Jak řešit bydlení v době (post)koronavirové prakticky. Odpovídala Kateřina Stehlíková z realitního portálu Cincink

Chat je uzavřený07.05.2020 10:00

Kateřina Stehlíková.

Nouzový stav se podepsal na ekonomice a zamával našimi jistotami. Skloňují se slova jako krize, úrokové sazby, investice, úspory, nezaměstnanost. Jak se (post)koronavirová doba promítne do trhu s nemovitostmi? Budou ceny realit růst, anebo klesat? Co je dnes výhodné - prodat, koupit nebo spíš pronajmout? Jak se realitní trh přizpůsobil novým podmínkám a jaké jsou dnes trendy? A jak se na současnou situaci dívají banky? Jak nejlépe prodat a koupit, aby celá transakce dopadla bezpečně a na konci se ozvalo šťastné zacinkání (klíčů, skleniček, mincí), poradí Katka Stehlíková z realitního portálu Cincink, která má za zády finanční specialisty, realitní makléře i právníky. Host bude odpovídat ve čtvrtek 7. května od 10 hodin.

Kateřina Stehlíková má za sebou 16 let v bankovním sektoru. Původně pracovala v Komerční bance, kde měla na starosti projekty z oblasti hypoték, ale také financování malých firem a startupů. K tomu byla součástí inovačního týmu banky a stála u zrodu KB Inovační laboratoře. Předloni vyhrála se svým nápadem na vytvoření komplexního realitního portálu start-upovou soutěž Komerční banky. Portál se jmenuje Cincink.cz a úspěšně na sebe navazuje klíčové partnery z realitního trhu a služeb s ním spojeným. Řeší to, jak klientům pomoct rychle, bezpečně a bez zbytečně vynaložených peněz prodat či koupit nemovitost. Nabízí inzerci zdarma a mnoho zvýhodněných služeb pro ty, kteří si chtějí transakcí projít bez realitky. Těm ostatním nabízí síť garantovaných profesionálních makléřů.

Chat

 • SK

  Jak koronavirus zamával s bydlením v ČR obecně?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Myslím si, že zatím "nezamával", ale přibrzdil. Realitní trh snad nejvíc reflektuje výšky a pády celé ekonomiky. Pokud bych měla dát svůj pohled – tak tato situace má to svá pozitiva i negativa. Nejvýrazněji se koronavirus projevil na nemovitostech z airbnb. Na trh bylo vrhnuto větší množství těchto nemovitostí jak k prodeji, tak k pronájmu. Ale kompletně situaci s nedostatečnou nabídkou nemovitostí, a hlavně dopadu na cenu nájmů to dlouhodobě nevyřeší. Jinak cena nemovitostí bude vždy reflektovat poptávku a nabídku. V okamžiku, kdy nemovitost bude mít své kupce, nebudou mít prodávající důvod jít s cenou dolů a naopak. V tuto chvíli všichni tak trochu vyčkávají, jak moc negativní dopad bude mít vývoj ekonomiky. Z pozitiv vnímám některá rozhodnutí vlády a ČNB. Rozvolnění úvěrových limitů pro nové hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nicméně hodnotit zejména v oblasti realit "obecné závěry" bude možné až s odstupem. Konkrétní situace klienta, nemovitost, lokalita, region vždy může jít "proti proudu" obecného trendu.

 • GF

  Jak zamával koronavirus s realitním trhem v ČR?

 • Host chatu

  Krásný den, na vaši otázku jsem odpověděla v prvním dotazu. Mohu pro Vás něco doplnit? Děkuji

 • DENMARK

  Co by znamenalo pro české bydlení a český realitní trh to, kdyby přišla do ČR další vlna koronaviru?

 • Host chatu

  Dobrý den, Tohle je opravdu těžká otázka. Nestydím se přiznat, že na ni nikdo nezná odpověď a i já s pokorou přiznávám, že nebudu v roli "věštce". Určitě by mělo na dopady vliv kdy, jak rychle po první vlně, jak intenzivní by byla, jaká opatření by přijala vláda a spousta dalších faktorů. Obávám se, že silněji než na realitní trh by se 2. vlna projevila na naší psychice, duševní morálce a obecně ještě silnějšího prohloubení ekonomických dopadů.

 • Marta z Ostravy

  Proč jsou ceny bytů tak vysoké? Vždyt to už je do nebe volající co se teď děje. Jak si na to má obyčejný člověk, jako su třeba já, našetřit.

 • Host chatu

  Dobrý den, Marto, rozumím vaší frustraci. Často v naší poradně na portále Cincink řešíme situaci, kdy lidé tak tak dosáhnou na konkrétní bydlení. Je to vždy otázka poptávky a nabídky. Velkou roli v tom hraje dostupnost bydlení - a v okamžiku, kdy je nemovitostí málo, tak jak tomu bylo dosud - tak majitelé nemovitostí měli možnost si říct o vyšší částku. Často ve větších městech nabídku zmenšovalo právě to, že nemovitosti sloužily ke krátkodobým pronájmům. Často je možné řešení, podívat se na svoji situaci nestranně a hledat jiné možnosti - např. změnit lokalitu.

 • PetraU

  Dobrý den, Katko,
  Zdravím vás a chci se zeptat, zda je již nyní možno na pražském realitním trhu (případně i v dalších městech) vidět nabídku bytů, které byly pronajímány v rámci Airbnb a jaký vývoj v tomto směru předpokládáte do konce letošního roku.
  Hezký den! P.

 • Host chatu

  Dobrý den, Petro. V nabídce nemovitostí se už od února/března objevují nemovitosti původně určené pro krátkodobé pronájmy. Většina majitelů nabízí tyto nemovitosti k delšímu pronájmu (často do 1 roku, což může být méně výhodné pro potenciálního nájemníka). Část majitelů už tyto nemovitosti rovnou nabízí k prodeji. Co se týká vývoje do konce roku - popravdě neumím posoudit. Situace bude záviset na uvolnění všech restrikcí v cestování a ekonomice. Osobně si myslím, že dopad výpadku krátkodobých nájmů má dopad nejenom na majitele těchto nemovitostí, ale často i na firmy, které poskytovali služby vztažené na krátkodobé pronájmy.

 • Martin, ostrava

  Myslíte Katko, že jsou lidé nervózní a spíš vyčkávají co se bude dít?

 • Host chatu

  Děkuji Martine za otázku. Určitě vše co se děje kolem nás přineslo do našich životů určitou dávku nervozity z nejistoty "co bude". Navíc jsme ztratili možnost kontaktu a diskuze s druhými lidmi - v práci, v rodině, "v hospodě". I proto jsme v Cincink asi po týdnu nouzového stavu velmi rychle zareagovali spuštěním poradny. Shodli jsme se s týmem, že lidé potřebují, aby je někdo vyslechl a nabídl jim alternativy pohledu na jejich situaci. Proto vznikl i celý projekt Cinicink. A z reakcí klientů vidíme, že to je přesně to, co potřebují. Škála dotazů, starostí a obav je velmi pestrá. Chodí nám poděkování, a to je ta největší odměna.

 • Lenka

  Katko, evidujete už teď na vašem portálu nějaké změny "nákupního" chování? Upravují prodávající ceny nebo se přelévá trend z nákupu na pronájem, popř. kupující teď více vyčkávají? Myslíte si, že je teď vhodná doba pro koupi nemovitosti nebo se dá očekávat, že budou krátkodobě padat ceny nemovitostí či sazby úroků?

 • Host chatu

  Dobrý den, Lenko. Někdy mám pocit, že aktivita a neaktivita na našem portále přesně reflektuje jaký byl ten den závěr z tiskové konference krizového výboru :-). Ale velmi pragmaticky. Reálně my i ostatní portály jsme zaznamenali pokles zájmu o nemovitosti až na jeden segment a to jsou chaty, chalupy a rekreační nemovitosti. Zvýšila se aktivita prodávajících, často se zreálnil pohled na cenu nemovitosti. K "výprodejům" ale nedochází a předpokládám, že ani docházet nebude. Můj osobní názor je, že koupě a investice do vlastního bydlení je vždy dobře - v okamžiku, kdy mám relativně stabilní příjmy. Dle statistik vidíme, že po každé krizi šly ceny nemovitostí ještě nahoru. Otázka za milión je, kdy ceny nemovitostí budou mít své dno. Tato situace určitě ještě nenastala. A váš dotaz ohledně úrokových sazeb - nemyslím si, že úrokové sazby budou výrazněji klesat. Banky do nich budou promítat vyšší rizikovou přirážku pro případ nesplácených úvěrů.

 • Ivana s přítelem

  Uvažujeme vzít si hypotéku ve výši cca 3 000 000, příjem máme s přítelem 43 tis. Ale máme z tak vysoké hypotéky trochu obavy v dnešní době. Poradíte jak to vidíte vy? Děkujeme

 • Host chatu

  Pokud zvažujete financovat vybranou nemovitost hypotékou doporučuji důkladně promyslet všechna pro i proti nebo se obrátit na zkušeného finančního poradce. Obecně je totiž hypotéka úvěrem, který v případě pořízení vlastního bydlení nebo investice do nemovitosti, spolu s krytím všech rizik a s dostatečnou finanční rezervou, představuje tzv. dluh "zdravý". Pro rozhodnutí o jejím využití není klíčová jen "současná doba", ale spíše vaše ekonomická situace "doma" a její výhled "do budoucna". A na to už samozřejmě budoucí vývoj nejen na realitním trhu, ale i celé ekonomiky, vliv může mít. Možných scénářů je několik a ovlivní je především doba boje s novým virem, délka vládních opatření a trvání nouzového stavu. Navíc vývoj nemusí být ve všech oborech a regionech stejný. Doporučuji zvážit následující: - za jakým účelem pořizujete nemovitost? Jako investici? Pro vlastní bydlení? Pro děti? - pokud pro vlastní bydlení co je motivem pro změnu? Bydlíte aktuálně v nájmu nebo potřebujete akutně řešit nové bydlení? - jaká je pravděpodobnost udržení vašich příjmů po dobu splácení hypotéky (obor, zkušenosti, praxe...)? -jaké máte nebo budete mít výdaje a závazky po dobu splácení hypotéky, o kterých už dnes víte (nejen ty běžné životní, ale i úvěry a plánované výdaje do domácnosti, dětí apod.)? -jaká je vaše celková finanční situace (rezerva, jiný majetek, pravidelné spoření apod.)? -a v neposlední řadě zvažte svou investici i s ohledem na to, jaké změny ve svém životě v nejbližších letech očekáváte nebo by mohly nastat. Zda jste připraveni a chráněni na větší změny z pohledu rizik (ztráta příjmu, zdraví, nemoc) nebo i těch příjemných (založení rodiny, děti apod.) -úrokové sazby hypoték jsou v současné době velmi příznivé, s Cincink můžete získat hypotéku už od 2,19%. Ráda Vám pošlu orientační nabídku nebo Vás spojím s hypotečním specialistou. Neváhejte nás kontaktovat.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.