Cestování jako investice s Davidem Ederem

Chat je uzavřený10.01.2014 11:00

Ptejte se Davida Edera na cestování.

Plánujete investovat do dovolené a bojíte se, že nesplní veškerá vaše očekávání? Zajímá vás, které budou nejpopulárnější destinace nadcházející sezony? Nebo potřebujete poradit s organizací náročné pracovní cesty? Nejen na cestování, ale i na servis concierge se můžete ptát Davida Edera, zakladatele a CEO společnosti Exclusive Tours, která nabízí služby ušité na míru individuálním představám a požadavkům. Odpovídal 10. ledna od 11 hodin.

David Eder založil společnost Exclusive Tours v době studií na pražské VŠE, a zúročil tak cenné zkušenosti, které získal již jako student prací v oblasti marketingu pro luxusní hotelové řetězce. Za šest let pak vybudoval firmu, jejíž obrat přesahuje sto milionů korun. David Eder hovoří plynně anglicky a německy a zdokonaluje se ve francouzštině a ruštině. Volný čas dělí mezi rodinu a své koníčky: cestování, gastronomii & vína, golf, lyžování či kolo. Je ženatý a má dvě malé dcery.

Chat

 • Mirek Kovár

  Dobrý den, pane Edere. Velmi rádi s přítelkyní cestujeme po Evropských městech – za kulturou, koncerty apod. V poslední době mám ale pocit, že klasické poznávací cesty úplně nestačí pokrývat naše očekávání. Mohl byste mi poradit, jestli existuje nějaká možnost, jak tyto cesty obohatit, ozvláštnit? Díky, MK

 • Host chatu

  Dobrý den pane Kováre, evropské metropole nabízí celou řadu možností, jak si pobyt užít netradičním způsobem. Vše samozřejmě záleží na Vašich požadavcích. Jelikož neznám Vaše představy, je těžké doporučit konkrétní řešení, ale obecně se v současné době mimo jiné rozmáhají interaktivní formy poznávání destinace jako jsou workshopy apod. Pokud máte například rádi gastronomii, nemusíte jen chodit po místních restauracích, ale můžete se zúčastnit kurzu vaření, který začíná nákupem surovin na místním trhu a poté s šéfkuchařem některé z lokálních restaurací pokračujete v přípravě pokrmů. Podobně existují i workshopy zaměřené na umění. Z nákladnějších zážitků lze potom zařídit různé privátní prohlídky muzeí nebo privátních uměleckých sbírek, setkání s místními umělci atd. Každá destinace má různé možnosti a ty Vám na základě přesnějšího zadání nejlépe doporučí náš travel consultant.

 • Golem

  Dá se v souvislosti s dovolenou hovořit vůbec o investici?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud uvažuji investici v širším slova smyslu tj. jako něco, co by mě mělo za moje prostředky v budoucnu obohatit, pak si myslím, že se takto o dovolené i cestování hovořit dá. Je to ovšem podobně jako vzdělání, zdravý životní styl nebo kvalitní zdravotní péče investice sama do sebe. Věřím, že na na našem trhu je právě pro tyto “investice” v současné době velký prostor a bude se dlouhodobě ještě rozšiřovat.

 • GF

  Jak jste stíhal studovat VŠE a k tomu provozovat Exlusive Tours?

 • Host chatu

  Dobrý den, bylo to náročné, ale zvládat se to dalo. Do školy jsem chodil jen na nezbytné předměty, kde byla povinná účast a jinak jsem se připravoval samostudiem. Den má 24 hodin a když si to umíte dobře rozložit, dá se toho stihnout spousta :-)

 • Už skoro ne

  Hovoříte spíše jakou angličtinou - US nebo GB?

 • Host chatu

  Dobrý den, na škole jsem se učil britskou angličtinu. Osobně už ovšem na základě zkušeností z praxe žádné takto jasně vymezené pojmy nevnímám. V cestovním ruchu každý den komunikujete s lidmi různých národností v angličtině, která ve většině případů není ani pro jednu stranu mateřským jazykem. Takže pravděpodobně používám “international English”.

 • Jana

  Hezký den,
  kam jezdí lidé, kteří mají prostředky, nejčastěji? Karibik? Nebot o nejde takto generalizovat?

 • Host chatu

  Dobrý den Jano, pokud se budeme bavit o plážové dovolené a odpočinku, pak naši klienti nejvíce cestují do destinací v Indickém oceánu. Zdaleka nejpopulárnější jsou nyní Maledivy. Stabilní klientelu mají i Seychely, které jsou díky menšímu počtu hotelů a absenci masových all-inclusive resortů stále velmi exkluzivní destinací. Třetí destinací v Indickém oceánu dle popularity je u našich klientů Mauricius, ale ten se rychle mění a stává se bohužel trochu jinou destinací, než dříve býval. Z dalších míst, kam naši klienti ve větším měřítku cestují, lze zmínit SAE (Dubaj) a potom i některé karibské ostrovy jako jen například St.Barthélemy, Turks and Caicos, Barbados a další.

 • Michal V.

  Co vsechno obsahuje vas exkluzivni servis? Jaka neobvykla prani napr. vasi klienti maji?

 • Host chatu

  Dobrý den Michale, v první řadě je náš servis především osobní. Každý náš klient má svého osobního travel consultanta, který plánuje, organizuje a realizuje cesty. Pokaždé se o Vás tedy stará ten samý člověk a čím déle služby využíváte, tím je pouto pevnější. Konzultant zná Vaše požadavky, ví přesně, na které detaily se zaměřit, abyste byl maximálně spokojen. Nemusíte se tedy opakovat, mluvit s někým na callcentru a být jen “číslem”. Snažíme se vše dělat tak, aby u nás měl každý klient jméno i tvář. Z hlediska plánování je každá cesta plánována na míru, nemusíte se tedy přizpůsobovat termínům odletů nebo příletů, dopředu definovanému programu nebo omezenému výběru možností dle nasmlouvaných kapacit, jako je tomu ve většině případů u masového cestovního ruchu. V některých případech máme i exkluzivní nabídky, které není možné běžně na trhu koupit. Pak se tedy jedná i o exkluzivitu z hlediska dostupnosti. Každý klient má trochu jiné požadavky, podle toho, co je pro něj důležité. Nejčastěji jsou to různé dietní požadavky nebo požadavky na zařízení individuálního programu.

 • Zdeněk S., Brno

  Zdravím Vás, pane Edere. Za dovolenou jezdím minimálně, ale často jsem na cestách kvůli obchodu. Přestože cestovní věci z větší části má na starosti moje asistentka, často se dostávám do situace, že více řeším cestovně-organizační věci, než samotný byznys. Nedá se této situaci nějak předejít?

 • Host chatu

  Dobrý den, zcela Vaší situaci rozumím, sám mám podobné zkušenosti. Podle mého názoru je nejlepším řešením být v kontaktu přímo s člověkem, který pro Vás problém může sám osobně vyřešit. Asistentky jsou ve většině případů v nepříjemné pozici, protože musí volat na různá call-centra nebo i jinak relativně rychlé a snadné změny či úpravy zařizovat přes prostředníky. Ideální je tedy mít buď ve firmě přímo někoho takového (to ovšem znamená i nemalé investice a většinou to končí vznikem samostatného mini oddělení) nebo tuto službu outsourcovat. Na trhu existuje celá řada společností, které nabízí kvalitní služby pro korporátní klientelu. Naše společnost se specializuje výhradně na majitele firem a top-management, kde je předpoklad zvýšených nároků. I proto nabízíme automaticky Vašeho osobního konzultanta, který je obdobou "osobní asistentky pro cestování”, ale má jasnou specializaci a širší možnosti. Tento člověk je Vám k dispozici 24/7 a vždy komunikujete s tím samým konzultantem, což je pro Vás zárukou osobního přístupu. Pro celou firmu samozřejmě taková služba není ani ekonomicky efektivní ani nezbytná, proto je dobré obě služby nakombinovat - tj. mít službu oddělenou pro cesty řadových zaměstnanců a poté osobnější službu pro top-management.

 • Pavla V.

  Pane Edere, miluju zimní dovolenou a už 16 let jsem nikdy nevynechala lyžování. V zimě trávím na horách i několik týdnů a chtěla bych si tuto dovolenou ještě „okořenit“ o něco speciálního. Čím vším se dá v dnešní době taková zimní dovolená významně obohatit? Děkuju za reakci

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud jste zkušená lyžařka, určitě bych Vám doporučil vyzkoušet některé z netradičních destinací (Kanada nebo např. Kavkaz) a zde zažít heliskiing. Podle mých zkušeností je ovšem pro většinu našich klientů nejdůležitější tzv. apres-ski program, který ve většině případů zahrnuje wellness procedury, gastronomické zážitky nebo různé specifické programy. Například ve Švýcarsku existuje program, který vedou bývalí členové speciálních vojenských jednotek. Naučíte se zde způsoby, jak i několik dnů přežít v horách bez vybavení nebo jak se chovat v lavině.

 • Tomáš

  Dobrý den, kolik stojí nejdražší hotel na světě?

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, u nejdražších hotelů se pohybuje cenová úroveň v řádech desítek tisíc USD za noc, pokud se bavíme o nejvyšších kategoriích ubytování jako jsou například prezidentské nebo královské apartmá, případně privátní hotelové vily. Pro nadšence je možnost si pronajmout i celé privátní ostrovy - tady ovšem potom můžete zaplatit i stovky tisíc dolarů za noc.

 • Lucie

  Ráda bych pro přítele koupila k Valentýnu týdenní dovolenou. Klidně dražší, ale komfortnější. Uměl byste doporučit něco netradičního?
  Děkuji za tip.

 • Host chatu

  Dobrý den Lucie, těžko něco doporučit bez bližší znalosti toho, co má Váš přítel rád. Když bych měl takto něco vystřelit od boku, tak bych možná zkusil darovat mu cestu po Itálii v supersportech. Pokud má rád rychlá auta, věřím, že by mu to mohlo udělat radost. Každý den můžete mít k dispozici jiný vůz nebo klidně v tom nejoblíbenějším projet celou trasu. Vybrat si budete moci z různých modelů Ferrari nebo Lamborghini. O nic se nebudete muset starat, za Vámi bude celou dobu osobní butler v doprovodném voze, který se vždy o auto postará, zatímco Vy můžete s přítelem vyrazit na večeři, do Opery nebo na nákupy podle toho, kde se zrovna budete nacházet. Auto na Vás bude druhý den čekat zase s plnou nádrží, umyté a připravené na další část cesty. Itinerář se dá naplánovat přesně podle Vašich požadavků a toho, co máte rádi. Myslím, že Itálie by Vám mohla nabídnout pro romantickou dovolenou ve dvou spoustu možností.

 • Honza

  Zdravím Vás, pane Edere. V bývalé firmě jsem měl možnost využívat služby concierge. Moje stávající společnost bohužel tyto služby nenabízí. Zkoušel jsem se několikrát obrátit na vybrané cestovní společnosti, které tento servis v nabídce mají, ale nebyl jsem s jejich přístupem spokojen. Uměl byste doporučit, na koho se obrátit? Děkuji a jsem s pozdravem

 • Host chatu

  Dobrý den, naše společnost nabízí individuální concierge servis a věřím, že bychom uměli splnit Vaše nároky. Šéfem našeho concierge je Václav Jančařík. Václav má více než 10-leté zkušenosti z pozice concierge a je jedním z největších profesionálů, se kterými jsem měl možnost se v tomto oboru setkat. Má zkušenosti jak z pozice hotelového concierge, tak i jako osobní concierge jednoho z nejbohatších Čechů, kde působil před tím, než přišel k nám. Pokud budete chtít, zavolejte Václavovi na tel.: +420 777 533 612, bude se Vám rád věnovat.

 • Milan, Kladno

  Dobrý den, dá se prosím někde porovnat, jaké všechny služby mohu očekávat v poměru s cenou, kterou za cestu (ať už kamkoliv) zaplatím? Chápu, že to nejde propočítat přesně na korunu, ale při rozhovorech s mými přáteli se mi zdá, že u některých cestovních společností jsou služby vs. cena poměrně dost odlišné. Díky!

 • Host chatu

  Dobrý den, podle mého názoru je těžké porovnávat mezi sebou jednotlivé společnosti jen na základě ceny. V některých případech můžete sice koupit velmi levně, otázkou potom ovšem je, jaký servis Vám daná společnost poskytne během dovolené v destinaci ať už u běžných záležitostí, nebo v případě nějakých problémů, které by mohly nastat. Určitě bych tedy doporučil vzít v potaz i to, jaká je reputace společnosti na trhu, zda Vám někdo z blízkých její služby doporučil a jestli podniká řádně dle zákona. Na trhu je celá řada společností, které jsou sice možná levnější, ale obchází zákon tím, že například nemají zákonné pojištění proti úpadku.

 • Simona

  Dobrý den pane Edere, je možné při cestování, například za exotikou, se domluvit s poskytovatelem na náhlé změně programu, pokud s ním nejsem spokojený? A má právo cestovní společnost účtovat si za to nějaký příplatek? Jde přeci o subjektivní pocit spokojenosti. Děkuji za radu

 • Host chatu

  Dobrý den, na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Vždy závisí na posouzení konkrétního případu. Jestliže jste nespokojena s programem z důvodů, že nesplňuje dopředu dohodnuté parametry, které Vám cestovní kancelář slíbila, pak byste měla mít nárok na bezplatnou změnu programu. Pokud ovšem společnost vše v dohodnutém rozsahu a kvalitě splnila, změnu jistě můžete vyžádat, v takovém případě je samozřejmě počítat i s tím, že náklady spojené se změnou budete muset nést Vy.

 • Roman

  Dobrý den,
  včem vnímáte hlavní odlišnost od ostatních společností, které jsou zaměřeny na luxusní dovolené? Vždyť produkty mohou nabízet totožné.

 • Host chatu

  Dobrý den, myslím, že každá služba by měla být vnímána komplexně od prodeje až po poprodejní servis. Ačkoliv tedy může být “produkt” (v našem případě hotel, letenka, program atd.) stejný u celé řady dodavatelů, celková služba může mít u každého dodavatele úplně jiné parametry. Snažíme se tedy hlavně odlišit v tom, že nestavíme naši službu jen na produktu, ale na celkovém prožitku, který klient získá, včetně například i již dříve zmíněného osobního přístupu přes osobního travel consultanta, servisu 24/7, individuálním řešení jakýchkoliv požadavků nebo vzniklých situací apod.

 • Dušan H.

  Dobré odpoledne, rádi s rodinnou vyrážíme na dovolenou již v květnu, abychom se vyhnuli turistům. Začínáme se pomalu porozhlížet po nějaké aktivní dovolené, ale zatím jsme se nerozhodli, jakou destinaci zvolíme tentokrát. Mohl bych se zeptat, jaké jsou trendy pro nadcházející sezónu, popř. co byste mi doporučil?

 • Host chatu

  Dobrý den Dušane, pokud budete chtít vyrazit na aktivní dovolenou v květnu a budete se chtít trochu ohřát, pak Vám vřele doporučuji Portugalsko, jih Španělska nebo například Mallorcu. Každá destinace je trochu jiná, ale máte možnost zde kombinovat cyklovýlety, treky, golf, krásné pláže ideální na běhání, ale i poznání. Trendy v posledních letech hodně směřují právě k dovoleným zaměřeným na odpočinek těla i ducha. Pro tento typ lze doporučit i sousední Rakousko, kde jsou skvělé hotely pro aktivní dovolenou.

 • Savattová R.

  Pane Edere, komfort při cestování preferuje asi každý, ale do jaké míry můžu chtít po poskytovateli zajištění dobrých podmínek týkajících se zdraví? Jsem od dětství alergik a již několikrát se mi dovolená proměnila doslova v noční můru.

 • Host chatu

  Dobrý den paní Savattová, rozumím, že alergie mohou výrazně omezit výběr míst pro dovolenou. Naštěstí pro celou řadu hotelů se již stalo běžným, že počítají s různými alergiemi - ať už se týkají jídla nebo například zvýšených nároků na úklid nebo vybavení. Zároveň vzrůstá i počet hotelů a resortů, kde používají již striktně jen antibakteriální ložní prádlo atd. Při plánování dovolené doporučuji detailněji se na toto téma zaměřit a především jej zdůraznit člověku, který Vám dovolenou plánuje. Je možné si i tyto "nestandardní" záležitosti nechat zanést do cestovní smlouvy, aby to poté bylo vymahatelné.

 • Jakub B.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda lze při cestování za prací naplánovat celý průběh tak, aby bylo v případě potřeby vždy připraveno nějaké náhradní řešení? Bohužel se často dostávám do situací, kdy potřebuji změnit čas letu z důvodu přesunu schůzky, nebo naopak mi nějaká schůzka odpadne. Díky

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě je možné vše dopředu naplánovat tak, aby se s touto eventualitou počítalo. Letenky mohou být v tzv. restriktivních tarifech, kdy nejsou měnitelné nebo jen za vysoký poplatek. Stejně tak ovšem existují i letenky, které lze měnit de facto až do posledního okamžiku před letem. Stejně tak je to i u hotelů, kde můžete rezervovat za různé ceny, které často odpovídají různé flexibilitě, kterou máte. Samozřejmě, že platí - čím větší flexibilita, tím vyšší cena, ale to je potřeba vždy posuzovat individuálně případ od případu. Pokud byste s tímto potřeboval pomoci, můžete se obrátit na naše corporate travel consultanty, kteří s tímto mají bohaté zkušenosti a rádi Vám poradí

 • Co je to conecirge?

 • Host chatu

  Dobrý den, to je dobrá otázka. Ve zkratce, concierge je někdo, kdo Vám zařídí vše od rezervace stolu v restauraci, vstupenky na divadelní představení, hlídání dětí, odnos a vyzvednutí věcí z prádelny až po nákupy do domácnosti. Cokoliv tedy budete potřebovat v případě požadavků osobního charakteru je připraven schopný concierge vyřešit tak, abyste s tím nemuseli mít vůbec žádné starosti.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.