Co s vysloužilými elektrickými spotřebiči? Odpovídal Jan Charvát

Chat je uzavřený08.03.2019 10:00

Jan Charvát.

Máte v domácnosti nefunkční varnou konvici, vaše děti elektronickou hračku či mobilní telefon? Nevíte si rady, zda se dá ještě opravit či již patří do vysloužilého elektra a máte je vyhodit, případně kam? Ptejte se Jana Charváta, který stojí za projektem Opravárna a spolkem Opravme Česko. Host odpovídá v pátek 8. března od 10.00.

Jan Charvát čerpal novinářské zkušenosti v předních českých médiích, kde se zaměřoval především na oblast životního prostředí jako ovzduší či odpady. Následně pracoval jako PR manažer pro různé projekty opět v oblasti životního prostředí a společenské odpovědnosti. Při tom se spolužáky z VŠ založil projekt Opravárna, který spojuje zákazníky se servisy a opraváři v okolí. K tomu později založil spolek Opravme Česko, který má za cíl zvyšovat opravitelnost a předcházet vzniku odpadu.

Chat

 • dayd

  Představil byste spolek Opravme Česko?

 • Host chatu

  Původně byl jen web www.opravarna.cz, který dokáže najít opravu na cokoliv opravitelného. Jenže jsme postupně začali zjišťovat, že řada výrobků je vyráběna tak, že se brzy rozbijí a opravit už nejdou. Proto jsme založili spolek www.opravmecesko.cz, která má za cíl opravitelnost zvyšovat. Cílem Spolku je sdružovat všechny relevantní partnery se stejnými cíli, kterými jsou především prevence vzniku odpadu a přechod na cirkulární ekonomiku. Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice, tedy aby se opravovaly a pokud už doslouží, aby byly odevzdány k odborné recyklaci. Chceme, aby se prodávaly a vyráběly především kvalitní a opravitelné výrobky a bojovat tak proti masové produkci šmejdů na jedno použití a tzv. "kurvítkům". Tím vším chráníme cenné nerostné suroviny a přírodě ulevujeme od skládek. Konkrétní čtyři kroky jak toho chceme dosáhnout najdete na webu projektu.

 • dayd

  Představil byste projekt Opravárna?

 • Host chatu

  Opravárna je webová aplikace na nalezení opraváře či servisu v okolí. Momentálně máme zaregistrováno přes 1200 opravářů a servisů a jsme tak největší sítí v Česku. Umíme tak zákazníkům pomoct téměř se vším od zašití kalhot, nalezení hodinových manželů, renovace nábytku, až po odbornější úkony jako je výměna rozbitého displeje u mobilního telefonu či oprava ledničky. Drtivá většina zakázek je z oblasti elektroniky. Web po jednoduchém zadání a popisu zakázky automaticky najde nejbližší opraváře a servisy v okolí. Po zaplacení drobné částky na údržbu webu systém rozešle zákazníkovu poptávku opravářům a servisům do mailu. Ti nabídnou cenu, zákazník si z nich po dobu jednoho měsíce platnosti poptávky může vybírat, kontaktovat je, rozšiřovat oblast hledání. Zaručujeme tak nejsnazší způsob nalezení vhodného opraváře z okolí za tu nejnižší možnou cenu. Pokud se přesto opravář nalézt nepodaří, a to se bohužel vzhledem k nekvalitě dnešních výrobků stává, má zákazník další zadání zakázky zdarma nebo mu vrátíme peníze na účet. Web tak v podstatě otestuje, zda je výrobek opravitelný. Protože když to nedokáže opravit některý z našich servisů ani z hobby opravářů, tak už nikdo. Takový výrobek je určen k odborné recyklaci (nepatří však na skládku).

 • dayd

  Umí někdo v ČR opravit walkman?

 • Host chatu

  Jsem přesvědčený že někdo z více než 1200 opravářů si s tím poradí. Je potřeba zadat zakázku na www.opravarna.cz a opraváři se vám začnou ozývat s nabídkami na opravu. Vy si z nich vyberete na základě jejich hodnocení a přibližné nabídnuté ceny za opravu.

 • Bobina

  Dobrý den, o projektu Opravárny už jsem četla, stačí, když tam zajdu s rozbitou hračkou a nemusím nosit součástky?

 • Host chatu

  Dobrý den, nikam není třeba chodit. Opravárna je webová aplikace. Zadáte zakázku a opraváři se vám ozvou s nabídkami na opravu. Náhradní díly mít nemusíte.

 • Franta

  Zdravím, a zajímalo by mě, proč je u některých typů elektra příliš krátká životnost a tak velmi rychle se porouchají? Že by to byl záměr výrobců

 • Host chatu

  Jsem přesvědčený, že je to účel. Výrobky se vyrábí nekvalitně, abychom museli brzy koupit nové. Takto nastavená ekonomika plýtvá nerostnými zdroji a vytváří velké množství odpadu. To chceme změnit.

 • igor

  Dobrý den, mám doma rozbitý fén, který už nejde opravit. Ale v blízkosti mého bydliště se žádný červený kontejner nenachází, mohu o něj zažádat? Děkuji za radu.

 • Host chatu

  Dobrý den, síť červených kontejnerů je poměrně široká. Náš partner, společnost Asekol, jich má po republice momentálně 3588 a síť rozšiřuje. Nejbližší si můžete jednoduše najít na webu: https://www.cervenekontejnery.cz/

 • Iveta

  Dobrý den, mám za to, když opravy rozbitých telefonů či tabletů jsou poměrně nákladné a finančně se vlastně příliš nevyplatí. Není tedy lepší koupit nový přístroj?

 • Host chatu

  Jak kdy. Konkrétně u telefonů se oprava většinou vyplácí. Záleží, kde si telefon necháte opravit. Když půjdete do značkové prodejny, opravdu se stává, že vám řeknou, že cena za opravu je vyšší než nový telefon. To je účel, chtějí spíš prodávat než opravovat. Proto máme v síti Opravárny velké množství menších i větších servisů i drobných opravářů. Stačí zadat zakázku a během chvíle se vám začnou ozývat a nabízet své služby, většinou i s přibližnou cenou. Vy si vyberete tu nejvýhodnější nabídku od prověřeného servisu. Lze vybrat mezi odbornými servisy, které bývají dražší, ale pořád levnější než autorizované. Nově u nás můžete objednat svoz mobilu přímo z vašeho domova na www.opravarna.cz/svoz , my zdarma výrobek vyzvedneme, zdiagnostikujeme a řekneme cenu. Když s ní nebudete souhlasit, znovu vám přístroj zdarma dovezeme domů. Ale budete překvapení, naše ceny jsou rozumné a snažíme se, aby se právě oprava vyplatila.

 • JENDA

  Kam mohu odevzdat nefunkční varnou konvici? Existuje nějaký jednoduchý způsob, nebo musím pokaždé jet do sběrného dvora?

 • Host chatu

  Nejlepší způsob je odevzdat jí do červených kontejnerů společnosti Asekol, která se postará o ekologickou likvidaci. Nejbližší kontejner si můžete snadno najít na: https://www.cervenekontejnery.cz/

 • Milan

  Dobré dopoledne, zajímalo by mě, zda je opravený spotřebič stejně funkční a bezpečný jako ten samý model, ale úplně nový?

 • Host chatu

  To nelze říct takto paušálně. Třeba mobil, u kterého se jen vymění displej, je stejně bezpečný i funkční jako nový. U domácího elektra, pokud by vám ho opravil někdo, kdo nemá potřebné zkušenosti, tak s ním mohou být problémy a nemusí být ani úplně bezpečný. Proto doporučujeme při výběru opraváře u nás dát na recenze a hodnocení ostatních zákazníků. U dražších přístrojů vždy doporučujeme vybírat odborný servis, který poskytne vždy na své služby i 12 měsíců záruku.

 • Jarda

  Některý vyhozený elektroodpad je možné ještě opravit a dál používat. Nepřemýšlíte i nad takovýmto využitím, kdy by si veřejnost mohla koupit cenově výhodné opravené elektro?

 • Host chatu

  Ano, je to velmi diskutované téma. Praha už dlouho plánuje tzv. reuse centrum, jehož součástí by mohla být právě i prodejna s opravenými výrobky. Je tam řada legislativních i dalších problémů, které se snažíme řešit a brzy bychom rádi, ať už společně s městy nebo sami, takovéto reuse centrum otevřeli. Nechte se překvapit a sledujte náš Facebook ;)

 • Marta K.

  Setkáváte se s nějakými mýty o opravách či recyklaci starého elektra?

 • Host chatu

  Největší mýtus o opravách je, že se to nevyplatí. To totiž platí jen velmi částečně. My díky široké síti dokážeme nyní opravit zhruba 56 % všech rozbitých výrobků. Recyklací se přímo nezabýváme, takže tam nejsem schopný o žádném mýtu hovořit, to by byla spíš otázka na Asekol.

 • Míra

  Dobrý den, když se zjistí, že nefunkční zařízení už nejde znovu používat, zajistíte za mě recyklaci? Budu něco platit? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  My přímo recyklaci neděláme, ale náš partner Asekol ano. Stačí elektronický výrobek odnést do nejbližšího červeného kontejneru: https://www.cervenekontejnery.cz/ Nic se za to neplatí.

 • Nikča

  Dobrý den, už dlouho jsem se chtěl někoho zeptat, kam s prasklými žárovkami? Vždy je dám do krabičky od žárovky nové a vyhodím do směsného odpadu. Říkám si ale, že je určitě lepší způsob?

 • Host chatu

  Dobrý den, zpětným odběrem se zabývá například recyklační společnost https://www.ekolamp.cz/ . Jejich kontejnery bývají například v obchodních střediskách.

 • Dáša Š.

  Můžu do červeného kontejneru hodit i plyšáka, který mluví, hraje a zpívá? Nebo taková hračka se k třídění vůbec nehodí?

 • Host chatu

  Ano, můžete. Patří tam veškerá menší elektronická zařízení. Nepatří tam velké přístroje jako TV, ledničky apod. Ty je třeba odvézt na sběrný dvůr.

 • Radek

  Dobrý den. Co se děje s elektrospotřebiči, které nikdo nekoupí?Rozebírají se či se nějak ničí?
  Dêkuji

 • Host chatu

  ...

 • Jakub

  Některý vyhozený elektroodpad je možné ještě opravit a dál používat. Nepřemýšlíte i nad takovýmto využitím, kdy by si veřejnost mohla koupit cenově výhodné opravené elektro?

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.