Jak se lze chránit před klíšťovou encefalitidou? Odpovídal expert Rastilav Maďar

Chat je uzavřený26.04.2016 11:00

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Jarní a letní období jsou spojována s příjemnými venkovními aktivitami. Procházky přírodou, vodní turistika nebo účast na dětských táborech však mohou představovat riziko infekce klíšťovou encefalitidou, závažným virovým onemocněním, kterým se každoročně v České republice nakazí stovky lidí. Jednou z možností ochrany je očkování. Jaké zdravotní problémy způsobuje klíšťová encefalitida? Nese s sebou očkování nějaká rizika? Lze se před klíšťovou encefalitidou chránit i jinak? Odpovídal doc. Rastislav Maďar.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice pro podporu očkování.

Chat

  • DEREK

    V které oblasti v ČR je klíšťat nejvíce?

  • Host chatu

    Dnes už se vyskytují skoro všude do nadmořské výšky 1000 m.n.m., i když občas jsou nalezeny i výš. Jsou i v městských parcích či v zahradách městské zástavby. Pro klíšťata ideální lokalitou je místo na okraji louky, ve stínu stromů a na vlhkém místě, např. u potůčku nebo vodní plochy. Klíšťata roznáší v přírodě zvířata, včetně ptáků, ony samotné se pohybují po trávě spíše směrem nahoru a dolů podle stupně své aktivity. Tradiční ohniska nákazy klíšťové encefalitidy jsou jižní Čechy a Jeseníky, dnes už je ale klíšťová encefalitida přítomná ve všech krajích ČR. Proporce infekčních klíšťat ze všech přítomných v dané oblasti je všude přibližně stejná.

  • Změnil se k lepšímu

    CO podzim a zima, můžou být problémy s klíšťaty i tato roční období?

  • Host chatu

    Vzhledem k mírným zimám stoupá počet tzv. zimních případů klíšťové encefalitidy. Klíšťata musí v přírodě přezimovat v různém stádiu svého vývoje a pokud se oteplí nad 5-7 st. C, aktivují se. Majitelé domácích mazlíčků zaznamenali letos velký počet klíšťat v přírodě již v únoru. Letos bylo za první 3 měsíce hlášeno v ČR nejvíc případů klíšťové encefalitidy za posledních 5 let a to je sezóna teprve na začátku. O celkovém počtu nakažených však rozhodně hlavně počasí v průběhu léta a na podzim. To jsou hlavní sezóny, kdy počty postižených přibývají nejrychleji.

  • SK

    Jsou klíšťata vlastně v něčem užitečná?

  • Host chatu

    Klíště je ektoparazit, který není oblíbenou součástí potravinového řetězce jiných živočichů a ani se neúčastní pro přírodu prospěšných procesů jako např. opylování. Myslím si proto, že ani moc ne. Obešli bychom se klidně bez nich a to nejen pokud jde o lidský druh.

  • DENMARK

    Nejhorší důsledky klíšť, encefalitidy?

  • Host chatu

    Úplně nejhorší je úmrtí, u nás se bohužel vyskytují takové případy prakticky každoročně. Jinak nemoc způsobuje celou řadu postižení od hluchoty, slepoty, přes obrnu končetin, těžké deprese až po třes rukou. Lidem vezmou trvalé následky radost ze života, z dětí, vnoučat, ztratí své koníčky, nejsou soběstační a nemálo pacientů jsem slyšel říkat, že je život nebaví, že nesnáší toho člověka, který se z nich stal a že už nechtějí žít. Přitom stačí 2 dávky vakcíny a nic z toho nebude hrozit.

  • SOD

    Kdo je nejhohroženější napadení klíšťetem?

  • Host chatu

    Kdokoliv, kdo chodí do přírody, zejména pokud nepoužívá vhodné oblečení, jako dlouhé rukávy a kalhoty, ideální bledší barvy, pokrývku hlavy, a repelent, především pokud vstupuje do vyššího bylinného porostu, křovin, nebo ti, co nemají problém sednout a lehnou si přímo na trávu. Nutné je podívat se občas na oblečení, jestli po něm neleze klíště a samozřejmě když je to možné, zkontrolovat i pokožku. V riziku jsou i majitelé volně se pohybujících domácích mazlíčků, kteří mohou klíšťata přinést do bytu, domu nebo na zahradu.

  • DEN

    Jaká je v ČR prevece, osvěta a boj s klíšťaty? Co vše mimo encefalitidu klíšťata způsobují?

  • Host chatu

    Myslím, že už několik let se snažíme toto téma dost intenzivně komunikovat a musíme v tom nadále pokračovat. Počet případů je totiž u nás stále nejvyšší v celé Evropě a proočkovanost nedostatečná, na úrovni 24 %. Příkladem nám může být Rakousko, kde má alespoň jednu dávku vakcíny skoro 90 % populace a tomu odpovídají nízké počty nakažených v této zemi. Kromě klíšťové encefalitidy u nás klíšťata přenáší Lymeskou boreliózu, mnohem méně často potom anaplasmózu/ehrlichiózu, bartonelózu, babeziózu, nebo rickettsiózy. Boj proti klíšťatům musí být na individuální úrovni, celoplošná opatření proti těmto členovcům jsou značně problematická.

  • ANTI

    Co vlastně klíšťata z lidí mají za užitek, proč si vybrala právě je?

  • Host chatu

    Klíšťata postihují především zvířata a to všechny jejich stádia - larvy, nymfy i dospělci - podle své velikosti od nejmenších, např. hlodavců, po ty největší, např. vysokou. Samičky klíšťat potřebují sát krev, aby mohly založit další generaci, jedna samička položí až 2000 vajíček a na další generaci se tímto způsobem přenáší i virus klíšťové encefalitidy. Člověk je slepým článkem řetězce infekcí, z něhož se dál většinou nepřenáší. Klíšťatům je jedno, jestli sají krev na člověku nebo na zvířatech. Když se dobře nasají, mohou se změnit na vyšší vývojové stádium nebo v případě dospělých si pořídit potomky, jak jsem již zmínil. Výhodou přisátí na člověku je snad jen menší ochlupení v porovnání se zvířaty, díky čemu se dokážou klíšťata přisát rychleji.

  • jyrka

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jak se chránit nejen před encefalitidou, ale i boreliozou a zda je rozdíl v ochraně u dospělých a u dětí.
    A ještě jeden dotaz, proč došlo v poslední době k tak masivnímu rozšíření klíšťat?

  • Host chatu

    Dobrý den, ochrana proti oběma uvedeným nemocem je prakticky identická s tou výjimkou, že pro lidi existuje i specifická možnost ochrany očkováním proti klíšťové encefalitidě. Naopak, u zvířat je možná vakcinace proti lymeské borelióze. Ochrana je stejná u dětí i dospělých, již jsem zmínil vhodné oblečení, repelent, adekvátní chování v přírodě podle stupně aktivity klíšťat, kterou lze najít na každý den na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, kontrola oblečení i těla na klíšťata. Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí od 1 roku věku. K rozšíření klíšťat pomáhá počasí, mírné zimy, vysoká frekvence pohybu zvířat a člověka s domácími mazlíčky v rizikových oblastech. Faktorů je však mnoho. Obecně je složení fauny a flóry na našem území pro klíšťata příznivé, stejně jako klima i obliba obyvatel trávit čas v přírodě.

  • ANETA

    Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky očkování a u jakého procenta očkovaných se projeví?

  • Host chatu

    Dobrý den, my jsme jako síť center očkování a cestovní medicíny velmi přísní na skladování vakcín. Neočkujeme vakcíny přinesené pacienty, ale jen ty, které nám přiveze distributor chladícím vozem přímo do našich ordinací. Vakcíny by totiž měly být skladovány při teplotě od 2-8 st. C. I proto vidíme nežádoucí reakce velmi málo a spíše banálního charakteru. Pamatuji si před delší dobou omezenou pohyblivost ramena trvající asi týden u jedné z kolegyň, mírná bolestivost v místě vpichu nebo pár dní zvýšená únava je popisována pacienty obvykle velmi subjektivně a jako banální. I když aplikujeme tisíce dávek této vakcíny ročně, nežádoucí reakce popisované v SPC nevidíme. Studie před registrací produktu jsou v tomto ohledu hodně specifické a v příbalové informaci se objeví kde co. U každého člověka je však vždy nutné posoudit individuálně možné kontraindikace očkování, to je povinností očkujícího lékaře. V praxi jsou však extrémně vzácné, jedna na desítky tisíc očkovaných.

  • Radek

    Dobrý den. Proti encefalitidě fungují jen dvê vêci - očkování a nechození ven. Mám pravdu? Děkuji

  • Host chatu

    Vždy je nejlepší preventivní opatření kombinovat. Největší jistotu proti klíšťové encefalitidě sice skutečně dává vakcinace, proti jiným klíšťaty přenosným infekcím vyskytujícím se u nás však očkovat nelze. Ne každé klíště je infekční, na druhou stranu, čím víc člověk chodí do přírody nechráněný, tím je větší šance, že to své osudové klíště jednou potká. Všichni, kterým klíšťová encefalitida zkazila život by rádi vrátili čas a očkovat se nechali. Bohužel to nejde a šanci na prevenci mají jen ti ostatní. Není důvod k tomu, aby u nás bojovali s nemocí stovky lidí ročně, když existuje spolehlivá a dostupná prevence. Každý je ale zodpovědný za své zdraví sám, my můžeme jako lékaři poradit a sdílet naše zkušenosti u postižených pacientů.

  • JanaKapusta

    Dobrý den pane doktore,
    Zajímaly by mne možné vedlejší ůčinky tohoto očkování a jejich četnost oproti povinnému očkování ze zákona. Dcera,4 r. ,ačkoliv je zdravá, měla po každém povinném očkování neobvyklé přechodné neurologické reakce (oromandibulární dystonii), takže očkujeme jna lékařské doporučení jen hexu a to pod lékařským dohledem v nemocnici. Po těchto zážitcích mám pochopitelně z každého dalšího očkování strach a přiznám se, ve vší úctě k medicíně i k očkování,že už žádné nechci. Ovšem manžel si myslí, že bychom ji měli nechat proti encefalitidě očkovat. Myslíte, že je vhodné ji v tomto případě očkovat proti klíšťovce? Doporučení neurologa je neočkovat NMR vakcínu.

    Děkuji pěkně a přeji hezký den.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud chodíte často do přírody a neurolog nedoporučuje očkovat jen živé vakcíny typu MMR, vakcinace proti klíšťové encefalitidě by byla možná. Očkující lékař by si však musel nejdříve prostudovat kompletní dokumentaci a rozhodnout, jestli začátek očkování neposunout na později. To i podle frekvence expozice klíšťatům a rizikovosti lokalit, kde se pohybujete. Mohlo by to řešit i pracoviště, kde jste očkovali hexu, jen pro Váš klid a jistotu. Je nepochybné, že nemoc by mohla probíhat neporovnatelně hůř, než možné nežádoucí reakce. Jinak právě kvůli pacientům jako je Vaše dcera se musí udržet co nejvyšší proočkovanost vakcínou MMR, na úrovni 95 %, která zajišťuje kolektivní imunitu i těm, co očkovaní nemohou být. Taky Vám přeji hezký den a děkuji za dotaz.

  • Jana

    Dobrý den, mají se proti klíšťovce očkovat všichni? nebo je to hlavně pro děti?

  • Host chatu

    Riziko závažného průběhu a trvalých následků po klíšťové encefalitidě stoupá s věkem. První v pořadí by proto měli být očkováni prarodiče, následně rodiče a až potom děti. Je logické, že na zdraví našich děti jsme zaměřeni nejvíc, ale nezapomínejme ani na sebe, aby se o ně měl kdo postarat. Těžké případy se mohou vyskytnout v každém věku, ale v kombinaci s nízkou proočkovaností je v největším riziku populace nad 50 let. Přitom člověk nijak nemusel změnit svůj styl života, houbaří nebo rybaří na stejných místech, má pořád stejnou zahradu nebo chalupu, to akorát klíšťata se k nám dostávají pořád blíž.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov