Jak funguje systém tzv. dálkové medicíny? Jak může pomoci nemocným a jejich rodinným příslušníkům? Odpovídal Petr Moláček v pondělí 20. 12. 2021 od 13.00

Chat je uzavřený20.12.2021 13:00

Petr Moláček, konzultant na IT řešení v oblasti sotfwaru a telemedicíny ze společnosti Principal engineering.

V České republice trpí nějakou formou demence asi 170 000 lidí. Během následujících 30 let by se ale tento počet mohl podle odhadů odborníků dvojnásobit. Jedním ze způsobů pomoci je digitální terapie pro pacienty postižené Alzheimerovou chorobou, který vyvinuli vývojáři ze společnosti Principal engineering. Jak funguje systém tzv. dálkové medicíny? Jak může pomoci nemocným a jejich rodinným příslušníkům? Co vše je možné na dálku u pacientů sledovat a trénovat? Ptali jste se odborníka a konzultanta na IT řešení v oblasti softwaru a telemedicíny ze společnosti Principal engineering Petra Moláčka. V pondělí 20. 12. od 13.00.

Petr Moláček vystudoval ČVUT, fakultu strojní se zaměřením na robotiku. Dlouhodobě se zabývá IT řešeními v oblasti kybernetické bezpečnosti a telemedicíny.  

Chat

 • SK

  Jak se etablovala dálková medicína v ČR?

 • Host chatu

  Před dlouhými pěti lety schválila vláda Národní strategii elektronického zdravotnictví. Telemedicína si v ní už tehdy našla své místo. Strategie vytýčila nezbytné kroky k prosazení telemedicínských postupů do prostředí českého zdravotnictví. Dlouho diskutovaný a letos v srpnu přijatý zákon o elektronizaci zdravotnictví se spokojil s příslibem vzniku technické základny eHealth. Další posun v deklaraci pravidel k intenzivnímu rozšíření telekonzultací, telediagnostiky nebo telemonitoringu se ale nekonal. V takto improvizovaných podmínkách českou telemedicínu přibližují alespoň na dohled evropskému standardu zatím hlavně soukromé firmy. Nicméně snad se v posledních měsících začíná rýsovat změna. V režii Ministerstva zdravotnictví zahájila činnost Pracovní skupina pro telemedicínu. Ta začíná připravovat hlavní prostředí pro využití vzdálené péče ohledně technických a zdravotnických standardů včetně financování zdravotními pojišťovnami.

 • DENMARK

  Jsou i nějaké nevýhody dálkové medicíny?

 • Host chatu

  Všechno má svoje pro i proti. Pro vzdálené poskytování zdravotní péče hovoří lepší využití času pacienta a lékaře nebo omezení kontaktu mezi pacienty v čekárně apod. Proti zase podstatně vyšší závislost na připojení, technice a elektřině. To znamená že potřebujete telefonní a internetové připojení, notebook, tablet nebo mobil a dostatečně nabitou baterku.

 • ANTI

  Jak digitální terapie může konkrétně zlepšit zdravotní stav pacientů s Alzheimerovou demencí?

 • Host chatu

  • Alzheimerova nemoc je progresivní neurodegenerativní onemocnění, kdy dochází k postupnému úbytku nervových buněk v mozku. Digitální terapie pro tento typ nemocí se zaměřují na to, aby pacientům v ranném stádiu nemoci pomohla co nejdéle s udržením paměti a vnímání reálného světa. To znamená že pomocí digitálních pomůcek pacienti s AD si procvičují svou paměť různými typy multimediálních testů. V těch může být zahrnuto jak procvičování názvů různých předmětů, nebo jmen rodinných příslušníků, zvuků okolního prostředí, zvířat apod. Výsledky testů jsou potom vyhodnocovány a porovnávány v čase. Podle našich zkušeností si pacienti terapii oblíbili, byli komunikativnější, soutěžili v testech a porovnávali si výsledky. Pacienti, kteří tento způsob terapie využívají, jsou podle zkušenosti ošetřujících lépe připraveni na další tzv aktivizační činnosti.

 • SK

  Je vhodná dálková medicína/digitální terapie na všechny typy demence?

 • Host chatu

  Zatím jsme digitální terapii připravovali pro pacienty s AD. Využití pro další typy demence by bylo potřeba prodiskutovat s odborným lékařem.

 • Radek

  Dobrý den, půjde v budoucnu diagnostikovat na dálku i Covid a infekční nemoci vůbec?

 • Host chatu

  Určitě ano a věřím, že to nebude dlouho trvat. Technologie pro laboratorní vyšetření včetně okamžitého osobního využití jde obrovsky dopředu. Už dnes jsou vyvinuty doslova kapesní laboratoře. Ty využívají tzv. mikrofluidní čipy, které dokážou provádět potřebné analýzy doslova z kapiček krve. Podobně jako si pacienti s cukrovkou měří glykemii. A po propojení s vaším chytrým telefonem budete mít výsledek hned k dispozici.

 • Karel Vorel, Praha

  Trochu mě matou pojmy jako telehealth a telemedicína. Liší se to v něčem? Nebo to jsou dva názvy pro stejnolu věc. Díky KV

 • Host chatu

  Dost dva pojmy se dost často zaměňují ale také se do velké míry překrývají. Obecně je pojem telehealth vnímán jako poskytování služeb a informací, které souvisí se zdravím prostřednictvím elektronických informačních a telekomunikačních technologií. To umožňuje vzdálenou komunikaci pacienta se zdravotníkem. Nebo s další osobou, třeba zdravotní sestrou, která poskytuje péči, rady, připomínky, vzdělávání, intervenci, monitorování podobně.
  Telemedicína se někdy používá v omezenějším smyslu pro popis služeb souvisejících se vzdáleným výkonem zdravotní péče, k diagnostice nebo monitorování.

 • Viki

  Dobrý den, jak náročná je vzdálená péče z hlediska hardwaru?

 • Host chatu

  Běžně by jak pro pacienta i lékaře měly stačit osobní počítače, tablety nebo mobilní telefony, které lze připojit k internetu a mají kameru. Tedy lze s nimi zvládnout běžný videohovor. A také by měly mít bluetooth pro připojení běžných monitorovacích zařízení jako například tlakoměru, glukometru opět vybavených bluetooth apod.

 • Petr

  Zdravím, uvažuje se i o rozšíření systému na sledování jiných nemocí než demence?

 • Host chatu

  Ano, podobné systémy se mohou používat například pro dohled nad kardiaky nebo pacienty s dalšími chronickými nemocemi. Ale také třeba i pro dohled budoucích maminek a jejich krevního tlaku nebo glykemie. V podstatě se uplatní všude, kde lékař při léčbě vychází z dlouhodoběji měřených hodnot laboratorních vyšetření nebo z přístrojových měření.

 • Marcela

  Co konkrétně systém u pacientů sleduje? Děkuji

 • Host chatu

  Upacientů s diagnostikovanou ranou fází Alzheimerovy choroby sleduje systém Digitální terapie především vývoj jejich rozpoznávacích (neboli kognitivních) funkcí. Takže jak se časem mění jejich paměť. Dále se ohlíží na jejich denní režim. To znamená, jak plní denní úkoly jako je strava, hygiena, oblékání, nákupy apod. Lze také sledovat jejich vitální funkce jako je srdeční tep nebo frekvence dechu. A také lze ohlížet na jejich polohu v bytě nebo mimo něj.

 • Jan K.

  Dobrý den, spolupracujete i s nemocnicemi?

 • Host chatu

  Ano s nemocnicemi spolupracujeme hlavně při vývoji nových telemedicínských řešení, které využívají na různých pracovištích v rámci jejich činnosti. Dále spolupracujeme se specializovanými pracovišti v oblasti domácí sociální péče apod.

 • Kamila

  Dobrý den, jak funguje přihlašování ke službě? Jde ji nějak objednat?

 • Host chatu

  Služba se zatím neobjednává prostřednictvím veřejných webových stránek. Nastavujeme přístupy inividuálně podle možností uživatele. Pokud byste ji chtěla vyzkoušet, prosím ozvěte se mi na mail: petr.molacek@principal.cz

 • Karel

  Hezký den, jak je to se zabezpečením přenášených dat?

 • Host chatu

  K zabezpečení dat využíváme technické standardy předepsané pro zpracování zdravotních dat. Data jsou důsledně anonymizována a komunikace je šifrovaná.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.