Jak se bránit před štěnicemi a odposlechy? Odpovídal Jiří Schmidt

Chat je uzavřený04.06.2015 11:00

Jiří Schmidt.

Podezříváte konkurenci, že vám odposlouchává kancelář? Kde všude se dá taková štěnice hledat? A jaké jsou jejich možnosti? Ve čtvrtek 4. 6. v 11 hodin odpovídal Jiří Schmidt ze společnosti Probin.

Jiří Schmidt je odborníkem na bezpečnost a ochranu proti odposlechům ve společnosti Probin, která se specializuje výhradně na služby spojené s ochranou proti odposlechu. Na českém trhu společnost působí od roku 1997 a od svého vzniku se stala největší svého druhu ve střední a východní Evropě, kde se v současnosti řadí mezi největší poskytovatele těchto služeb. Společnost je držitelem Potvrzení Národního bezpečnostního úřadu pro styk s utajovanými informacemi do stupně tajné. Schmidt také externě přednášel na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na Univerzitě v Pardubicích, v oboru Bezpečnostní technologie, systémy a management.

Chat

 • Mard

  Může laik dle nějakého návodu s větší mírou jistoty otestovat zda nemá v nějaké místnosti odposlech?

 • Host chatu

  Pokud si nechcete pořizovat žádné technické prostředky, můžete (s větším či menším úspěchem) provést pouze "fyzickou" prohlídku prostoru, tj. podívat se a rozebrat vše, co je v místnosti včetně zásuvek, světel, ... Výsledek je, že můžete objevit pouze základní odposlechové prostředky. Větší míru jistoty Vám poskytne pouze specializovaná firma vybavená odpovídajícími technickými prostředky

 • SK

  Jak najít odposlouchávací zařízení v bytě v panelovém domě v ČR - garsonka - 29,7 m 2?

 • Host chatu

  Prosím, přečtěte si odpověď na předchozí otázku Marda. Děkuji

 • FD

  Jaká je nejlepší prevence před odposloucháváním bytu, kanceláře?

 • Host chatu

  S trochou nadsázky - nejlepší prevenci tvoří soubor a) nemít žádné informace, b) nemít žádné návštěvy. V praxi však platí, že byste měl mít odpovídající bezpečnostní výbavu (alarm, bezpečnostní dveře, klíčové hospodářství, ochranu proti odposlechu) kombinovanou s dodržováním režimových opatření - zejména pak režim návštěv zásadně s dozorem

 • Winter

  Když si pouštím radio či muziku z kazeťáku, CD, desky nebo TV, tak odposlech nefunguje, či při pouštění vody z vodovodu?

 • Host chatu

  Pro laickou ochranu je obojí (samozřejmě v dostatečné intenzitě) prakticky stejně účinné. Pro profesionální ochranu pak slouží šumové generátory, které fungují na podobném principu, nicméně s tím rozdílem, že produkovaný šum není možné digitálně odstranit. V současné době je možné koupit i ultrazvukovou rušičku, která velmi dobře funguje proti valné většině digitálních záznamových zařízení (diktafony, mobily, ...) a neobtěžuje svým hlukem

 • Ich BIN E

  Lze namontovat do kanceláře, bytu, pracovny, kabinetu apod. \"antiodposlouchávací\" zařízení?

 • Host chatu

  Ano, lze si koupit zakoupit a instalovat prostředky "permanentní ochrany" - rádiové analyzátory, šumové generátory, ultrazvukové rušičky, gsm jammery (pozor - používání je protizákonné). Pro nejvíce ohrožené klienty doporučujeme instalaci stíněné komory. Nevím, zda si zde mohu dělat vlastní reklamu, ale když se podíváte na mé představené, naleznete zde firmu a na jejích stránkách si můžete tyto prostředky a jejich parametry prohlédnout.

 • Judita

  Jaké jsou ceny - ochrana a prevence před odposlechy?

 • Host chatu

  Odpověď rozdělím na 3 části - a) cena kontroly proti odposlechu je závislá na typu prohlídky, velikosti kontrolované plochy, ... - opět je možné si ji dohledat na našich stránkách a spočítat si přesnou kalkulaci b) cena za technické prostředky je obvykle kolem 30.000,- Kč bez DPH c) cena za stíněnou komoru je závislá ne její velikosti, vybavení, ... - základní komora pro 4-6 jednajících stojí cca 1.000.000,- Kč bez DPH

 • Hartl

  Jakým způsobem se instaluje odposlech do auta a jak se na něj dá prijít ?

 • Host chatu

  Z mého pohledu je instalace odposlechu velmi problematická - pokud dnes připojíte jakýkoliv spotřebič (štěnici) do el. sítě ve vozidle, můžete způsobit velký problém. Některé vozy si stav sítě trvale kontrolují a pokud na něco narazí, zastaví se. Takže můžete instalovat pouze prostředek "krátkodobého" použití a máte problém s opakovaným vstupem do vozidla přes zabezpečovací zařízení. Nejčastějším prostředkem, který ve vozidlech nacházíme jsou systémy GPS různě umístěné. Toto však neplatí, pokud necháte vozidlo v servisu bez dozoru několik hodin - tam mohou odposlech nainstalovat tak, že funguje a auto dále jezdí. Co se týče vyhledání - pak vše co bylo uvedeno úvodem můžete najít pomocí fyzické prohlídky a kontroly rádiového spektra, to co se týče poslední informace pak doporučujeme zkontrolovat elektroinstalaci ve značkovém servisu, nicméně vždy v jiném, než kam obvykle jezdíte

 • Michal

  Jak poznám, že můj telefon někdo odposlouchává? Existují nějaké tryky, jak to poznat? Jsou paralerní komunikační systémy jako skype, viber apod bezpečnější? děkují michal s

 • Host chatu

  Bohužel, zklamu Vás, žádný trik neexistuje. Je-li prováděn odposlech státní správou, obvykle se provádí až u operátora nebo rovnou "ze vzduchu". Pokud byste měl instalovaný špionský software, například od manželky, ani to nepoznáte, pokud se Vám manželka nepodřekne.... Skype, Viber, ... - pro naprostou většinu občanů jsou tyto kanály bezpečné. Jako profesionální ochranu bych je však nikdy nedoporučil a to z mnoha důvodů - nevíte, kde jsou umístěny řídící servery, kde a jak se generují šifrovací klíče, jaký je použitý typ šifrovacího algoritmu, ... Na toto téma bychom spolu mohli diskutovat několik hodin a pobavit se o tom, jak některé státy tento problém řeší a jak dokáží tyto systémy odposlouchávat.

 • Lovacoop

  Nejsem čestný člověk tak mám strach z odposlechů,ale manželce dovolím u bazénu v Podolí shodit vršek plavek.

 • Host chatu

  Nezlobte se, ale žádnou otázku zde nevidím

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den, moji sousedi jsou při intimních chvílích poměrně hluční, chtěl bych se zeptat, jakým způsobem lze snížit jejich odposlech. Děkuji.

 • Host chatu

  Běžte se s nimi domluvit, nepomůže-li to, pak si pusťte nahlas nějaký film (ale ne erotický).

 • HD

  Jak poznám, že můj telefom není odposlouchávám a jak zjistím,,že můj notebook či stolní pc nerní hacknut.Jak se bránit hachknutí´webové strańky a jak ochránit internnétivé bankovniství

 • Host chatu

  Prosím, přečtěte si již zodpovězenou otázku. Co se týče otázek z PC bezpečnosti, na ně bohužel pro Vás nejsem specialista

 • OP

  Stal se případ, že byla milenecká dvojice a milenka Žárila, že muž asi nějakou MÁ , DOSTALA SE MU DO E-MAILU A NEBYLO TO TĚŘKÉ PROTOŽE OŃEN POŠKOZENZÝ JÍÉ HESLO ŘEKL - KDYŽ JSOU SPOLU TAK BY SI MĚLI VĚŘIT, I JEJÍ HESLO MĚL OD MAILU.

  lZE POTRESTA TRESTNĚ PRÁVNĚ NĚCO

 • Host chatu

  Čtení cizího emailu je trestný čin ale s minimální sazbou, nicméně - pokud nechci, aby mi emaily někdo četl, pak mu nedám do něj heslo

 • Miloš

  Uskutečňují české gangy, česká mafie, čeští polit. extremisté odposlechy?

 • Host chatu

  Pokud se podíváte do médií, myslím, že tam najdete mnoho odpovědí na Vaši otázku

 • Uplnej Vypatlanec

  Dobry den, kdyz tu je konecne nekdo zajimavej, tak me zadny dotaz nenapada. Tak aspon popreju hezky den a at se dari, at uz budete delat cokoliv.

 • Host chatu

  Vám také hezký den

 • Roumen

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak časté je odposlouchávání u nás v Čechách? Když se v tomhle prostředí pohybujete dvacet let, můžete říct, jak často narazíte na „živou štěnici“? Díky.

 • Host chatu

  Naše zakázky rozdělujeme na 2 části - na "jednorázové" - zde máme dlouhodobou statistiku 1 štěnice na cca 500-1000m2 kontrolované plochy a na "pravidelný servis" - zde máme již 12 let statistiku 0.

 • Jirka

  Kdybych měl podezření, že mi někdo odposlouchává kancelář, myslíte, že bych dokázal štěnice najít sám? Nebo pokud ne, kolik by stála prohlídka od odborné firmy?

 • Host chatu

  Prosím, opět si pročtěte mé odpovědi na předchozí otázky. Děkuji

 • Om

  Chodí za vámi hodně paranoidních lidí, co si myslí, že je neustále někdo špehuje? Dokážete takhle nějakého blázna rovnou poznat, nebo za tím vždycky něco je?

 • Host chatu

  Ano, máme občas období, kdy se tito lidé u nás objevují. Je to na nich možné poznat během 5 minut. Ale poradit si nedají. Obvykle návštěvu u nás kombinují s návštěvou proutkaře.

 • Jarin

  Zdravím, myslíte, že můžeme věřit americkým filmům, kde se směrovou anténou dokážou i přes stěnu budovy odposlouchávat nějaký „supertajný“ rozhovor? A jestli ano, je možné se proti tomu nějak bránit?

 • Host chatu

  Se směrovou anténou toto možné není, Je však možné odposlouchávat přes okenní tabule až do vzdálenosti cca 150m. Jako ochrana je velmi účinný již zmiňovaný šumový generátor. Přes zdi můžete poslouchat pouze za pomoci stetoskopu jeho přiložením na vhodné místo.

 • Zvědavec

  Co si myslíte o možnostech nasazování odposlechů Policií ČR, ale třeba i Celní správou?Není už tenhle záběr moc široký? Oni si přece můžou ospravedlnit skoro cokoli a podle letošních statistik se počet odposlechů neustále zvyšuje. Může se normální člověk bránit odposlechům státních orgánů? Třeba když chci, aby pan ministr financí Babiš nevěděl, o čem mluvím po telefonu?

 • Host chatu

  Nezlobte se, ale odpověď na tuto otázku je nad rámec tohoto chatu. Co se týče poslední části otázky, pak se odposlechu mobilního telefonu můžete úspěšně bránit používáním šifrovaného telefonu s tím omezením, že bezpečně můžete volat pouze na stejně zabezpečený mobil.

 • PoliTicon

  Dobrý den, když máte dlouholeté zkušenosti, můžete říct z dlouhodobého pozorování, kdo dělá lepší odposlechovou techniku, Rusové, nebo Američané? A koho se máme bát víc? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Osobně si myslím, že technická úroveň je prakticky totožná. Američani mají problém s úniky informací o různých technikách, počtech, ... do médií, Rusové dokáží počty, typy, technologie, .. uchránit výrazně lépe. Co se však týče přechodu těchto technologií do "běžného života", pak v Rusku se dostanete k těmto technologiím podstatně dříve a k podstatně kvalitnějším.

 • Onin

  Fakt si myslíte, že by byly odposlechy nějak extrémně rozšířené? Chápu, že se možná pohybujete v jiném okruhu lidí, ale v normální práci přece člověk na odposlech nenarazí…

 • Host chatu

  Otázka je, co je normální práce. Pokud si položíme otázku šířeji, pak i prodavačka v supermarketu je svým způsobem odposlouchávána (nikoli audio ale video) - záznamy slouží ke kontrole pokladny, markování, ... Nahrávání audio se však používání i při Vaší komunikaci s bankou, mobilním operátorem, .. zde jste na tuto skutečnost sice upozorněn, ale myslíte si, že se můžete bránit? (pokud tedy nepoložíte sluchátko a neřeknete si, že telefonní služby si nastavíte jinak)

 • Občan

  Co říkáte na situaci kolem americké NSA – teď už konečně nemohou monitorovat hovory valstních občanů, ale budou to reálně dodržovat, když mají ty prostředky?

 • Host chatu

  Těžká otázka. Obecně jsou známy precedenty, kdy američané přestupují vlastní zákony a soudy jim to následně legalizují. Nicméně zde se nejedná o jednotlivé případy, ale o mnoho odposlechů a já osobně si myslím, že nedodržení tohoto zákazu nebude nikdo riskovat.

 • Rudolf

  Dobrý den, několik dotazů: existuje kromě specializovaných telefonů (Sagem atd.) i nějaká funkční aplikace pro chytré telefony, která by umožnila funkční crypto hovoru a uměl by jste ho doporučit? Jak bezpečný je např. Skype, nebo FaceTime? Existuje detekce odposlechu laserem při měření rozkmitu fasádního skla? Je komerčně dostupný nějaký kvalitní a funkční kryptografický software na ochranu dat, který by jste mohl doporučit? Poskytuje Probin jestě službu "Bezpečná kancelář"? Pro začátek vše, děkuji.

 • Host chatu

  Funkčních aplikací je celá řada, již jsem se k nim vyjadřoval v předchozích otázkách. Detekce odposlechu prováděného laserem - existuje jen náhodná kontrola pomocí specializovaného detektoru IR záření, je však možná 100% ochrana pomocí šumového generátoru a piezoměničů. Kryptografický systém - jak jsem již zmiňoval, nepovažuji se v této oblasti za odborníka, nicméně sám používám PGP. "Bezpečná kancelář" - ano, stále tuto službu používáme a nabízíme, je u našich klientů velmi populární (pro ostatní - jedná se o balíček 4 prohlídek ve 12 měsících za zvýhodněných cenových podmínek u kterých platí viz odpověď dříve -doposud jsme v takto chráněných kancelářích nenašli žádnou štenici)

 • El Captain

  Dobrý den, zajímalo by mě, kdo si vaše služby nejčastěji objednává? Jsou to manželé, kteří žárlí na své ženy, nebo spíš soukromé firmy? Nebo třeba politici? Díky moc za odpověď.

 • Host chatu

  Nejčastěji jsou našimi klienty velké a střední firmy, různé státní orgány a organizace a velmi málo soukromých osob
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.