Co s hemoroidy? Hlavně se nestydět! Poradí MUDr. Hořínková

Chat je uzavřený14.07.2015 14:00

Soňa Hořínková.

Stud a strach z bolesti jsou viníky toho, že většina lidí přichází k lékaři s hemoroidy pozdě. Tím se však riziko bolesti a obtíží zvyšuje. Hemoroidy stejně jako křečové žíly patří mezi chronická žilní onemocnění. Hemoroidální pleteně jsou přirozenou součástí řitního kanálu. Když ale tyto pleteně zbytní do podoby uzlů, začnou činit obtíže. Co se s tím dá dělat a jak se hemoroidům vyhnout? Poradí Soňa Hořínková v úterý 14. 7. od 14 hodin.

MUDr. Soňa Hořínková vystudovala lékařskou fakultu v Brně, má atestace z všeobecné chirurgie a třicetiletou praxi, polovinu z té doby se věnuje problematice konečníku - diagnostice a léčbě konečníkových trhlin, hemoroidálních nemocí, zánětů konečníku atd. Působí v nemocnici TGM Hodonín.

Chat

 • Lovacoop

  Jsou homosexuálové náchylnější ke vzniku hemeroidů? Drobné trhlinky a podobně.

 • Host chatu

  Dobrý den ,po stránce hemoroidů snad ani ne,ale po stránce vyšší frekvence trhlin a zánětů konečníku ano.

 • ISELF

  Postihují hemoroidy více ženskou populaci nebo mužskou?

 • Host chatu

  Dobrý den ,ano většina odborné literatury uvádí častější postižení u žen ,v posledních deseti letech se ale rozdíl stírá .

 • STOPK

  Jsou hemeroidy dědičné?

 • Host chatu

  dobrý den ,odpověď není jednoznačná , hodnocení přičin onemocnění hemoroidální nemocí je dle některých vědeckých prací ( např. Aignera) diskutována.

 • STOPA

  Prevence hemeroidů? A jak nejlépe hemeroidy léčit?

 • Host chatu

  Dobrý den ,nejúčinnější prevencí jsou především základní režimová opatření tedy vyloučení exogenních škodlivin .to znamená strava bohatá na vlákninu,dostatek tekutin a správný způsob defekace - tedy vypuzování stolice s kombinaci s kolemkonečníkovou hygienou. Otázka jak nejlépe léčit hemoroidální nemoc velmi rozsáhlá -ale jednoznačně ve spolupráci se specialistou na danou problematikou a to způsobem krok za krokem - to znamená od důsledného vyšetření potíží až po stanovení stadia diagnosy a tím i výběru efektivní terapie.

 • Lovacoop

  Netrpí hemeroidy víc lidé se sedavým zaměstnáním? Poslední roky co vysedávám u počítače trpím zácpama a pomáhat si musím prstem a tekutým mýdlem.

 • Host chatu

  dobrý den , ano jistě výskyt hemoroidálních obtíží je stále diskutováno a podle různých teorii vědeckých teorii má různé procentuální zastoupení jak genetický faktor , tak i změna životního rytmu kam lze zařadit sedavá zaměstnání a změna potravy ,která je chudá na vlákninu atp. nic méně déletrvající zácpu je třeba prošetřit a konsultovat se svým lékařem, stejně tak i naopak při průjmech , nebo střídání průjmu a zácpy .

 • Kanály

  vÍTE, ŽE VE FILMU jAK BÁSNÍKŮM CHUTNÁ ŽIVOT HLAVNÍ HRDINA ŠAFRÁNEK/kŘÍŽ MLUVÍ O Hemeroidech?

 • Host chatu

  Je to možné :), hezký den

 • stopklaus

  Proč se chybně v ČJ používá hemeroid???

 • Host chatu

  Dobrý den ,to ani nevím patrně zkomolenina slova Hemoroid,jinak slovo je řeckého původu a vzniklo složením slov "aima" -krev + "roi" -téci (krvetok , krvetečení¨) :)

 • DT

  Jaký je stav české proktologie - dobrý, horší? A jak často má člověk chodit na proktologii? CO SI MYSLÍTE O pREPARATIONU h?

 • Host chatu

  Dobrý den ,velmi těžká otázka asi mi ani nepřísluší hodnotit českou proktologii ,ale myslím že ,proktologických ambulanci je poměrně dost ,což je dobře protože je potřeba včasně vyšetřit jak symtpomatologii konečníkového nebo střevního dyskomfortu ,tak jakékoliv známky krvácení z konečníku a střev . Je Vám jistě známo že naše republika je na čelním místě ve výskytu rakoviny konečníku a střev. Proto četnost návštěv u proktologa vždy při výše popsaných problemech . Jinak co se týká lokálních léčiv masti nebo čípku jak uvádíte výše je u nás celá škála přípravku Ideální je ale kombinovat jak léčbu lokální tak celkovou s aplikací venofarmak kde nezastupitelné místo má Detralex.

 • Lovacoop

  Na žaludu se mi nedávno objevil nehnisavý asi 2 cm velký vřed. Chtěl bych se zeptat na možné příčiny. Děkuji.

 • Host chatu

  Nejlépe bude navštívit urologa nebo dermatovenerologa

 • Hajný

  DD,potíže mám již delší dobu a to zejména při dlouhodobější sezení bolest v oblasti konečníku . PL mě odeslal k proctologovi.
  První návštěva - vyšetření prstem - nic nezjištěno
  Druhá - vyšetření zavedením jakési trubičky do konečníku - nic nezjištěno
  MR - vyjádření lékaře "nic tam nezjistili,dokonce ani na dolní část páteře".
  Potíže trvají nadále. Jak dále nebo to ignorovat.
  Rv. 1943
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den ,pro plnohodnotnou odpověď mám málo indicii ,ale v zásadě pokud jste vyšetřen proktologicky včetně MR ,mohla bych spekulovat o několika syndromech v oblasti konečníku i když těmito symdromy jsou postiženy více ženy a jsou velmi vzácné .jedná se o proctalgii fugax jedná se o záchvaty bolesti řitního kanálu které se mohou šířit i na perineum,dno pánevní a do podbříšku dříve se stav označoval jako pánevní křeč příčina není zjištěná.Diagnostika je obtížná a spočívá vlastně ve vyloučení ostatních proktologických onemocnění jako jsou záněty, trhliny , perianální trombosa. léčba je obtížná - ideální je podávání análního nitroglycerinu - nutno probrat s proktologem , tak je možnost ovlivnit atku bolestivosti tlakem pěsti na řitní otvor nebo zavedením chladového dilatátoru do konečníku - ale nejlépe tuto otázku rozebrat s proktologem.

 • Filp Pražan

  Je vyšetření hodně bolestivé?

 • Host chatu

  Dobrý den proktologické vyšetření je jistě nepříjemné ,ale není bolestivá ale s ohledem na všasný záchyt případného rakovinného procesu se dá jste vydržet. Navájte a přijďte , raději dvakrtát více než jednou pozdě. :¨), hezký den

 • Helena

  Dobrý den, paní doktorko, trpím na křečové žíly, nosím občas kompresní punčochy a používám chladivé gely. Objevily se mi ale i hemeroidy a nahoře čtu, že to může souviset, můžete to prosím vysvětlit? Jaká je ideální léčba.
  Děkuji, Helena Králová

 • Host chatu

  Dobrý den paní Králová , děkuji za dotaz - velmi často se setkávám s pacienty kde souběžne probíha nemoc žil dolních končetin a nemoc hemoroidální . Existuje mnoho teorii ale patrně se jedná o poruchy stavby žilní steny . Ideálné léčba hemoroidu je prevence ,která spočívá především v režimových opatření a to v pohybu ve stravě bohaté na vlákninu,pravidelné defekaci (pravidelná stolice), v neposlední řadě ve vyšším věku také uvolnění svalů dna pánevního a proto cvičení na oblast pánve.

 • David Limb

  Trpím hemoroidy ,používám masti a někdy detralex a občas mám období ,kdy dochází k mokré variantě ,prostě mi samovolně uniká trochu tekutiny a hodně to pálí a navíc to někdy je vidět i na kalhotách ,co s tím ?Dá se tomu nějak zabránit ,dělám co mohu ,ale občas se to stejně stane.Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den ,vámi popisovaná symptomatologie patrně napovídá ,že se jedná již o vyšší stupeň hemoroidální nemoci kde lokální terapie mastmi a čípky asi již nebude učinná..Navštivte proto svého proktologa proveďte důslednou analýzu obtíží , diagnostiku a jistě zvolité některý z miniinvazivních chirurgických způsobů ošetření k Vaší spokojenosti. Medikace deteralexu je správná a pomůže vám při dohojení malého chirurgického zákroku v oblasti konečníku. Děkuji za dotaz a hezký zbytek dne ,věřím že návštěvu specialisty nebudete odkládat.

 • Augustine

  Dobry den, Hemeroidy netrpim takze ani nevim jake jsou priznaky.
  Bohuzel, jeden muj znamy se mylne leta domnival ze jeho symptomy jsou hemeroidy (krev ve stolici). Asi se stydel si zajit ke specialistovi. Nedavno zemrel na rakovinu tlusteho streva.
  Otazka: Existuje nejaka laicka metoda hemeroidni onemocneni bezpecne identifikovat?
  Dekuji za odpoved.

 • Host chatu

  Dobrý den , to je bohužel smutná skutečnost ale není ojedinělá. Na Vaši otázku odpovídám NE , není . Je potřeba se nechat vyšetřit při potížích v oblasti vyprádňování , nebo krve ve stolici či bolestech konečníku.Nebát se přijít k vyšetření ,proto jsme zde .

 • Jarda

  Dobrý den,
  před rokem jsem postoupil několikanásobnou elektroléčbu hemeroidů, bez potíží jsem byl pouze několik měsíců, nyní se svědění vyskytuje hlavně v noci, volně prodejné masti jsou neúčinné (pomáhá pouze IMACORT, který se nedoporučuje dlouhodobě požívat. Můžete doporučit, jak potíže minimalizovat a lze je snížit výběrem stravy. Může potíže způsobovat i jízda na kole.
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den , děkuji za otázku .Tyto obtíže mohou být způsobeny jednat recidivou hemoroidální nemoci , v některé lokalitě konečníku mohlo dojít k vytvoření dalšího hemoroidálního uzlu , nebo vás sužuje kolem konečníkový mikrobiální ekzem - potom vhodné vyšetření kožním specialistou.

 • Véna Vapr

  Dobrý den,
  na tyto obtíže používám Dobexil-H, můžete mi poradit jinou(lepší) mast?
  Děkuji Véna

 • Host chatu

  Dobrý den , nevím úplně přesně o jaké potíže se jedná ale ke široká škála mastí od lacinějších až po závratně drahé . Poradím Vám nejlépe Váš lékarník , já nejraději doporučuji např. při akutním stavu . hemagel nebo dubovou kůru v gelu nebo mesocain gel.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.