Co dělat, když dítě přinese vši? Odpoví pediatr Milan Kudyn

Chat je uzavřený16.07.2015 11:00

Milan Kudyn.

Zavšivení (lat. pedikulóza) je přenosné onemocnění způsobené vší dětskou. Nejčastěji je postižena věková skupina předškolních a školních dětí, ať už ve školních zařízeních, nebo během prázdnin na letních táborech. Veš se přitom nevyhýbá ani vlasům dospělých. Komu nejvíc škodí? Jak předejít komplikacím? Je to nemoc špinavců? Ptejte se pediatra Milana Kudyna, odpovídá ve čtvrtek 16. července.

MUDr. Milan Kudyn pracoval jako pediatr více než tři desetiletí. Po absolvování fakulty dětského lékařství sbíral několik let zkušenosti ve venkovských obvodech v oblasti Podbořan. Po atestaci nastoupil na dětskou onkologii do Motola. Následně pracoval jako obvodní dětský lékař v Praze 10. Poté čtyři roky působil v lybijské nemocnici Al Egailat, kde pracoval v rámci pomoci dětem v rozvojových zemích. Když se vrátil z Afriky, nastoupil do soukromého zdravotnického zařízení Eden v Praze 10 - Vršovicích. Po roce 1989 zakládal Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a řadu let ho vedl.

Chat

  • GF

    Jaká je nejlepší prevence výskytu vší u dětí?

  • Host chatu

    Pokud se v okolí vašeho dítěte objeví nákaza tímto parazitem, je nejlepší po dvou dnech prohlížet hlavu. Dále je možno využít nový přípravek Elimax, který neutralizuje statický náboj lidských vlasů a tím riziko napadení. Lze použít opakovaně. Preventivní efekt po užití vlasové vody nebo šamponu trvá tři dny.

  • STOP K

    Vši se usazjí u pacientů pouze ve vlasech?

  • Host chatu

    Můžeme říct, že druh vši (veš dětská) je vázán pouze na vlasovou část hlavy. Pouze veš šatní (pediculus humanus) a nebo muňka (Pthirus pubis) je vázána na ochlupení genitálu či podpaží atp.

  • NSANCT

    Jsou vši v současné době problém v ČR?

  • Host chatu

    V současné době se zvyšuje počet nakažených osob tímto vlasovým parazitem (sledují se počty prodaných balení přípravků proti vším). Je to dáno možností genetické mutace DNA vší, která se opakuje cca po deseti letech a která způsobuje odolnost vší proti přípravkům, zejména typu isenkticidů. Nyní je např. zvýšené riziko díky letním táborům a pobytu dětí v kolektivech.

  • stofm

    Má veš i nějaká pozitiva?

  • Host chatu

    Dobrá otázka. Z obecného pohledu takzvané druhové biodiverzity má určitě veš své "místo na slunci". Naštěstí nic nepřenáší, nicméně obtěžuje a je nutno se s ní adekvátně vypořádat, takže pozitiva se těžko hledají.

  • intog

    Je dostatek odborníků na vši v ČR, odborných publikací? Je výskyt vší dědičný?

  • Host chatu

    Výskyt vší určitě dědičný není ani neexistuje žádná dědičná dispozice k napadení tímto parazitem. Nemá ani souvislost s hygienou nebo frekvencí mytí či stříhání vlasů. Studium této skupiny hmyzu "parazita" spadá do oblasti bádání parazitologie, eventuelně lékařské entomologie. Z hlediska diagnostiky a následné léčby se vši nejčastěji dostanou k praktickým a praktickým dětským lékařům. Velmi rozšířená je také samoléčba a rada lékárníka při nákupu přípravků.

  • Mortar

    Které země v zahraničí jsou ohledně vší na to m špatně a které naopak?

  • Host chatu

    Vzhledem k tomu, že neexistují oficiální zdravotnické statistiky sledovanosti výskytu tohoto parazita v populaci, ale pouze se sledují počty prodaných balení přípravků proti vším, lze těžko porovnávat jednotlivé země. Podle informací našich hygieniků je výskyt vší u nás podobný, jako v zemích na západ od naší hranice.

  • Gabina

    Dobrý den, přivezla jsem si vši z dětského tábora, dnes ošetřím spec. šamponem a pak se pustím na oblečení a ložní prádlo, máme momentálně problém s pračkou, je proto možné oblečení zalít vroucí vodou, zabít tak ihned vši a zabránit šíření a oprat až bude pračka v pořádku? Případně za jak dlouho zemřou pokud budou (například v plyšácích) bez kontaktu s člověkem? Děkuji.

  • Host chatu

    Veš, pokud opustí hlavu svého hostitele, přežívá 24 hodin. Můžeme tedy říct, že vámi navrhovaný postup likvidace parazitů v ložním prádle je zcela postačující.

  • Mirena S.

    Dobrý den, pane doktore. Mám tři děti ve škole a je to docela peklo. Zkoušela jsem Diffusil, ale nějak to funguje jen částečně, pak ještě nějaký přírodní přípravky z lékárny a taky samozřejmě všiváček. Nicméně to pořád není úplně ono. Máte zkušenost s něčím funkčním? Existuje prevence?

  • Host chatu

    V současnosti je na trhu k dispozici přípravek Elimax ve formě šamponu a vlasové vody. Je výjimečný tím, že jeho speciální faktor LPF stoprocentně zabíjí nejen živé vši, ale i hnidy do sedmi dnů po aplikaci. Současně tento faktor po ošetření vlasů vytváří nepřátelské prostředí pro vši a má ochrannou funkci. Působí tedy i preventivně a vzhledem k tomu, že je na přírodní bázi, lze použít opakovaně.

  • Jelly Fish

    Proč se pořád nedaří vši zlikvidovat? V dnešní moderní době?

  • Host chatu

    Veš je rozšířena celosvětově, napadá lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Vzhledem ke své schopnosti mutovat geneticky v DNA vzniká odolnost tohoto druhu proti používaným přípravkům. Zejména proti přípravkům na bázi insekticidů. Vzhledem k tomu, že výskyt vši není vázán na úroveň hygieny, ale pouze na mechanismus přenosu, to znamená kontaktem "hlava k hlavě" a vzhledem k výskytu zejména v kolektivech dětí, se vší moderní společnost obtížně zbavuje.

  • Lovacoop

    Dobrý den, jako dítě jsem občas nosil domů ze školy vši. Zhruba před dvěma lety mi byla diagnostikovaná lehká mentální retardace. Chtěl bych se zeptat, zda spolu tyto dvě věci mohou souviset.

  • Host chatu

    Z lékařského hlediska neexistují důkazy o vzájemné souvislosti, že by nákaza vší způsobovala mentální retardaci. Dovětek: vzhledem k percentuálnímu výskytu vší ve společnosti a percentuálnímu výskytů "mentálně retardovaných" ve společnosti lze také tuto souvislost vyloučit.

  • Mercanto

    Pane doktore, jak se vlastně dostanou vši z jedné hlavy na druhou? To děti vážně tak moc dávají hlavy k sobě, že se to rozleze po celé třídě?

  • Host chatu

    Veš využívá k "přelezení" (nikoliv přeskočení) statický náboj vlasů. Z tohoto důvodu je přenos rychlý, stačí lehký dotek hlavy. Příznivým prostředím jsou proto všechny dětské kolektivy (školka, škola,letní tábory, sportovní výcviky aj.), kde se děti při práci či hře nevědomky dotýkají hlavami. Proto je výskyt nejčastější u dívek, které mají dlouhé vlasy a rády dávají hlavy dohromady. Existuje i přenos na předmětech, např. čepicích, ručnících, ložním prádle, čalouněních, plyšácích a dokonce dětských sedačkách. Zde ale veš přežívá pouze 24 hodin.

  • Šimeček

    Dobrý den.
    Jsem už starší, jako dídě nás otec vodil k holiči a ten nám po ostříhání vždycky natřel hlavu olejem. Možná to bylo k prevenci vší, olej je zadusí . Jaký olej je nejlepší použít místo různých diffusilů a pod., které ztrácejí účinnost?

  • Host chatu

    V současnosti se preferují přírodní přípravky, ve kterých je také obsažen např. sezamový olej, který je opravdu zadusí, ale sám nezabije hnidy. Proto se používá přípravků (např. Elimax), které využívají kombinaci sezamového oleje s LPF faktorem, který zabíjí nejen živé vši a hnidy do sedmi dnů po aplikaci. Navíc má ochrannou funkci a působí i preventivně.

  • Láďa

    Medvědi a jiní dravci jsou daleko nebezpečnější, než nějaké vši. Kolik lidí už na Slovensku napadli medvědi a nyní se stěhují k nám. Do přírody prý patří a proto tam musí být. Vši do přírody nepatří? Proč je tedy hubíme? Neměly by se nasadit povinně všem ochráncům přírody a zakázat jim jejich hubení?

  • Host chatu

    Souhlasím s vámi, že z pohledu biodiverzity má veš své "místo na slunci". Je rozhodně méně nebezpečná, než medvěd, ale je jich v populaci rozhodně více. Obtěžuje zejména děti, které při napadení tímto parazitem mají psychické problémy se všemi dopady na denní život ve škole a rodině.

  • Krystalka

    Jakto, když se v nějaké třídě vši nějak vymýtí, že se zase teda objeví? A můžu se svými dětmi tomu nebezpečí nějak předcházet?

  • Host chatu

    Vzhledem k četnosti výskytu vší v populaci, kdy příznivým prostředím k šíření vší jsou všechny dětské kolektivy, není v silách nikoho vši napořád vymýtit. Přenos může být nejenom kontaktem hlava - hlava, ale i předměty, viz odpověď výše. Nezbytná je důsledná a pravidelná kontrola dětských hlav. a výskyt vší rozhodně ani v rodině ani ve škole nezatajovat. Nezbytná je okamžitá izolace jedince - jedinců napadených tímto parazitem. V případě, že vaše děti přišly do kontaktu (ve třídě) se spolužáky, kteří vši mají, můžete preventivně použít např. nový přípravek Elimax, který po ošetření vlasů chrání až tři dny vlasy před napadením.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov