Jak chránit pokožku při opalování? Odpovídala MUDr. Lucia Mansfeldová.

Chat je uzavřený27.06.2017 10:00

MUDr. Lucia Mansfeldová.

Mít v létě krásné bronzové opálení je přáním mnoha žen i mužů. 
Opalování ale také vystavuje vaši pokožku škodlivému UVA a UVB záření. Slunce se významně podílí na předčasném stárnutí pokožky - podle dermatologů až z 80 procent. Jak správně volit ochranný krém? Jak se bezpečně opalovat? Jak nejlépe chránit pokožku před tvořením vrásek? Na tyto a další otázky odpoví v chatu MUDr. Lucia Mansfeldová v úterý 27. června v 10.00.

MUDr. Lucia Mansfeldová působí na pražské klinice Perfect Clinic. Vystudovala všeobecné lékařství na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Během studia získala stipendium EU Socrates Erasmus a absolvovala stáž na dermatovenerologické klinice Universidad Granada ve Španělsku. Přednáší na kongresech a vzdělávacích akcích IPVZ v oboru korektivní dermatologie. Má atestace v oboru dermatovenerologie a v oboru korektivní dermatologie. 

Chat

 • Petr Hartmann

  Vsechny kremy jsou podvod!!! Staci navrat k tomu jak zili nasi predkove. Imezit obiloviny a cukr a na slunce chodit casto ale ne v poledne. Co Vy na to?

 • Host chatu

  Dobrý den Petře, určitě souhlasím, že je velmi důležitá správná životospráva s omezením cukru a bile mouky a rozhodně platí, že přes poledne máme raději pobývat ve stínu, t.j. mezi 11 a 15 hod se nevystavovat přímému slunečnímu záření. Ale určitě je nutná I dodatečná fotoprotekce (vhodnými krémy s faktorem, vhodným oděvem, ochrannými brýlemi), zejména je to důležité u lidí se světlým fototypem, nebo když mají mnohočetná znaménka, nebo někoho v rodině, kdo kožní nádor prodělal. Děkuji, Lucia Mansf.

 • DAYD

  Když ze svého života vynechám opalování vůbec, stane se něco?

 • Host chatu

  Dobrý den, slunce k životu potřebujeme. Navozuje v nás pocit psychické pohody, sluneční záření má význam v syntéze vitamínu D, který potřebujeme (ale stačí se denně slunit na mírném slunci, t.j. mimo poledne 15 min a tvorba vitamínu je dostatečná). Ale určitě je lepší přímo kůži neopalovat, urychulejem tím její stárnutí a může dojít ke vzniku kožních nádorů. Takže pohybovat se venku ano, pravidelné opalovaní raději ne. Děkuji, Lucia Mansf.

 • IGR

  Kdo by se opalovat radši neměl vůbec?

 • Host chatu

  Dobrý den, opalování je rizikem zejména u lidí s velmi světlou kůží (fototyp I), mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Tam opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci. Jsou i některá kožní onemocnění, která vylučují pobyt na slunci, např porfýrie. LM

 • WAR

  Co vše patří ke správnému opalování - myslím to časově - jak dlouho se opalovat a"přípravkově - krém, brýle.

 • Host chatu

  Dobrý den, doporučujeme vyhýbat se polednímu slunci t.j. mezi 11 a 15 hod, důležité je použít vhodný fotoprotektivní přípravek s SPF nad 20 v našich podmínkach, u moře nebo ve vysoké nadmořské výšce SPF 30-50. Fotoprotektivní přípravky musí chránit i před UVA - nejvhodnější jsou prostředky z lékárny. Chráníme se oděvem (u dětí se doporučují speciální oděvy, které chrání před UV zářením a do 1 roku by vůbec neměli pobývat na přímém slunci), samozřejmě je důležitá ochrana zraku certifikovanými brýlemi proti UV. Děkuji, Lucia Mansf.

 • PWO

  Jak obecně nejlépe chránit pokožku před tvořením vrásek?

 • Host chatu

  Dobrý den, vrásky nejvíce podmiňuje UVA typ záření, protože proniká do hluboké vrstvy kůže, kde jsou kolagenní a elastická vlákna, která podmiňují pružnost a pevnost pokožky. Všechny kvalitní fotoprotektivní prostředky chrání nejen před UVB záření, ale u UVA (je vždy uznačený nápisem UVA v kroužku). Nesmíme zapomínat, že UVA záření částečně prochází i sklem a přes mraky. Děkuji, Lucia Mansf.

 • GF

  Jak se nejlépe chránit před UVA a UVB záření?

 • Host chatu

  Dobrý den, naše kůže je schopná určité přirozené ochrany před UV zářením - tvoříme ochranný pigment melanín, ztlušťuje se nám rohová vrstva (proto se kůže opalováním více vysušuje), tvoří se specifické ochranné látky.. .Ale je to samozřejmě limitované a musíme si pomoct ochrannými krémy a oleji, které chrání před UVB (míru této ochrany určuje výška faktoru SPF, čím vyšší, tím lépe nás chrání), je nutná ochrana i před UVA (vždy označeno na balení), přes poledne pobýváme ve stínu, chráníme se oděvem. Děkuji, Lucia Mansf.

 • DIS

  Jak správně volit ochranný krém? Jak se bezpečně opalovat?

 • Host chatu

  Dobrý den, vhodný ochranný krém volíme podle typu kůže - čím světlejší, tím vyšší ochranný faktor (SPF by mělo být minimálně 20, u velmi světlé kůže nebo u moře či na horách SPF 30-50). Také je důležité během dne opalovací prostředek opakovaně nanášet cca po 2-3 hod (smývá se potem, při sportu, plavání, otírá se ručníkem a u chem. filtrů se po určité době snižuje jeho účinnost). Je vhodné ochranný krém s chemickým filtrem nanášet půl hodinu před pobytem na slunci. Opět platí přes poledne být ve stínu a chrátit se ioděvem a pokrývkou hlavy. Děkuji, Lucia Mansf.

 • Jarda

  Dobrý den, existuje nějaký vhodný antioxidační doplněk, který by efektivně chránil před důsledky UV záření?

 • Host chatu

  Dobrý den, dnes je trendem komplexní ochrana, t.j. nejenom lokální prostředky na kůži, ale i celkově užívané preparáty ve formě tablet, kapslí. Umožňují nám lepší ochranu, pomáhají při reparaci poškozených buněk nebo absorbci škodlivých volných radikálů. Obsahují většinou vitamíny C, E, betakaroten, výtěžky ze zeleného čaje někdy i měď. Děkuji, Lucia Mansf.

 • Lenka

  Jak ovlivňuje opalován obličeje ke vzniku vrásek. Po třicátem roce?

 • Host chatu

  Dobrý de Lenko, obličej je slunci nejvíce vystaven, takže dostává vysokou dávku UV záření během života. Opravdu platí, že opalování urychluje stárnutí kůže, vznik vrásek, pigmentových skvrn, různých nežádoucích výrustků a bradavic. Prevencí je pravidelná aplikace ochranných krému s faktorem, případně make up, který má alespoň 15-20 SPF. Důležitá je i následná hydratační péče maskou nebo regenerujícím krémem. Děkuji, Lucia Mansf.

 • Zuzana

  existují nějaké procedůry, které dokáží sluníčkem vysušené pokožce na obličeji opět dodat více hydratace?

 • Host chatu

  Dobrý den Zuzano, navazujete na mojí předešlou odpověď :) Určitě, je velmi nutné kůži po pobytu na slunci důkladně ošetřit vhodnými přípravky po opalování, většinou obsahují pantenol, antioxidanty jako vitamín E nebo výtěžky ze zeleného čaje, promašťující glycerin některé i speciální látky, které napomáhají obnově poškozených kožních buněk. Na obličej jsou potom různé vhodné pleťové masky či už koupené nebo přírodní např. z okurky a pod. Děkuji za dotaz, Lucia Mansf.

 • Denisa

  Ovlivnuje slunicko a velke horko nejak ucinky botoxu ci vyplni?

 • Host chatu

  Dobrý den Deniso, po estetických procedurách jako jsou aplikace výplní i botulotoxínu, se doporučuje po ošetření několik dní omezit slunění a přímé sálavé teplo (např. saunu). Může to ovlivnit výsledný efekt, výplň s kyselinou hyaluronovou se může dříve vstřebat nebo nevhodně posunout. Po každém zákroku proto vždy dostanete podrobné poučení s pokyny co se může a nemůže dělat. Děkuji, Lucia Mansf.

 • Katka

  Nedávno jsem se velmi spálila pokožku. Jaké je riziko, když se člověk spálí na slunčku vzniku rakoviny ( v pozdějších letech)

 • Host chatu

  Dobrý den Katko, určitě nejste jediná komu se to bohužel stalo. Po spálení je velmi důležité použít regenerační přípravek s panthenolem a antioxidanty. Spálení kůže do puchýřů je rizikové zejména u malých dětí, u kterých je kůže nezralá a neumí se UV záření bránit, tam je velké riziko vzniku kožních nádorů, děti proto musíme chránit nejvíc! U dospělých je to lepší. A jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru. Určitě bych Vám raději doporučila nechat si preventivně vyšetřit kůži a znaménka u dermatologa. S přibývajícím věkem a lidí kteří mají mnohočetná znaménka jsou pravidelné kontroly velmi důležité. Děkuji za dotaz Katko, Lucia Mansf.

 • radovana

  slyšela jsem, že při opalování stačí něky použivat kokosový olej? Je to pravda? Má prý přírodní ochranný filtr

 • Host chatu

  Dobrý den Radovano, ano máte pravdu, existují přírodní oleje a mají určitý ochranný potenciál. Kromě kokosového oleje se uvádí oleje z malinových či mrkvových semínek nebo pšeničných klíčků. Obsahují i příznivé mastné kyseliny a antioxidanty. Avšak ne všechny zaručují dostatečnou ochranu kůže a raději bych doporučila kombinovat je s certifikovanými přípravky z lékáren. Děkuji za dotaz, Lucia Mansf.

 • Ilona

  Stačí jako ochranna před spálením obličeje si ho namazat krémem na obličej s Of 30?

 • Host chatu

  Dobrý den Ilono, závisí jestli jste jenom v Čechách a máte běžný pracovní den, kdy se velmi nevystavíte slunci a samozřejmě taky od typu kůže. Běžně stačí faktor SPF 20. U moře nebo na horách je lepší ochranný krém s SPF 30 nebo až 50. Děkuji za dotaz, Lucia Mansf.

 • Denisa

  Vadí, když na noc používám denní krém s ochranným faktorem?

 • Host chatu

  Dobrý den Deniso, nejspíš to nevadí :), ale není to nutné. Je lepší si tento krém ponechat na den a na noc použít vhodnou regenerační a hydratující péči (krémy nebo séra). Děkuji za dotaz, Lucia Mansf.

 • Levacoop

  Dobrý den, paní doktorko. Poraďte mi. Na slunci mi kůže hned zrudne, zejména nos, uši a občas i zpola holá nazrzlá hlava. Žádný ochranný krém na mou bledou a pihovatou pleť nepomáhá.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Zřejmě máte citlivou pleť a světlejší fototyp. Ano, místa která zmiňujete jsou slunci nejvíce exponována, proto je nutné je chránit více - to znamená volit ochranný krém s faktorem SPF 50 (vč. ochrany před UVA) nejlépe z lékárny, během pobytu na slunci opakovaně nanášet. A když píšete, že jste vhodný ochranný krém dosud nenašel, určitě doporučuji navštívit dermatologa, který má vzorky různých fotoprotektivních přípravků a Vy můžete předem vyzkoušet, který Vám nejlépe vyhovuje. Určitě najdete! :) Zdravím, Lucia Mansf.

 • Radka

  Je v letním období vhodná mezoterapie očního okolí? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den Radko, děkuji za dotaz. Ano, mezoterapie je jednou z metod, které v létě lze provádět. Umožňuje nám i lepší hydrataci namáhané pleti. Ale taky platí dodržovat fotoprotekci, jednak preventivně a taky většinou těsně po ošetření, aby nedoošlo ke vzniku pigmentací. Lucia Mansf.

 • Magda

  Dobrý den,
  při opalování se mi na pokožce dělá akné, co s tím mohu dělat,
  Děkuji.

  Magda

 • Host chatu

  Dobrý den Magdo, děkuji za aktuální dotaz. Jsou lidé, kterým se akné v létě zlepší, ale často právě dochází k jeho zhoršení. Je to způsobeno zvýšenou tvorbou rohoviny důsledkem UV záření, která ucpává póry v pokožce, také neprospívá pocení a velmi často je chyba v nesprávném fotoprotektivním krému. Některé jsou velmi mastné a způsobují zhoršení akné. Existuje dokonce typ akné, který vzniká v létě často u moře tzv. Mallorca akné :) Proto doporučuji vhodný čistící prostředek na mastnou pleť z lékárny, pravidelné šetrné čištění dvakrát denně (nejlépe micelární vodou nebo pěnivým gelem), vhodné jsou přípravky s kyselinou azelaovou (jeden z mála prostředků vhodných na akné v létě a volně prodejný v lékarně) Zdravím, Lucia Mansf.

 • Thu

  Dobry den, je pravda, ze opalovaci kremy poskozuji DNA?

  Diky.

 • Host chatu

  Dobrý den, na základě provedených studií se neprokázal škodlivý účinek kvalitních a certifikovaných fotoprotektivních přípravků. Vhodné opalovací krémy naopak DNA kožních buněk chrání. Doporučuji používat ověřené přípravky, nejlépe z lékárny. Mezinárodní kriteria, která certifikát kvalitní ochrany a nezávadnosti přípravku povolí, jsou velmi přísná.

 • Marie Klusáková

  Dobrý den,
  sestra má boreliózu a dostala na tři týdny antibiotika.
  Sluníčku se bohužel teď nevyhne. Může situaci pomoct alespoň nějakými vitamíny, nebo něčím podobným? Děkuji. Klusáková

 • Host chatu

  Dobrý den Marie, moc děkuji za dotaz. Vaše sestra nejspíš dostala antibiotika tetracyklínové řady (i když se dávají i jiné typy) a tady opravdu platí nutnost maximální ochrany na sluníčku. Tento typ antibiotik totiž extrémně zcitlivuje kůži vůči slunečnímu záření a může dojít až ke spálení kůže. Proto je důležitá ochrana oděvem, každodenní aplikace fotoprotektivních krémů s faktorem SPF 50, nanášet půl hodiny před pobytem venku a vystavené části kůže opakovaně natírat. Samozřejmě je to náročnější, vzhledem k tomu, že léčba trvá dlouho, ale jde to uhlídat. Vaše sestra může taky užívat vhodný preparát s antioxidanty a betakarotenem a samozřejmě probiotika. Moc zdravím, Lucia Mansfeldová

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.