Jak obnovit opuštěná místa nebo vytvořit zcela nová a udělat z nich příjemný prostor k setkávání? Ptejte se Petry Vymětalíkové. Na dotazy odpovídala Petra Vymětalíková z Nadace Via

Chat je uzavřený09.11.2020 13:00

Petra Vymětalíková, projektová manažerka Nadace Via.

Nadace Via, za podpory soukromých i firemních dárců, právě vyhlásila nový, třináctý ročník programu "Místo, kde žijeme". Jeho cílem je obnova opuštěných či vytvoření nových, vnějších nebo vnitřních míst k setkávání. To by mělo vést k rozvoji vztahů mezi lidmi, kteří společně takovou proměnu naplánují a provedou. Týmům z vybraných obcí pomohou odborníci a odbornice na organizování komunitních setkání, odborné semináře, inspirativní cesty po Česku a v neposlední řadě grant až ve výši 500 tisíc korun. Jak se do programu "Místo, kde žijeme" přihlásit a co všechno byste měli splňovat? Ptali jste se Petry Vymětalíkové v pondělí 9.listopadu od 13 hodin.

Petra Vymětalíková pracuje v Nadaci Via jako projektová manažerka od roku 2014. Věnuje se tématům komunitního rozvoje a participace. Vystudovala mezinárodní rozvojová studia na UP v Olomouci a je jí 36 let.

Chat

  • PAVEL

    Dobrý den,co se zatím v rámci tohoto projektu povedlo zrealizovat? Kde můžeme vidět? Je nějaký projekt, na který jste opravdu hrdí?

  • Host chatu

    Dobrý den, program Místo, kde žijeme otevírá letos už svůj 13. ročník, takže povedených proměn veřejných prostranství po celé ČR se dá najít desítky. Pokud mám vypíchnout konkrétní přeměněné místo, tak mi jako první na mysl přijdou nová náves v Markoušovicích a park za kostelem v Krásně. Markoušovice: https://www.nadacevia.cz/2016/10/31... Krásno: https://www.nadacevia.cz/2018/12/04...

  • Míša P.

    Jaké jsou základní podmínky přihlášení se do tohoto programu? Co musíme splňovat? A mohu já jako soukromá osoba také náš spolek přihlásit?

  • Host chatu

    Dobrý den, program je určený: Neziskovým organizacím (spolkům), příspěvkovým organizacím, účelovým zařízením církví, církevním organizacím a obcím do 2000 obyvatel. Větší obce se programu účastnit mohou, ale obec může figurovat pouze jako partner projektu a příjemcem musí být jiný typ organizace. Tedy jako fyzická osoba můžete váš spolek přihlásit. Úplně na úvod si projděte stránky programu (https://www.nadacevia.cz/nabidka-programu/misto-k - de-zijeme/#oprogramu) a následně vyplňte vstupní dotazník - na jeho základě se vám telefonicky ozveme a prodiskutujeme váš záměr.

  • Pepa K.

    Grant půl milionu korun je poměrně velká suma. Na co všechno se dá použít? A kdo kontroluje či schvaluje? A je tam například něco, na co se použít nesmí?

  • Host chatu

    Dobrý den, grant jde převážně na vypracování návrhu proměny daného místa architektem a na samotnou přeměnu veřejného prostranství (ať už vnitřního či vnějšího) - tedy cokoli co se v rámci setkání s veřejností naplánuje. Grant poskytuje Nadace Via a ta má tedy i právo kontroly. O udělení grantu rozhoduje externí odborná komise.

  • DIS

    Kdyby se Vám přihlásili squatteři, spolupracovali byste s nimi?

  • Host chatu

    Program je otevřený následujícím subjektům: Neziskovým organizacím (spolkům), příspěvkovým organizacím, účelovým zařízením církví, církevním organizacím a obcím do 2000 obyvatel. Větší obce se programu účastnit mohou, ale obec může figurovat pouze jako partner projektu a příjemcem musí být jiný typ organizace. Nedívala bych se na program skrze jednu konkrétní cílovou skupinu, ale mnohem zásadnější je, zda v komunitě chybí místo k setkávání a zda si ho lidé chtějí společně vytvořit. Když mluvím o komunitě, tak tím myslím, všechny obyvatele, kdo v dané obci žijí.

  • MORTAR

    Můžou se do programu Místo kde žijeme přihlásit i obce?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano můžou. Jediným omezením je velikost - musí se jednat o obce do 2000 obyvatel. Pokud jste větší obec, tak je potřeba, aby žádost podal jiný subjekt a obec zůstane v roli partnera.

  • ANTIMS

    Mohla byste uvést ty nejpodstatnější aspekty programu Místo, kde žijeme?

  • Host chatu

    Dobrý den, doporučuji se podívat na stránky programu: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr...

  • Dejna

    Dobrý den, zajímalo by mne, zda mimo ten projekt neposkytujete i nějaké právní poradenství - resp. co když třeba místo vypadá jako opuštěné, ale někomu patří?

  • Host chatu

    Dobrý den, to bohužel neposkytujeme. Nicméně v tématice kterou zmiňujete vám doporučuji se obrátit na iniciativu Prázdné domy.

  • Dora

    Dobrý den, ráda bych se přihlásila spolu se sousedy - chtěli bychom rekultivovat dvorek, který - zdá se - nikomu nepatří. Musíme založit nějaké sdružení, abychom se mohli ucházet o podporu projektu? Nikdo z nás bohužel není právník.

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, pro přihlášení do programu Místo, kde žijeme je potřeba mít právní subjektivitu. Ovšem pokud jste začínající iniciativa, tak vám doporučuji se podívat na naše programy Živá Komunita či Dokážeme víc, které jsou určeny na podporu drobnějších komunitních aktivit a je možné žádat jako neformální skupina. Živá komunita (bude znovu otevřen v roce 2021): https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr... Dokážeme víc (ještě otevřený pro rok 2020): https://www.dokazemevic.cz/cs/pribe...

  • Jan

    Zdravím, jde někde vidět, co jste už platili za vylepšení? Měl bych několik tipů na opuštěné domy, zajímá vás to?

  • Host chatu

    Dobrý den, podpořené iniciativy uvidíte: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr... Ohledně prázdných domů doporučuji se spojit s iniciativou Prázdné domy.

  • Lucie K.

    Dobrý den, uvedený program je podporovaný soukromými a firemními dárci, přes vás neziskovku. Proč myslíte, že se do něčeho takového tito dárci zapojují, když většinou k tomu místu, kde se proměna realizuje, nemají žádný vztah?

  • Host chatu

    Dobrý den, konkrétně program Místo, kde žijeme je podporován firmou Hornbach, individuálními dárci a americkou nadací Hamer Foundation. Tuším, že pro Hornbach je to přirozeným propojením s jejich předmětem podnikání a chutí měnit českou společnost k lepšímu. Individuální dárci touží často po tom podobném - chtějí přispívat k změně české společnosti a zanechat výraznější stopu ve společnosti a Nadace Via je pro ně důvěryhodný partner a proto jdeme do toho společně. Za podporu dárců jsme velmi vděční.

  • Nikol

    Poraďte prosím... pro koho je program vhodný a naopak komu účast v programu nedoporučujete? Co je třeba udělat pro získání podpory? Mám obavy z náročné administrativy, a že vyplňování nebudeme rozumět

  • Host chatu

    Dobrý den, program je vhodný jednoduše řečeno pro obce/komunity kterým schází místo k setkávání a jsou otevření tomu si ho od začátku plánovat společně. Program nedoporučujeme tam, kde už je jasné co se má na daném místě vytvořit a chybí ochota zapojovat veřejnost do všech fází projektu. Pro získání podpory doporučuji nastudovat bližší informace k programu: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr... a následně vyplnit vstupní dotazník - na jeho základě se vám ozveme a váš záměr prodiskutujeme podrobněji. Co se týká administrativy, tak ta je v programu minimální. Stejně tak i přihláška je postavená tak, aby ji dokázal vyplnit i někdo, kdo projektovou žádost nikdy nevyplňoval.

  • Marťa

    Jací odborníci budou pomáhat vybraným projektům? Z jakých oborů jsou? Prosím konkrétně, aby náš tým věděl, zda se do tohoto projektu přihlásit...děkuji

  • Host chatu

    Celým programem vás bude provázet konzultant, který je odborník na zapojování veřejnosti, vedení setkání s veřejností, týmovou spolupráci. Tým si s posporou konzultanta hledá architekta, který je otevřený naslouchat lidem. Profily konzultantů v tuto chvíli běžícího ročníku najdete: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr...

  • Jana J.

    Co všechny se dá z grantu zaplatit? Jsme nějak omezeni v našich představách? Děkuji za přiblížení, pokud možno konkrétní příklady

  • Host chatu

    Dobrý den, grant jde převážně na architektonický návrh a pak samotnou přeměnu prostranství - tedy v době přípravy žádosti je rozpočet spíše obecný, protože nevíte co vyjde z plánování z veřejností. Až po plánovacím setkání s veřejností ho projektový tým konkretizuje. V programu nejsou daná omezení na prvky, respektujeme co si daná komunita naplánuje. Přehled realizovaných projektů vám může napovědět, jak různorodé proměny můžou být: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr...

  • Kristýna, Prostor pro rozvoj, z.s.

    Dobrý den, podporujete prosím i projekty, které tvoří mezinárodní spolupráci, konkrétně česko-německou? Samozřejmě za podmínek i rozvoje sousedských vztahů na místě konání projektu. Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, program to nevylučuje, ovšem přeměna veřejného prostranství by se musela dít na českém území. Ovšem umím si představit, že půjde o pohraničí a bude dávat smysl přizvat i blízké sousedy, kteří bydlí v Německu a mají k místu vztah (ať už historický, mají tam chalupu...)

  • FRANTA

    Jak vlastně vznikl nápad na tento projekt? K čemu je dobrý? Jen ke zlepšení veřejného prostoru? Mě by se líbilo i setkávání lidí a sdílení jejich zájmů a myšlenek, co vy na to?

  • Host chatu

    Dobrý den, záměrem celého programu je zvýšení zapojování veřejnosti do veřejného dění v dané obci/komunitě. Program posiluje vztahy v komunitě. A v rámci tohoto programu se občané zapojují do všech fází a tedy každý si může najít svou příležitost. Řekla bych, že se to nevylučuje s tím co zmiňujete. Jen v tomto programu na to jdeme přes veřejné prostranství. Možná by vás mohly zaujmout naše jiné komunitní programy - Živá komunita a Dokážeme víc. Dokážeme víc: https://www.dokazemevic.cz/cs/pribe... Živá komunita: https://www.nadacevia.cz/nabidka-pr...

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov