Jak probudit zahradu ze zimního spánku? Odpovídal expert na zahradní techniku Jan Libánský

Chat je uzavřený08.03.2018 13:00

Jan Libánský.

Pomalu se blíží jaro a s ním také přípravy na odzimování zahrady. Jak se na novou sezonu připravit? Co se vyplatí neopomenout? Co dělat po "zimním spánku" se sekačkou? Jak a čím nejlépe ošetřit křoviny? Jaké zahradní nářadí si pořídit na další práce? A pokud pořizujete novou techniku či nářadí, na co se zaměřit? Jaké jsou rozdíly mezi elektrickými, motorovými a aku sekačkami, a kdy je která z nich vhodnější? Na tyto a podobné dotazy odpovídal Jan Libánský, specialista marketingu a odborník na zahradní techniku a nářadí společnosti HECHT.

Jan Libánský pracuje ve společnosti Hecht od roku 2016 a zahrada i zahradní technika jsou jeho velkou vášní. S péčí o zahradu má také vlastní bohaté zkušenosti.             

Chat

 • Lenka

  Dobrý den,
  kdy je podle Vás vhodné začít se sekáním trávy po zimě? A potřebuje sekačka nějakou speciální péči nebo servis před prvním sečením?

 • Host chatu

  Dobrý den, Lenko, určitě existuje spousta zaručených rád a prognóz, který čas je ten správný, ale vždy záleží na aktuálním počasí a reálné délce trávy. Pominu-li vrtochy počasí a nebudu vás navádět „k sekání trávy ve sněhu“, tak se dá obecně říci: teplé jaro bez extrémních teplotních výkyvů = půlka dubna a pokud počasí „zazlobí“ tak spíše začátkem května. A jakmile tráva po zimě povyroste cca o 1/3 délky, znamená to, že přišel čas na sekačku. Sekačka a zahradní technika obecně potřebuje péči, především pro prodloužení její životnosti a bezproblémové užívání. Rozsah péče před prvním sekáním u sekačky závisí na druhu jejího pohonu. Ať máte sekačku akumulátorovou, elektrickou do sítě, nebo benzínovou, vždy se vyplatí jí správně po sezóně zazimovat. Když to z jakýchkoliv důvodů na podzim nevyjde, je potřeba na jaře sekačku a její části (především pohyblivé) očistit od prachu, hlíny, zbytků zaschlé trávy, překontrolovat ostrost a stav nože, případně jej nechat odborně nabrousit a vyvážit (nevyvážený nůž způsobuje vibrace hřídele motoru a může jej poškodit). Pohyblivým částem a ložiskům dělá dobře promazání, protože kdo maže ten jede a seká. To mají různě poháněné sekačky společné. Pak má každý typ pohonu svá specifika. U elektrické sekačky je vhodné překontrolovat kabely a zásuvky, zda nedošlo k jeho poškození během loňského sekání, u benzínových sekaček je před prvním sekáním potřeba překontrolovat svíčku – kontakty buď očistit kartáčkem, nebo vyměnit, olej doporučuji vyměnit za nový vždy po výrobcem daných motohodinách a na jaře bez ohledu na tyto hodiny, filtr – pokud je molitanový pořádně vyčistit, vyprat, nechat vysušit, pokud je papírový, tak vyměnit, protože bez správného přívodu vzduchu nebude motor fungovat, jak má a bude ztrácet výkon. No a poslední „brzdou“ jarního sekání bývá benzín. Pokud jej na konci sezóny ponecháte v nádrži sekačky, pravděpodobně kondenzát v nádrži, nečistoty a různé úsady znemožní jarní start a budete muset se zaneseným palivovým filtrem, nebo karburátorem do servisu. Nehledal bych vinu na straně sekačky, ale spíš ve skladovatelnosti tekutých paliv. Na jaře nastává na mnoha zahradách divení, proč nejde sekačka nastartovat a v mnoha případech bývá svíčka a palivo ponechané přes zimu v nádrži hlavní příčinou. Pokud se tak nestalo před zimou, doporučuji benzín odsát. K tomuto účelu se prodávají ruční odsávačky paliva, kterou můžete snadno ze sekačky odstranit starý olej i nespotřebovaný benzín. Návštěva servisu pro jarní přípravu sekačky před sečením je také správný krok. Ale na jaře průběh těchto zákroků komplikuje extrémní zájem o tuto službu. Proto nabízíme už na podzim posezónní servisní prohlídky - zdarma, abychom jarní nával eliminovali.

 • Jiří

  Jakou sekačku na trávu byste doporučil na zahradu o velikosti cca 400m2, která je rozdělena schodištěm, tudíž je nutné ji snadno přenášet?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jiří, protože ve vašem případě bude důležitým faktorem hmotnost stroje, určitě bych se poohlédl po sekačce elektrické, např. HECHT 1803 s hmotností 26,4kg – pokud máte v rozumném dosahu přívod elektrické energie. Doporučuji k ní také zakoupit prodlužovací kabel oranžové barvy, který je v trávě mnohem lépe vidět. Pokud nechcete být omezován kabelem a riskovat, že dojde k jeho nechtěnému přeseknutí, je pro vás ideálním řešením sekačka akumulátorová, např. HECHT 5046, která 400m2 hravě zvládne. Práce s akumulátorovou sekačkou s pojezdem je navíc opravdu velmi příjemná a tichá. Skládací madlo usnadní manipulaci na schodech i při uskladnění. Další nespornou výhodou je možnost sekání i ve dnech (víkendy), kdy to některé obce zakazují kvůli hlučnosti zahradních prací. Akumulátory používané v této sekačce můžete využít i pro další zahradní techniku.

 • Lukáš N.

  Dobrý den,

  čím je vhodné začít při odzimovávání zahrady? Kdy začít se sekáním trávy, aby ještě nepřemrzla? Mohou se již nyní také řezat polámané či poškozené větve u keřů nebo stromů? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Lukáši, Bohužel vám umím odpovědět jen na část vaší otázky, protože téma řezů, ať jsou to bezpečnostní, výchovné, zmlazující, či zdravotní řezy, je téma pro zahradníka. Ale jakmile vám zahradník poradí, jak na řez větví a stromů, můžeme probrat vhodné nářadí pro tuto práci. Takže, začnu odzimováním zahrady, které má, podle její členitosti a osazení, mnoho kroků. Nejprve bych začal pořádnou kontrolou ručního nářadí a techniky, zda je vše nabroušené, funkční apod. Bez fungujícího nářadí bude mít na jaře mnohem víc těžší práce. Můžete sice využít babských rad, jak zbavit ruční nářadí rzi, ale někdy je opravdu lepší koupit nové, pořádné. A pokud vše řeže, seká, vrtá, stříhá jak má, tak většinu z nás brzy čeká ostříhání okrasných travin, distribuce zkompostovaného substrátu, na místa, kde potřebujeme oživit půdu, prokypření záhonů kultivátorem, péči budou zasluhovat také populární bylinkové zahrádky, čeká nás kontrola a přesun rostlin v květináčích a truhlících, které byly přes zimu uloženy na nemrznoucím místě. Kdo má okrasná jezírka má ještě trochu práce navíc. A protože se ptáte i na první sekání trávy, za sebe musím říci, že do mé kategorie odzimovacích prací řadím i provzdušnění trávníku, které se sekáním trávy úzce souvisí. Pro krásný a bohatý trávník vřele doporučuji jeho provzdušnění a vyčesání stařiny, zbytků trávy a mechů, což hravě zvládne vertikutátor. Vertikutace je energeticky a časově zhruba stejně náročná jako sekání trávy. A tím se dostávám k otázce prvního sekání, která bude dnes asi nejčastější. Držel bych se obvyklých doporučení, půlka dubna – začátek května v závislosti na aktuálním počasí a jeho dlouhodobější předpovědi. Pokud zaregistrujete růst trávy po zimě a shledáte, že tráva vyrostla zhruba o 1/3 své původní zimní délky, je to signál, že budete moci brzy sekat. Ale přesně stanový termín neexistuje.

 • Marie

  Dobrý den,
  ráda bych se s Vámi poradila. Pořídili jsme si letos chatičku s menší zahradou. Co by nám pro její údržbu nemělo chybět a kdy začít? Je velmi zanedbaná. A je třeba nějak speciálně upravit půdu pro pěstování bylinek a zeleniny?

 • Host chatu

  Dobrý den, Marie, gratuluji k pořízení chatičky a věřím, že vám bude přinášet spoustu báječných chvil. Údržbu bych rozdělil na 2 části: údržbu chatičky a údržbu zahrady Pro údržbu chatičky budete jistě potřebovat alespoň základní dílenské vybavení – elektrický šroubovák, vrtačku, brusku, přímočarou pilu. Na této výbavě dnes není technologicky nic převratného, ale já bych vám doporučil vybrat toto nářadí jako ucelený akumulátorový program. Hlavní výhodou těchto programů je totiž fakt, že k pohonu všeho tohoto nářadí vám postačí jen jeden akumulátor a jedna nabíječka! Vás, jako ženu určitě potěší, že chatička tak nebude plná různě odložených nabíječek, nekompatibilních akumulátorů apod. A o tom, že není potřeba za sebou po zahradě tahat dlouhatánskou prodlužovací šňůru, aby bylo možné např. řezat na konci zahrady, či vrtat na opačné straně chatičky, než je zásuvka, ani nemusím mluvit. Stačí si koupit jen to nejdůležitější a další výrobky můžete později průběžně dokupovat podle aktuální potřeby. A budete mít mnohem méně starostí s výběrem vánočních dárků…  Tak, to je ta dílenská část a pak ještě zahrada, kde budete určitě potřebovat zahradní pomocníky. Dříve nebo později zjistíte, že k nezbytné sekačce (s pojezdem, nebo bez pojezdu), potřebujete ještě plotostřih na zarovnání keřů a živého plotu. Na zahradě najdete místa, kam nezajedete při sekání se sekačkou a tam vás vždy zachrání praktický strunový vyžínač, který vám pomůže posekat hůře přístupná místa, nebo začistit trávník kolem stromků a keřů. Možná i vy propadnete nadšení z výsledků jarního a podzimního provzdušňování trávníků a zatoužíte po malém, praktickém provzdušňovači. Pro opečovávání stromů se může hodit i teleskopická vyvětovací pila se kterou dosáhnete ze země až do výsky 2,8m. My takový kompletní program v nabídce máme a pro zahradu nese označení HECHT 5040 a všechny stoje pro zahradu, zahrnuté v tomto programu lze pohánět jedním akumulorem, který jen vyjmete a přendáte do stroje, který chcete zrovna používat. Těch strojů je v současné době 15 a budou přibývat. Takže, ani na zahradě nebudete omezována kabelem a pro chatičku, ostatně jako pro jakoukoliv jinou nemovitost, má aukumulátorový program další výhodu: bezhlučnost. Jinými slovy, soused, který si přijel užít nerušený víkend vůbec neví, že jste před chvílí posekala trávník a zarovnala živý plot. Mrzí mě, že vám neporadím s poslední otázkou, protože to je otázka na zahradníka. Ale jsem přesvědčený, že půda úpravu bude potřebovat, jak mechanickou – kultivaci, rytí, tak i pomoc pro výsev ve formě kompostu, dodání živin a minerálů.

 • Petra S.

  Ráda bych si pořídila zahradnické nůžky, kterými prostříhám jak keře, menší větve stromů, případně i další rostliny. Jsou nějaké univerzální nebo jsou třeba pro každou činnost speciální?

 • Host chatu

  Dobrý den, Petro, Dnes je nabídka zahradních nůžek velmi široká a tak si lze snadno lze vybrat pro každou činnost ty nejvhodnější. Takže ano, je lepší pro každou činnost vybírat speciální nůžky. Existence sebeuniverzálnějšího nástroje nikdy nezaručí vhodnost pro všechnu práci. Nůžky bych vybíral podle průměru větví keřů a stromů, které potřebujete stříhat. Na některé slabší větve vám mohou stačit obyčejné dvoubřité zahradní nůžky na zastřihávání rostlin, větviček, růží a malých keřů, na silnější větve už můžete potřebovat nůžky obouruční. Pokud budou větve silnější, můžou se hodit tzv. pákové, abyste se zbytečně nedřela. Pro střih v nepřístupných místech si můžete pořídit nůžky teleskopické, které vám umožňují střih až na do vzdálenosti 95cm, můžete je mít i v pákové verzi. Ideální je výběr zahradních nůžek u osvědčených prodejců, kteří vám poradí s výběrem konkrétního typu podle účelu, ke kterému mají nůžky sloužit. Doporučuji nůžky si v některé z našich 24 prodejen osahat, vyzkoušet ergonomii tvaru rukojeti, potěžkat je, zkusit si střih, či práci na prázdno, představit si práci v rukavici, nebo s mokrýma rukama.

 • Radek

  Jak fungují robotické sekačky na trávu? A kam jsou vhodné, do jakého terénu a velikosti zahrady?

 • Host chatu

  Dobrý den, Radku, robotická sekačka po vymezení prostoru (položení hraničního kabelu, který se k zemi připevňuje kolíčky), kde se má pohybovat a naprogramování sekacího režimu, tj. kdy má sekačka vyjíždet „dělat svou práci“ už funguje zcela samostatně. Umí si sama, při poklesu kapacity akumulátoru, zajet do dobíjecí základny, umí odložit sekání v případě deště, díky deštovému senzoru. Sekačka je díky PIN kódu chráněna proti odcizení, protože je známo, že bez znalosti tohoto kódu sekačka nejde spustit. O bezpečnostních prvcích se ani nebudu rozepisovat, protože všichni výrobci maximálně dbají na bezpečný provoz a ani HECHT není výjimkou. Je však velmi důležité zmínit, že robotické sekačky jsou vhodné zejména pro sekání rovné, pravidelně udržované zahrady, bez terénních nerovností. Samozřejmě, že existují i robotické sekačky určené pro velké členité pozemky o rozloze až 6000m2, ale to se pohybujem už v rovině profesionální techniky za poněkud jinou cenu. Nejrozšířenější kategorií jsou robotické sekačky určené pro zahradu okolo 400-500m2. Je potřeba, dobře spočítat velikost sekané plochy, tzn.od velikosti pozemku odečíst nesekané plochy domu, příjezdové cesty, ale také záhonků, bazénu apod. Na základě tohoto výpočtu pak volíte velikost baterie (kapacitu) tak, aby sekačka zvládla posekat plochu na jedno nabití. Tento faktor souvisí i s tím, že robotická sekačka nemá koš na sběr posekané trávy, takže jí nechává v trávníku a tím dochází k mulčovacímu efektu. I proto je potřeba, aby sekačka posekala na jedno nabití a posekala tak rovnoměrně a posekaná tráv byla rozpostřená všude ve stejné vrstvě bez hrudek a kopečků.

 • Dan K.

  Je výkon aku sekačky na trávu srovnatelný například s motorovou? A jak je to s hlučností?

 • Host chatu

  Dobrý den, Dane, obecně leze říci, že výkon akumulátorových sekaček je velmi mírně pod výkonem sekaček se spalovacím motorem. V tomto zjednodušeném porovnání je však potřeba zohlednit zcela jiné charakteristiky průběhu výkonu elektrického a spalovacího motoru. Na druhou stranu vás mohu ujistit, že výkon akumulátorových sekaček je více než dostatečný pro pohon sekacího nože i pojezdu, jako u benzínových sekaček. Pokud se týká hlučnosti, tak akumulátorové sekačky jsou tišší. Porovnání zvukového projevu obou motorů je trochu subjektivní, protože zatížený tichý bzučící elektromotor zní úplně jinak, než spalovací motor v plných otáčkách, ale v měřených hodnotách obou motorů se výledky také liší. Např. naměřená hladina akustického tlaku v místě obsluhy u akumulátorové sekačky se pohybuje, podle typu stroje, okolo 75dB a u benzínové je to 96dB. Úroveň hluku při práci s akumulátorovou sekačkou bych přirovnal k běžnému vysávání podlah kvalitním vysavačem.

 • Zbyněk

  Jaký je rozdíl mezi motorovou a aku sekačkou? Zajímá mě především hlučnost a výkon. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Zbyňku, velmi zjednodušeně a protože neporovnáváme konkrétní typy sekaček lze řici, že akmulátorové sekačky mají o chloupek nižší výkon než sekačky se spalovacím motorem, ale jsou tišší. Těžko se oba motory a jejich výkony porovnávají, protože není taková metrika, která by zjednodušeně srovnala výkon elektrického motoru a spalovacího, neboť jde o rozdílné principy. Nenechte se mást různě uváděnými údají o výkonu motorů různými výrobci, protož ejsou měřeny jinýmimetrikami a reálně nikdo neprovnává fyzikální vlivy působící na výkon spalovacího motoru, termomechaniku těchto motorů, točivý výkon motorů apod. Jde jen o vyvolání dojmu, že sekačka o jmenovitém výkonu 2,4kW je horší, než sekačka s deklarovaným výkonem 3,2kW Skutečně objektivní měření výkonu motorů je vlemi složitá disciplina a já se tu echci se pouštět na tenký led indikovaných, efektivních, ztrátových jmenovitých a maximálních výkonů, protože to jde mimo můj obor. Ale i extratichá akumulátoroví sekačka má dostatčeně výkonný motor pro sekání i pohon pojezdu. Pro výběr zahradní techniky existují i další parametry, takže je to vlastně stejné u jako u aut.

 • Eva

  Zdravim Vas. Me by predevsim zajimalo jaky je rozdil v hlucnosti a vykonu mezi elektrickou a aku sekackou? A kterou byste doporucil a proc?

 • Host chatu

  Dobrý den, Evo, nepatrný výkonový rozdíl, mezi sekačkou elektrickou a akumulátorovou, při porovnání stejně „velkých strojů“, při práci ani nezaznamenáte. Vždy je výkon motoru koncipovaný tak, aby byl adekvátní k velikost nože. A pracovní záběr nože je při výběru sekačky důležitější, než samotná informace o výkonu motoru. Na záběru nože totiž také záleží, kolikrát pojedete tam a zpět, než posekáte. Pokud se rozhodujete mezi elektrikou a akumulátorem zohledněte i další pro a proti, protože oba stroje vám nepochybně poskytnou dost výkonu pro vaší práci. Zásadní rozdíl bych viděl v omezení délkou kabelu u elektrické sekačky, resp. nutnosti stálého přívodu energie. U akumulátorové sekačky nejste omezená kabelem, ale po nějakém čase musíte akumulátory dobít. Tzn. že nemůžete sekat po neomezenou dobu. K doporučení bych potřeboval více informací o vašem pozemku, členitosti, o tom jak často chcete sekat, jak moc se o sekačku chcete starat apod. Každá má své klady a zápory a je na každém, aby se rozhodl podle toho, co mu vyhovuje více. Ale, abych vás v tom rozhodování úplně nenechal. Já osobně mám sekačku benzínovou, protože mám rád na zahradě svobodu pohybu a kabel by mě asi rozčiloval. Netrvalo by dlouho, asi bych ho brzy přesekl, jako můj soused, který ale, ani tak, nedá na svou elektrickou sekačku dopustit. Když navštívíte naší prodejnu a popíšete prodejním specialistům svou zahradu a vaše požadavky, vyberou vám od každého pohonu ten nejvhodnější stroj. Zkuste se sekačkou manipulovat tak, jak to děláte na zahradě a uvidíte sama. Představte si také elektrickou prodlužovačku, na kterou musíte během sekání dávat pozor, po sekání musíte kabel pečlivě stočit do bubnu……. Pokud máte pocit, že vás navádím na akumulátorovou, tak musím přiznat, že já osobně, bych z pohodlnosti, volil akumulátorovou. A proč? Minimální údržba, jen péče o akumulátor, svoboda pohybu, tichý provoz. A pro ženy důležitý parametr: navíc i hezky vypadá . Např. sekačka HECHT 5468 je také velmi podařený designový kousek a nikde není psáno, že stroj nemůže být hezký. Oba stroje vaší zahradu zvládnou a můžete si s klidným svědomím dovolit rozhodnout podle komfortu ovládání.

 • Petr L.

  Pri pestovani okrasnych travin je mam zastrihnout pred zimou, nebo po zimne? Vyzkousel jsem oba zpusoby a kdyz jsem je zastrihnul pred zimou, do jara zmrzli a kdyz jsem je naopak zastrihnul po zimne, suchy trs pres zimu schnil. Dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Petře, Je mi to líto, ale v pěstování okrasných travin se nevyznám, to je otázka na zahradníka.

 • R.N.

  Seče se dnes tráva ještě kosou? Má to nějaké přednosti oproti technice?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, kosou se ještě seče a dokonce se k tomuto způsobu sekání lidé zase vrací. Ne snad z důvodu cenové nedostupnosti sekaček, ale proto, že u sekání kosou nejste nijak omezení výškou porostu. Takže ten, kdo nechce, nebo nemůže pro sekání vysoké trávy použít lištovou, či bubnovou sekačku, seká pro krmení, nebo je prostě jen klasik, či ekolog, který si chce pořádně protáhnout celé tělo, sáhne po dobře naklepané a nabroušené kose. Ale věřte, že sekání kosou vyžaduje pořádný trénink, švih a trpělivost! Sekání kosou má určitě mnoho předností, ale s ohledem na fyzickou a časovou náročnost sekání kosou – jako formu pravidelné údržby zahrady preferuji strojové sekání.

 • Klára

  Dobrý den, po zimě nám seschnul/zhnědl trávník. Lze jej ještě nějak zachránit nebo byste doporučil novou výsadbu? A jak případně na to. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Kláro, ač nerad, musím vás zklamat, ale nejsem odborník na trávník ve smyslu pěstování. Zhnědnutí trávníku po zimě může mít mnoho příčin, může jít např. o sněhovou plíseň. Určitě se obraťte na odborníka, jehož oborem je zakládání trávníků. V každém případě na jaře trávník potřebuje regeneraci, shrabání zbytků listí, suché trávy a větviček z loňska, provzdušnění, kterým trávník zbavíte travní plsti a mechu. Většinu onemocnění trávníku způsobuje špatný přístup kyslíku a vlhkosti. I náš trávník vypadá po zimě zoufale, ale naštěsí už nepanikařím a trávníku dopřávám 2x ročně vertikutaci. Přiznávám, že bezprostředně po ní vypadá trávník ještě mnohem hůř, ale během týdne, až 10ti dnů, se začne provzdušnění projevovat rašením nové trávy v noži prořezané zemině.

 • Magda

  Hezký den, máme byt s předzahrádkou (v novostavbě) s menší travnatou plochou cca 45m2. Čím doporučujete zastřihovat trávník? Sekačku nemáme kde uskladnit.

 • Host chatu

  Dobrý den, Magdo, pokud jste limitována úložným prostorem, lze menší travnatou plochu řešit elektrickým, nebo akumulátorovým vyžínačem (tzv. strunovkou), který po práci a očištění lze snadno zařadit do „kumbálu“ ke smetákům. Ale stejně bych vám doporučil jednoduchou malou sekačku, klidně bez pojezdu např. HECHT 1233, protože má skládací madlo, což její uložení usnadňuje a pak, ty nejmenší svými rozměry, při vyndání textilního koše na posekanou trávu, nepřesahují velikost vysavače. Tuto sekačku můžete de facto skladovat v jakékoliv poloze. Malá sekačka vám posekanou trávu i posbírá, což „strunovka“ neumí. Další variantou může být robotická sekačka, které přes léto „bydlí“ a pracuje venku na zahradě, ale na zimu jí musíte poskytnout přistřeší, ačkoliv vám trávu také neposbíra 

 • Martin

  Doporucil byste radeji levnejsi sekacku na travu, kterou kazde dva roky vymenim za novou, nebo radeji drazsi, kterou je treba servisovat ale vydrzi vice let? Otazka je take kolik let maximalne kvalitni sekacka vydrzi?dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Martine, důležitým aspektem při tomto rozhodování je rozhodnutí, kolik času chci věnovat péči o sekačku a jak jí chci používat. Péče o sekačku, její servisování, životnost prodlužuje, stejně jako u každého jiného stroje, bez ohledu na to, zda je levný, nebo drahý. Pokud vím, že chci sekačku na chatu, se kterou občas něco posekám, vysypu trávu a sekačku zabouchnu do dílny, či garáže, i s rizikem, že se jí po létě ujme neznámý poberta, budu volit levný elektrický stroj. Pokud budu chtít sekačku k rodinnému domu, na pravidelné a spolehlivé sekání, předpokládám, že jí a jejímu bezporuchovému provozu budu muset věnovat nějaký čas a energii. Pak se vyplatí do kvalitního stroje investovat. Když píšete: „dražší, kterou je potřeba servisovat“ vybavují se mi povinné garanční prohlídky, pro zachování záruky výrobce u nového auta.  Když si na naší prodejně koupíte benzínovou sekačku, prodejní specialista vám sekačku na prodejně sestaví, seřídí a naplní provozními kapalinami. Samozřejmě vás naučí stroj bezpečně obsluhovat a vyvarovat se tak případných chyb při jeho používání. Tzn., kromě koupě sekačky žádná další investice. Každý rok nabízíme všem zákazníkům, bez ohledu na stáří stroje, posezónní prohlídky zdarma. Tzn. kromě vašeho času a cesty k nám, žádná další investice. A pokud jste rozhodnutý pro dražší stroj a chcete ochránit svou investici, ke všem strojům od ceny 1.500,- Kč nabízíme možnost připojištění prodloužené záruky, až na 5 let. Tato záruka zjednodušeně představuje: opravu závad zdarma, nebo až výměnu stroje za stoj podobných parametrů. Pokud se týká životnosti sekačky, opravdu záleží na péči, kterou jí věnujete. Vídám sekačky, za garáží „uložené“ na zimu, zapadané sněhem, kterým moc nadějí nedávám, ale na druhou stranu k nám chodí zákazníci pro součástky ke strojům prodaným před 10-12 lety. Já mám svou sekačku 6 let a jediným servisním zásahem byla výměna prodřené startovací šňůry. Sekačku jsem kupoval v roce 2012, kdy jsem ještě nebyl zaměstnancem společnosti HECHT.

 • Novák

  Vadí motorové sekačce, když ji ukladáme do garaže na bok? Ležela tam mimochodem i celou zimu a netopi se tam. Může to být důvod proč se nam dlouhodobě špatně startuje?

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Nováku, Ano, většině sekaček uložení na bok vadí, protože se může dostat olej do válce, nebo do karburátoru. Pokud se sekačku podaří nastartovat, bude sekačka mnohem víc kouřit. Někteří výrobci nabízejí stroje s motory, díky kterým lze sekačku uložit v pozici „startující rakety“, tzn. postavením na zadní kola a opěrné patky tvořené složeným madlem. Ano, špatné uložení sekačky může být příčinou špatného startování, stejně jako svíčka a její zanesené kontakty zbytky po hoření, zanesený vzduchový filtr atp.

 • Honza

  Zdravím, kdy se zastřihávají větve stromů? Měl byste nějaké rady, jak zastřihávat správně?

 • Host chatu

  Dobrý den, Honzo, bohužel vám nedokáži poradit se správným zastřiháváním stromů, protože mým oborem je technika a ve správném pěstování rostlin, jejich zastřihávání se nevyznám. Ale pokud budete chtít, můžeme vybrat potřebné nářadí 

 • SK

  Co je nejdůležitější při odzimování zahrady?

 • Host chatu

  Dobrý den, při odzimování zahrady a souvisejících činnostech za nejdůležitější považuji kvalitní nářadí a funkční spolehlivou zahradní techniku. Návody, jak postupvat při odzimování zahrady se různí, ale bez nářadí a strojů to jde těžce.

 • SK

  Které nástroje, stroje jsou nejdůležitější při odzimování zahrady?

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží na tom, jaké činnosti se v rámci odzimování právě věnujte. Ale, budu-li mluvit o nářadí, určitě se vyplatí mít vidle, lopatu, rýč, hrábě, zahradní nůžky, rámovou pilu, sekerku, zahradnickou pilku, zahradní vozík. Ze strojů bych doporučil kultivátor, sekačku, vertikutátor, plotostřih, křovinořez a vyvětvovací pilu

 • DIS

  Kdy začít s odzimováním zahrady?

 • Host chatu

  Dobrý den, Považujeme-li za signál k odzimování zahrady růst trávy, tak bych mluvil o půlce dubna. Ale, protože k odzimování zahrady nepochybně patří i kontrola, oprava, případně i nákup nářadí a strojů, řekl bych, že se dá začít již tento víkend. Minimálně revizí stavu potřebného vybavení.

 • Jaroslav

  Kolikrát do roka je potřeba prořezávat stromy? Vyplatí se kvůli tomu pořizovat motorovou pilu nebo je lepší si ji jen vypůjčit? Provozuje Hecht i nějakou půjčovnu nářadí nebo strojů?

 • Host chatu

  Dobrý den, Bohužel vám s frekvencí a způsobem prořezávání stromů neporadím, protože to není můj obor. Při dnešních cenách kvalitních řetezových pil, se vyplatí pořídit si svou vlastní, kterou můžete používat kdy, kde a jak dlouho se vám zlíbí. HECHT půjčovny zahradní a dílenské techniky neprovozuje. Ale při pohledu na ceny strojů a nářadí, na www.hecht.cz zjistíte, že jsou natolik výhodné, že nemá smysl řešit: poptávku a rezervaci stroje v půjčovně, jeho vyzvednutí v domluveném termínu, jeho časově omezené používání, vracení stroje v domluveném termínu atp. Koupí vlastního stroje v konečném důsledku šetříte čas i peníze.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.