Jak bojovat s chřipkou a nachlazením? Odpovídal lékař Jan Plzák

Chat je uzavřený09.04.2018 12:00

Jan Plzák.

Bojujete s chřipkou nebo opakovaným nachlazením? Stejně jako u jiných nemocí je důležité se zaměřit hlavně na příčiny a na možnosti, jak jim předcházet. Bohužel je v dnešní době mnohem populárnější odstraňovat následky, nevěnovat se tomu, jak se můžeme nemoci vyhnout a předejít jí. Chřipka je sice vcelku běžná choroba a obyčejně nemá příliš komplikovaný průběh. Závisí to však i na věku a našem životním stylu. Jsou faktory, které jsou neovlivnitelné. Velký dopad na onemocnění však mají i ty, které závisejí na nás: jak se stravujeme, jestli máme dostatek pohybu, spánku a dodržujeme další zásady zdravého životního stylu. Někdo vsází na léky z lékárny, ale pomoci mohou i přírodní přípravky, například jitrocelový sirup či nosní sprej ovsahující léčivou minerální vodu vyvěrající v lázních Luhačovice Vincentka. Na vaše otázky spojené s péči o zdraví odpovídal prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.  přednosta kliniky ORL chirurgie hlavy a krku ve FN Motol.

Prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D., otorinolaryngolog Jan Plzák vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1998 pracuje na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole a zároveň i na Anatomickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2005 až 2009 byl výzkumným pracovníkem Centra buněčné terapie a tkáňového inženýrství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Chat

  • Klimáčková

    Pěkný den,
    zajímalo by mne, co si představujete pod pojmem nachlazení. Příčinou je přece vždy patogen jako u chřipky. Prosím uveďte patogeny, které způsobují nachlazení. A existuje proti nim vakcína ? Nebo nejsou nebezpečné ?
    Děkuji za kompetentní odpověď.

  • Host chatu

    Nachlazení je akutní infekce horních cest dýchacích, která je způsobena širokou škálou virů. Nejčastějším původcem jsou rhinoviry. Chřípku způsobuje specifický chřipkový virus. Vakcinace se proti nachlazení nepoužívá. Nebezpečnost nachlazení je řádově významně nižší než chřipky, která způsobuje až úmrtí postiženého.

  • Lotrek

    Zdravím,
    Jaká je úspěšnost, tedy efektivita vakcinace proti chřipce ? Dá se to vůbec určit a specifikovat ? Uveďte prosím nějaké studie, které poskytnou odpověď.
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Virus chřipky je velmi variabilní, proto se vyvíjí stále nové očkovací látky, jejichž efektivita se může každý rok poněkud měnit. Očkování proti chřipce může zabránit vzniku chřipky, ale zejména snižuje výskyt závažných, až smrtelných komplikací. Konkrétní aktualizovaná data poskytuje European Centre for Disease Prevention and Control https://ecdc.europa.eu.

  • Horák

    Zdravím,
    doporučujete očkování proti chřipce ?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Očkování proti chřipce je považováno za jedno z nejbezpečnějších, lze očkovat děti již od věku 6 měsíců a těhotné ženy. Významně snižuje počet nemocných a jejich komplikace, které mohou významně prodlužovat délku léčby a pracovní neschopnosti, případně vést až ke smrti. Největší význam má pro osoby starší, jinak nemocné a oslabené (například s nemocemi srdce, plic, cukrovkou). Vhodné je i pro příbuzné takto rizikových pacientů. Z výše uvedených důvodů je jednoznačně doporučováno.

  • Krejčí

    Zdravím,
    Může nošení roušky ochránit před infekcí ? Pokud ano, jak funguje tato bariéra proti RNA viru ?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Chřipkový virus se šíří kapénkovou infekcí. Pro přenos onemocnění je nejrizikovější úzký kontakt s kašlajícím postiženým. Proto ústní rouška užívaná pacientem brání přenosu na dosud zdravé jedince. Opačně pak rouška nošená dosud zdravými jedinci ve styku s nemocným účinně brání jejich vlastnímu nakažení.

  • Hladký

    Zdravím,
    může chřipka způsobit osteoporózu ? Můj dědeček s chřipkou týden ležel a potom si zlomil nohu - krček. Četl jsem, že po 7 dnech ležení člověk ztratí 20% svalů a kostí. Je to pravdu ?

  • Host chatu

    Chřipkový virus přímo osteoporózu nezpůsobuje. Dlouhodobá nehybnost (například z důvodu onemocnění chřipkou) však může sekundárně z důvodu nezatěžování kostí vést k jejich řídnutí - osteoporóze.

  • Tomáš

    Jaké zásady zdravého životního stylu bych měl dodržovat, aby se zlepšila moje imunita?
    Děkuji. T.

  • Host chatu

    Mezi základní zásady životasprávy patří: Dostatek kvalitního spánku. Pestrá strava stravu se zvýšeným přísunem vitamínů - ovoce, zelenina. Pravidelná fyzická aktivita, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov