Imunita v zimě s primářkou Janou Čepovou

Chat je uzavřený23.12.2013 10:00

MUDr. Jana Čepová, Ph.D., MBA.

S přicházejícím chladným počasím dostává imunita dětí opravdu zabrat. Měli bychom proto přirozenou formou podporovat jejich imunitní systém. Velmi důležitou roli v imunitním systému hraje např. vitamin D. Odborná data uvádí, že zhruba 50 procent dětské i dospělé populace nejen v Evropě má tohoto vitaminu nedostatek. Oslabená imunita, která postihuje i dospělé, se projeví častým nachlazením, opakovanými infekcemi či chřipkami. Jaké druhy imunity rozlišujeme? Jakými dalšími opatřeními podporovat imunitní systém? Ptali jste se specialistky na klinickou biochemii a vnitřní lékařství MUDr. Jany Čepové v pondělí 23. prosince od deseti hodin.

MUDr. Jana Čepová, Ph.D., MBA je specialistka na klinickou biochemii a vnitřní lékařství. Působí jako primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Přednáší nejen studentům lékařské fakulty, ale i lékařům v rámci postgraduálního vzdělávání.

Chat

  • Golem

    Jaké jsou nejlepší zdroje Vitaminu D?

  • Host chatu

    Vitamin D získáváme ze dvou základních zdrojů. Prvním zdrojem je sluneční záření o určité vlnové délce, takže ideální pro člověka je pobývat v jarních a letních měsících na sluníčku. Doporučená doba je 15-20 minut denně. V zimě to příliš význam nemá, protože v zimě vitamin D ze slunce nezískáme. Druhým základním zdrojem jsou potraviny. převážně ryby, rybí produkty a mléčné výrobky. Třetím zdrojem jsou tzv . fortifikované potraviny. To jsou potraviny, do kterých je vitamin D uměle dodán. V naší zemi se jedná o některé mléčné výrobky, rostlinné tuky, v zahraničí např. i džusy a některé typy cereálií.

  • DM

    Souvisí špatná imunita s psychikou člověka?

  • Host chatu

    Určitě ano. Uveďme si příklad na jednoduchém onemocnění jako je rýma. Má-li člověk obyčejnou rýmu, kape mu z očí, z nosu, kapesníky má všude okolo sebe, huhňá, takže mu ostatní lidé nerozumí, špatně spí. Je celý rozbolavělý. A na druhou stranu si představme člověka zdravého, opáleného, odpočatého, vyspaného jako mimo, dobře najedeného. Kdo z nich má lepší náladu? Určitě ten zdravý , nikoliv ten nemocný. A je-li choroba vážnější než obyčejná rýma a trvá-li choroba déle, pak pochopitelně člověku ubírá nejen fyzické síly, ale hlavně ty psychické. A pacienti se špatnou imunitou mají některé choroby častěji než ti dokonale zdraví jedinci. Proto se i řada lidí nemocným vyhýbá, protože ti nemocní občas okolo sebe šíří nespokojenou náladu a nepohodu.

  • Milan

    Dobry den,
    jakymy prirodnimy latkami, nebo doplnkama stravy lze posilit imunitu u HIV poz cloveka {ktery zatime nepotrebuje antiretrivirovou lecbu} ?
    Dekuji za odpoved

  • Host chatu

    O své zdraví by měl pečovat člověk zdravý i člověk nemocný. V první řadě je třeba dbát na správnou životosprávu a mít vyvážený příjem živin-to znamená mít dostatečný a správný příjem bílkovin, cukrů a tuků. Naše populace má ve své stravě velmi často nadbytek tuků a cukrů (nejen sladkosti, ale i pečivo, přílohy) a nedostatek bílkovin ( nejen maso, ale i sýry, mléčné výrobky, luštěniny). V druhé řadě je třeba zajistit tělu dostatek minerálů a vitaminů. Mezi nejdůležitější minerály patří vápník (prevence osteoporózy), železo (anémie) ap. Jen pro vaši představu, u vápníku je doporučená denní dávka cca1g, což představuje denně sníst asi 6 jogurtů nebo vypít 1 litr mléka nebo sníst 10 dkg tvrdého sýra. Vitaminy rozdělujeme na vitaminy rozpustné ve vodě (vitamin B, C) a rozpustné v tucích ( A, D, E, K). Vitamin C umíme sníst všichni- jedná se o ovoce a zeleninu, vitamin B je např. v mase, kvasnicích, vejcích, vitamin A ve formě provitaminu v mrkvi, vitamin D získáváme buď ze slunečního záření nebo z potravin (ryby, mléčné výrobky). Celá problematika je velmi složitá, doporučuji obrátit se na nutričního specialistu v místě bydliště. Máte-li ale pocit, že nemáte ve své stravě dostatek výše uvedených živin, pak existuje celá řada multivitaminů, které jsou dostupné v lékárnách a kde je přesně definované množství jednotlivých látek. Je tam uvedena i celková dávka z doporučeného denního příjmu v jednotlivé kapsli či tabletě.

  • SONAX

    Proč podle Vás 5é procent dětské i dospělé populace nejen v Evropě má nedostatek vitaminu D?

  • Host chatu

    Odpověď je velmi jednoduchá. Naše děti i my dospělí trávíme většinu času uzavření v místnostech. Když už náhodou někdo sportuje (malá část populace), tak se věnuje sportu v tělocvičně. Tam vitamin D není- ten získáváme převážně ze slunečního záření. A když už náhodou jdeme ven, tak se všichni poctivě namažeme nějakým krémem, který nás ochrání proti hrozícímu melanomu ( kožní nádor), ale zároveň tím zabráníme tvorně vitaminu D ze slunečního záření. A tato tvorba ze sluníčka by nám měla zajišťovat více než 80% celkové tvorby vitaminu D. Mimochodem, včera jsem na nedělní procházce moc lidí nepotkala. Druhá možnost zisku vitaminu D je z ryb a mléčných výrobků. To by ale znamenalo jíst několikrát do týdne ryby, rybí produkty a nemyslím si , že takový jídelníček mají dospělí, natož děti. A vitamin D mají i úplně obyčejné sardinky za pár korun (je to levnější než hamburger či párek) , nemusí se jednat vždy o lososa či tuńáka. Posledním zdrojem jsou tzv. fortifikované potraviny, některé mléčné výrobky, rostlinné tuky, ale ani ty nám nezajistí plnou potřebu vitaminu D.

  • GH

    Jak přesně zjistit "kvalitu" své imunity?

  • Host chatu

    V případě dlouhodobých zdravotních obtíží dojít si ke svému praktickému lékaři a ten zajistí vyšetření na odborném pracovišti.

  • eliska

    novy hit je take colostrum (teorie ze spatna imunita pochazi od spatne sliznice strev), ci jine doplnky jako imunoglukan (hliva ustricna). funguje neco z toho?muze pomoci?
    diky eb.

  • Host chatu

    Veškeré potravinové doplňky jsou pouze doplňky. Každý rok je doporučovaný a zaručeně nejlepší jiný doplněk- je to otázka reklamy u potenciálních klientů, pacientů. Jistě potravinový doplněk neublíží, někdy může i lehce pomoci, ale vždy je třeba závažnou chorobu nejprve léčit a potravinové doplňky opravdu používat ve smyslu slova- tedy doplněk. Bylo by naivní domnívat se, že nám tyto doplňky pomůžou od rakoviny či budeme běhat jak vrcholoví sportovci, když nyní chodíme o berlích ap.

  • Klara

    Dobry den,
    deti nemam, Ale kdyz mi kamaradka breci, ze nevi co delat, co rict? 18mesicni syn ma rano pribinacek, na svacinku vanocni cukrovi (asi 10ks), k obedu smetanovou omacku s ryzi a veprovym, ke svacine se starsim synem kazdy sacek lipa, vecer je bily rohlik s maslem a marmeladou.
    Ja se nedivim, ze jsou kazdy tyden u doktora s kaslem, rymou, usi + maji vsichni atopicky exem.
    Co radite takovym lidem, kdyz chteji zlepsit imunitu?
    Dekuji, pekne Vanoce.

  • Host chatu

    Vaší kamarádce řekněte, že za nemoci svého syna si může sama. Takové rodině bych doporučila návštěvu u nějakého nutričního specialisty, který by mamince vysvětlil, že takto malé dítě vůbec nepotřebuje např. cukry ve formě cukroví, smetanová omáčka do racionální stravy také nepatří a že syn by si jstě zasloužil ovoce a zeleninu, které obsahuje spoustu vitaminu C a pro nachlazení je to to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. Myslím, že podvědomě víte, co by vaše kamarádka potřebovala, ale to už si musíte vyřešit mezi čtyřma očima. A rozhodně to není na prvním místě návštěva lékaře.

  • Ladislav1947

    Dobrý den.V říjnu sem se nechal opět jako každý rok(15x) očkovat proti chřipce.Vždy to bylo v pohodě,maximálně mě trochu bolelo rameno.Ted mě ráno naočkovali,večer jsem měl příznaky chřipky ale bez teploty.Kašel potom čtrnáct dní.Před očkováním jsem neměl žádné potíže.Jinak jsem zdráv.Ted furunkl na zádech.Ošetřen chirurgem.Vit.D400 beru jen zimě.Souvisí to vše s imunitou?Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, očkován jste mohl být v době, kdy u Vás již začínalo jiné respirační onemocnění. To se může stát, ale chřipka a rýma s kašlem jsou naprosto odlišná onemocnění- je tam i jiný patogen, který dané choroby způsobuje. Stejně tak furunkl s největší pravděpodobností s očkováním proti chřipce nesouvisí. Co se týče dávky 400 IU/den, je to poměrně nízká dávka, v současnosti jsou doporučené dávky vyšší. Ale neumím odpovědět, kolik by ta denní dávka měla být u Vás, protože neznám hladinu vitaminu D ve Vašem těle. Vitamin D se měří prakticky v každé biochemické laboratoři v ČR, naordinovat toto vyšetření může každý lékař, v případě, že k tomu je indikace. Nebo si může pacient toto vyšetření zaplatit sám a na základě hladiny pak lékař doporučí úpravu dávky. Poslední komentář- v současnosti se doporučuje suplementovat vitamin D i v letních měsícíh u všech lidí, všech věkových kategorií.

  • Monty

    Je rakytník/rostlina/ opravdu plná vitaminu C/myslím v přírodní podobě jako bobule/ a co čínská housenice/Cordyceps/.
    Díky slečno!

  • Host chatu

    Ano, rakytník opravdu obsahuje spoustu vitaminu C. K housenici se neumím vyjádřit, nevěnuji se alternativní léčbě.

  • Evan Evans

    Jaké jsou různé důsledky nedostatku vitaminu D?

  • Host chatu

    Nedostatek vitaminu D se projevuje nejčastěji u dospělých nemocí zvanou osteoporóza. Vitamin D je jednou z příčin, proč je tato choroba tak rozšířená, dalšími poruchami je osteomalacie u dospělých a křivice u dětí. A není pravda, že děti nedostatek vitaminu D nemají. Zahraniční literatura popisuje i ve velmi vyspělých zemích toto onemocnění u dětí. Dostatečné hladiny vitaminu D jsou velmi důležité pro kompenzaci diabetu (cukrovky), pro srdeční onemocnění, pro některá neurologická onemocnění (např. Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza). Je velmi důležité, aby pacienti s onkologickými chorobami měli dostatečné hladiny vitaminu D a pochopitelně hraje významnou roli i pro imunitní systém. Kdybychom se na to podívali z druhé strany- nedostatek vitaminu D škodí všem pochodům v našem těle a je tedy třeba dbát na jeho dostatečný příjem.

  • Jan Talfa

    Hezy den, kolik vitaminu C bychom meli jist, kdyz trpime chripkou nebo nachlazenim, pani primarko?

  • Host chatu

    Dobrý den. Správný denní příjem pro každého, tedy i zdravého člověka, je zhruba 200 gramů ovoce a 300 gramů zeleniny denně. To je dostatečné množství, z kterého si vitamin C naše tělo umí získat. A ten přebytečný člověk vymočí, protože vitamin C je rozpustný ve vodě a v těle se nám nehromadí. Nicméně málokdo tuto denní dávku splní- doporučuji zkusit si takové množství zvážit a budete překvapeni, kolik těch potravin je! V případě, že ovoce či zeleninu nejíte, pak je na trhu celá řada vitaminů, které se dají v lékárně koupit a na každé etiketě je deklarované množství vitaminu C, takže tam zjistíte, kolik jste danou tabletou z denní dávky zkonzumovali.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov