Jak odhalit nádor prsu v předstihu? Ptali jste se primářky Votrubové

Chat je uzavřený31.03.2015 10:00

Jana Votrubová.

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Důležité je nemoc zachytit na samém začátku anebo dokonce ještě v přednádorovém stavu. Díky mamografickému přístroji Hologic Dimensions 3D lze provést tzv. trojdimenzionální vyšetření prsu. Jak takové vyšetření probíhá a jak se na něj objednat, odpovídala MUDr. Jana Votrubová, CSc., primářka radiodiagnostického oddělení Thomayerovy nemocnice, 31. března.

MUDr. Jana Votrubová, CSc., primářka Radiodiagnostického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, promovala na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1984. Po promoci pracovala rok na Interním oddělení NsP Chomutov-Vejprty, od roku 1986 přešla na Radiodiagnostické oddělení NsP Mladá Boleslav a posléze Mělník. Od roku 1993 pracovala na Radiologické klinice 1. LF a VFN Praha a v roce 2003 nastoupila jako radiolog na tehdy první pracoviště hybridního zobrazování v České republice PET/CT a posléze RDG v Nemocnici Na Homolce v Praze. V roce 2001 byl vyslána na klinickou stáž do Inselspital Bern. V letech 2010–2012 pracovala ve Velké Británii jako radiolog konzultant v NHS Dumfries and Galloway. Od konce roku 2012 pracuje na Radiodiagnostickém oddělení Thomayerovy nemocnice. Je členkou výboru radiologické společnosti ČLS JEP a aktivním členem European Society a European Society of Gastrointestinal and Abdominal Imaging (ESGAR).

Chat

 • Rudolf

  Manželka byla během 26 let 3x léčena na rakovinu prsu. Zarážející na tom je, že si na bulku vždy přišla sama navzdory tomu, že od doby první operace je pod lékařskou kontrolou. Každé 3 měsíce absolvuje lékařské vyšetření u specialisty, rozbor krve, občas mamograf, CT, ... Z toho je vidět, že diagnostika stále není úplně 100% a ženy by se proto měly spoléhat především na sebe.

 • Host chatu

  xxx

 • Hana

  Dobrý den. Jsou nějaké specifické skupiny žen, které jsou více ohroženy rakovinou prsu? Např. nekojící bezdětné ženy? Na co si kromě úpravy životního stylu dávat nejvíce pozor? Myslíte že je v pořádku aby se gynekolog pouze zeptal, zda je vše v pořádku, aniž by někdy provedl alespoň palpační vyšetření u ženy 40 let? Děkuji.

 • Host chatu

  Ano, jsou. K rizikovým faktorům výskytu rakoviny prsu patří například genetická zátěž, věk ženy v době prvního porodu, postmenopauzální období. Velmi vzácně se karcinom prsu vyskytne do 20. roku života a vzácně do 30 roku. Poté jeho výskyt roste. Ženy by si měly dávat pozor na váhu, neboť tuková tkáň je zdrojem estrogenů a právě tyto ženy jsou vystaveny vyššímu riziku. Lékař by měl při preventivní prohlídce vždy provádět palpační vyšetření prsu a podpaží.

 • SK

  Jaká je nejlepší prevence nádoru prsu u žen?

 • Host chatu

  V každém případě je zdravý životní styl, dostatek pohybu a vyvarování se stresu důležitým preventivním faktorem všech nemocí. Velmi důležité je samovyšetření prsu, a to 1 x měsíčně i v případě, že ženy nepociťují bolest prsu a nemají žádné problémy s prsy souvisejícími. V případě zvýšeného rizika při pozitivní rodinné zátěži je vhodné obrátit se na lékaře a podstoupit event. geneticé vyšetření.

 • DRide

  Co nádory prsů u mužů?

 • Host chatu

  I u mužů se nádory prsu, respektive karcinom prsu vyskytuje. Výskyt je však o mnoho vzácnější než u žen, incidence je zhruba 0.8 na 100 000. I muže lze vyšetřovat na mamografu a sonografu, tedy stejně, jako ženy. Každý muž může navštívit mamologické centrum.

 • Winterland

  Stane se někdy, že je nádor v obou ňadrech u žen najednou?

 • Host chatu

  Ano, i to se stává. To je také důvod, proč si některé ženy nechávají operovat obě prsa najednou.

 • Nemo

  Je nádor prsů u žen dědičný?

 • Host chatu

  Dědičná dispozice představuje jeden z nejvýznamnějších faktotrů vzniku tohoto onemocnění. Ženy, u kterých se vyskytuje karcinom prsu či jiné karcinomy (např. žaludku, vaječníků) u přímých příbuzných, by se měly podrobit genetickému vyšetření.

 • ep

  Dobrý den, v médiích před časem proběhlo, že klasický mamograf je naprosto k ničemu, nedokáže zachytit rané stádium a spíše to je dobrý kšeft pro různé kliniky. Je na tomto šprochu pravdy trochu: Děkuji.

 • Host chatu

  Dle analýzy dat se výskyt rakoviny prsu v ČR mírně zvyšuje, naopak úmrtnost na toto onemocnění mírně klesá. Tato závislost je do jisté míry vyvolána nálezem malých karcinomů v časném stadiu, které jsou dobře léčitelné a u kterých je úmrtnost prakticky nulová. Právě díky mamografickému vyšetření lze tyto drobné nádory v prsu nalézt a léčit je v době, kdy se nešíří do okolní tkáně a případně dalších orgánů (nemetastazují).

 • Lovacoop

  Takové nebezpečí číhá na ženy a to některé koketují se strkáním cizí hmoty do prsu.Vlaďka Erbová přitom vypadá jakoby měla třetí prs na krku.

 • Host chatu

  Silikonové prsní implantáty mohou během let uvolňovat nepatrné množství nízkomolekulárního silikonu. Vzhledem k tomu, že množství silikonu v každodenně používané kosmetice (tělová mléka, deodoranty..) je několikanásobně vyšší, není prsní implantát z tohoto hlediska rizikový. Existují i jiné materiály, např. gely, kde k uvolňování cizorodého materiálu nedochází .

 • Pavla

  Každý druhý rok chodím na vyšetření prsů na mamografu. Paní doktorka nikdy neřekne jednoznačně, že je vše v pořádku. Dřív mi dělala i sono a vyšetřovala pohmatem podpaží, ale teď jen mammo. Nemám pocit jistoty a ptám se, zda by bylo možné nechat se vyšetřit novým přístrojem, o kterém píšete. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ano, můžete se objednat na telefonu 261082190 nebo přes webové stránky http://www.ftn.cz/pacientum-a-verej...

 • Jiri

  Par mesicu po mamografickem vysetreni si nasla pritelkyne nador velikosti vlašského orechu. Navíc mamograf je pristroj pracujici s rentgenovym zarizenim (gama paprsky), které jsou rakovinotvorne. Dalsim omylem je, ze mamologicke vysetreni je nazyvano jako preventivni vysetreni. Prevence spociva v predchazeni nemoce same a mamograf nic neleci, pouze odhaluje následky. Prevence je hlavne napr. zdrava strava, primereny pohyb na cistem vzduchu, odpocinek a dusevni pohoda.

  Proto se vas ptam. 1. Co delate pro prevenci nemoci obyvatelstva krome toho, ze je ozařujete skodlivym zarenim? 2. Slysela jste o tom, ze zdrava strava, jako je cerstva zelenina a ovoce leci rakovinu s mnohem vetsim uspechem nez ozarovani, chemoterapie a odstranovani tkane? 3. Jak vysvetlite pouzivani cytostatik (jedu) na pacientech v zavislosti na Hypokratove přísaze?

  Doporucuji se obratit se na jednu z těchto klinik: Gersonova klinika v Santa Barbare a Klinika Mathyase Ratha tamtéž. V Japonsku a Cine se léčba "by raw foods" zavadi rovněž.

  Dekuji za všechny pritomne ...


 • Host chatu

  Mamograf disponuje speciálním vybavením snižujícím radiační zátěž na minimum. Proto se prsa nevyšetřují na klasickém skiagrafickém přístroji, ale na přístroji přímo k tomuto vyšetření vyrobeném. Zdravá strava, životní styl a málo stresu jsou prevencí proti všem fyzickým i psychickým onemocněním. Zatím není prokázána vyšší účinnost požívání zeleniny a ovoce v léčbě rakoviny obecně.

 • zuzana Pešková

  kolik stojí vyšetření mamografem

 • Host chatu

  Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pro samoplátce stojí v Thomayerově nemocnici mammografie 800 Kč , sonografie prsů 350 Kč. Pokud má žena implantáty zaplatí 500 Kč.

 • Alexandra

  Chtěla jsem se zeptat, jak častý je v České republice výskyt zánětlivého karcinomu prsu a jak moc je nebezpečný.

 • Host chatu

  Zánětlivý nebo-li inflamatorní karcinom se projevuje zesílením a zarudnutím kůže- peau d’orange . Tvoří 3% všech karcinomů a vyskytuje se téměř výhradně po menopauze. Patří k jednomu z nejmalignějších karcinomů.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 52/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.