Jak by měl školák správně sedět v lavici a jak správně vybrat batoh, aby nedošlo k poškození zad? Ptali jste se MUDr. Karla Pitra

Chat je uzavřený29.07.2016 12:00

MUDr. Karel Pitr.

Třetina školáků si od raného věku ničí záda nesprávně vybranými a příliš těžkými batohy. Jak pečovat o školákovo zdraví a bezpečnost? Jak správně vybrat dítěti školní brašnu a jaké jsou atributy zdravotně nezávadných školních tašek? Ptali jste se MUDr. Karla Pitra, rehabilitačního lékaře.

MUDr. Karel Pitr: absolvoval studium na Lékařské fakultě v Plzni University Karlovy v Praze, po promoci pracoval a složil atestaci na Chirurgické klinice v Plzni a dále se věnoval  Rehabilitační a fyzikální medicíně, z níž také složil atestaci. Je členem mnoha odborných společností včetně New York Academy of Sciences. V současné době pracuje ve své soukromé ordinaci, kde vede týmy fyzioterapeutů. Je též vyučujícím na Katedře fyzioterapie a ergoterapie Fakulty zdravotnických studií Západočeské university v Plzni a členem Akademického senátu této university. Vyučuje i na Lékařské fakultě v Plzni. Je autorem řady odborných publikací. Spolupracuje s výrobcem školních batohů Bagmaster.

Chat

  • Pavlína

    Dobrý den, jaké jsou nejdůležitější aspekty pro výběr batohu pro prvňáčka? Díky. p

  • Host chatu

    Dobrý den, nejdůležitějším aspekt ze strany batohu je to, aby správně rozložil váhu na celá záda, především na ramena a pánev. Musí mít široké popruhy a pevnou konstrukci, která svojí délkou odpovídá výšce trupu dítěte. Důležité je i vnitřní uspořádání batohu. Podstatná je i váha samotného batohu - jak prázdného, tak i jeho obsahu.

  • Míša

    Jsou nějaké batohy na trhu nevhodné pro školáky? Jak je to s cenou? Kolik bych měla do batohu pro dítě investovat? Platí pravidlo čím dražší, tím lepší?

  • Host chatu

    Cena batohu je samozřejmě pro rodiče důležitá a je dobře, když nechtějí na batohu přehnaně šetřit. Samotná cena ale není jediným kritériem, podle něhož je dobře batoh vybírat. Důležitější je konstrukce a materiál batohu a to, jak na něj dítě reaguje po stránce držení těla při zatížení. Jak už to bývá, levné věci bývají rizikové více, než ty s cenou přiměřenou.

  • Tom

    Pane doktor, vybírám batoh pro kluka, na co dát pozor? Je důležitá váhá? Kolik může třeba vážit nejlehčí batoh? Učebnice jsou samy o sobě dost těžké a mám pocit, že mu to musí urvat záda.

  • Host chatu

    Dobrý den, máte pravdu, někdy se divím, proč dnes, v době rozvinutých informačních technologií děti musí nosit takovou váhu na zádech. Některé věci jsou ale jistě nutné a je třeba ohlídat dítě, aby nenosilo zbytečnosti. Kvalitní batohy bývají samy o sobě velmi lehké - jejich váha nehraje významnou roli.

  • SK

    Kolik má mít dítě které chodí na ZŠ na zádech kilogramů?

  • Host chatu

    Dobrý den, na tuhle otázku se těžko odpovídá. Dítě na ZŠ má různou váhu, výšku i kondici a nosí batoh různě daleko. Lepším vodítkem by bylo dítě nenápadně sledovat, jak se s váhou batohu vypořádá při delší cestě, jak dalece se mu změní pod zátěží držení těla, například, jestli s batohem nejde v předklonu a podobně. Kritériem je tedy spíše reakce dítěte na zátěž.

  • InnerS

    Jak správně vybrat dítěti školní tašku a jaké jsou atributy zdravotně nezávadných školních tašek?

  • Host chatu

    Dobrý den, zabýval jsem se batohy, ne školními taškami (aktovkami). Ty visí jen na ramenou a neopírají se o pánev, takže při větší váze táhnou dítě dozadu. Reakcí na to je předklon trupu a předsunuté držení hlavy a přetížením trapézů. Celkově lze tedy říci, že školní tašky umožní nesení menší zátěže, než batohy s konstrukcí, které umožní rozložit váhu. U batohů je také samozřejmě důležitá vnitřní struktura - těžké věci by měly být při ose, materiál, šířka popruhů apod.

  • WAR

    Co je lepší pro dítě na ZŠ - taška do ruka, na záda, na rameno?

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží na tom, jakou váhu dítě nosí. Podle zkušeností však víme, že děti většinou nosí poměrně velký náklad, který při nesení na jedné straně (ruka, rameno) jednostranně přetěžuje páteř. Dejte dítěti do ruky těžký náklad a podívejte se na něj. Uvidíte, jak se křiví.

  • Jana

    Dobrý den pane doktore, jak poznám že batoh mému dítěti sedí správně? Poradí mi s tím někde? Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, batoh by měl být ve správné výšce, to znamená rovnoměrně zatěžovat ramena i pánev a jeho nesení by ani po delší době nemělo vést k poruše držení těla. Myslím si, že poradit by Vám s tím mohl například dobrý fyzioterapeut.

  • Markéta

    Pane doktore, nepřijdou vám ty školní batohy moc velké? Vždyť to vypadá, jak když nosí na zádech malé domečky. Nebo to zádům nevadí? Pěkný den, M.

  • Host chatu

    Dobrý den, batohy se vyrábějí v různých velikostech. Někdy je rodiče neumějí vybrat, někdy chtějí ušetřit a koupí větší s tím, že dítě doroste. Trochu je chápu s tím, že batoh není levný a děti rostou rychle. Nemělo by se to ale přehánět, protože špatný a přetížený batoh je skutečně pro záda škodlivý a negativní následky jeho nošení mohou přetrvávat po zbytek života.

  • Klára

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak by mělo dítě správně sedět v lavici a i doma u psaní domácích úkolů? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Výborná a správná otázka. Správný sed známe. lehce prohnutá a podepřená bederní lordóza (zakřivení směrem dopředu), stehna by měla být mírně skloněna směrem dopředu, nohy se mají celé opírat celé o podlahu. Z toho potom plyne napřímená hrudní páteř a správné držení hlavy.... Horší je to s realizací ve školách. každé dítě je jinak velké a lavice a židle nelze pro kažké dítě přizpůsobovat na míru.

  • Petra Dřímalová

    Dobrý den pane doktore,

    můj 13letý syn by rád začal nosit do školy (chodí stále na ZŠ) tašku přes rameno, jak to vídává u svého staršího bratra (VŠ). Snažím se mu vysvětlit, že si nošením užene křivá záda. Je stále ve vývoji, proto bych ráda věděla, jak nebezpečné může být namáhání pouze jedné strany zad. Kromě jiného ještě hraje pozemní hokej. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, máte naprostou pravdu. Na jedné straně jednostranné přetížení páteře škodí, zvláště v kombinaci s jednostranným sportem, zvláště pokud dítě neprovozuje kompenzační cvičení, nebo sportovní aktivitu. Na to by měli dbát trenéři. Na druhé straně se těžko dítě v tomto věku přesvědčuje. Snad tedy jen atraktivní batoh a pestrá sportovní aktivita.

  • Zuzana

    Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat na co se zaměřit při nošení batohu, aby si dítě neničilo zbytečně záda. Jak věci ukládat, jak batoh nastavit? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, je to tak - důležitá není jen konstrukce a velikost batohu, ale i to, jak je v něm váha rozložena. Tedy, těžké věci při ose těla, aby netáhly dozadu, váhu rozložit rovnoměrně na ramena a pánev, stranově symetricky.

  • Marek H.

    Pane doktore, syn jde do prvni tridy a s manzelkou resime, jestli kupovat batoh/aktovku urceny jen pro prvni tridu? Nemela by kvalitni taska vydrzet cely prvni stupen? MH

  • Host chatu

    Dobrý den, osobně preferuji batohy, protože sedí nejen na ramenou, ale i na pánvi a lze je upravovat. Záleží také na tom, jak vaše dítě poroste - to uvidíte sami, zda se dostane do fáze růstové akcelerace, kdy roste prakticky skokem. Během prvního stupně to znamená několik desítek centimetrů.

  • Jana

    Dobrý den. K čemu je v batozích hliníkový rám? Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den. Hliníkový rám umožňuje rozložit váhu batohu mezi ramena a pánev. Umožní tedy nesení větší zátěže bez zdravotních následků.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov