Jak investovat v malém a neprodělat? Odpovídal Richard Siuda

Chat je uzavřený19.07.2018 14:00

Richard Siuda.

Jak investovat v malém a neprodělat? Na co si dát pozor, když má pro vás někdo neodolatelnou investiční nabídku? Jak se zajistit na stáří, když je vám 30, 40, 50? Jaké jsou dnes na finančních trzích příležitosti a hrozby? Ptejte se Richarda Siudy ze společnosti Conseq Investment Management, největšího nezávislého investičního manažera v ČR. Host odpovídá ve čtvrtek 19. července 


Richard Siuda má ve společnosti Conseq Investment Management na starosti retailovou klientelu, a to jak v oblasti investičních fondů, tak doplňkového penzijního spoření, které společnost Conseq od roku 2013 také nabízí. Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve společnosti Conseq působí již od roku 2001. Conseq je investičním manažerem s 24letou historií na českém trhu. Vedle obhospodařování institucionálních portfolií již 18 let obhospodařuje a administruje investiční fondy i poskytuje další služby drobným i institucionálním investorům. V těchto oblastech má Conseq významný podíl na trhu a získal si důvěru již více než 400 tisíc klientů. S objemem obhospodařovaných aktiv ve výši přes 55 miliard korun (podle údajů AKAT ČR) je skupina Conseq největším nezávislým investičním manažerem v ČR.

Chat

 • SK

  Co investice do platiny v ČR v současnosti?

 • Host chatu

  Předně dobrý den všem čtenářům. K dotazu na platinu - my se investicím do komodit vyhýbáme, nákup komodity jako takové nepovažujeme za investici. Pro nás je investicí nákup nějakého aktiva, které vám nese pasivní příjem (u dluhopisu je to úrok, u akcie dividenda, u nemovitosti nájem). Když dostáváte pasivní příjem, nemusíte se tolik zajímat o aktuální cenu daného aktiva. Komodity ale pasivní příjem nenesou, naopak s jejich držbou jsou spojeny pouze náklady. Nejedná se tedy o investici, ale o spekulaci na vývoj ceny. Investice a spekulace jsou dvě zcela odlišné disciplíny.

 • DENMARK

  Co si myslíte o investicích do veteránů v ČR v současné době?

 • Host chatu

  Nákup veteránů nevnímáme jako investici, viz má odpověď u dotazu na platinu. Na druhou stranu, u veteránů (podobně jako třeba u uměleckých předmětů) se nedá úplně mluvit ani o spekulaci, protože spekulace je většinou krátkodobá, zatímco u umění či veteránů člověk automaticky uvažuje ve velmi dlouhých horizontech. Tak dlouhých, že si myslím, že to musíte mít primárně jako koníčka, pro radost, přičemž jednou vám to může udělat radost i finančně. Můj kolega Lukáš Vácha, který sám jednoho veterána má, k tomu psal hezký článek, věřím, že přes google můžete najít.

 • GF

  Jak by se měl český invalidní důchodce kterému je něco přes 40 zajistit na stáří podle Vás?

 • Host chatu

  Otázka, na kterou tento chat určitě nestačí. To je na obsáhlejší analýzu konkrétní situace (příjmy, výdaje, rezervy, očekávané budoucí potřeby s ohledem na zdravotní indispozice atd.). Dokážu si představit, že prioritou je v takovém případě zajištění především potřeb, které jsou mnohem blíže, než je stáří. Podíváme-li se ale na stáří odděleně od ostatního, věk 40 let dává pro zajištění na stáří jednu důležitou veličinu – čas. Bude-li takový člověk schopen a ochoten si odkládat alespoň nějakou rezervu, může si vzhledem k času dovolit rizikovější investici, která by na tomto dlouhém období měla přinést dostatečně atraktivní výnos. Nezdá se to, ale při výnosu 5% ročně z pravidelných vkladů po dobu 25 let dostanete na konci dvojnásobek toho, kolik jste průběžně navkládal. A to už alespoň nějaká základní rezerva může být. Důležité je začít co nejdříve, vybrat si správný produkt (za mne v základu penzijní spoření, ke kterému dostanete státní příspěvek), správnou investiční strategii (za mne akciovou s postupnou realokací do dluhopisů s blížím se koncem programu) a potom mít disciplínu pravidelně platit.

 • metro

  pokud by jste rád jezdil v Praze metrem, byl by jste ochoten financovat výstavbu nových tras Pražského metra. Pokud jezdíte spíše autem, byl by jste ochoten financovat stavbu silnic a dálnic?

 • Host chatu

  Myslím, že jako pražák (byť naturalizovaný) skrze daně financuji stavbu silnic i metra :) Pokud se ale ptáte na investiční stránku, Praha určitě má možnost vydat dluhopisy, aby se pro tyto účely (nebo nejen tyto účely) financovala. Těch možností financování má ale více a záleží, která pro ni bude nejvýhodnější. Nemyslím si ale, že by zrovna financování bylo největším problémem těchto projektů.

 • Finská a Uzbecká hudba a hudebníci

  byl by jste ochoten financovat natáčení Finské a Uzbecké lidové hudby? Miluji Finskou a Uzbeckou hudbu a nějaký čas jsem žila s Finským a pak Uzbeckým hudebníkem. Jsou to kanonýři a výborně hrají lidovou hudbu.

 • Host chatu

  Omlouvám se, ale nejsem si jistý, zda se v tomto případě bavíme o investici, nebo o sponzoringu :)

 • Akciomil

  Nejsou teď akcie na takových maximech, že lze očekávat pád trhů? Doporučuje investovat do akciových fondů teď nebo mají lidé spíše vyčkat a nakoupit akciové produkty po korekci?

 • Host chatu

  Pád akciových trhů lze očekávat v zásadě kdykoliv, to zkrátka k investici do akcií patří a je potřeba s tím počítat. Je to už klišé, ale ono prostě platí, co řekl Warren Buffet: „Nejste-li připraveni držet akcie 10 let, nekupujte je ani na 10 minut“. A k tomu platí, že pokud jste připraven je držet 10 let, potom na tomto horizontu bude vyrovnán i nějaký případný propad. Na druhou stranu je jasné, že nikdo nechce kupovat akcie na vrcholu a souhlasím s Vámi, že když za sebou máme 9 let v podstatě nepřetržitého růstu na akciových trzích, tak se ta pravděpodobnost propadu výrazně zvyšuje. Moje obecné doporučení (i když mnohem lepší by bylo podívat se konkrétně na Vaše možnosti, potřeby, představy atd.) – investujte hned (ať pak nelitujete, pokud půjdou akcie ještě nahoru), ale neinvestujte vše. Nechte si rezervu a dejte si konkrétní podmínky, za kterých budete investovat další peníze (např. při poklesu o 20 % nakoupím za dalších 30 % z toho, co chci celkově do akcií dát). Samozřejmě diverzifikujte a pamatujte, že pokles cen akcií má být impulzem k nákupu, ne k prodeji.

 • Majka

  Hezký den,

  chtěla bych se Vás zeptat, co říkáte na investici do sdílených fondů. Zdá se tento způsob investic pro běžného smrtelníka s možností investic v řádů tisíců. Předem děkuji,

  M.

 • Host chatu

  Dobrý den, předpokládám, že „sdílené fondy“ berete z anglického „mutual funds“, které se v češtině překládají nejčastěji jako „podílové fondy“. Ano, toto jsou přesně nástroje pro běžného smrtelníka, do nichž lze investovat i v řádu stokorun a přitom získáte možnost investovat do velmi diverzifikovaného portfolia (tedy do mnoha různých investičních příležitostí, nevsázíte tedy na jednu kartu), které má svá striktní pravidla investování (ať už vlastní, tak zákonná). Navíc se jedná povětšinou o investice likvidní, tj. dokážete investici rychle (v řádu dnů) přeměnit na peníze na účtu. Nicméně fondů je spousta druhů, takže si určitě najděte někoho, kdo Vám v orientaci pomůže.

 • Radek

  Dobrý den. Každá banka přesvědčuje klienta ať investuje. To je fajn, ale ten vstupní poplatek je dost vysoký a “vydělané peníze” jsou často menší( za rok). Není lepší investovat mimo banky? Když ano, tak kde?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, všude jsou s investicemi spojeny nějaké poplatky. Ten, kdo Vám zprostředkovává investici (ať už do fondů, akcií, dluhopisů, ETF, komodit atd.) s tím má nějaké náklady, které potřebuje krýt. Oblast investic je navíc silně regulovaná a tím náklady narůstají. Samozřejmě rozdíly v poplatcích můžete najít a určitě věnujte poplatkům pozornost, ale zrovna u bank či investičních společností najdete spíše transparentnější sazebníky a nižší poplatky, naopak má zkušenost je, že pokud se nějaká neregulovaná společnost ohání argumenty, že nabízí něco mnohem levněji než banky, tak je tomu povětšinou právě naopak. Důležité ale je se na investice dívat s mnohem delším časovým horizontem než 1 rok. A to nejen kvůli poplatkům, ale především proto, že výnos na finančních trzích kolísá a podle výnosu za jeden rok nemůžete hodnotit, zda byla investice úspěšná. Sledujte dlouhodobější cíle, v tom případě se i počáteční poplatky ve výnosu mnohem více rozmělní a budou mít na Váš čistý výnos mnohem nižší dopad.

 • Jan Smutny

  Prvni otazka: Ma smysl investovat do zlata s horizontem 20let? Pokud ano, jaka cesta je nejlepsi?
  Druha otazka: rad bych lepe investoval pres Vase fondy Conseq - ale system zakaznickeho prostredi mi prijde velmi zastaraly a uzivatelelsky slozity- neni cas na opravdou revolucni zmenu pri takovych fin.zdrojich, jake mate ?

 • Host chatu

  Ad zlato – obecně komodity nepovažujeme za investice, viz má odpověď ohledně platiny. Pro někoho je zlato vhodným doplněním portfolia pro časy krize nebo vysoké inflace, ale já si myslím, že vysoké náklady, které s sebou transakce a držení zlata nesou, nestojí za to ani pro tyto mimořádné případy, které se s trochou disciplíny dají dobře překonat i se standardními investičními aktivy. Ad náš zákaznický systém – souhlasím s Vámi, že se v této oblasti musíme výrazně zlepšit. Již nějakou dobu na novém systému pracujeme, bohužel jsme narazili na překážky, které jeho nasazení výrazně oddálily. Pracujeme na kompletní nové platformě velmi intenzivně.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 04/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.