Jak dochází k astronomickým úkazům? Odpovídal Lukáš Houška

Chat je uzavřený24.07.2018 13:00

Lukáš Houska.

Snad každého fascinují astronomické jevy, které si neumíme sami vysvětlit. Jeden z nich nastane 27. července, kdy na obloze dojde k úplnému zatmění Měsíce. Zážitek bude ještě umocněn tím, že v tento den bude ze Země velmi dobře viditelná planeta Mars. Zajímá vás, jak často a proč k různým astronomickým úkazům dochází? Zeptejte se Lukáše Houšky, odborníka na astronomii a kosmonautiku z planetária plzeňské Techmanie. Host odpovídá v úterý 24. července od 13.00.

Lukáš Houška - garant expozice Vesmír v Techmania Science Center a velký nadšenec do astronomie a kosmonautiky. Kromě promítání filmů v planetáriu se odborně věnuje popularizační publikaci v časopisech Astropis či Menza. Nejznámější je však jeho působení na portálu Kosmonautix.cz. Je jedním ze dvou autorů knihy Vesmírné osudy, ale věnuje se i občanským aktivitám v Plzni. Rád o astronomii a kosmonautice přednáší, což uplatňuje jako průvodce v plzeňském 3D planetáriu.

Chat

  • Karel

    Dobrý den,

    jak moc mě omezí, že se na zatmění budu dívat ve městě? Asi je lepší si najít místo někde mimo civilisaci, ne?

  • Host chatu

    Dobrý den, zatmění Měsíce patří mezi ty úkazy, které lze dobře pozorovat i z města. Nicméně, pokud budete někde s vysokým světelným znečištěním, tak přijdete o zajímavý úkaz, kterým je načervenalá barva měsíčního disku poté, co vstoupí do zemského stínu (načervenání nebo nehnědnutí Měsíce způsobuje světlo, které se lomí skrz atmosféru Země a dopadá takto na Měsíc (refrakce)). Proto je lepší si najít nějaké tmavší místo, které se dají najít i ve městě.

  • KS

    Dobrý den, od kolika hodin je ideální to sledovat? A kde to bude nejlépe vidět? Budu tou dobou asi ve východních Čechách.

  • Host chatu

    Dobrý den, úkaz bude možné sledovat z celého území České republiky. Bohužel tentokrát nevystoupá měsíc příliš vysoko nad obzor a vyjde v době, kdy už bude z 35% zastíněn Zemí. Maximální fáze zatmění pak nastane někdy ve 22:30 SELČ a po jedenácté hodině večerní se bude Měsíc jednak dále posouvat výše nad obzor (bude lépe vidět) a jednak bude postupně mizet jeho zastínění, což je asi nejzajímavější jev při pozorování. Doporučuji si tedy vybrat čas na pozorování někdy mezi desátou hodinou večerní a půlnocí.

  • Mischa

    Kdy bude něco dalšího k vidění? A třeba ještě zajímavějšího? :)

  • Host chatu

    Dobrý den, další zatmění Měsíce bude 21. ledna 2019. Zajímavé je také sledovat Mars, za čtyři dny bude nejblíže Zemi od roku 2003 (57,59 milionů kilometrů) a tyto noci i ty následující bude tato planeta velmi dobře viditelná. dokonce je běžným okem možné pozorovat i načervenalou barvu Marsu.

  • Katka

    Dobrý den, jsou s tímto úkazem spjaté nějaké magické rituály? Je dobré něčeho se vyvarovat? Nějaké činnosti, nebo naopak něco dělat?

  • Host chatu

    Dobrý den, na vaši otázku neznám odpověď. :) Každopádně je ideální v deset večer vyjít ven a kochat se tímto krásným astronomickým úkazem a při tom přemýšlet o vzdálenostech a nekonečnosti vesmíru. Je to výborná edukační a odpočinková metoda, jak efektivně trávit čas :)

  • Jenda V.

    Vadí tento úkaz nějak zvířatům?

  • Host chatu

    Dobrý den, nejsem zoolog, ale vzhledem k tomu, že jde především o chvilkový optický jev, který nijak neovlivňuje magnetismus, ani gravitační pole Země, tak ve většině případů zvířatům vadit nebude. :)

  • Leo

    Dobrý den, zajímají mě základní informace, jako kde, jak a v kolik hodin zatmění Měsíce sledovat. Děkuji!

  • Host chatu

    Dobrý den, ideální je najít si nějaké místo, kde je dostatečně tma. Zatmění Měsíce je možné sledovat i z města, ale čím větší tmu naleznete, tím více detailů uvidíte. Měsíc vyjde ve 20:47 SELČ a už v té době bude z 35% zastíněn Zemí. Nicméně bude velmi nízko nad obzorem. Maximálního zastínění dosáhne v 22:30 SELČ a v této fázi na dlouho setrvá (plně zastíněn bude 1 hodinu a 43 minut). Posléze pak začne opět ustupovat stín země. Hezké je sledovat jak postupné zatmívání, tak postupné odcházení stínu Země. V době maximálního zastínění pak bude vidět Měsíc s nahnědlou, či načervenalou barvou, protože se na jeho povrch bude dostávat světlo, které prošlo pozemskou atmosférou (refrakce). Pokud jste z Plzně, doražte do Techmanie, kde budeme mít dalekohledy a doprovodný program. Pokud jste z jiného místa, tak využijte služeb místních hvězdáren, anebo jděte jen někam, kde je tma. zatmění Měsíce bude dobře vidět i bez dalekohledu.

  • PetrM

    Dobry den, co nabizi vase planetarium? Rad bych se zajel podivat s detmi. Je napriklad moznost kina s nejakymi naucnymi filmy? Dekuji, P.

  • Host chatu

    Dobrý den, naleznete u nás jednak digitální 3D planetárium, kde promítáme astronomické a popularizační filmy. Také promítáme komentované projekce oblohy pro veřejnost. Aktuální program naleznete vždy na webu Techmanie. Dále je tu expozice s 34 exponáty zaměřenými na poznání vesmíru a Země, vše udělané tak, aby to bavilo děti, ale také dospělé. Tady v planetáriu si dospělí ostatně vyhrají asi nejvíce. :) Máme zde také sál Science On a Sphere, což je globus o průměru 1,7 metru na které se promítají filmy, animace Země a dalších planet a aktuální geografické a geologické animace naší planety. Dále tu máme gyroskop pro trénink astronautů, který si mohou vyzkoušet opět děti i dospělí. A samozřejmě hned přes most máme Techmanii, kde můžete aktivně strávit velmi mnoho hodin. :)

  • Adam Filip

    Co chystáte v Techmanii za program, nějakou přednášku? Díky.

  • Host chatu

    Dobrý den, přednášky většinou nepořádáme, ale máme tu každý den projekci astronomických filmů, filmů o přírodě, komentovaných projekcí a spoustu expozic jak v Techmanii tak v planetáriu. Můžete tu zajít i na vědecké popularizační show, anebo se účastnit některého z vědeckých buskingů. Aktuální program na každý den naleznete vždy na webu Techmanie. vše je tam popsáno. V expozicích samotných můžete aktivně strávit klidně i osm hodin. :)

  • DENMARK

    Nejvyšší státní vyznamenání si Vladimír Remek nezaslouží, shodli se ve čtvrtek večer senátoři. Co si o tom myslíte vy?

  • Host chatu

    Dobrý den, o tomto bychom se mohli pobavit někdy u piva, pro chat mi to přijde jako komplikovaná otázka. V knize Vesmírné osudy jsem popsal to, jaké experimenty dělal a kdo se na jejich přípravě podílel. To mi přijde opravdu hodně zajímavé a přínosné. O vyznamenání pak rozhodují politici a to je na nich a já se k tomu veřejně vyjadřovat nechci. :)

  • GF

    Věnujete se i občanským aktivitám v Plzni - jakým konkrétně?

  • Host chatu

    Založil jsem spolek s přáteli, který provádí spoustu kulturních malých akcí, které pořádáme bez peněz pro radost místním. Děláme komentované vycházky po městě, popularizační přednášky o vědě, kultuře a vzdělání, píšeme knihy, staráme se o hradní zříceninu Věžka, anebo jsme vydali aplikaci Podomech, která provádí zájemce po všech domech historického jádra Plzně.

  • GF

    Znáte B. Valníčka - profesí astronom, zabývající se Sluncem a jeho vlivy na Zemi, včetně podnebí. A nevíte zda je ještě ohledně astronomie aktivní a zda vůbec žije?

  • Host chatu

    Dobrý den, pana Valníčka samozřejmě znám, nicméně není mi aktuálně známo, na čem pracuje. Nicméně určitě pracuje a je aktivní. :)

  • Martina Š.

    Jaké vesmírné jevy jsou ze Země nejčastěji k vidění a jak je pozorovat?

  • Host chatu

    Dobrý den, takových jevů je celá řada. Pokud nemáte dalekohled, tak je aktuálně nejzajímavější sledovat právě zatmění Měsíce. Částečné či úplně zatmění nastává zpravidla dvakrát až třikrát za rok. Výjimečněji nastává zatmění Slunce, na to už však potřebujete astronomické vybavení a ochranu očí. V noci jsou v létě krásně vidět planety. Aktuálně je k nám planeta Mars nejblíže od roku 2003 (57,59 milionů kilometrů) a je tak dobře viditelná jako výrazná hvězda s červeným nádechem. Vidět je také Jupiter a Saturn. Ráno a večer je vidět Venuše. Můžete také sledovat "padající hvězdy", tedy různé úlomky a prach vstupující do zemské atmosféry. Přichází Srpen a to je doba, kdy tyto úkazy budou dobře vidět. Více detailů pak můžete vidět pomocí astronomické techniky. Každé větší městečko má nějakou hvězdárnu a určitě využijte jejich služeb. přijít můžete také do Techmanie a dozvíte se více podrobností.

  • Dalibor

    Jak přitáhnout děti k zájmu o pozorování oblohy, neporadíte, kam s nimi třeba zajet? Nechci žádné nudné vyprávění, spíš potřebuji fakticky zážitek, abych je získal :)

  • Host chatu

    Dobrý den, tak to jste na správné adrese. Při našich komentovaných pořadech v 3D Planetáriu vynecháváme vše složité a nudné a jdeme rovnou na věc. Ukážeme, co je vidět, poletíme se podívat na Měsíc, zamíříme nad galaxii, dokonce i mezi okolní galaxie. Vše u nás v Techmanii. V planetáriu si dále budou moci vyhrát s exponáty zaměřenými na vesmír a vyzkoušet si i Gyroskop, tedy odlehčený trenažér pro astronauty.(Musím mít nad 140 cm na výšku). Pak jsou různé aktuální popularizační knihy, napadá mi aktuálně Doktor Astrokocour. Současná nabídka popularizačních knih pro děti je ohromně pestrá a dosahuje vysokých kvalit. :)

  • Jan Sváček

    Proč už se Pluto nepočítá mezi planety v naší sluneční soustavě?

  • Host chatu

    Dobrý den, v roce 2006 v Praze bylo Pluto vyřazeno z kategorie planet a byla mu vytvořena vlastní kategorie: Trpasličí planety. Zábavné je, že do roku 2006 nemělo lidstvo definici toho, co je to vlastně planeta. A tak když byla tato definice v Praze konečně vytvořena, Pluto už do ní nespadalo. Jednoduše řečeno, je tento malý objekt trochu vláčen gravitací jiných velkých planet (Hlavně Neptunem). Podmínkou planety je, aby byla dominantní na své oběžné dráze. :) Navíc, v roce 2015 kolem Pluta proletěla první lidská sonda (New Horizons) a ukázalo, že tento svět je hodně odlišný od běžných kamenných nebo plynných planet. Ale to by bylo na dlouhé povídání. Ve sluneční soustavě je pak ještě několik další trpasličích planet, jako jsou Ceres, Sedna, Eris a další.

  • Viera

    Dobrý den, prosím, jak mám to zatmění pozorovat? Pamatuji si, že na Slunce byly potřeba tmavé brýle nebo jsme koukali přes disketu. Uvidím to i doma z okna? Žiju v Domažlicích

  • Host chatu

    Dobrý den, na pozorování Měsíce žádné zvláštní vybavení nepotřebujete. Stačí, abyste na něj viděl. Bude bohužel z počátku velmi nízko nad obzorem. Dobré také je, abyste našel místo s trochu větší tmou. bojím se, žepři pozorování z okna vám budou jednak překážet jiné budovy, ale také pouliční osvětlení. Maximální fáze zatmění pak nastane někdy ve 22:30 SELČ a po jedenácté hodině večerní se bude Měsíc jednak dále posouvat výše nad obzor (bude lépe vidět) a jednak bude postupně mizet jeho zastínění, což je asi nejzajímavější jev při pozorování. Doporučuji si tedy vybrat čas na pozorování někdy mezi desátou hodinou večerní a půlnocí.

  • Pavel Hn.

    Zdravím, koukal jsem na web, že v Techmanii plánujete něco k zatmění, co se tam přesně bude dít, půjčíte mi dalekholed, třeba?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, 27. července od 20:30 budeme pozorovat Měsíc. Z počátku tedy nebude dobře vidět, ale v době maximálního zatmění kolem desáté hodiny večerní, budete moci vyzkoušet dva dalekohledy s obsluhou a dva dalekohledy samoobslužné. Vše s výkladem a bohatým doprovodným programem. Samozřejmě, můžete se těšit na dobré jídlo, grilování a dobré pití. Budeme také dělat komentované projekce v planetáriu a vědecké buskingy. Určitě se stavte, bude to příjemný večer. :)

  • Franta

    Dobrý den, je toto zatmění Měsíce vidět stejně na celé naší zeměkouli? nebo kde je vidět nejlépe?

  • Host chatu

    Dobrý den, zatmění je vidět z každého místa jinak, anebo není vidět vůbec. Například letos uvidíme dobře zatmění z území celé České republiky, nicméně to znamená, že se Měsíc v té době nachází zrovna nad střední Evropou, nebude tedy ve stejný čas tento jev možné vidět třeba z Portugalska, či USA.

  • KoKo

    Co přesně se v ten pátek bude dít? Stejně jako u Slunce bude chvíli tma? Jak dlouho to potrvá? A Mars bude vidět i na ulici?

  • Host chatu

    Dobrý den, Mars hledejte rozhodně na obloze! Každopádně světelné podmínky se moc nezmění, půjde především o to, že Měsíc se během tří hodiny zastíní Zemí, bude chvíli načervenalý (nebo nahnědlý kvůli lomu světla skrz zemskou atmosféru (refrakce)) a pak bude stín z Měsíce zase mizet. V tento den bude úplněk a budeme tak moc pozorovat zastínění a opětovné osvětlení celého kotouče Měsíce. Maximální fáze zastínění bude trvat více jak hodinu a půl. Viditelné to bude dobře od desáté hodiny večerní do půlnoci, kdy bude stín z Měsíce pomalu odcházet. Dále bude vidět zmíněný Mars, ale také až později večer, třeba kolem jedenácté. Nachází se od roku 2003 nejblíže k Zemi (57,59 milionů kilometr) a bude tedy velmi jasný a načervenalý, což je poznávací znamení, díky kterému Mars poznáte. Pro pozorování je dobré si najít nějaké tmavší místo, ideálně třeba zahradu bez osvětlení, nebo vyrazit někam za město (vesnici).

  • Kodetová

    Co je to polární záře a jak ji vysvětlit prckům? Viděli to v TV a teď se mě pořád ptají :)

  • Host chatu

    Je to úkaz, při kterém dochází k tomu, že se proud nabitých částic ze Slunce opře o atmosféru Země a dojde k reakci, která má za následek tu krásnou světelnou show. Dětem to vysvětlujeme tak, že Sluce k nám vysílá hrozně silné záření, které když se střetne s pozemskou atmosférou, tak se z toho ta atmosféra rozsvítí. Proto je dobré mít atmosféru (a magnetosféru), jinak by nám Slunce dalo co proto. PS: Dochází k ní v polárních a blízkých oblastech proto, že tam má zem nejslabší magnetosféru, která jinak ten proud nabitých částic odvádí pryč.

  • Dana S.

    Chtěl byste letět do Vesmíru event. žil byste rád na Marsu bez možnosti návratu? Co si o tom yslíte?

  • Host chatu

    Dobrý den, no samozřejmě! A můžu to takhle krásně tvrdit, protože s mojí tělesnou konstitucí se do vesmíru nedostanu. Na to je pořád nutné být opravdu zdravý a odolný jedinec. Nicméně společnosti jako Blue Origin, SpaceX, či Virgin Galctic již brzo umožní zážitek chvilkového letu vesmírem zažít většímu počtu lidí, tak se třeba dočkáme. Co se týká života na Marsu, tak je to na dlouhou debatu u kávy. Každopádně ve zkratce: Já bych si na Marsu rád zkusil žít proto, že to znamená prošlapávání nové cesty a i kdyby to člověka stálo život, tak je to velmi přínosné pro lidstvo. Takže ano. Z praktického pohledu je pak osídlení dalších částí vesmíru a planet pro lidstvo nezbytností, pokud chce jako druh dále přežít. Vázáni na jednu planetu jsme odsouzeni k vyhynutí, což říká sama statistika. :) Takže po Marsu pokukuji často. :)

  • Linda

    Dobrý den, kterým směrem se máme soustředit na Mars?

  • Host chatu

    Dobrý den, Měsíc vyjde na jihovýchodě, postupně během noci, kdy bude lépe vidět, bude přímo nad jihem. Jděte zkoumat oblohu někdy před desátou večerní a vydržte alespoň do jedenácti. Dívejte se na jih, neujde vám.

  • Vítek

    Dobrý den, bude Mars viditelný i ve městě nebo musíme někam kde je velká tma?
    Děkuji.
    Vítek

  • Host chatu

    Dobrý den, Měsíc i Mars budou viditelné i z města, nicméně světelné znečištění měst vás připraví o část zážitku. Doporučuji si zajít někam do tmavé zahrady, nebo kousek za město. Úplná tma být nemusí, ale čím větší tmu najdete, tím více toho uvidíte :)

  • Lucka

    Dobrý den,
    jakou knihu byste doporučil, pokud bych se chtěla dozvědět o vesmíru zajímavá fakta?

    Předem moc děkuji.
    Lucka

  • Host chatu

    Dobrý den, nabídka knih je dnes ohromně široká a pestrá, přesně určená pro různé věkové kategorie a také úroveň znalostí. Takže se vám špatně radí, když nevím, jak na tom jste :) Super pro základní přehled jsou různé encyklopedie. Ohromně zábavné a pro děti i dospělé jsem shledal knihu Doktor Astrokocour, je to neuvěřitelně poutavé, názorné a zábavné. Jinak je toho mnoho. Poklady kosmonautiky, od Tomáše Přibyla, které jsou ohromně povedené, naše biografické Vesmírné osudy, anebo třeba číst web kosmonautix.cz, kde pravidelně každý den vychází nějaký popularizační článek o kosmonautice (Poslední roky se toho v tomto oboru děje opravdu hodně).

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov