Jak poznat nedostatek železa v organismu? Odpovídal farmakolog Jiří Slíva

Chat je uzavřený06.11.2018 11:00

Jiří Slíva.

Železo je základním stopovým prvkem v lidském organismu a jeho dostatek je důležitý pro správné fungování našeho těla. Je nepostradatelné při tvorbě hemoglobinu a nenahraditelné při transportu kyslíku do celého těla. Na dostatečném zásobování železem je závislý i celý energetický metabolismus. K dobře fungujícímu zdraví potřebujeme dostatečné zásoby železa, ale pokud člověk trpí jeho nedostatkem, tyto tělesné funkce mohou být narušené. na tot téma jste se ptali farmakologa MUDr. Jiřího Slívy, Ph.D, přečtěte si jeho odpovědi.

MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, od roku 2002 působí jako odborný asistent v Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Rovněž působí jako konzultant v oblasti farmakoterapie či při schvalování a preklinickém a klinickém hodnocení léčiv. Jiří Slíva je také autor nebo spoluautor několika monografií a více než 300 odborných článků u nás i v zahraničí. Podílí se na úspěšném řešení výzkumných projektů. Je členem České farmakoekonomické společnosti, České společnosti farmakologie a toxikologie ČLS JEP.

Chat

 • Petr

  Přeji pěkný den, mám otázky: Jak sám člověk pozná u sebe, že má nedostatek železa v těle? Lze v rámci preventivní prohlídky požádat lékaře o laboratorní vyšetření množství železa - hradí to zdravotní pojišťovny?

 • Host chatu

  Dobrý den, nedostatek železa na sboě s největší pravděpodobností nepoznáte...obvykle jsou totiž projevy zcela nespecifické a mohou být podkladem pro nižší tělesnou výkonnost, unavenost apod. Výraznější nedostatek charakterizovaný až chudokrevností (anemií) je nejčastěji charakterizován bledostí kůže/sliznic a dušností. Ke druhé otázce, ano, v rámci preventivní prohlídky lze stanovení hladiny železa, respektive ferritinu a transferinu provést...

 • Karel

  Zajímá mě, jaké potraviny a jak často je potřeba jíst, aby železo bylo v těle v optimálním množství? Jaké je optimální množství železa pro člověka dospélého a pro dítě?

 • Host chatu

  Optimální je vyvážený a pestrý jídelníček. Bohaté na železo je jistě maso a vnitřnosti, z rostlinných zdrojů např. čočka, ořechy, soja aj. Přesná doporučení ohledně optimálního příjmu se liší dle věku, pohlaví. Fyziologická denní potřeba železa je 5 mg pro muže a 15 mg pro děti a menstruující ženy; u těhotných je uváděna 2,10násobná potřeba. Pro muže je doporučená denní dávka elementárního železa 10 mg/den, pro ženy pak 15 mg/den (vyšší bude u kojících či těhotných).

 • Jana

  Prosím o odpověď: Jaké poškození zdraví hrozí lidem, kteří dlouhodobě trpí nedostatkem železa?

 • Host chatu

  Nejlépe zdokumentován je vztah k chudokrevnosti (anemie) a z ní plynoucí zdravotní komplikace (kardiální - ischemická choroba, srdeční selhání), zhoršené hojení ran a obecně horší průběh chronicky probíhajících onemocnění (diabetes mellitus, jaterní/ledvinná nedostatečnost apod.).

 • Alice

  Aby člověk neměl nedostatek železa, může naopak přijímat nadbytek železa. Existuje velké množství přípravků - doplňků stravy, které obsahují železo. (Umělým doplňkům stravy se vyhýbám, protože nechci přijímat rozličné přídavné látky.) Jaké je riziko předávkování železem ze stravy? Jaký vliv na zdraví má nadbytek železa?

 • Host chatu

  Při užívání přípravků s obsahem železa v lékové formě určené k podání ústy je riziko předávkování velmi malé, resp. při běžném podávání prakticky nemožné. Naštěstí naše tělo je vybaveno mechanismy, jak tomu zabránit. Jiná věc je podání přímo do oběhu a nebo spolykáním (chtěným/úmyslným) celého balení přípravku najednou. V takovém případě je nemocný stižen zvracením, krvácením a průjmem, případně až selháním oběhu.

 • SK

  Jak poznat, když mám přemíru železa v organismu?

 • Host chatu

  Poměrně vzácné onemocnění, tzv. primární hemochromatóza je nemoc z nadměrného vstřebávání železa. Většinou se projeví až po 40. roce života - přítomné je zvětšení jater až jejich cirhóza, změna pigmentace kůže, bolesti kloubů, cukrovka, poruchy erekce či menstr. cyklu u žen, svalová slabost. Častěji se může objevit hemochromatóza sekundárně např. při opakovaných transfúzích, v důsledku hemolytické anémie či nadměrném přívodu železa parenterálně (do žíly...).... Jinými slovy, běžně na sobě příznaky přemíry železa člověk jen těžko pozná....

 • GF

  Co hrozí, pokud má někdo přemíru železa v organismu?

 • Host chatu

  Nežádoucí účinky podávaného železa jsou povětšinou závislé na dávce. K nejčastějším se jednoznačně řadí nevolnost, průjem (ale i zácpa) a křeče v břiše. Parenterální podání může vést k alergické reakci. S přihlédnutím ke skutečnosti, že železo je významné rovněž pro růst a množení mnoha patogenů, lze očekávat, že výrazná dodávka železa má potenciál zhoršit průběh infekcí. Akutní intoxikace železem působí nekrotizující gastritidu provázenou zvracením, krvácením a průjmem, případně až selháním oběhu.

 • DENMARK

  Odkud čerpat železo přirozeně? A co když čerpáme železo uměle - tablety?

 • Host chatu

  Jídelníček bohatý na maso, vnitřnosti, soja, čočka (obecně luštěniny), ořechy, brokolice, čokoláda... Zvažujete-li užívání železa ve formě nějakého doplňku, pak je vhodné zvážit, zda-li železo tzv. nehemové nebo hemové (na trhu nově např. Globifer). Zatímco u první formy platí doporučení užívat nalačno, hemové železo lze užívat bez ohledu na současný příjem stravy. Hemové železo navíc nikterak neinteraguje s ostatními složkami potravy ani případně užívanými léky a je provázeno lepší snášenlivostí...

 • ANTI

  Jak poznat nedostatek železa v organismu? A k čemu nedostatek železa v organismu vede?

 • Host chatu

  projevy jsou zcela nespecifické a mohou být podkladem pro nižší tělesnou výkonnost, unavenost apod. Výraznější nedostatek charakterizovaný až chudokrevností (anemií) je nejčastěji provázen bledostí kůže/sliznic a dušností. Mimoto anemie může mít i své komplikace (ischemie srdeční svaloviny až srdeční selhání), horší průběh chronicky probíhajících onemocnění apod.

 • SK

  K čemu všemu lidský organismus potřebuje železo?

 • Host chatu

  Železo je pro náš organismus zcela nepostradatelný prvek sehrávající významnou roli v řadě fyziologických procesů počínaje transportem molekul kyslíku na straně jedné a konče regulací buněčného cyklu a buněčné diferenciace na straně druhé. Nedostatek (deplece) železa je povětšinou spojován se sideropenickou anemií, nicméně se promítá i do zhoršené činnosti epitelu, svaloviny a nervového systému.

 • ANTI

  Jak často návštěvou u lékaře kontrolovat stav železa v organismu?

 • Host chatu

  Nejsou jasná doporučení. Je na každém lékaři a mělo by reflektovat aktuální klinický stav/potřebu nemocného.

 • Magda

  Dobrý den, pane doktore, jak vhodně doplňovat železo u 4-letého dítěte?

 • Host chatu

  Dobrý den, je-li dítě chudokrevné, podává se 5 mg Fe/kg/den, obvykle ve 3 denních dávkách. Důležité je vědět, že různé přípravky obsahují různou sůl železa, v důsledku čehož lze očekávat i odlišný rozsah vstřebávání vlastního železa. Je proto se třeba řídit doporučením uváděném výrobcem konkrétního přípravku/doporučením pediatra. Není-li dítě anemické, pak bych se jistě omezil na odpovídající změny jídelníčku, tj. na zvýšený podíl na železo bohatých potravin....

 • Hana Procházková

  Dobrý den, jsem v 5. měsíci těhotenství, snažím se čerpat železo ze stravy, myslíte, že je vhodné jíst i doplňky stravy se železem?

 • Host chatu

  Vyšší poptávka po železe je zřejmá zejména u těhotných žen (zejm. II. a III. trimestr) nebo u šestinedělek či během kojení. Dobře děláte, že na to myslíte a případnou suplementací jistě nic nepokazíte, ba naopak, je dostatečně prokázán přínos suplementace železem během těhotenství jak ve vztahu ke zdraví matky, tak i novorozence. Volit lze mezi nehemovými (užívání nalačno, možné zažívací potíže) a hemovými (užívání bez ohledu na současný příjem stravy, výskyt nežádoucích účinků na úrovni placeba) přípravky.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.