Jak nejlépe pečovat o svůj zrak a při kterých obtížích navštívit očního lékaře? Odpovídala MUDr. Drahomíra Varcholová.

Chat je uzavřený03.10.2016 16:00

MUDr. Drahomíra Varcholová.

Téměř osmdesát procent všech vjemů vnímáme zrakem, což z našich očí dělá jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů. Přesto se Češi do ordinací očních lékařů příliš nehrnou. Podle dostupných statistik chodí pravidelně k očnímu lékaři na kontrolu méně než třetina obyvatel. Mezi lidmi jsou stále rozšířené některé mýty týkající se zrakových vad. Jedním z nejrozšířenějších je odmítání brýlí u pacientů s menším počtem dioptrií. Ti jsou často přesvědčení, že bez dioptrické korekce oči posilují. Jak nejlépe pečovat o svůj zrak a kdy navštívit očního lékaře? Existují brýle speciálně do auta nebo pro práci s počítačem? Ptejte se MUDr. Drahomíry Varcholové v pondělí 3. října od 16.00.

MUDr. Drahomíra Varcholová vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, titul získala v roce 1999. Provozuje soukromou oční ambulanci na Poliklinice Prosek v Praze 9. Je všeobecný oftalmolog, věnuje se pacientům se zeleným zákalem, nositelům kontaktních čoček a přijímá i dětské pacienty.

Chat

 • Patrik

  Dobrý den, paní doktorko, žiju celkem hektickým životním stylem, hodně pracuji na počítači, tabletu, řídím denně auto.. občas mám pocit, že k večeru vidím jakoby rozmlženě, prostě že to není, co bývalo. Přitom je mi 37 a dioptrie (-2 a -2.5) mi nijak nenarostly.
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  tyto stesky jsou pro ty, kteří žijí podobně jako vy, poměrně typické - jedná se o tzv. expoziční syndrom suchého oka z práce na PC, z pobytu v klimatiz. prostředí - auto, často v kombinaci s nedostatečnou kvalitou brýlových skel, v případě dioptrické vady. v případě, že pravid. kontrola u Vašeho očního lékaře vyloučí oční onemocnění je vhodné zainvestovat. Do kvalitních umělých slz bez konzerv. látek a do brýl. skel, které zohlední Váš životní styl kvalitní antireflexní úpravou, např. Omega X blue na práci na PC.

 • Erika

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se co nejlépe starat o své oči, když denně sedím až 9 hodin za počítačem v práci a pak klidně i další 3 hodiny doma. Oči mě často bolí až pálí .. Jsou nějaké cviky, triky nebo cokoliv, co by mi pomohlo a očím ulevilo? Moc děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Existuje soubor pravidel, kterým se říká HYGIENA ZRAKU. Jedná se o dodržování pravid. pauz při práci u PC - doporuč. se cca 1x za hodinu od PC odejít a zrak "uvolnit" - tedy dívat se cca 2-3 minuty volně do dálky. Dále se doporučuje zvýšit frekvenci mrkání - při práci u PC totiž mrkáme podstatně méně, dodržovat pitný režim a ev. si i pořídit oční kapky, tzv. umělé slzy a pravidelně je - zejména v odpol. a večerních hodinách aplikovat -cca každé 2 hod. Nedílnou součástí ochrany očního povrchu a zvýšení komfortu při práci s PC jsou pak brýle s antireflexní úpravou, např omega Xblue a to i v případě, že žádné dioptrie na práci na PC nepotřebujete

 • Jana Z.

  Dobrý den, poslední dobou mi přijde, že večer po setmění vidím najednou špatně. Nikdy dříve jsem s tím problém neměla, teď mě to trápí hlavně v autě při řízení. Existují speciální brýle na večer? Děkuji.

 • Host chatu

  Ano existují brýle pro řidiče, jsou to např. skla EyeDrive fy Omega Optix. Jejich pořízení by nicméně mělo předcházet odborné oční vyšetření, zda nemáte dioptrickou, byť malou, vadu do dálky, která se může projevit až v dospělosti.

 • Lucie

  Dobrý den, mým rodičům se začíná projevovat "nemoc krátkých rukou". Když jsem jim navrhla, aby navštívili svého očaře, řekli mi, že jim nevadí, že malá písmenka na obalech od potravin nepřečtou, že si předmět vždy oddálí a pak už to přečtou. Může se jim zrak zhoršit, pokud budou odmítat návštěvu lékaře a s tím spojenou korekci zraku?

 • Host chatu

  Oční vyšetření by rodiče pravidelně absolvovat - alespoň 1x ročně - měli. Není to pouze kvůli potřebě brýlí, kompletní preventivní oční prohlídka je potřebná. Samozřejmě presbyopie - tedy potřeba brýlí na čtení se se zvyšujícím věkem zhoršuje bez ohledu na to, zda člověk čtení brýle používá či nikoliv - text je potřeba oddalovat čím dál více, je problém číst i běžné texty. Nicméně potřeba brýlí na čtení je subjektivní, někdo čte rád a hodně, jiného čtení moc nebaví. Kdy již rodičům začne vadit, že nevidí dobře na čtení a usoudí, žeprávě nastal čas pořídit čtecí brýle- je tedy na nich.

 • Anna

  Dobrý deň,
  Mám už tretie okuliare a pri každých sa mi stáva, že ma z nich po celom dni bolia oči a otláčajú ma na nose a za ušami. je to normálne? Čo s tým môžem robiť?
  Ďakujem

 • Host chatu

  Technickou stránku brýlí je potřeba řešit s optikem, u kterého jste si brýle pořídila. V případě,že došlo i ke změně dioptrií, je vhodné se o tom poradit se svým očním lékařem. Důvodem Vašich potíží může být jak změna dioptrií v nových brýlích - pokud nastala, tak výběr nevhodného typu obruby, resp. její nedokonalé uzpůsobení pro Váš obličej.

 • Agnes

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na astigmatismus, který mám údajně na jednom oku - nijak mi nevadí, co to vlastně je? Nosím kontaktní čočky, u těch se to neřeší? U brýlí ano, je to tak?
  Díky za odpověď

 • Host chatu

  ...

 • Naděžda

  Dobrý den, v rodině z matčiny strany máme zelený zákal, babička si pravidelně kape oči. Kdy mě to asi tak postihne? Mám se toho bát? Dá se to nějak zpomalit? Je mi 28.

  Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

 • Host chatu

  Zelený zákal nepostihuje automaticky všechny rodinné příslušníky, resp. potomky. Je dost pravděpodobné, že Vás nepostihne. Na druhou stranu - zelený zákal jako nemoc se subjektivně nijak neprojevuje, takže vy sama nemáte šanci poznat, že se něco v očích děje. je potřeba cca od 40-45ti let věku pravidelně - minim. 1x ročně navštěvovat očního lékaře

 • Terezka

  Dobrý den. Jaké riziko je, že šilhání podědí moje děti, když jejich otec strabismus na 1 oku měl a okolo 4. roku se ho pilným tréninkem s matkou zbavil?

 • Host chatu

  ...

 • Helena

  Dobrý den,
  také pracuji na počítači celý den a v poslední době mne začal trápit "stín" na jednom oku. Jakoby se mi zamlží text na monitoru. Nejdříve jsem myslela, že je to brýlemi, ale bohužel to bude nějaký problém zřejmě ve sklivci. Pomáhá jen dívat se chvíli jinam, pak to odezní. Co mám dělat, aby se problém nezhoršoval? Oční lékař mi neumí poradit a říká, že při mých cca -5 dioptriích je to skoro normální...
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  ...

 • Štěpánka

  Hezký den, může při mojí krátkozrakosti pomoci trénovat oči tím, že budu chodit bez brýlí nebo nosit alespoň brýle slabší? Děkuji

 • Host chatu

  Nosit brýle samozřejmě trvale nemusíte, ale na Vaší dioptrickou vadu a její vývoj to nebude mít žádný vliv. Slabší brýlovou korekci, než jaká by měla v brýlích mít, nosit sice můžete, měl byste nicméně mít - v případě že máte řid. průkaz - schválení Vašeho oftalmologa, že je slabší korekce na řízení motor. vozidla dostačující.

 • Eva Jiříková

  Dobrý den paní doktorko.Jsou nějaké novinky v léčbě suchého oka?Mám začínající šedý zákal a vím jen o zátkách do slzných kanálků,což prý není pro každé oko vhodné.Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  v případě, že slzné cesty jsou jinak v pořádku a volně průchozí a nejedná se ani o jiné oční onemocnění očního povrchu, tak stále existují pouze 2 volby v terapii běžného suchého oka. 1. oční kapky - tedy umělé slzy, které nahrazují relativní nedostatek našich vlastních, nebo 2. zamezení odtoku našich vlastních slz pomocí uzavření slzných kanálků "zátkou".

 • Petra

  Dobrý den paní doktorko,
  v poslední době mívám pocit, že když zavřu levé oko, tak tam cítím a "vidím" smítko, kterého se nejde zbavit. Hlavně je tento problém dobře znatelný, když ležím na otevřeném slunci. Trvá to už nějakou dobu. Měla bych vyhledat lékaře? Děkuji.

 • Host chatu

  Je rozumné očního lékaře vyhledat, aby provedl kompletní vyšetření a vyloučil závažné oční postižení.

 • Marcel

  Dobrý den,
  už několik let mám v oku takovou hnědo-šedou skvrnu v bělmu ... nijak to nebolí, neomezuje mě to, jen je to zvláštní na pohled. Rád bych se zeptal, co by to mohlo být a jak se toho zbavit. Díky, M.

 • Host chatu

  Velmi pravděpodobně se jedná o shluk pigmentu na bělmu, tedy jakousi pihu. Je vhodné ji v čase sledovat, např. 1x ročně vyfotit. V případě jejího zvětšovaní nebo subj. nepohodlí - např. dření - je vhodné ji chirurgicky odstranit.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.