Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

Chat je uzavřený30.06.2011 12:00

Jaroslav Hulvert.

Chat s osobností

Neplodnost trápí každý šestý český pár. Vyplývá to z údajů Národního registru asistované reprodukce. Na to reagují i nové metody, které mají budoucím rodičům pomoci zplodit potomka. Jaké jsou v Česku možnosti? A jak se k úhradě stavějí pojišťovny? Primář Jaroslav Hulvert odpovídal on-line.

MUDr. Jaroslav Hulvert se oboru gynekologie-porodnictví věnuje téměř dvacet let. Svou práci začínal na postu porodníka v Ústavu pro péči o matku a dítě, poté pracoval na pražské klinice Pronatal a Gennet a od roku 2007 působí v klinickém centru ISCARE IVF, kde vede tým specializující se na asistovanou repodukci.

Se svými zkušenostmi se zaměřuje na léčbu dlouhodobě neplodných párů či terapii žen před onkologickou léčbou.

Chat

 • M. Chalupová

  V přírodě samice rozhodne o tom, kdo ji oplodní. Je to i u lidí podobně. Máme to v sobě jistě zakódováno - koho si vybereme jako druhého rodiče.

  To však žádná laboratoř nikdy n e d o k á ž e .

  Netrpíte pocitem viny, když tvoříte uměle lidskou populaci? Nejen chybný výběr partnerů, ale i počet obyvatel planety je i Vaším přispěním nepřirozený. I potomek, který je geneticky jiný, než jeho rodiče, může trpět, celá společnost může být časem i zdegenerovaná.
  Je tolik dětí v dětských domovech...

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, pocitem viny rozhodně netrpím.Uměle lidskou populaci netvoříme. Pokud pomáháme párům k založení rodiny netvoříme geneticky zdegenerované jedince.

 • Eva

  Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za nás všechny, kteří se marně snaží o miminko. Byl to i náš problém a o to byl nepochopitelný, že oba dva jsme byli dle vyšetření naprosto zdraví.
  Díky takovým doktorům jako jste vy jsme dostali po dvou letech šanci a nyní čekáme vlastního potomka. Ikdyž tedy asistovaně přes IVF.
  Nesouhlasím s názory že se tvoří umělá populace. Ono z mého pohledu většina lidí co nemá tuto zkušenost to nikdy nepochopí. Nikdy nepochopí tu beznaděj, to zoufalství marně snažících se párů.Hold někomu to jde samo a někdo potřebuje pomoc. Ještě jednou díky za Vás i ostatní, kteří v tomto oboru pomáhate nám marně se snažícím.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den , díky za milý mail, souhlasím s tím, že kdo nezažil a neprožil problém zvaný neplodnost, těžko chápe ty druhé, kteří se s tím potýkají. Některé životní zkušenosti jsou nepřenosné....

 • wlk

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat do kolika let je možno ženu uměle oplodnit? Jsou extrémní případy kdy ženy za pomoci lékařů otěhotněli v důchodovém věku. Mohla by za vaši pomoci otěhotnět i \"švarná\" devadesátnice? Pokud žena projde neúspěšnou terapií umělého oplodněni zvyšuje se možnost přirozeného početí potomka např díky aplikovaným hormonům? Kolik terapie stojí? Děkuji za odpověď.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, dle doporučení odborné společnosti je dána věková hranice na 48 let, ale jedná se pouze o doporučení. Domnívám se, že nad tuto hranici by měl vždy lékař a daný pár zvážit všechny aspekty a rizika s věkem související.Neúspěšná léčba IVF metodou nezvyšuje možnost přirozeného početí potomka. Léčba neplodnosti metodami IVF je hrazena do 39 let (u VZP do 40 let) pojišťovnami. Doplácí se na některé laboratorní metody.

 • Zora

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - Jaký je váš názor na mateřství padesátiletých žen? Hranice věku ženy pro umělé oplodnění se posunuje, považujete to Vy sám za rozumné? Jaká je šance na přirozené početí v tomto věku? Děkuji.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den , šance na otěhotnění v tomto věku je téměř nulová. Na druhou stranu se výrazně posunuje délka života, také odchod do důchodu nám politici odkládají.... Nicméně jsem k těmto trendům v asistované reprodukci velmi zdrženlivý.

 • Ema

  Dobry den. Absolovovala jsem jiz 3x hormonalni stimulaci a odber vajicek. Celkem jsem prodelala jiz 8x prenos embryii. Zatim vse marne. Chtela jsem se zeptat jaky je Vas nazor na vliv hormonu na moje zdravi (obava z vyssiho rizika vzniku rakoviny v budoucnu). Doporucil by jste dalsi hormonalni stimulaci a odber vajicek? Dekuji za odpoved.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, nedomnívám se, že 3x podstoupená stimulace gonadotropními hormony by Vám měla do budoucna zvýšit riziko rakoviny. Ano, doporučil bych vám klidně další stimulaci , ale po předchozím kompletním dovyšetření , abych maximalizoval šanci na otěhotnění v následujícím cyklu. Samozřejmě bych zvážil jaké léky podat, v jaké dávce a v jakém stimulačním protokolu.

 • Petr

  Dobrý den, kolik stojí umělé oplodnění a jak často do roka ho lze provádět?

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, umělé oplodnění je ze zákona 3x hrazeno zdravotními pojišťovnami do 39 let /u VZP 40/ věku ženy. Nicméně některé laboratorní metody pojišťovnami hrazeny nejsou. tudíž si je pacient v případě potřeby musí zaplatit sám. Umělé oplodnění lze opakovat za 2 až 3 měsíce, ale nemyslím si, že je vhodné V těchto intervalech opakovaně IVF provádět.

 • Kristyna Novotna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem v 27 týdnu těhotenství. Poslední menstruaci jsem měla 24.12.2010. Zajímalo by mně jestli lze zjistit, který den došlo k oplodnění. Předem děkuji za odpověď.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, nejlépe lze zjistit stáří plodu a tím i období kdy došlo k oplození dle ultrazvuk. vyšetření , které by mělo být provedeno do 13. týdne těhotenství.

 • Martin

  Dobrý den. Jaký vliv má jízda na kole u mužů na kvalitu a rychlost spermií? Děkuji

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, běžné užívání kola by nemělo mít vliv na kvalitu spermií. U vrcholových cyklistů se bohužel častěji vyskytují zhoršené hodnoty spermiogramu. Je to zřejmě způsobeno tlakem a dlouhodobými otřesy

 • Sára

  Dobrý den, četla jsem o metodě IVM. Je podle Vás vhodná pro všechny ženy? Existují nějaká omezení?

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, metoda IVM /in vitro maturace/ tzn. dozrávání vajíček mimo tělo ženy je vhodné v případech, kdy na stimulaci vaječníků není čas / pacientky před onkologickou léčbou/ nebo když vlastní stimulace by mohla výrazně ohrozit zdraví pacientky Je to metoda , která je v současné době vhodná pouze u malé skupiny pacientek.

 • Karel Veselý

  Dobrý den, souhlasíte s tím, že podle nového zákona se bude zpět do dělohy vkládat pouze jedno embryo? Nemáte obavu, že klesne úspěšnou asistované reprodukce? Děkuji za odpověď.

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, ano, s transferem 1 embrya do dělohy naprosto souhlasím, ale za předpokladu, že pojištovny uhradí pacientkám větší počet cyklů, jak je to například v Belgii. Při současné úspěšnosti IVF center výrazně stoupá výskyt dvojčat, jenž je spojen s vyššími riziky jak pro matku tak pro oba plody. Proto je ET 1 embrya zcela na místě

 • Anonym

  Co se děje se zmrazenými embryi, které se nepoužijí? Mohou je využít jiné páry? Nebo je možné je darovat pro vědecké účely?

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, Zamražená embrya lze za určitých přísně stanovených podmínek darovat, nebo je lze využít na vědecké účely. Obojí lze provést samozřejmě pouze s písemným souhlasem obou partnerů.

 • F. R.

  Co si myslíte o tom, že dnešní muži mají méně spermií vhodných k oplodnění než dřív? Čím to je? Díky

 • Gynekolog Jaroslav Hulvert o umělém oplodnění

  Dobrý den, nevím čím to je, soudí se, že na to má vliv životní prostředí, životní styl. Každopádně některé seriosní studie opravdu poukazují , že se každým rokem v populaci zhoršují hodnoty spermiogramu.Dokonce WHO v nedávné době "změkčila" spodní hranici normálního spermiogramu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.