Co všechno lze s lékařem vyřídit on-line? Odpovídal Vladimír Přikryl

Chat je uzavřený01.03.2017 10:00

Bc. Vladimír Přikryl.

Objednávání k lékaři přes internet, výsledky zdravotních vyšetření k přečtení z pohodlí domova i vydávání elektronických receptů. Vzdálená budoucnost? Tyto novinky nabízí elektronizace zdravotnictví. Co je možné již dnes ve zdravotnictví vyřídit on-line? Jaké výhody poskytuje elektronická komunikace s lékařem? Je budoucnost zdravotní péče v telemedicíně? Ptejte se Vladimíra Přikryla ve středu 1. března od 10.00.

Bc. Vladimír Přikryl je generálním ředitelem CompuGroup Medical ČR. Vystudoval v Praze VŠE. Od roku 2009 odstartoval svoji kariéru ve zdravotnickém byznysu jako finanční ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika, s. r. o. V roce 2011 vedl divizi Nemocničních informačních systémů, která dodává komplexní informační systémy pro nemocnice a laboratoře v ČR a v SR. Od roku 2016 je zodpovědný i za projekty v rámci rozvoje elektronizace ve východní Evropě. Společnost CompuGroup Medical ČR se zabývá vývojem zdravotnického softwaru, který v současné době využívá přes 15 tisíc lékařů po celé České republice.

Chat

  • Jirka Dolejší

    Dobrý den, pane Přikryle,
    co to je elektronizace zdravotnictví a jaké výhody mi jako pacientovi může přinést?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, elektronizací zdravotnictví (nebo také eHealth) je míněn soubor elektronických služeb, které umožňují sdílení informací mezi pacienty, poskytovateli péče a plátci (zdravotními pojišťovnami). Zjednodušeně řečeno jde o nahrazení současných „papírových“ toků informací elektronickou cestou. Pacientům přináší dva základní přínosy – nárůst kvality a také komfortu. Abych to uvedl na jednoduchém příkladu. Představte si, že jdete na první návštěvu k novému lékaři. K lékaři se objednáte elektronicky, třeba večer od televize přes tablet. Po příchodu do ordinace nemusí lékař ztrácet čas vyplňováním Vaší karty pacienta, protože k ní má s Vaším souhlasem online přístup. Zároveň má maximum informací pro stanovení správné diagnózy a například pokud Vám předepisuje léky, tak má možnost zkontrolovat lékové interakce se všemi léky, které berete. Výsledky vyšetření obdržíte opět elektronicky a máte je tak k dispozici pro další lékaře, kteří se o Váš zdravotní stav starají, aniž by bylo nutné přenášet papírovou složku

  • Katka

    Dobry den. Ja bych se treba rada objednala k doktorce přes webovky, ale to nejde. Ma je zastarale a ani tam nemá aktualni informace. Neměli vy mit doktoři povinné takovou moznost pro pacienty? Něco jako EET obchodníci?

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel elektronické služby dnes nenabízí všichni lékaři, naštěstí jejich počty rostou, takže máte možnost si svobodně vybrat lékaře, který takové služby nabízí. Co se týká povinnosti – nemyslím si, že by v této fázi byla povinnost ta správná volba. Z naší zkušenosti vyplývá, že pokud lékaři nabídneme elektronizaci s přidanou hodnotou, tak se zapojí, aniž by to musel mít nařízeno. Spíš je třeba lékaře v těchto aktivitách podpořit, například ze strany zdravotních pojišťoven.

  • Libuše Malá

    Dobrý den, pane Přikryle,
    dá se nějak poznat, zda konkrétní lékař využívá těchto moderních služeb? Hledám si zrovna nového praktického lékaře pres internet a chtěla bych, aby můj lékař toto měl.
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den paní Malá, Informace o tom, zda lékař využívá těchto služeb najdete buď na jeho www stránkách, nebo se rovnou podívejte na adresu http://www.cgm-life.cz/mapa-pokryti... . Tam najdete lékaře, kteří tyto služby používají. Pokud máte tip na konkrétního lékaře, u kterého byste chtěla těchto služeb využívat, tak nám informace o něm pošlete na adresu pacient.cz@cgm.com a my ho oslovíme s nabídkou našich služeb.

  • Michal

    Dobrý den,

    Na portálu www.navstevalekare.cz naleznete již stovky lékařů s možností objednání k lékaři přes internet

  • Host chatu

  • DAYD

    Jaké výhody skýtá elektronická komunikace s lékařem?

  • Host chatu

    Část výhod už jsem zmínil v odpovědi na první dotaz, ale ještě připojím: -Vyšší komfort při objednávání k lékaři, nemusíte volat přes den v ordinačních hodinách, ale můžete se objednat kdykoliv přes internet -Úspora času – nemusíte chodit do ordinace jen proto, abyste si mezi dveřmi vyzvedl lékařskou zprávu, nebo recept -Lepší kvalita lékařské péče – kompletní informace o Vašem zdravotním stavu dávají lékaři vyšší jistotu při stanovení diagnózy. Jednoduše to lze ilustrovat na lékových interakcích – pokud lékař neví, jaké léky Vám předepsal jeho kolega, tak neumí uhlídat, že jím předepisované léky nejsou v interakci. Když mu ale umíte zpřístupnit informaci o všech lécích, tak interakce pod kontrolou má -V neposlední řadě má lékař více času se Vám věnovat, protože neztrácí čas zapisováním dat, která už o Vás pořídil jiný lékař

  • DIS

    Co je možné již dnes v českém zdravotnictví vyřídit online?

  • Host chatu

    Na prvním místě je určitě online objednání na konkrétní termín k lékaři, následně je možné elektronicky obdržet výsledky vyšetření, požádat o vystavení elektronického receptu na chronickou preskripci a také se rozjíždí služby elektronické konzultace zdravotního stavu

  • ANTIMON

    Co by se ve zdravotnictví nemělo nikdy vyřizovat online?

  • Host chatu

    Stanovení diagnózy :)

  • DIS

    Jaké jsou nevýhody zdravotnictví online?

  • Host chatu

    Rizikem v online zdravotnictví je ochrana dat. Proto všechny online služby vždy pracují s řadou zabezpečovacích prvků, aby toto riziko eliminovali.

  • Stáňa Klus

    Dobrý den,
    kdy budou tyto moderní možnosti komunikace s lékařem plošně zavedeny v celé ČR? A jak je to ve zbytku Evropy?
    Díky.

  • Host chatu

    Dobrý den, to je spíš otázka pro ministerstvo zdravotnictví. Naším cílem je zapojit co nejvíce uživatelů z řad klientů CGM, kterých je více jak 15.000. Nicméně plošné zavedení je otázkou právě na ministerstvo zdravotnictví. Ve zbytku Evropy je situace různá, existují země, které jsou daleko před námi, ale zároveň jsou země, které na tom jsou téměř podobně, jako my v České republice. Ale obecně lze říct, že v porovnání se západní Evropou jsme zaspali a většina zemí je na tom lépe, než my.

  • Viktor Mráz

    Dobry den, a jak je to s ochranou osobních informací? Jak je toto ošetreno?
    Dekuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, v našem systému pacient dává písemný souhlas se sdílením dat elektronickou cestou. K zajištění bezpečnosti používáme systém certifikátů a šifrování, kde pacient drží primární šifrovací klíč ke svým datům. Díky tomu je pacient oprávněn data lékaři zpřístupnit, případně přístup zakázat. Je tedy neomezeným vládcem nad svými daty.

  • Lada Nová

    Jak to bude s medicinou za 30 let? Bude všechna administrativa online?

  • Host chatu

    Ano, pevně věřím, že bude

  • Stanislav Malý

    Dobrý den, pane Přikryle, můj praktický lékař má 60 let, je to tradicionalista, takže všechny dokumenty má na papíře. Jak ten se s elektonizací zdravotnictví popere?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Malý, s nadsázkou se dá říct, že 60 let není u praktika žádný věk :-). Ale vážně – samozřejmě pro tyto lékaře představuje elektronizace poměrně velký problém. Z našeho pohledu ale není správné tyto lékaře do elektronizace nutit. Nabídněme jim služby, které pro ně budou mít velkou přidanou hodnotu a pokud je ani tím nezlákáme, tak jim nechme jejich přístup. Pacienti už se sami rozhodnou, zda je pro ně elektronizace natolik přínosná, aby kvůli ní změnili lékaře.

  • Marie Kusá

    Dobrý den,
    existují nějaké překážky elektronizace zdravotnictví?

  • Host chatu

    Ano, hlavní překážkou je to, že stát stále ještě nevytvořil dostatečnou infrastrukturu pro elektronické zdravotnictví. Nemáme elektronickou identitu lékaře, ani pacienta a bohužel ani není stanoveno, v jakém formátu se mají data ve zdravotnictví sdílet. Ačkoliv již máme v šuplíku řadu „koncepcí elektronizace zdravotnictví“, tak tyto věci nám stále chybí a zpomalují rozvoj elektronizace.

  • Zdena P.

    Patří do elektronizace zdravotnictví i erecept? Přijímají ho všechny lékárny? Jaké jsou jeho výhody? Někde jsem četla, že se stejně musí tisknout.

  • Host chatu

    eRecept je důležitou součástí elektronizace V současné době ho nevyužívají všechny lékárny, ale velká část už je zapojena. Problém je spíš na straně lékařů, kteří eRecept zatím využívají velmi málo, protože z jejich pohledu nemá žádné výhody. Podle nás je třeba na eReceptu pracovat dále, aby začal výhody přinášet. V tuto chvíli je asi jedinou výhodou to, že lze v určitých případech vystavit recept "na dálku" aniž by pacient musel chodit do ordinace.

  • Jirka

    Dobrý den,
    jak by v ideálním případě mělo v praxi vypadat elektronické zdravotnictví. Můžete mi to přiblížit? A co by to znamenalo pro pacienta?
    Děkuji.

  • Host chatu

    S dovolením odkážu na své předchozí odpovědi, ve kterých jsem základní výhody z pohledu pacienta popsal.

  • Karel Plachetka

    Dobrý den, pane Přikryle,
    Jak se mohu do tohoto systému registrovat? V minulosti jsem měl řešení EZK - mohl bych si informace propojit do jednoho systému?
    Děkuji.


  • Host chatu

    Dobrý den, do systému se můžete přihlásit u lékařů, které již elektronické služby používají, najdete je na adrese http://www.cgm-life.cz/mapa-pokryti... V současné době bohužel propojení z EZK možné není.

  • Vlaďka

    Dobrý den,
    myslíte, že se celá tato elektronizace může jednou vyvinout i v "online prohlídky" třeba přes skype nebo tak? Nevím, teda jestli se už nedělá, ale nebude přece jenom lepší v některých oblastech zachovat trochu tradičnější postupy?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, jak již jsem uvedl dříve, tak si nemyslím, že by se diagnóza měla stanovovat na dálku. Na druhou stranu věřím, že je možné online komunikovat o průběhu léčby, tedy pokud již byla stanovena diagnóza, tak je relevantní lékaře pravidelně informovat a změnách Vašeho zdravotního stavu a tuto komunikaci již lze provádět online.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov