Co způsobuje srdeční selhání a jak mu předejít? Odpovídal doc. MUDr. Filip Málek

Chat je uzavřený27.09.2016 12:00

doc MUDr. Filip Málek.

Světový den srdce se zaměřuje na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a koná se 29. září. Akutní srdeční selhání patří mezi 50 nejčetnějších příčin hospitalizace v nemocnici s nejdelší průměrnou délkou hospitalizace více než 9 dní. Co způsobuje srdeční selhání? Jaká je nejlepší prevence, která pomůže předejít srdečnímu selhání i dalším srdečním nemocem? V on-line chatu odpovídal doc. MUDr. Filip Málek.


 

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pracoval doc MUDr. Filip Málek od roku 1991 do roku 2008. Od roku 1995 je odborným asistentem v oboru vnitřní lékařství 3. LF UK. V letech 2004 až 2008 působil jako primář I. interní kliniky FN KV. Atestace z kardiologie složil v roce 1999. V roce 2008 obhájil dizertační práci a závěrečný projekt na Pražské mezinárodní manažerské škole při VŠE. V současné době pracuje na Kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce. Jeho hlavním zaměřením je epidemiologie a prevence kardiovaskulárních onemocnění a akutní a chronické srdeční selhání.

Chat

  • Jana

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi srdečním selháním a infarket.

  • Host chatu

    Srdeční selhání je komplexní klinický syndrom (soubor příznaků u pacientů se srdeční dysfunkcí), může mít tedy různou příčinu. Nejčastěji postižení srdečního svalu, například: ischemická choroba srdeční (ICHS) po infarktu myokardu (IM). IM je tedy častou příčinou rozvoje srdečního selhání, může vzniknout i v akutní fázi infarktu jako jeho komplikace (akutní srdeční selhání), nebo se rozvine až řadu let po infarktu (vleklé srdeční selhání).

  • Martin

    Zajímalo by mě kolik lidí u nás trpí na srdeční selhání a jak poznám, že mě postihlo? Děkuji

  • Host chatu

    Srdeční selhání postihuje muže i ženy, vyskytuje se častěji u starších nemocných (nad 70 let až 10 % populace má chronické srdeční selhání). Kvalifikované odhady říkají, že v Evropě má srdeční selhání až 2 % populace, u nás tedy asi 200 000 pacientů. Vždy má příčinu (třeba infarkt), která může příznakům srdečního selhání předcházet (například nově vzniklá dušnost při námaze).

  • Radek

    Dobrý den. Jak obyčejný člověk pozná, že jeho srdcem začíná být lehce v nepořádku? Čeho se vyvarovat a co naopak je nutno dělat pro zdravé srdce?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Je několik možností, dosud zdravý jedinec má nově příznaky srdečního selhání (námahová, později i klidová dušnost, snížení tolerance zátěže, přírůstek hmotnosti, rozvoj otoků). Srdeční selhání se může také manifestovat objektivními známkami, které zjistí lékař fyzikálním vyšetřením. Nebo pacient například po infarktu myokardu, dosud bez obtíží, začne mít příznaky srdečního selhání. Někdy může dojít k rozvoji příznaků náhle, prudce, je nutná rychlá pomoc lékaře, stav je život ohrožující. Akutní srdeční selhání může být i komplikací akutního IM, může být způsobeno náhlým vzestupem krevního tlaku nebo také zánětem srdečního svalu (nejčastěji virové příčiny). Prevence jsou všechna opatření, která slouží ke zmírnění rizika srdečního selhání odstraněním nebo léčbou hlavních rizikových faktorů: jsou to hypertenze, obezita, cukrovka, kouření. Hlavní úlohu mají dietní a režimová opatření, v podstatě správný životní styl a životospráva včetně fyzického pravidelného tréninku.

  • Lucie

    Maminka (65) v poslední době velmi přibrala na váze a zadýchvává se i do obyčejného privního patra, když má jít pěšky. Patří k rizikové skupině na srdeční selhání či infarkt? Jaké další signály říkají, že neni vše v pořádku?

  • Host chatu

    Příčinou opravdu může být vleklé srdeční selhání, ale příznaky srdečního selhání jsou nespecifické - obtíže tedy mohou mít i jinou příčinu (porucha funkce štítné žlázy, anémie, a podobně), je lepší se poradit vždy s lékařem.

  • Filip

    Jsou lidí po infarktu více náchylní k srdečnímu selhání?

  • Host chatu

    Ano, určitě, IM je další častou příčinou rozvoje srdečního selhání, může vzniknout i v akutní fázi infarktu jako jeho komplikace (akutní srdeční selhání), nebo se rozvine až řadu let po infarktu (vleklé srdeční selhání).

  • Dana Riegerová

    Můj tatínek měl velmi těžký infarkt ve svých 56 letech. Potom udržoval svůj život v dost dobrém stavu. Nakonec zemřel v 67letech tak, že mu srdce prasklo. Mně bylo 67 a měla jsem také infarkt. Jsem sama a chtěla jsem se zeptat, jak ovlivňuje stres srdeční selhání. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dlouhodobý stres může srdeční selhání zhoršovat, dobré je pokusit se stresu vyhnout, nejlepší pro životosprávu je lehké pravidelné cvičení, sem patří třeba procházky 30-45 minut denně.

  • Evelína

    Mohou na srdeční selhání trpět i lidé kolem 40.let?
    Děkuji

  • Host chatu

    Ano pokud mají srdeční onemocnění. Srdeční selhání může postihnout i mladé jedince, například následkem akutního zánětu srdečního svalu (myokarditida) nebo při idiopatické dilatační kardiomyopatii (primární postižení srdečního svalu neznámé příčiny). U dětí je srdeční selhání vzácné, nejčastější příčinou jsou komplexní vrozené (vývojové) srdeční vady.

  • sidoni

    prosím, čo je príčinou vertigo ? má to niečo spoločné so srdcom ?

  • Host chatu

    vertigo může být způsobeno poruchou prokrvení mozku, může být také způsobené onemocnění srdce, ale nepatří k typickým příznakům (spíše se jedná neurologické postižení)

  • DENMARK

    Může být srdeční selhání časté u člověka, který prodělal operaci koarktace aorty a měl perstistující hypertenzi?

  • Host chatu

    Hypertenze a zejména neléčený vysoký krevní tlak je jedním z hlavním rizikových faktorů rozvoje srdečního selhání v pozdějším věku. Naopak víme, že léčba hypertenze riziko srdečního selhání snižuje a prodlužuje život. Pokud se tedy zákrokem krevní tlak normalizoval, je riziko srdečního selhání malé.

  • DIS

    Co srdeční selhání jako následek psychiatrických chorob?

  • Host chatu

    Není zde přímá souvislost. Srdeční selhání může být ale provázeno depresí - deprese je zde častější než u jedinců bez srdečního onemocnění. Deprese u srdečního selhání dále zhoršuje kvalitu života a zkracuje přežívání.

  • SK

    Je srdeční selhání dědičné? A jaké jsou nejhorší důsledky srdečního selhání?

  • Host chatu

    Dědičné mohou být příčiny srdečního selhání nebo dispozice k srdečním onemocněním: hypertenze, hypercholesterolémie, infarkt myokardu, cukrovka, obezita. U těchto chorob je významný podíl dědičnosti a jsou to významné rizikové faktory srdečního selhání v pozdějším věku. Nejhorším důsledkem je samozřejmě předčasné úmrtí, na druhém místě určitě vysoká nemocnost (myšleno třeba častý pobyt v nemocnici), dále nízká kvalita života (omezení ve všech aktivitách).

  • NECROS

    Nejlepší prevence a léčba srdečního selhání? A jaké jsou nejčastější příčiny srdečního selhání?

  • Host chatu

    Prevence jsou všechna opatření, která slouží ke zmírnění rizika srdečního selhání odstraněním nebo léčbou hlavních rizikových faktorů: jsou to hypertenze, obezita, cukrovka, kouření. Hlavní úlohu mají dietní a režimová opatření, v podstatě správný životní styl a životospráva včetně fyzického pravidelného tréninku. Další preventivní opatření je farmakologická léčba pacientů po infarktu nebo se srdeční dysfunkcí ještě v době, kdy srdeční selhání ještě nemají – tzv. sekundární prevence.

  • ANTI

    Jak často chodit preventivně na kardio oddělení ve středním věku ohledně srdečního selhání?

  • Host chatu

    Zdravý jedinec ve středním věku by měl docházet na periodické prohlídky k praktickému lékaři aspoň jednou ročně - změřit krevní tlak, v krvi cholesterol a cukr. Pravidelné kardiologické prohlídky jsou pak pro pacienty například po infarktu myokardu nebo s komplikovanou hypertenzí.

  • Daniela

    Dobrý den, může člověk s nemocným srdcem pít kávu a sportovat?

  • Host chatu

    Ano, může, ale všeho s mírou, to platí zejména pro pacienty s nemocným srdcem. Sportovat, tedy cvičit je vhodné i u pacientů se srdečním selhání, stačí 5x týdně 30-45 minut lehké cvičení, které bude člověka těšit, ideální je chůze, jízda na kole nebo plavání.

  • Mirek

    Jak zjistím, že mám srdeční arytmii

  • Host chatu

    Srdeční arytmie se mohou projevit různě, nejčastěji je člověk vnímá jako pocit nepravidelné rychlé nebo pomalé srdeční činnosti, pocity přeskakování srdce, závažné arytmie se mohou projevit i dušností, pocity na omdlení nebo opakovanou krátkou ztrátou vědomí, vždy je třeba poradit se s lékařem, v případě ztrát vědomí je nutné pečlivé vyšetření!

  • Jana

    Dobrý den,

    můj manžel zemřel na náhlý srdeční infarkt. Je pravděpodobné, že se může geneticky nemoc projevit i u našich dětí? Mohou se objednat na preventivní vyšetření?

  • Host chatu

    Úmrtí na infarkt u přímých příbuzných je nezávislý rizikový faktor infarktu, zdědit mohli některou i skrytou dispozici, například vysoký cholesterol. Doporučuje se vyšetřit cholesterol i v dětském věku.

  • Ivana

    Dobrý den, můj otec zemřel v 36 letech na infarkt. Mně je 32 a mám letitou hypertenzi, kterou se nedaří korigovat ani 5kombinační léčbou. Aktuální hodnoty pod 170/120 nejdou. Jsem v ohrožené skupině srdečního selhání? Děkuji.

  • Host chatu

    Ano, bohužel, riziko je vysoké a může být zhoršeno i tím, jestli kouříte nebo máte vysoký cholesterol. Pokud nejste sledován ve specializovaném centru pro léčbu hypertenze, doporučuji, abyste takovou ambulanci vyhledal. Je možnost i na našem pracovišti.

  • Petra

    Dobrý den,
    jak mohu na sobě pozorovat, že mám problémy se srdcem? Třeba když mám arytmii? Přijde mi, že během běžné prohlídky u lékaře, to praktik nemá moc možnost zjistit. Mohu to na sobě nějak pozorovat já, že mi hrozí problémy se srdcem? Moc děkuji

  • Host chatu

    Pokud nemáte obtíže, spokojte se s vyšetřením praktickým lékařem, specializované vyšetření se většinou dělá, když se objeví obtíže, které by mohly s arytmií souviset (bušení srdce, pocity přeskakování, pocity na omdlení, a podobně).

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov