy Škoda, jmenovitě Octavia, Fabia i Superb. V souvislosti s nároky zákazníků stoupá podíl kombi a SUV. V posledních měsících roste poptávka například po vozech Kia Ceed, Škoda Karoq či Peugeot 2008.

 • majky

  Dobrý den, prodáváte i staré favority?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, v nabídce naší Mototechny Classic najdete několik parádních kousků ve skvělém stavu. Jejich cena už jen poroste.

 • WERDICH

  Dobrý den, myslíte, že krize bude pokračovat, nebo už se situace zlepší?

 • Host chatu

  Dobrý den, to je těžká otázka. Jisté je, že utlumení ekonomiky bude mít ještě dojezd a projeví se naplno během podzimu. V jakém rozsahu a jak dlouho to potrvá, neumíme nyní odhadnout. Žádná krize ale netrvá věčně a my Češi jsme neskutečně bojovní a odolní.

 • Semerad

  Zdravím, kupuju auto a chci si k vám vzít svého mechanika. prý je to možné.

 • Host chatu

  Dobrý den, samozřejmě. Doporučuji všem zákazníkům, aby automobil kupovali s automechanikem, kterého znají a důvěřují mu. Tam, kde Vám toto neumožní, raději ani nechoďte.

 • Bladny

  Zdravím, jaká auta se teď prodávájí nejvíc?

 • Host chatu

  Dobrý den, nejvíce se dlouhodobě prodávají Škody Octavia a Fabia. Dále VW Passat a nyní registrujeme i vyšší zájem o kombi a SUV modely jako například VW Tiguan. jehož prodeje se zdvojnásobily.

 • gibb

  Neboji se lidi kupovat ted auta? Preci jen hodne casto si je kupuji na uver.....

 • Host chatu

  Dobrou zprávou je, že lidé naší ekonomice věří, protože se opět zvyšují objemy aut prodaných na úvěr. Pohybujeme se až kolem 40 % vozů koupených na splátky, což jsou lepší výsledky, než v květnu minulého roku. Přejí tomu i velmi nízké úrokové sazby, které mohou prodejci ojetin svým zákazníkům u bank zajistit.

 • komarek

  Zdravim" nechybi ted na trhu nejaka auta? Neni jich malo????

 • Host chatu

  Na trhu je obecně nedostatek ojetých vozů, který je způsobený řadou faktorů. Za prvé se mnoho týdnů nevyráběly a neprodávaly nové vozy, takže se lidé nezbavovali ani těch ojetých. Dramaticky klesl objem dovážených ojetin, což je ovšem na druhou stranu dobře, protože jde většinou o nekvalitní přestárlé vozy. Zánovní vozy nyní díky poklesu kurzu koruny putují naopak do zahraničí.

 • PETR

  cekate ze se zmeni ceny aut v dohledne dobe????

 • Host chatu

  Nyní se ještě obchodníci snaží masivními slevami trh restartovat. My jsme například zlevnili celou naší nabídku několika tisíc vozů o 60 milionů korun. Ovšem během několika týdnů až měsíců poptávka kombinovaná s nedostatečnou nabídkou postupně vyžene ceny ojetých aut nahoru. Levnější než teď už tedy ojetiny nebudou.

 • LADISLAV

  Co by mohla vlada udelat pro trh s auty, aby se vzchopil?

 • Host chatu

  Podle mého názoru je klíčové šrotovné. Máme s ním velmi dobré zkušenosti ze Slovenska, kde v roce 2009 zafungovalo nejen pro nová auta, ale přineslo restart i trhu ojetých. Druhé opatření by mohla být aktualizace emisních poplatků, které se nezměnily od roku 2009. Tehdy to bylo velmi účinné opatření, které snížilo dovoz přestárlých vozů s emisními normami EURO 0 až EURO 2. Ale po více než deseti letech tyto vozy již tvoří jen zlomek dovozů. Dalším opatřením by mohlo být podpoření větší transparentnosti trhu ojetých aut a tím i zvýšení důvěry spotřebitelů a jistoty prodejců. Poslanci nyní mají na stole novelu zákona o provozu vozidel na silničních komunikacích. Je to ideální šance do něj, podobně jako na Slovensku, začlenit i vznik národního registru najetých kilometrů. Registr, který obsahoval nejen již nyní dostupné záznamy z STK, ale i ze servisů, od prodejců, z úvěrových a leasingových firem nebo pneuservisů by byl účinným nástrojem proti přetáčení tachometrů. Byl by to první krok k celoevropskému registru, který je podle mého názoru nezbytnou podmínkou k vymýcení tohoto podvodu.

 • Karel Turek

  Dobre dopoledne, jak jste dokazali tak rychle spustit online prodej po uzavreni pobocek?

 • Host chatu

  Dobrý den, uzavření poboček na základě rozhodnutí vlády přišlo v době rozjezdu hlavní sezóny. I po víkendovém zavedení nouzového stavu a uzavření maloobchodních prodejen jsme podle webového vyhledávání i dotazů na call centru nadále registrovali poměrně vysoký zájem lidí o koupi vozu. Proto velmi rychle padlo rozhodnutí přepnout na prodej on-line, mimo pobočky. To se nakonec ukázalo jako velmi prozíravé řešení, než prostě jen zamknout pobočky a čekat na jejich otevření. Nakonec jsme dokázali v České republice prodávat on-line až 350 vozů týdně, což nám přinášelo důležitý cash-flow, nutný zejména pro výplatu mezd. Naše společnost je postavená na vysoký objem vykoupených a prodaných vozů. Tomu odpovídají počty výkupních techniků, prodejců, test driverů, zprostředkovatelů finančních produktů nebo operátorů na call centru. Pokud se z 250 vozů denně dostanete na prodejích v rámci skupiny jen na pár desítek, nemáte práci pro většinu firmy. Ale mzdy a fixní náklady běží dál.

 • coudy

  Zaregisdtroval jsem, že prodavate auta oline.... neboji se lidi toho??

 • Host chatu

  Lidé si vůz vybrali na webu, na call centru se domluvili na detailech, případně na úvěru, a na místě a času předání vozu. Vydesinfikované auto jim přímo před dům přivezl prodejce vybavený ochrannými pomůckami. Zákazník si mohl auto vyzkoušet při testovací jízdě a samozřejmě se k nákupu finálně rozhodnout teprve na místě. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená tím, jak lidé rychle na tento způsob nákupu ojetých aut dokázali přejít, i když samozřejmě šlo jen o zhruba pětinu běžných prodejů. Ovšem před krizí jsme on-line soukromníkům prodali jen několik kusů měsíčně.

 • Kamil

  Dobry den zajimalo by me jestli bude mit vliv pandemie na elektomobili. Diky

 • Host chatu

  V první fázi se zdálo, že elektromobilita přestane být prioritou, protože bude potřeba věnovat ohromné finanční prostředky na podporu ekonomiky a udržení zaměstnanosti. Z posledního vývoje mám však dojem, že pro určité země je koronakrize spíše impulsem k rychlejšímu přechodu na alternativní pohony. Dopad na sekundární trh podle mě nebude nijak drastický, protože změna bude postupná. Nicméně se fundamentálně změní oceňování těchto vozů, protože elektromobily stojí a padají s kvalitou a opotřebením baterie. A ta tvoří značnou část ceny.

 • Vasek Masen

  Dobry den, v dobe pandemi se firmy chovali solidarne. Zapojili jste se taky nebo ste hrabali jen na svym?

 • Host chatu

  Dobrý den, v době nouzového stavu bylo potřeba pomáhat seniorům, záchranným složkám nebo zdravotníkům ještě více, než kdy předtím. Protože jsme díky snížené poptávce měli více aut na skladě, rozhodli jsme se je půjčit ve větším množstvím. Naše auta pomáhala Červenému kříži, moravským charitám, Jedličkovýmu ústavu nebo například Czech SAR teamu. Zapojili se i naši zaměstnanci, kteří pomáhali s rozvozem ochranných pomůcek pražským, plzeňským a dalším stovkám lékáren. Český národ opět ukázal, že dokáže v době krize držet při sobě, což bylo vidět opravdu všude.

 • loutnici

  Ma byt na trhu malo aut, tak bych rad vedel, jestli to bude mit vliv na větsi zlocinost

 • Host chatu

  Trh ojetin je pod silným tlakem, protože vozů je na něm nedostatek. To samozřejmě může vést k většímu riziku nekalých praktik, protože nepoctiví prodejci vycítí možnost snadnějšího výdělku na vozech, které by jinak byly jen těžko prodejné.

 • SK

  Jak ovlivnila pandemie nákupní chování Čechů při výběru vozu?

 • Host chatu

  Velká část Čechů začala řešit automobil již s nástupem pandemie, protože cestování za prací i na dovolenou je letos jednoznačně nejbezpečnější vlastním vozem. Zatímco zpočátku se zvýšil zájem o menší levné vozy, s nástupem léta se výrazně zvýšil zájem o větší automobily typu kombi nebo SUV. Kombi dokonce dohnalo doposud nejžádanější verzi hatchback a oba typy karoserií tvoří dvě třetiny poptávky.

 • DENMARK

  Jezdíte vy sama v ojetině?

 • Host chatu

  Já osobně preferuji zánovní automobily. Tedy vozy s nízkým kilometrovým nájezdem a stářím, se zárukou od výrobce, ale s výrazně nižší cenou než v případě nových aut.

 • ANTI

  Je český trh ojetin v současnosti v krizi?

 • Host chatu

  Situaci bych neoznačila přímo za krizi, ale pandemie koronaviru a související opatření způsobila, že je ojetých vozů nedostatek. V současné době ještě dobíhají různé slevové akce, kterými se autobazary snaží podpořit prodeje, ale během několika týdnů či maximálně měsíců očekáváme výrazné zdražení. Levnější než teď už ojetiny nebudou.

 • SK

  Jaká byla situace na trhu s ojetinami v ČR před r. 89?

 • Host chatu

  Za dob socialismu byla nabídka automobilů velmi nízká a výběr byl prakticky jen z několika málo modelů. Až "divoké" devadesátky přinesly zlom v nabídce a trh se otevřel. Jsem ale ráda, že jsme pokročili až do dnešní doby, kdy zákazník může vybírat z široké nabídky modelů a značek s českým původem a nemusí se omezovat ve výběru nebo riskovat auto z dovozu.

 • Marta z Ostravy

  Jak je vubec mozne pretocit tachometr? Ja sem zila v domeni, ze je tam nejaky mechanismus, ktery tomu zabranuje.

 • Host chatu

  V dnešní době stačí k přetočení tachometru připojit vůz kabelem na malé elektronické zařízení a během pár vteřin zadat nový stav počtu najetých kilometrů. Cena potřebného vybavení se vejde do maximálně několika tisíc korun. Proto je tento podvod tak široce rozšířený, přestože zákon manipulaci s počtem najetých kilometrů zakazuje pod pokutou půl milionu korun.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 18/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.