Co je to hypertenze a jak s ní bojovat? Ptali jste se MUDr. Jana Pelešky

Chat je uzavřený13.05.2016 13:00

MUDr. Jan Peleška, CSc.

Vysoký tlak trápí zhruba čtyřicet procent Čechů ve věku 25 až 64 let a čtvrtina z nich o své chorobě ani neví. Datum 17. května je pravidelně věnováno Světovému dni hypertenze. Tento den byl stanoven proto, aby upozornil na vážné zdravotní komplikace provázející hypertenzi a potřebu kontroly krevního tlaku, například měřením doma. Jak si správně doma měřit tlak? Jak často chodit na prohlídky? Ptali jste se MUDr. Jana Pelešky.

MUDr. Jan Peleška, CSc., pracoval po skončení studia na 1. LF UK v Praze na II. interní klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V posledních letech pracuje v Centru preventivní kardiologie III. interní kliniky 1. LF a VFN. V popředí jeho zájmu byla kardiologie a především arteriální hypertenze, které se věnoval klinicky i výzkumně doma i v zahraničí. Složil dvě atestace v oboru vnitřního lékařství, od Evropské společnosti pro hypertenzi získal certifikát Specialista na hypertenzi a absolvoval kurz EuroMISE centra pro lékařskou informatiku, statistiku a epidemiologii.

Chat

 • Linda F.

  Dobrý den, manžel má vysoký tlak a doktor mu doporučil domácí měření. Chci mu koupit spolehlivý tlakoměr, aby si tlak mohl hlídat. Můžete mi prosím nějaký doporučit? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, před nákupem tlakoměru s manžetou na paži (nejlépe univerzální) především ve Zdravotnických potřebách nebo některých lékárnách se podívejte, zda se Vámi vyhlédnutý tonometr nachází na seznamu mezinárodně certifikovaných měřičů krevního tlaku na www.dableducational.org : Services Offered → Validation Status of Devices → Sphygmomanometers for Self-measurement of Blood Pressure (SMBP) → Upperarm Devices for Self Measurement of Blood Pressure.

 • GF

  Jak často při persist. hypertenzi chodit na preventivní prohlídky?

 • Host chatu

  Patrně myslíte trvalou hypertenzi (u lékaře v ordinaci i doma), kterou je třeba léčit režimovými opatřeními a pokud je třeba i léky. Návštěvy u lékaře jsou během nastavování léčby vedoucí k normalizaci TK zpočátku častější, později stačí i 1x za 3 měsíce. Preventivní prohlídky slouží k odhalování dosud skrytě probíhajících chorob.

 • ANTI

  Jak kvalitní jsou léky Sandonorm, Lokren a Betaxa?

 • Host chatu

  Sandonorm a Lokren jsou originální preparáty, které patří do skupiny betablokátorů. Betaxa je kopie Lokrenu (tzv. generikum). Většinou se kopie léků významně neliší od originálu. Léky si obstarávejte v lékárnách.

 • NEH

  Jaké jsou příčiny a důsledky hypertenze?

 • Host chatu

  Většina hypertenzí (90%) je multifaktoriální (více spolupůsobících příčin), v menšině případů vzniká hypertenze sekundárně nejčastěji u určitých chorob endokrinních (žláz s vnitřní sekrecí), chorob ledvin a syndromu obstrukční spánkové apnoe. Hypertenzi mohou vyvolat i některé léky a návykové látky. Mezi sekundární hypertenze patří i hypertenze při zmiňované koarktaci aorty. U řady sekundárních hypertenzí je možno včasným odstraněním příčiny hypertenze způsobit její vymizení. Na možnost sekundární hypertenze je třeba myslet při jejím náhlém zhoršení nebo rychlém rozvoji těžké hypertenze a rezistenci na léčbu. Hypertenze urychluje aterosklerózu, což vede k mozkovým cévním příhodám a srdečním infarktům. Tento efekt je výraznější v kombinaci s dalšími rizikovými faktory – především kouření, diabetes mellitus, poruchy metabolismu tuků („vysoký cholesterol“) a obezita. U neléčené hypertenze (a dalších RF) dochází k cévním mozkovým příhodám a srdečním infarktům podstatně častěji a dříve než u normotenzní populace.

 • SNAK

  Má hypertenze i psychiatrické následky?

 • Host chatu

  Vysoký TK je rizikovým faktorem vzniku demence ve vyšším věku. Léčba hypertenze určitými léky snižuje výskyt cévních mozkových příhod, vaskulární demence i Alzheimerovy nemoci. Řada kardiovaskulárních nemocí anebo rizikových faktorů pro ischemickou chorobu srdeční včetně arteriální hypertenze je provázena depresivní poruchou různé intenzity. Deprese zvyšuje mortalitu u již existující ischemické choroby srdeční. Podle některých autorů je deprese rizikovým faktorem pro hypertenzi. Léčba hypertenze (např. betablokátory) může jako nežádoucí účinek vyvolávat deprese a naopak některá antidepresíva mohou zvyšovat TK.

 • Karin92

  Co je persistující hypertenze?

 • Host chatu

  Myslíte patrně trvalou hypertenzi (hypertenze u lékaře v ordinaci i doma) – viz odpověď na dotaz označený GF. Je tedy třeba kromě měření TK v ordinaci si změřit TK metodicky správně individuálně doma (elektronický záznamník TK na www.zaznamtlaku.cz a instrukce na 2.listu) nebo použít zlatý standard 24hodinové ambulantní monitorování tlaku prostřednictvím Vašeho praktického lékaře.

 • Iveta

  Dobrý den, může vysoký tlak způsobovat zčervenání obličeje?

 • Host chatu

  Dobrý den, zčervenání obličeje může být způsobené stresy, fyzickou námahou, teplým nápojem, jídlem, zvláště dráždivým i u lidí s normálním tlakem. Hypertonici obvykle reagují na stresy a fyzickou zátěž větším vzestupem TK. Zčervenání obličeje však mohou poměrně často působit léky proti vysokému tlaku a léky užívané při kardiovaskulárních chorobách.

 • Benda

  Pane doktore, co je to hypertonická reakce na zátěž a co je normální reakce na zátěž-už zná kardiologie definici ? Při zátěžovém testu je HR důvodem zastavení testu i když trénovaný jedinec je teprve v polovině svého obvyklého výkonu a tuto reakci "zažívá" běžně a dlouhodobě při přípravě nebo extrémní soutěži (maraton apod.). Není to tak, že lékař nastaví při testu kalendářní věk - tomu odpovídající hranici max. puls, tlak atd. bez ohledu na kondici a trénovanost jedince ?
  Děkuji za odpověď.
  Ladislav Benda

 • Host chatu

  Odpověď krevního tlaku na fyzickou zátěž je značně variabilní, u hypertoniků obvykle vyšší než u normotoniků, takže lze těžko stanovit nějakou hranici TK při zátěži, od které je třeba brát nějaký lék na snížení tlaku. Vychází se proto z klidových hodnot TK. Při používání bicyklové ergometrie v běžné populaci s potenciálním výskytem nemocných lidí představují hodnoty TK cca 220/120 mmHg již velké riziko a test se předčasně ukončí, i když nebylo dosaženo dostatečného navýšení srdeční frekvence (s ohledem na věk), aby byl test diagnosticky použitelný. Posuzování TK a srdeční frekvence při extrémních výkonech vrcholových sportovců patří do náplně práce tělovýchovného lékařství.

 • marie

  Lékař mi v poslední roce měni léky na vysoký tlak. Důvod - neustálé pokašlávání. Nyní užívám Valzapcombi. A znovu mám dusivé kašlání, hlavně večer před spaním, ale i přes den. CO DĚLAT? (Užívám ještě Euthyrox, Rusocard ). Děkuji

 • Host chatu

  Lék Valsacombi je kombinací 2 léků – valsartanu a diuretika hydrochlorothiazidu. Po valsartanu by se nemělo kašlat nebo opravdu jen extrémně vzácně. Kašel je poměrně častý nežádoucí účinek u léků patřících do skupiny ACE-inhibitorů, které jste možná užívala dříve a ještě více suše kašlala a nic nevykašlala. Nezbývá než zkusit jiný lék na snížení tlaku, který kašel nemá uvedený mezi nežádoucími účinky nebo pátrat po jiné příčině kašle (např. kašel jako tzv. astmatický ekvivalent průduškového astmatu).

 • Milan Fál

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak si v domácím prostředí správně měřit tlak? Slyšel jsem, že existuje tlakoměr se speciální manžetou pro lepší přesnější měření. Jaký typ přístroje to je a jak to přesně funguje?

 • Host chatu

  Návod k metodicky správnému měření TK doma naleznete na www.zaznamtlaku.cz (elektronický záznamník TK a instrukce na 2. listu). K měření TK použijte mezinárodně certifikovaný přístroj – viz první dotaz chatu (Linda F.). Měření TK doma bylo dříve více závislé na správném umístění manžety. Tento možný zdroj chyb při měření TK samotným hypertonikem odstraňuje např. moderní manžeta novějších přístrojů OMRON. Jejich Intelli manžeta je preformovaná, ale vzhledem k tomu, že snímá oscilace z větší části obvodu paže, není závislá na správném umístění.

 • KH

  Dobrý den, chci se zeptat má užívání léku Prestarium (1x denně) vliv na případné těhotenství? Děkuji

 • Host chatu

  Prestarium patří do skupiny ACE-inhibitorů, které nepříznivě ovlivňují vývoj plodu. Ženy plánující těhotenství by měly být převedeny na jinou antihypertenzní léčbu. Ženy v reprodukčním věku by ho bez spolehlivé antikoncepce neměly používat.

 • Radek

  Dobrý den. Říka se, že léky proti vysokému tlaku mají mnoho vedlejších účinků. Který lék je nejlepší a kterému je lépe se vyhnout? Co rozhoduje o předepsání toho či onoho léku? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, moderní (novější) léky mají méně nežádoucích účinků, hypertonici je lépe snášejí a nepřestávají je brát. U některých ne zcela nejnovějších máme však více důkazů o jejich dalších příznivých účincích kromě základního účinku – snížení TK. Jeden lék, resp. léková skupina (třída) může fungovat u více chorob. Záleží na přítomnosti či nepřítomnosti nežádoucích negativních metabolických účinků, které by mohly vadit vzhledem k dalším chorobám, které hypertonik má. Otázka vhodných silných kombinací léků, které i snižují výskyt některého z možných nežádoucích účinků. Hypertonik spolehlivěji bere léky pro podání 1x denně ve srovnání s potřebou častějšího podávání 2-3x denně a nižší počet tablet – trend ke 2 nebo 3 lékům v jedné tabletě.

 • Josef

  Dovolte laický dotaz.
  je obecně známá souvislost mezi hypertenzí a onemocněním ledvin. Co z toho bývá častěji příčina a co následek?
  Při zjištění Hypertenze se nasadí některý z léků. Nemělo by se také pátrat po možné příčině?
  Tlak se mění během dne, má na něj vliv více faktorů. Při kontrole dělá lékař závěry z 1 - 2 měření...Myslím, že je to špatně.
  Co signalizuje velký rozdíl mezi oběma měřenými hodnotami (např 160/80)?
  Děkuji Vám.

 • Host chatu

  O příčinách hypertenze jsem psal v odpovědi na dotaz označený NEH. Kromě toho hypertenze vedle diabetu působí v průběhu času poškození ledvin. U multifaktoriální primární hypertenze nejsme schopni stanovit možná převažující mechanismus poruchy a vybrat lék, jehož mechanismus účinku by poruchu korigoval. Vybíráme léky také z hlediska prevence komplikací a dalších kritérií – viz dotaz Radka. Pokud není nějaký jiný důvod (např. další choroba), doporučuje se u samotné hypertenze pořadí postupně budované trojkombinace: inhibitor systému renin – angiotensin, kalciový antagonista a diuretikum. Tlak v ordinaci lékaře bývá často falešně vyšší kvůli tzv. efektu bílého pláště. Před zahájením léčby je dobře znát chování tlaku v průběhu 24 hodin při ambulantním monitorování TK, zda dochází k nočnímu poklesu TK (pokud ne, větší pravděpodobnost sekundární hypertenze). Nastavení léčby lze zkontrolovat pomocí domácího měření TK. TK 160/80 mmHg představuje příklad izolované systolické hypertenze (vyšší pouze vrchní tlak) charakteristický pro starší jedince s tuhými velkými tepnami, které v průběhu času přestavbou ztratily svou elasticitu.

 • Petr Koubsky

  Dobry den, je mi 56 let, v noci spim ne vice nez 6 hodin a to vzdy ze asi po 3.5 hodine se prudce probudim, potom nespim asi 2 az 3 hodiny a az k ranu dospim zbytek. Vzdy se probudim "vyvalene" , prudce a sny mam takove zadusni a neprijemne...beru kazdy den leky na vysoky tlak...dekuji za radu a nazor

 • Host chatu

  Dobrý den, je třeba si uvědomit, zda uváděné poruchy spánku nastaly s léčbou hypertenze nebo její poslední změnou. Bylo by dobré provést 24hodinové ambulantní monitorování TK, zda je přítomný správný noční pokles TK. Nemůže spánek rušit nějaká jiná choroba, event. její léčba? Mohla by se tak projevit i deprese. V případě nevyřešení problémů se obraťte na specialisty na hypertenzi v Centru excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Po vyloučení hypertenze a její léčby jako příčiny poruchy spánku, konzultujte psychiatra, který se zabývá poruchami spánku.

 • Dražný Alois

  Vážený pane doktore . Léčím se na vysoký tlak již o 15 let kdy mi byl naměřen s tím , že je to asi pubertou. V 18 letech po vojenské prohlídce jsem musel jít na operaci ledviny s tím , že je to příčina vysokého tlaku. Tato ledvina mi byla odebrána a a vysoký tlak zustal . V současné době beru na tlak lék caramlo a rimelidin . Tlak se mi drží na hodnotách kolem 130-145/na 65-85 , pár let zpět se mi začala objevovat arytmie srdce(fibrilace síní) tento problém léčím stohexalem a pradaxou. Sem tam mi ale ta arytmie vyskočí s tím , že puls je nepravidelný ale tak do hodnot kolem 80. V klidu mám puls od 45-55 . Pokud je tento puls na nižžích(tlak je i někdy na hodnotě 120/65) hodnotách tak mám pocit jak bych byl na loďce a nebo po flámu . Byl by i jiný zpusob léčby arytmie tak abych neměl tyto pocity ? Vadí mi to při pohybu , při práci a tak. S pozdravem Dražný Alois

 • Host chatu

  Myslím, že je třeba nastavit Váš krevní tlak i puls dávkováním příslušných léků tak, aby ve většině situací vyhovovaly. Ukažte svému lékaři, resp. kardiologovi záznam domácího měření TK včetně měření po hodině v průběhu jednoho dne včetně měření navíc při obtížích. Dle výsledků, při neúspěchu úpravy medikace a při znalostech Vašeho celkového zdravotního by mohl Váš kardiolog zvážit možnost katetrizačního zrušení Vaší arytmie.

 • johan

  Existují léky na vysoký tlak, které nezpůsobují erektilní dysfunkci. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dotazy k této problematice jsem již odpovídal v rámci poradny na uvedené adrese http://www.krevni-tlak-omron.cz/zak... Najděte si laskavě odpovědi na dotaz č. 40 a 42.

 • Ludmila

  Zajímalo by mě, zda lze vysokému krevnímu tlaku nějak předcházet, třeba i z dlouhodobého hlediska a zda je dobré si pořídit měřič krevního tlaku. Nebudu pak z toho akorát nervózní a nemůžu udělat nějakou chybu při měření? Jaký tlakoměr byste mi doporučil?

 • Host chatu

  Hypertenzi lze předcházet režimovými opatřeními v rámci zdravého životního stylu – viz www.hypertension.cz – Pro pacienty Pokud ve Vaší rodině nebyla hypertenze rodičů nebo sourozenců, je pravděpodobnost vývoje hypertenze u Vás v pozdějším věku menší, ale není vyloučena. Pro začátek byste si mohla tonometr vypůjčit od známých. Jinak viz odpověď na první dotaz Lindy F. Blíže se můžete s problematikou seznámit na následující adrese www.krevni-tlak-omron.cz/zakaznicka-podpora/poradn - a-vysoky-krevni-tlak--lekar-odpovida

 • Lenka

  Dobrý den, pane doktore, můj manžel měl mozkovou příhodu, k tomu má cukrovku. Doktor mu doporučil, aby si měřil tlak doma. Jenže se bojí, aby se neměřil špatně. Existuje nějaký tlakoměr, který by eliminoval možnost špatného měření? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, o výběru přístroje jsem psal v odpovědi na první dotaz (Linda F.). Metodika domácího měření TK je na www.zaznamtlaku.cz včetně 2. listu. Zbytek najdete v odpovědích na dotazy dnešního chatu. Dále můžete prostudovat odpovědi v mé poradně pro vysoký tlak: www.krevni-tlak-omron.cz/zakaznicka-podpora/poradn - a-vysoky-krevni-tlak--lekar-odpovida

 • Jozef Pruchnerovič

  Dobrý den,
  Obvykle mívám systolický tlak v normě(130-140), zatímco diastolický 90-100 i víc.
  Je to problém, měl bych se léčit ?

 • Host chatu

  Zašlete svůj dotaz do poradny na adrese: www.krevni-tlak-omron.cz/zakaznicka-podpora/poradn - a-vysoky-krevni-tlak--lekar-odpovida

 • Pepa H.

  Pane doktore, chci se zeptat, zda i u tlakoměrů platí, že čím vyšší cena, tím jsou naměřené hodnoty pro lékaře důvěryhodnější než u nějakého levného kousku z prodejních řetězců. Konkrétně mi byl doporučen přístroj od Omronu. Jakou máte zkušenost Vy? Děkuji

 • Host chatu

  Zašlete svůj dotaz do poradny na adrese: www.krevni-tlak-omron.cz/zakaznicka-podpora/poradn - a-vysoky-krevni-tlak--lekar-odpovida

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.