Jak se do programu "Místo, kde žijeme" přihlásit? Odpovídala Markéta Kunešová

Chat je uzavřený22.11.2019 10:00

Markéta Kunešová.

Nadace Via, za podpory soukromých i firemních dárců, právě vyhlásila nový, dvanáctý ročník programu "Místo, kde žijeme". Jeho cílem je obnova opuštěných či vytvoření nových, vnějších nebo vnitřních míst k setkávání. To by mělo vést k rozvoji vztahů mezi lidmi, kteří společně takovou proměnu naplánují a provedou. Týmům z vybraných obcí pomohou odborníci a odbornice na organizování komunitních setkání, odborné semináře, inspirativní cesty po Česku a v neposlední řadě grant ve výši 500 tisíc korun. Jak se do programu "Místo, kde žijeme" přihlásit a co všechno byste měli splňovat? Ptejte se Markéty Kunešové. Host odpovídá v pátek 22. listopadu 2019 od 10.00.

Markéta Kunešová pracuje v Nadaci Via jako projektová manažerka od roku 2009. Věnuje se tématům komunitního rozvoje, dialogu a fundraisingu. Řada pracovníků neziskových organizací ji zná jako lektorku, konzultantku nebo bývalou koordinátorku Klubu profesionálních fundraiserů. Vystudovala obecnou antropologii na UK FHS a je jí 42 let.

Chat

  • Josef H.

    Místo, kde žijeme? To už jsem někde slyšel... O co se přesně jedná, prosím?

  • Host chatu

    Dobrý den všem dotazovatelům i Vám, pane Josefe. Místo, kde žijeme, je program podpory ze strany Nadace Via pro ty, kdo chtějí propojit místní lidi, neziskovky, firmy a instituce a společně upravit nějaký veřejný prostor, ve kterém by se lidi v obci mohli setkávat. Ten prostor může být vnitřní nebo vnější. Podrobnější informace byste našel na stránkách https://www.nadacevia.cz/misto-kde-...

  • Ivančice

    Jaké jsou základní podmínky přihlášení do tohoto programu? Co bychom měli splňovat?

  • Host chatu

    Za prvé je třeba si ověřit, že jste ten správný typ subjektu po právní stránce, tj. musíte být: neziskovka příspěvková organizace obec účelové zařízení církve nebo církevní organizace. Dále je dobré prostudovat si na podrobnějších informacích o programu, jaký je harmonogram podpory a zvážit, jestli se budete moci účastnit všech aktivit: https://www.nadacevia.cz/misto-kde-... Pokud si na obě otázky odpovídáte ano, doporučuji, abyste vyplnili vstupní dotazník a další otazníky s námi probrali po telefonu. Budeme si povídat o vašem týmu, zapojení místních partnerů, vlastnických otázkách spojených s objektem nebo pozemkem atp.

  • Jelínková

    Dobrý den, jakou podporu přesně nabízíte pro účastníky? Předem děkuji za odpověď, Jelínková

  • Host chatu

    Každá podpořená obec od nás dostane balíček podpory, který obnáší: grant ve výši až 500 000 Kč zdvojnásobení výtěžku místní sbírky až do výše 50 000 Kč komunitní mapování pomoc konzultanta při organizování projektu a vedení setkání s veřejností 3 semináře (např. o PR, fundraisingu, zapojení veřejnosti do práce na proměně prostoru apod.) výlet lidí z obce na místa, kde se už taková proměna povedla.

  • Jelínková

    A ještě mě napadá, co je třeba udělat pro získání podpory? Děkuji.

  • Host chatu

    V podstatě dva kroky. Nejdříve vyplňte kratičký vstupní dotazník, který najdete na stránce https://www.nadacevia.cz/misto-kde-... Potom počkejte, až vám zavolám já nebo kolegyně Petra Nová a probereme s vámi možné otázky. Pokud se shodneme, že program Místo, kde žijeme, je pro vás to pravé, pošleme vám odkaz na podrobnou přihlášku.

  • ZUZKA

    Co se vám povedlo už zrealizovat? Je nějaký projekt, na který jste opravdu hrdí?

  • Host chatu

    Tenhle program Nadace Via organizuje už od roku 2001 a a nyní jsme vyhlásili už 12. ročník. Za tu dobu jsme podpořili vznik míst k setkávání v 65 obcích a hrdí jsme na všechny. Každá obec totiž do práce dala nejméně dva roky perné práce a řada obcí v té práci pokračuje i po skončení naší podpory. Mezi takové patří z poslední doby například obce Markoušovice, Řepčín nebo třeba Velvary.

  • MaxipesFík

    Grant půl milionu je pěkná sumička:-) na co všechno se dá použít? A je tam například něco, na co se použít nesmí?

  • Host chatu

    Zdravím Maxipsa Fíka :-)! U našich grantů nevylučujeme žádný typ nákladů. Je nám jasné, že kromě cementu, lopat a tonerů je občas třeba zaplatit i práci lidí nebo nějaké provozní náklady. Jediné, co hodnotící komise posuzuje, je přiměřenost nákladů. Tedy pokud jste rozhodnutí do nějaké stránky projektu věnovat větší než obvyklou částku peněz, dejte si práci s tím, aby toto rozhodnutí komise pochopila. Půl milionu je sice pěkná suma, ze zkušenosti však víme, že často na kompletní proměnu místa nestačí a proto jsme připraveni podpořit příjemce v tom, aby pro projekt získali další dárce.

  • TM

    Komu je program určený? TM

  • Host chatu

    Ohledně právní formy jsem už odpovídala výše a tak zmíním další aspekty, které ovlivní výběr tří obcí, které podpoříme. Hledáme žadatele z míst, tj. z obcí nebo městských čtvrtí, kde chybí neutrální místo, na kterém by se mohli potkávat lidé s různými zájmy, různé věkové skladby, třeba i různých národností a podobně. Chceme, aby vznikla místa, která se stanou magnetem pro místní komunitu, takže lákáme do programu ty, kdo o takovém místě vědí. Dále je důležité, aby žadatelé byli naladění na tzv. participativní přístup. To znamená, že chtějí místní obyvatele a instituce zapojit hned od začátku do dialogu o tom, jak proměna bude vypadat. V neposlední řadě bych zmínila schopnost spolupráce: hledáme silné týmy, které se těší na to, že do projektu zatáhnou všechny důležité aktéry v obci.

  • Eliška

    Dobrý den, nad tímto programem jsem přemýšlela už minulý rok, ale stále jsem nenašla odvahu nás přihlásit. Doporučíte mi nějaké tipy a triky, kdybychom se konečně rozhodli, abychom měli šanci, že vyberete právě nás? Eliška

  • Host chatu

    Eliško, nejlepší bude, když nám jednoduše vyplníte nezávazný vstupní dotazník (https://www.nadacevia.cz/misto-kde-zijeme/#prouca - stniky)a všechny Vaše pochybnosti probereme po telefonu. Tipy a triky v naší práci nahrazují tzv. "kritéria výběru", podle kterých hodnotí hodnotící komise. I ta najdete na uvedené webové stránce.

  • Hana L.

    Dobrý den, měla bych na Vás otázku z trochu jiného úhlu pohledu, pracovat v neziskovém sektoru určitě není pro každého. Jak získáváte lidi, kteří vedou takovéto programy - lektory, odborníky, kouče...? A co financování? Je snadné získávat finanční dárce?
    Děkuji za odpověď, Hana

  • Host chatu

    Hezká otázka, paní Hano... Na tomhle programu pracujeme už 18 let a za tu dobu se daří například konzultanty v obcích "rekrutovat" z lidí, kteří takovou proměnu zažili ve své obci a teď pomáhají dalším. Odborníky na PR, fundraisig a zapojování veřejnosti využíváme i v jiných programech Nadace Via a s radostí mohu říci, že jich je "na trhu" více, než tomu bylo před dvaceti lety. Nutno říci, že tahle práce obecně láká více nadšence a ty, kdo v práci hledají spíš smysl než vysoké finanční ohodnocení. A teď k druhé otázce: financování programů. Nadace Via a její práce je možná jen díky podpoře individuálních a firemních dárců, výtěžkům z nadačního jmění a podpoře soukromých nadací. To je i případ tohoto programu, kde se tyto zdroje spojují. Zajišťovat takovou podporu snadné není, na druhou stranu nám to umožňuje větší svobodu, než kdybychom pracovali ze zdrojů od státu nebo ze strany EU.

  • Jenda

    Co všechno se dá z grantu udělat? Jsme nějak omezeni v našich představách? J.

  • Host chatu

    Omezeni jste pouze v hlavním účelu a smyslu plánované proměny: místo má sloužit k setkávání co nejširšího spektra obyvatel daného místa. V praxi to znamená i to, že čím více účelů proměněný prostor dostane, tím lépe. Tj. není dobré jít do projektu s tím, že hlavně chcete ohniště, protože se vždycky najdou lidé, které zrovna opékání buřtů tolik nezajímá a raději by přišli na koncert zajímavé kapely. Fantasii se ale meze nekladou a měl by to být zapojený architekt, který i těm nejbláznivějším nápadům vtiskne nějakou spojující linku, která je vzájemně prováže.

  • TN

    Jak získáváte finance pro svoje aktivity?

  • Host chatu

    Asi je to pro veřejnost neznámé slovo, ale fundraisingem. To znamená aktivním oslovování potenciálních dárců, kterými jsou v našem případě jednotlivci, firmy a nadace. Na tento program jsme získali štědrou podporu americké nadace Hamer Foundation, pana Martina Kulíka, společnosti Hornbach a dalších individuálních dárců.

  • Nováček

    Pro koho je program vhodný a naopak komu účast v programu nedoporučujete?

  • Host chatu

    Program je vhodný pro ta místa, kde je vyvážená potřeba a připravenost. Tj. chybí nám v obci místo k setkávání? Zvažte dále, zda nastal ten správný moment, protože se například neřeší jiné důležitější věci (např. kanalizace, cesty nebo osvětlení). Zvažte, zda spolupráce aktérů je pravděpodobná, tj. nejste v situaci, kdy v komunitě zuří nějaký velký konflikt - a podpora projektu by jej mohla ještě více rozdmýchat. A zvažte zejména to, jestli realizační tým, kdy doporučujeme, aby jej tvořilo alespoň 5 lidí, má odhodlání a energii věnovat projektu 2 roky společné intenzivní práce ve svém volném čase.

  • Lhota

    Dobrý dne, paní Kunešová, to je skvělý nápad, určitě bych naši malou vesnici rád přihlásil. Kdybyste nás ale nevybrali, máme nějakou možnost si vymyšlené plány zrealizovat sami? I bez pomoci Nadace Via? Nerad bych tomu věnoval čas a energii, a nakonec všechno musel zahodit.
    Přeji Vám hodně štěstí, ať se Vám daří v tom, co děláte.

  • Host chatu

    Určitě můžete. Na vaši práci nemáme žádný Copyright a i v případě podpory často podpořené komunity naplánují více změn, ve kterých pokračují už bez naší pomoci nebo jen s minimální asistencí. To je i smyslem našeho programu - nastartovat změny, které dále běží už bez nás.

  • Jana

    Program je neziskový, podporovaný soukromými a firemními dárci, proč myslíte, že se do něčeho takového tito dárci zapojují, když většinou k tomu místu, kde se proměna realizuje, nemají žádný vztah?

  • Host chatu

    Mluvme konkrétně: např. společnost Hornbach používá heslo: "S námi to zvládnete", což je heslo, které bychom lépe nevymysleli sami. Individuální dárce, pan Martin Kulík je ekonomicky i občansky aktivní v Horní Malé Úpě. Tahle obec prožila podobnou participativní proměnu, jakou nabízí náš program, a tak dává smysl, že chce šířit svou pozitivní zkušenost dál. Nadace Hamer Foundation má zase radost z toho, že se ve Střední Evropě šíří duch participace a svobodné občanské společnosti.

  • Simona

    Zní to zajímavě, ale vůbec netuším, zda by o nějaký takový projekt byl u nás zájem. Jak to můžu zjistit? Nejdřív se mám začít domlouvat se sousedy a potom se přihlásit anebo naopak se nejdřív přihlásit a vy mi už poradíte, jak se domluvit se sousedy?

  • Host chatu

    Bylo by dobré nejdříve otestovat názor vlastníka objektu či pozemku a promluvit například s obcí, zda je ochotná uvažovat o kofinancování projektu. Další projednávání můžete podstoupit až obdržíte od nás podrobnou přihlášku a uvidíte přesně, co je třeba.

  • SK

    Co nabízí dvanáctý ročník "Místo kde žijeme" nového - narozdíl od minulých ročníků?

  • Host chatu

    Nové je, že můžete proměnit i vnitřní prostor: např. opuštěnou sokolovnu, kino, stodolu, lidový dům apod. Nové je i to, že se mohou zapojit i farnosti. Přidali jsme také jedno komunitní setkání, takže proběhnou celkem 3 dříve, než se poprvé "kopne do země". Dále výlet lidí z obce po podpořených místech jinde v ČR je novinkou. Nově jsme též zařadili komunitní mapování v obci, které předchází setkáním veřejnosti.

  • DENMARK

    Co se díky "Místu, kde žijeme" podařilo změnit, prosadit?

  • Host chatu

    Co slyšíme u nejúspěšnějších projektů je to, že se změní atmosféra v obci. To znamená, že se poznají lidé, kteří se neznali, začnou spolu mluvit strany, které spolu nemluvily, nastartuje se spolupráce, která do té doby nebyla možná a hlavně, začne to v obcích žít... Nejen v tomto programu, ale i další činností se Nadace Via za 22 let existence už dotkla života ve 20% obcí v České republice.

  • GF

    Má program "Místo, kde žijeme" i politické aspekty?

  • Host chatu

    Záleží, co myslíte politikou, ale na komunální úrovni určitě. Pokud mluvíme o "polis", program Místo, kde žijeme vytváří "agoru". Řada iniciativ, které před lety byly na úrovni neziskovky a dostali od nás grant, později utvořili místní kandidátku a uspěli ve volbách. Můžeme jmenovat obce, kde se naši bývalí podpoření stali starostkami a starosty nebo dokonce uspěli ve "vysoké" politice.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov