Jak se dostat do kondice pomocí běhání? Odpovídal Bohuslav Komín

Chat je uzavřený14.06.2017 13:00

Bohuslav Komín.

Běhání se stává stále více populární sportovní aktivitou. Někdo běhá ráno, jiný večer, ve dvojici, skupině nebo sám se svými myšlenkami. Chcete zlepšit svoji běžeckou kondici nebo se dozvědět, jak se správně běhá? Zeptejte se na rady a triky Bohuslava Komína, instruktora kondičního běhu, ve středu 14. června ve 13.00.

Bohuslav Komín, instruktor kondičního běhu a kouč Mattoni FreeRun ve Zlíně. Sportuje prakticky celý život, běhání a triatlonům se věnuje posledních deset let. Má za sebou osm maratonů a nespočet půlmaratonů. Získal certifikát trenéra kondičního běhání a pracuje na získání atletické trenérské třídy. Podílí se už jedenáct let na organizování největšího českého triatlonového závodu pro amatéry Valachy Man.

Chat

  • SK

    Co si myslíte o běhaní do schodů?

  • Host chatu

    Ahoj, běžci se zdraví ahoj a tykají si. Takže vám budu oslovovat jako běžec běžce. Tedy ahoj! Schody jsou výborným doplňkem do běžecké přípravy, jsou vhodné z hlediska získání síly a výbušnosti. Také je dobré zařadit schody do přípravy, ať se "rozbije" monotónní běhání. Běhání do schodů doporučuji zejména už zkušenějším běžcům, nedoporučuji běžcům s nadváhou. Trpí klouby.

  • SK

    Co si myslíte o běhu při němž je poslouchána běžcem hudba - přes sluchátka?

  • Host chatu

    Ahoj! Neběhám se sluchátky, protože miluji zvuky přírody i města. Nicméně chápu, že to má někdo rád a že je uzavřen ve svém světě. Když se na to dívám z pohledu řidiče auta, tak mám obavy z takových běžců. Neslyší okolí a jsou nebezpeční sobě i okolí.

  • asphyx

    Co běh a vliv na psychiku?

  • Host chatu

    Ahoj, jednoznačně pozitivní. Zejména, když si nekladete cíle, kterých chcete dosáhnout příliš rychle. Pak vás může závod klidně i negativně stresovat. Osobně ve svých běžeckých skupinách podporuji kondiční běhání na pohodu. A kondiční běhání má být radost ze život a z pohybu.

  • Mortar

    Může běh pomoci nějak proti psychiatrickým chorobám?

  • Host chatu

    Ahoj! Nejsem lékař, takže neznám vlivy pohybu na psychiatrické choroby. Ale selským rozumem považuje pohyb na čerstvém vzduchu za prospěšný pro tělo i ducha. Nicméně, jak se píše na příbalovém letáčku: poraďte se svým lékařem.

  • Petra

    Jaké vybavení by si měl začínající běžec pořídit?

  • Host chatu

    Ahoj Petro. Nic extra není potřeba. Stačí jedny slušné tenisky, triko, kraťase, ponožky, kšiltovku. Čím funkčnější je oblečení, tím lépe. Ono běhat v bavlněném triku se dá tak deset minut, ale pak se stejně musíte brzy převléct do suchého. Jinak prochladnete. Ač se to nezdá, tak je běh nejlevnějším sportem. Díky boomu v posledních letech se z toho stal pro spoustu firem slušný business, takže nabídka je široká a ceny různé. A je na každém, zda musí mít nejmodernější outfit.

  • Marcela

    Dobrý den,
    můžete mi prosím odpovědět, která denní hodina je ideální pro fyzickou aktivitu jako je běh?
    Běhávám obvykle navečer, ale někde jsem četla, že ideální čas je ráno před snídaní. Je to opravdu tak?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Ahoj Marcelo! Každému vyhovuje něco jiného. Doporučuji vyzkoušet si běhat v různou dobu, hlavně ať je to příjemné. Skřivan se nebude dobře cítit na trase po deváté, pro sovu zase nebude komfortní běh v šest ráno. Osobně mám rád ráno, protože je vzduch nejčistší, příroda vstává a mám pak delší a krásnější den. Pár kamarádů, triatlonistů, má vysledováno, že nejvyšší výkon podávají mezi 10 a 12 hodinou a odpoledne mezi 16 a 18 hodinou. Je to hodně individuální.

  • standa

    zdravím. je mi 48, 113kg ,188cm a běhám asi rok, po provopočátečním náporu kdy jsem se snažil běhat rychle (a pak dva dny nechodil) teď běhám pomaleji a asi do hodinky a půl. nejraději ráno na lačno. snažím se držet tepovku do 150ti, ale i tak se hodně dřu. v terénu chodím kopečky krokem. Od loňska jsem shodil cca 10kg, ještě chodím na pás do posilky a posilovat. Svalová horečka je můj blízký přítel a skoro mě neopouští. Asi mám zvolnit co?

  • Host chatu

    Ahoj Stando! Jednoznačně zvolnit! Nevidím tě, takže těžko posuzovat tvoji postavu. Takhle od monitoru bych ti radil maximálně indiánský běh, tedy kombinaci chůze a běhu. Hrozí ti zranění, podle toho co píšeš. Zvolni výrazně!

  • CUKK

    Dobrý den,
    má vliv na správné běhání i výběr vhodných bot? Jsem začátečník, poraďte mi prosím, jaké si mám pořídit.
    Děkuji

  • Host chatu

    Ahoj, určitě si vyber boty, které ti budou sedět, o číslo větší než nosíš normálně, protože při běhu se noha zvětšuje. Jako začátečník nevybírej boty s nízkým dropem (rozdíl mezi patou a špičkou), tedy minimalistické. Určitě bych doporučil s lepším tlumením v patě. A pak podle povrchu - boty na silnic a terén jsou zásadně jiné. S důvěrou se svěř lidem v odborné běžecké prodejně. Už fungují dobře i v Česku. Klidně dej na doporučení někoho, komu důvěřuješ. První boty nedoporučuji kupovat přes internet.

  • Sandra

    Běhám pravidelně, ale ráda bych se ještě zlepšila svoji výkonnost. Pomohlo by mi najmout si trenéra či kouče a trénovat s ním?

  • Host chatu

    Ahoj Sandro. Ze své zkušenosti doporučuji obrátit se na zkušeného kouče či trenéra, který ti bude umět nastavit tréninkovým plán dle tvých současných zkušeností a dle cíle. Internet je plný tréninkových plánů, ale ty jsou jaksi univerzální. Tréninkový plán nemají být jen čísla vzdáleností, času a tepu. Součástí má být i cvičení, protahávání, posilování vlastní vahou těla. Je dobré, když tě trenér aspoň párkrát během přípravy vidí. Zejména s technikou při běhání se nedá radit po skypu či telefonu.

  • Milka

    Jak dlouho jste se připravoval na maraton a půlmaraton? co bylo nejtěžší překonat? Díky

  • Host chatu

    Ahoj Milko. Na první půlmaraton jsem se připravoval sám asi dva měsíce, naběhal jsem cca 150 kilometrů. Ale sportoval jsem roky pravidelně - fotbal, hokej, lážo plážo běhání, trochu kolo. Běžel jsem půlmaraton dvě hodiny a měl jsem toho plné zuby. Na první maraton jsem se připravoval taky sám, asi tři měsíce, ale blbě. Maraton totiž nejsou dva půlmaratony. Pak jsem si nechal poradit a už to bylo výrazně lepší a i maraton už doběhnu s úsměvem. Nejtěžší je vždy začít a vytrvat, dodržovat plán. Myslím tím časový plán, který přípravě věnovat.

  • Radek

    Dobrý den. Rád bych běhal, ale v 53 letech to už asi bez odborné pomoci moc nepůjde, obzvlášt když mám potíže s páteří. Mám nějakou šanci?
    Děkuji za radu.

  • Host chatu

    Ahoj Radku, každý má šanci. A věk není překážka. Pokud má potíže s páteří, tak si nech poradit od svého lékaře. Nicméně ze zkušeností okolo sebe vím, že kondiční běh by ti neměl ublížit. Ale neznám tvoje obtížně. Nevěš hlavu a věřím, že najdeš ve svém okolí někoho šikovného, kdo ti poradí. Existuje třeba projekt Mattoni Freerun, kam může přijít každý bez rozdílu věku, váhy či kondice. Třeba ve Zlíně mi do skupiny chodí i starší a už si občas odběhnou i deset kilometrů. V kondičním tempu samozřejmě.

  • igor

    Dobrý den,
    říká se, že se má člověk před běháním trochu zahřát a protáhnout, a po doběhnutí, se ještě chvíli pohybovat, ne si hned sednout a také se protáhnout. Je to pravda?

  • Host chatu

    Ahoj Igore, píšeš to naprosto přesně. Než se rozběhnu, tak 2 minuty jdu volnou chůzí, pak lehce běžím asi 8 minut. Pak si dělám rozcvičku, včetně běžecké abecedy. Pak běžím jak chci nebo jak mám v plánu. Po běhu se vždy protahuji, mám pár oblíbených protahovacích cviků od fyzioterapeuta, od Miloše Škorpila i Petra Vabrouška

  • JENDA

    Zdravím, máte nějaké motto, když už vám dochází při běhu síly, jak se namotivovat? Např. něco jako - když nemůžeš, přidej?

  • Host chatu

    Ahoj Jendo, běhám tak, aby mi síly nedocházely. Ale když už, tak prostě si připomenu proč běhám, co mám za cíl a že když jsem do toho dal tolik, tak to teď přece nezabalím. A protože běhám hlavně pro radost, tak vnitřní výzva: Pojď Bobe! často stačí ;-)

  • Franta

    Dobrý den,
    chtěl bych se stát trenérem kondičního běhu. Co to obnáší?
    Díky

  • Host chatu

    Ahoj Franto, určitě je základem milovat běh a mít zkušenosti. Nebát se mluvit s lidmi, umět motivovat. A pak je to vzdělání. Osobně jsem součástí projektu Učitel běhu (www.ucitelbehu.cz). Jsou to desítky hodin studia, školení, běhání, cvičení, znalosti anatomie, znalosti fyzioterapie. A pořád se učím...

  • Františka C.

    Doporučujete běhat i ve velkém horku, nebo naopak v zimě? jsou nějaká omezení? Děkuji

  • Host chatu

    Ahoj Františko, běhat v extrémním počasí není rozumné. A když už chceš, tak tempo běhu přizpůsob počasí. Zpomal. Osobně jsem běžel i v mrazivých minus dvaceti na Lysou horu. Měl jsem šátek, abych nedýchal mrazivý vzduch. V horku je nutné krýt se před sluncem. A pít. Tady hrají roli zkušenosti a přecenění schopností může mít těžké následky.

  • Oldřich Koutný

    Není pochyb o tom, že člověk by se měl už kvůli svému lepšímu zdraví přiměřeně pohybovat. Domnívám se však, že to nemusí být zrovna při kondičním běhání. Pokud jde o kondiční běh tak mě totiž někdy spíše přijde na mysl otázka. Jsou kondiční běžci zdravější proto, že běhají? Nebo běhají, protože jsou zdraví?

  • Host chatu

    Ahoj Oldo, aktivní pohyb nemusí být jen běhání. Souhlasím naprosto. Důležité je být aktivní, pozitivní na mysli. Věřím, že když jsem aktivní, třeba běhám, tak jsem zdravější.

  • uplnej vypatlanec

    Dobry den, jak na behani, kdyz jsem po uraze kolena pri lyzovani ? Chuze a kolo mi problemy nedelaji. Obavam, abych pri behu nedaval kolenu - lidove receno - "pohulit". Asi odpovidajici boty na behani a nekde v lese , ze jo.

    No tak dekuju a hezky den. UV

  • Host chatu

    Ahoj, nevím jaký druh úrazu máš, nevím, jak tě limituje. Začal bych chůzí a pak indiánským během. A podle toho poznáš. Když to bude bolet, je potřeba se tím zabývat. Příčin může být více, od druhu zranění po špatnou techniku běhu. Běhání v lese má výhodu v povrchu, že je měkčí. Ale tak jsou tm kořeny a víc nerovností, takže je potřeba přemýšlet kam došplápnu. Hezký den i tobě - UV

  • Nikča

    Dobrý den,
    co doporučujete pít během běhu?
    Díky

  • Host chatu

    Ahoj Nikčo, doporučuji pít před během a po běhu. Když běháme ve skupině začátečníků zhruba hodinu, tak pít nepotřebujeme. Když je běh delší, tak doporučuji vodu. Při dlouhých bězích nad dvě hodiny je dobré doplnit i minerály, třeba ionťákem.

  • Tomáš

    Dobrý den,
    radikálně jsem změnil životní styl, za 9 měsíců jsem shodil 36 kg, nyní vážím 98 kg při výšce 186 cm, je mi 49 roků. Snažím se o běžecké aktivity, ale opatrně, vím, že jsem stále na běh poměrně těžký, pobolívají mě kolenní vazy. Je pro běžce nějaké hmotnostní hranice, resp. kam bych svou váho měl ještě posunout, aby bylo pro mé klouby běhání bezpečné?
    Zdravím Vás a děkuji za odpověď, Tomáš

  • Host chatu

    Ahoj Tomáši, to je skvělé, jak jsi upravil svoji váhu! Doporučuji moc nezrychlovat. Kondice se nejlépe nabírá pomálými dlouhými běhy. Tedy při nízkém zatížení srdce. Prostě je lepší tempo udýchat, buď se nadechovat nosem nebo si u běhání povídat. K tomu jsou dobré právě skupinové běhy. Váhu posuň, aby ti to bylo příjemné. Sice existuje tabulka BMI, podle níž by jsi měl zhubnout ještě klidně dalších 10kg, ale je to jen tabulka, která by ti měla pomoci a ne tě stresovat. Běžeckou hranici si stanov sám. Doporučuji běhat pro radost, klidně obden. Pokud máš za cíl nějaký závod třeba na 10km nebo půlmaraton, tak podle ti třeba nějaký trenér doporučí tréninkový plán. Obecně radím, že běhat 60minut obden je rozumné a pro radost.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov