Jak na změnu dodavatele elektřiny a plynu? Ptejte se Tomáše Vrchoty z Bohemia Energy ve středu 18. října od 13.00

Chat je uzavřený18.10.2017 13:00

Tomáš Vrchota.

Svého dodavatele plynu nikdy nezměnilo 60 procent českých domácností, 70 procent dokonce ani dodavatele elektřiny. Češi tak ročně přicházejí celkem o 6,5 miliardy korun. Jak dodavatele energií změnit a jak vybrat toho správného? Jak si spočítat možnou úsporu? Kdy je na změnu správný čas? Jak dlouho přestup trvá a co vše je tomu potřeba? Na co si dát pozor? Na tyto a další otázky se ptejte Ing. Tomáše Vrchoty, ředitele oddělení smluvní dokumentace společnosti Bohemia Energy, největšího alternativního dodavatele energií v České republice.

Tomáš Vrchota vystudoval management, marketing a logistiku na univerzitě Jana Pernera v Pardubicích. V Bohemia Energy působí pátým rokem, má zde na starosti veškerou agendu týkající se procesu změny dodavatele.

Chat

 • Jan Sebuzínský

  Dobrý den, poradíte mi, podle čeho si mám dodavatele energií vybrat, abych se nespálil? Předem děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Jane, nejčastějším důvodem pro změnu dodavatele energií je cena, vedle toho nezapomeňte na kvalitu zákaznického servisu a šíři poskytovaných služeb. Dobré je si zjistit, zda je firma stabilní a důvěryhodná - např. jaký má počet zákazníků, podívejte se na webové stránky a jestli nabízí další služby jako například webovou kancelář, asistenční služby a další.

 • Jana

  Dobrý den,

  jak dlouho potrvá změna dodavatele? Co bych si měla předem zjistit?

 • Host chatu

  Dobrý den Jano, především je důležité si zjistit u současného dodavatele, zda máte smlouvu na dobu neurčitou nebo na dobu určitou. V případě doby určité je důležité datum ukončení smlouvy a výpovědní lhůta. U doby neurčité trvá zpravidla změna dodavatele 3 měsíce. U doby určité záleží na smluvních podmínkách, především na výpovědní lhůtě, která se zpravidla může pohybovat v rozmezí 20 dní až 3 měsíců.

 • Katka

  Dobrý den, má cenu měnit dodavatele ještě teď, když už běží topná sezóna? Není lepší počkat na jaro?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Katko, dle mého názoru určitě ano. Pokud byste měla stávající smlouvu na dobu neurčitou a vypověděla ji nyní, tak ještě stihnete část topné sezóny s nižší cenou. Obecně platí, že změnit dodavatele se vyplatí kdykoliv.

 • Vanessa

  Dobrý den,
  mohl byste mi prosím poradit, protože tomu moc.nerozumím. Můžu si vybrat dodavatele jakého chci, i když všichni v domě mají jednoho stejného?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den Vanesso, je potřeba rozlišovat distributora a dodavatele energií. Distributor zajišťuje distribuci elektřiny nebo plynu do vašeho bytu. Distributora změnit nemůžete, je daný místem vašeho bydliště. Dodavatel Vám pak dodává samotnou elektřinu nebo plyn a Vy dle zákona máte právo na volbu a bezplatnou změnu dodavatele.

 • Sabina Součková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho změna dodavatele trvá? Poznám, že už beru elektřinu od nového dodavatele? Nebudu nějaký čas bez proudu? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den paní Součková, chtěl bych vás ujistit, že bez proudu nebudete. Ohledně délky trvání změny dodavatele jsem odpovídal výše. Změnu poznáte tak, že obdržíte od svého stávajícího dodavatele konečné vyúčtování a od nového dodavatele uvítací dopis s potvrzeným termínem zahájení dodávek. Naše společnost své zákazníky navíc informuje o jednotlivých krocích ohledně průběhu změny dodavatele prostřednictvím dopisů nebo e-mailů.

 • Soňa Šťastná

  Dobré odpoledne, jak prosím zjistím, kdo dodává elektřinu a plyn zrovna do našeho domu, abych si mohla z případných dodavatelů vybrat. Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den paní Šťastná, vašeho stávajícího dodavatele nejlépe zjistíte buď z vyúčtování, nebo ze smlouvy. Toho můžete změnit bez ohledu na to, jakého dodavatele mají vaši sousedé. Seznam držitelů licencí pro obchod s elektřinou a plynem najdete na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

 • Jana D.

  Jak si muzu spocitat, jestli kdyz dodavatele vymenim opravdu usetrim,diky, J.

 • Host chatu

  Dobrý den Jano, kolik ušetříte, zjistíte pomocí kalkulátorů cen energií, které jsou dostupné na internetu. Doporučuji např. kalkulátor na webovém portálu tzb-info.cz nebo na stránkách Energetického regulačního úřadu. Samozřejmě můžete oslovit i konkrétního dodavatele, který vám rád úsporu spočítá.

 • SK

  "Svého dodavatele plynu nikdy nezměnilo 60 procent českých domácností," - čím to podle Vás je?

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně si myslím, že zákazníci nejsou ke změnám zcela otevření a převládá názor, že změna dodavatele je složitý a časově náročný proces. Přitom opak je pravdou. Pokud se rozhodnete stát zákazníkem Bohemia Energy, vše zařídíme za vás a nemusíte se o nic starat.

 • SOD

  Jak dodavatele energií změnit a jak vybrat toho správného?

 • Host chatu

  Dobrý den, při výběru dodavatele zohledněte cenovou nabídku, kvalitu zákaznické péče, šíři doplňkových služeb a stabilitu a důvěryhodnost společnosti. Ke změně Vám stačí vyúčtování současného dodavatele, a pokud dáte preferovanému dodavateli plnou moc k zastupování, tak vše už pak vyřídí za Vás.

 • Mortar

  Kolik je nyní v ČR dodavatelů plynu a dodavatelů elektřiny?

 • Host chatu

  Dobrý den, aktuální seznam držitelů licencí pro obchod s elektřinou a plynem najdete na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

 • Zdeněk

  Jak často můžu dodavatele elektřiny nebo plynu měnit?

 • Host chatu

  Dobrý den Zdeňku, dodavatele můžete měnit libovolně a opakovaně, záleží ale na konkrétních smluvních podmínkách stávajících dodavatelů.

 • Lexa

  Pěkné dopoledne, uvažuju o změně u dodavatele plynu. Budu muset měnit i plynoměr? Je třeba stav plynoměru někam nahlašovat? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

 • Host chatu

  Dobrý den Lexo, plynoměr se Vám změnou dodavatele nemění a nahlašovat stav plynoměru není povinné, ale doporučuji stav měřidla nahlásit buď stávajícímu, nebo novému dodavateli z důvodu přesného koncového vyúčtování.

 • Karel Novák

  Podle čeho si mám vybírat dodavatele elektřiny? Jsou to samé různé tarify, nevím, na co se zaměřit.

 • Host chatu

  Dobrý den Karle, doporučuji si vzít k ruce Vaše vyúčtování, kde najdete informace o sazbě a jističi. Pokud tyto údaje zadáte do kalkulátoru ceny energií, tak Vám přehledně zobrazí nabídky jednotlivých dodavatelů. Případně můžete kontaktovat vybraného dodavatele a on Vám pomůže údaje z vyúčtování vyčíst a vysvětlit. Následně Vám i spočítá úsporu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.