Jak funguje pohotovostní antikoncepce a dokdy ji užít, aby byla účinná? Odpovídala MUDr. Kamila Nouzová

Chat je uzavřený27.03.2018 14:00

Kamila Nouzová.

87 % žen, které užily pohotovostní antikoncepci, použilo jinou antikoncepci, která však selhala. Jen 37 % z nich bylo nezadaných, 42 % už mělo děti a 67 % bylo starších 25 let. Selhání běžně používané antikoncepční metody může být nečekané. Jak funguje pohotovostní antikoncepce a dokdy by ji měla žena užít, aby byla účinná? Proč je dobré mít pro všechny případy u sebe pohotovostní pilulku? Má nějaké vedlejší účinky? Ptejte se MUDr. Kamily Nouzové. Host odpovídá v úterý 27.3. od 14.00.

MUDr. Kamila Nouzová, specialistka v oboru gynekologie a porodnictví, se věnuje svým pacientkám od roku 1993. Získanou praxi po I. atestaci uplatnila ve zdravotnickém zařízení GynCentrum, kde strávila 14 let. V polovině roku 2011 zahájila provoz gynekologické ordinace Remedis. Od 1. 1. 2014 pokračuje v ambulantní gynekologii a péči o těhotné ve vlastní ordinaci ProfiGyn.

Chat

 • Holeszová

  Pěkný den,
  Jak funguje pohotovostní antikoncepce, jak si ji můžu opatřit, jak se dávkuje a jaké má vedlejší účinky ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, pohotovostí antikoncepci koupíte v lékárně bez receptu. Funguje tak, že zastaví ovulaci, tedy zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku, dávka je dle typu pilulky . Důležité je užít ji co nejdříve po nechráněném styku , tak aby byla pravděpodobnost zastavení, zablokování ovulace. Mezi běžné vedlejší účinky patří mírná nevolnost, bolesti břicha, bolesti hlavy, občas krátkodobě nepravidelné krvácení a narušení pravidelné menstruace v tom cyklu, kdy byla tato ATK užita. Neměla by se požít častěji než 1x za měsíc(cyklus).

 • Honajzrová

  Pěkný den,
  Je placena pohotovostní antikoncepce ze zdravotního pojištění ? Pokud ne, jaká je cena ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, tento typ antikoncepce stejně jako ostatní typy přípravků proti početí NEJSOU hrazeny zdravotními pojišťovnami.

 • Bartečková

  Hezký den,
  Jaká je spolehlivost pohotovostní antikoncepce ? Je nějaké riziko pro uživatele, např. bolesti či krvácení, alergie atd. ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, riziko selhání je kolem 1%. Tabletu s obsahem levonorgesterlu doporučujeme užít co nejdříve po nechráněném styku, dle typu přípravku se takto užijí buď 2 tablety najednou či jedna(jediná v balení). U druhého typu pohotovostní antikoncepce s obsahem ullipristal acetátu se užije jedna tableta též co nejdříve po nechráněném styku. Výrobce uvádí možnost účinku i po 5 dnech od nechráněného styku, ale účinnost v čase výrazně klesá ( na cca 68% po 5 dnech) . Nežádoucí účinky jsem popsala v některé z předchozích odpovědí. Alergie na účinné látky - je velmi vzácná, ale je , samozřejmě, kontraindikací k použití této metody.

 • Horvátová

  Pěkný den,
  Jak často se dá pohotovostní antikoncepce použít ?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  1x za 1 menstruačně-ovulační cyklus.

 • Havlíková

  Dobrý den,
  jak se postupuje, pokud selže pohotovostní antikoncepce ?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dojde-li k otěhotnění, je osud těhotenství závislý na rozhodnutí ženy či páru. látky obsažené v pilulce dle dostupných pozorování, nezpůsobují poškození plodu.

 • SK

  Jaké jsou vedlejší účinky pohotovostní antikoncepce?

 • Host chatu

  viz předchozí odpovědi...

 • SK

  Jaké jsou nevýhody pohotovostní antikoncepce?

 • Host chatu

  Omezené možnosti užití, tedy 1x za měsíc...nutnost mít ji po ruce, aby mohla být aplikována co nejdříve. Možnost selhání přibližně v 1% případů.

 • DIS

  Která žena by neměla užívat pohotovostní antikoncepci?

 • Host chatu

  Dobrý den, metoda není vhodná pro ženy s prokázanou alergií na účinné látky, ženy s prodělanou mimoděložní graviditou či zánětem vejcovodů, ženy s intolerancí laktózy a galaktózy, ženy s těžkou poruchou činnosti jater.

 • Terezz

  Dobrý den, v případě, že selže i pohotovostní antikoncepce a je nutné jít na interupci, jaká je pravděpodobnost, že už žena nebude moct otěhotnět. Vím, že dříve bylo toto riziko vysoké, jaké jsou statistiky dnes?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, nechtěla bych nijak popularizovat interrupce, ale označení "vysoké riziko" neplodnosti po tomto výkonu, je skutečně vzhledem k moderním šetrným metodám včetně nově zavádění farmakologické interrupce (bez nutnosti operačního zákroku) skutečně nízké, na úrovni promile .

 • Lenka Svobodová

  Dobrý den, jak rychle po nechráněném styku musím tabletku vzít a lze ji koupit jen v lékárně? A jak se ty tabletky jmenují?
  Díky moc za zprávu.

 • Host chatu

  Dobrý den, účinnost metody, jak jsem již v předešlých odpovědích uváděla je skutečně velmi závislé na co nejrychlejším podání po nechráněném styku, ideálně do 1 hodiny! Na trhu v ČR jsou momentálně dostupné 3 přípravky , uvedu je dle doby, co je máme na trhu k dispozici: Postinor známe již několik desetiletí od roku 1984 , dále na stejné chemické bázi pilulka Escapelle a jako nejnovější od roku 2009 EllaOne. Všechny se kupují bez receptu v lékárně.

 • Eliška Z.

  Dobrý den,
  s jakou jistotou se můžeme spoléhat na "neplodné dny" během menstruačního cyklu? Je opravdu nutné užívat v případě rizikového styku nebo v případě selhání ochrany pohotovostní antikoncepci?
  Děkuji

 • Host chatu

  Metoda neplodných dnů je velmi závislá na pravidelnosti cyklu, spolehlivost je dle literárních údajů kolem 80-85%. Na druhou otázku by si asi každý uživatel, resp. neuživatel antikoncepce měl odpovědět sám, tedy jak se postavím k případnému neplánovanému těhotenství???

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.