Dostupný byt i v Praze? Odpovídala politička Hana Marvanová

Chat je uzavřený06.09.2018 13:00

Hana Marvanová.

Praha se stává městem, kde vlastní byt patří do kategorie snů a nedosáhnou na něj ani obyvatelé s dobrými příjmy. Ceny neustále rostou, nové byty se dnes průměrně pohybují kolem 94 tisíc korun za metr čtvereční. A lepší to nebude: Dvojciferným tempem roste i výše nájmů a v říjnu začnou platit přísnější regulace ČNB pro získání hypotéky. Co s tím? Svou verzi řešení vám ve čtvrtek 6. září od 13 hodin představí v on-line chatu HANA MARVANOVÁ, právnička a dvojka kandidátky Spojené síly pro Prahu.

Program "Dostupný byt" má významně zvýšit dostupnost bydlení právě pro mladé Pražany a zaměstnance v profesích, které jsou pro město nepostradatelné. Proto chceme zřídit Fond pro podporu dostupného bydlení, který by poskytoval garance tak, aby cílová skupina žadatelů dosáhla na hypotéční úvěr a mohla si v Praze pořídit vlastní bydlení.

JUDr. Hana Marvanová je česká právnička a bývalá politička. Před sametovou revolucí se angažovala v disentu, strávila několik měsíců ve vězení. Po revoluci byla dlouhou dobu poslankyní a byla rovněž předsedkyní Unie svobody. V roce 2014 se do politiky vrátila a stala se náměstkyní na ministerstvu spravedlnosti. V současnosti je dvojkou pražské kandidátky Spojené síly pro Prahu.

Chat

  • Kateřina Homolová

    Dobrý den, paní doktorko,

    jsem ráda, že kandidujete! Jsem učitelka, manžel také a ve svých padesáti letech stále žijeme v pronájmu bez vlastního bytu. Nejsme schopni ušetřit tolik, abychom si mohli hypotéku dovolit a teď pro nás bude ještě nedostupnější. Je pro nás nějaké řešení?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za podporu a za dotaz. Včera jsme představili program "Dostupný byt", který by za pomocí garancí od městského fondu pomohl, aby Pražané dosáhli na hypotéku. Zejména od 1. října, kdy začnou platit přísnější regulace ČNB, to bude ještě větší problém. Chceme takto pomoci jednak mladým rodinám a jednak lidem pracujícím v profesích, které město nezbytně potřebuje. Takže počítáme s tím, že tato podpora by pomohla i učitelům, kteří ze svého platu si zkrátka hypotéku dovolit nemohou.

  • Jana D.

    Dobrý den, je nám s přítelem dvacetjedna. Všichni říkají, že máme dost času, ale my chceme spolu založit rodinu, ale žijeme v podnájmu ještě s dalšími 4 mladými lidmi. Máme nárok na byt? Hypotéku nám nedají.

    Jana

  • Host chatu

    Program "Dostupný byt", který jsme zpracovali za pomoci renomovaného ekonoma Miroslava Zámečníka by měl pomoci právě mladým lidem získat vlastní bydlení. Praha by měla zřídit fond, který by poskytoval částečnou záruku na hypotéku, aby mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu, ale ještě nemají dostatečné příjmy v rámci své profese, na hypotéku dosáhli.

  • GF

    Vyřeší podle Vás podstatně bytovou situaci v Praze program "Dostupný byt"?

  • Host chatu

    Máme zpracovaný komplexní plán, jak zvýšit dostupnost bydlení v Praze, kde to je z celé republiky největší problém. Ceny bytů rostou tak rychle, že i dobře vydělávající Pražané si často byt nemohou dovolit pořídit. Naše řešení spočívá ve čtyřech bodech: 1) rychlejší výstavba bytů (6-8 tisíc ročně) 2) program Dostupný byt, který by poskytoval částečné záruky za hypotéky, aby zejména mladé rodiny si mohli byt pořídit 3) podpora výstavby bytových družstev a dalších neziskových projektů ze strany města 4) využívání městského bytového fondu pro ty občany, kteří si nemohou na trhu byt pořídit, a audit obecního bytového fondu. Nejrychlejší řešení vidíme kromě nastartování nové výstavby právě v programu "Dostupný byt", který by během půl roku mohl začít Pražanům pomáhat.

  • IGR

    Je podle Vás nutné založit fond pro podporu dostupného bydlení?

  • Host chatu

    Navrhujeme zřízení tohoto Fondu pro podporu dostupného bydlení, do kterého by Praha vložila 1,5 mld. Kč. Tento Fond by pak poskytoval garance na hypotéku, o kterou si podporované skupiny obyvatel Prahy zažádají u banky. Takto se rozšíří nejméně o 3 tisíce lidí či více dle zájmu okruh těch, kteří na hypotéku dosáhnou, a budou si tak moci pořídit byt.

  • WAR

    Jak vy celkově vidíte současnou bytovou situaci v Praze?

  • Host chatu

    Situace s bydlením v Praze se neustále zhoršuje. Praha je cenově už téměř na úrovni Londýna a ceny dále stoupají. Nestoupají však tak rychle platy, takže už ani dobře vydělávající Pražan si nemůže snadno byt pořídit. Bytů se staví navíc kriticky málo, ani ne polovina počtu, která je nutná (je třeba stavět ročně 6-8 tisíc bytů). Podpory od státu jsou velmi slabé, takže v Praze lidem nepomohou. Proto musí mít hl. m. Praha svou aktivní bytovou politiku a musí podpořit jak výstavbu bytů, tak to, aby cenově na to lidé dosáhli. K tomu jsme představili právě náš návrh spuštění programu "Dostupný byt".

  • Jirka Kolpit

    Proc jste tak asocialne a brutalne deregulovali najmy?Jednu nespravedlnost jste nahradili druhou,,,,Spousta českych strašich lidi vyhnali z domu jak nepohodlne švaby a nenažrani majitele ty byty plni rozeřvanymi turisty či byty prodali italske a ruske mafii Nestydite se za svoje zrudne pravicove pojeti světa?

  • Host chatu

    Pokud jde o mě, vždy jsme podporovala, aby trh s byty byl provázen sociálními opatřeními, protože vždycky budou lidé, kteří na trhu s bydlením neuspějí. S deregulací nájemného měl začít lépe fungovat systém příspěvků na bydlení. Mělo se to řešit v zákoně o sociálním bydlení, který velmi podporuji. Nemohu za to, že to minulé vlády nepřijaly a ani ta poslední v tom zatím nic nedělá. Důležité je, aby za bydlení nebylo placeno více jak 35% příjmů, jinak určité skupiny obyvatel žijí v bídě. Zejména ve velkých městech je to obrovský problém, a to jak pro mladé rodiny, tak pro seniory a další ohrožené skupiny obyvatel. Proto navrhujeme řadu kroků, jak i jim pomoci. Těm, kteří nedosáhnou na bydlení na trhu, musí být schopna pomoci obec. Vždy jsem prosazovala, aby si obce a města nechaly určitou část bytového fondu a tu pronajímaly za nižší cenu potřebným lidem.

  • DENMARK

    Cítíte se být specialistkou na bytovou politiku? A bytová politika je to čemu se chcete pokud budete letos zvolená za Spojené síly pro Prahu věnovat?

  • Host chatu

    Bytové problematice se věnuji celý profesní život. Začínala jsem jako právnička OPBH v Praze 2, poté jsem několik let v Parlamentu řešila bytovou politiku - zavedení stavebního spoření, podařilo se mi prosadit daňové úlevy u hypoték. Podporovala jsem transformaci bytových družstev a převod bytů do vlastnictví členů a převod pozemků pod družstevními domy atd. Od roku 1998 jsem v advokacii. K mým kauzám patřily zejména ty, které se týkaly bytů a nemovitostí. Proto bych se chtěla věnovat právě bydlení na pražském magistrátu. Podílela jsem se také na zpracování našeho komplexního programu pro dostupné bydlení v Praze.

  • Přemysl Š.

    Máte v plánu stavět nové byty v Praze, nebo jen založit fond pro podporu vybraných žadatelů, kteří si koupí byt od stávajících developerů? Není to trochu diskriminační vůči ostatním profesím?

  • Host chatu

    Naše návrhy, jak zvýšit dostupnost bydlení pro Pražany, zahrnují kroky ve více směrech. Jen jeden z nich je program garancí za část hypotéky, což zpřístupní pořízení bydlení pro mladé rodiny a pro lidi, kteří pracují v profesích, které město potřebuje (učitelé, policisté, zdravotní sestry atd.). Podporujeme zároveň, aby se více stavělo, to znamená byla větší nabídka bytů. Pak nebudou tolik růst ceny. Kromě toho chceme podporovat i levnější než jen developerské projekty, například poskytnutí pozemků do pronájmu bytovým družstvům nebo neziskovým subjektům. To by pro jejich členy zlevnilo pořízení bytu až o 20 %. Neziskové projekty, které staví pro vlastní bydlení členů, mohou z principu navíc stavět levněji. Kromě toho by se Praha neměla vzdávat provozování i obecního bytového fondu, měla by provést audit a rychle byty, které leží ladem, pronajmout lidem, kteří na trhu vzhledem ke svým příjmům nemohou uspět.

  • Standa z Prahy

    Dobrý den, jak rychle myslíte, že zvládnete dostupnost bydlení zlepšit? Je to vůbec možné za jedno volební období nějak dotáhnout, abychom viděli reálné výsledky? Děkuji.

  • Host chatu

    Za jedno volební období by měl být vidět jasný nárůst počtu postavených bytů. K tomu se musí zkrátit povolovací řízení, což je z velké části odpovědností úředníků, kteří rozhodují pomalu a nedbají na zákonné lhůty. Zároveň město musí odblokovat území, kde se může stavět (tzv. brownfieldy). Náš program garancí pro mladé rodiny Dostupný byt by mohl začít pomáhat velmi rychle, už v příštím roce. Závisí to jen na tom, aby pro to byla po podzimních volbách v Zastupitelstvu hl. m. Prahy podpora.

  • David

    Dobrý den, paní doktorko.

    Je dobře, že je tu vedle planých slibů, jak se všechno "prostě zařídí", nějaký konkrétní realistický plán. Chci se jen zeptat, kdo a jak bude žádosti o garance vyřizovat. Děkuji.

  • Host chatu

    Náš program Dostupný byt je už konkrétně propracovaný. Spolupracovali jsme na něm s renomovaným ekonomem Miroslavem Zámečníkem. Žadatel o hypotéku by se obrátil normálně na banku, ale zároveń by získal od městského fondu garanci za část hypotéky (např. 500 tis. Kč). Za této situace by dosáhl na hypotéku ve větší výši, kterou potřebuje na pořízení bytu v Praze. Praha by schválila, které skupiny obyvatel by podporovala. My navrhujeme tento program především pro mladé rodiny do 39 let a dále pro lidi v profesích, které město potřebuje (učitelé, policisté, hasiči, zdravotní sestry atd.).

  • Otakar

    Dobrý den, jak byste řešila bydlení kdybyste byla v kůži mladého single člověka, který vydělá cca 25 tisíc měsíčně a alespoň výhledově by chtěl vlastnit nějakou nemovitost. (např. do deseti let)
    Je tato představa značně nereálná?
    Děkuji za případné zamyšlení.
    Jinak respekt Vám za Vaše angažmá v disentu před listopadem 1989. Jste statečná žena :)

  • Host chatu

    Děkuji za Vaše slova :-). Z dostupných dat víme, že největší problém s pořízením bytu mají mladé rodiny, které ještě nemají příjmy, aby si mohly byt pořídit. Přitom právě v tomto věku byt potřebují. Proto jsme přišli s návrhem programu Dostupný byt, který může pomoci mladým rodinám překlenout tento rozpor. Praha může za pomoci fondu poskytnout záruku za část hypotéky, takže banka nebude vyžadovat po těchto lidech tak přísné podmínky, a více rodin na hypotéku a tím vlastní bydlení dosáhne.

  • Vladimira

    Dobrý den. Děkuji že myslíte na mladé Pražany. Ale co lidé v sociální nouzi? Je Praha připravena na sociální bydlení? Koncepci MPSV máme ale jinak jako by se nic nedělo!

  • Host chatu

    Jsme zároveň zastánci toho, že Praha potřebuje i obecní byty, které by měla pronajímat za nižší nájemné lidem, kteří na trhu nemají šanci uspět. To se týká jak rodin s dětmi, tak třeba seniorů a dalších potřebných občanů Prahy. Praha také špatně svůj bytový fond využívá, chybí audit bytů, byty leží ladem. Město by mělo investovat i do vybudování bytů s pečovatelskou službou apod.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov