Jak se poprat s plicními nemocemi? Odpovídala Hana Bartáková

Chat je uzavřený19.03.2015 14:00

Hana Bartáková.

Chřipka, zápal plic, tuberkulóza, rakovina plic... Plicní nemoci mají na svědomí vysokou invaliditu i úmrtnost. A jejich výskyt nadále stoupá… Jak jsme těmito nemocemi ohroženi, jak jim předcházet a jak se dají léčit? Na vaše dotazy odpovídala lékařka specializovaná na plicní nemoci MUDr. Hana Bartáková.

MUDr. Hana Bartáková vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, má atestace z vnitřního lékařství, z oboru tuberkulóza a respirační nemoci a z intenzivní medicíny. Za více jak dvacetiletou kariéru má za sebou několik zahraničních stáží a je absolventkou Fulbrightova  stipendia v USA. Pracovala jako odborná lékařka v oboru pneumologie na interní klinice, na lůžkovém oddělení Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny a od roku 2013 je vedoucí  lůžkového oddělení na Klinice tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Chat

  • Petr Rozlil

    Dobry den. Pani doktorko, mam otazku ktere prirodni prostredi je pro cloveka zdravejsi. Zit blizko oceanu (ne u more) nebo v horach s nadmorskou vyskou pres 3000 metru?

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně na tuto otázku odpovědět nelze. Kvalita každého prostředí vždy závisí i na dalších lokálních vlivech – dopravě, industrializaci, kvalitě místního ovzduší atd. Zejména ve vyšší nadmořské výšce je dále třeba mít na paměti, že nejsme na tyto podmínky zcela adaptováni, takže některým, jedincům zejména s přidruženými chorobami, může pobyt ve vysokých nadmořských výškách i přitížit.

  • SF

    Jak častý je dnes pneumotorax?

  • Host chatu

    Dobrý den, spontánní pneumothorax se může vyskytnout jak u zcela zdravé plíce, tak u plíce postižené chorobným procesem. Roční incidence těchto pneumothoraxů bývá dle statistik 15-30/100 tis. obyvatel. Kromě toho může pneumothorax vzniknout i v souvislosti s traumatem nebo i jako komplikace některých lékařských zákroků.

  • ANTIP

    Lékař mi sdělil po RTG že mám dost velké plíce a že se mu nevejdou do RTG, ale že je to dobře... Je to tak?

  • Host chatu

    Dobrý den, domnívám se, že problém vznikl nesprávnou technikou provedení rentgenového snímku – každé plíce lze osnímkovat celé. Váš lékař patrně na snímku neshledal žádný vážný důvod, pro který by snímek musel být opakován.

  • SK

    Kdysi jsem složil skladbu - Zemřel na plicním oddělení - promiňte mi off topic a morbiditu

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel i dnes pacienti na plicním oddělení někdy umírají.

  • NSanct

    Jak častá je plicní embolie?

  • Host chatu

    Dobrý den, statistiky uvádějí incidenci 60-70/100 tis. obyvatel ročně. Obecně je však riziko plicní embolie u jednotlivých jedinců různé a závisí na mnoha okolnostech – zejména na pohlaví, komorbiditách, užívaných lécích a genetické zátěži.

  • Helena

    Dobry den .Pani doktorko,muj manzel ma velke bolesti na plicich chodi k lekari ktery mu nic nedava ani jej poradne nevysetřil byl sice na rengene ale tam mu nic nenasli chtel aby jej poslal na vysetřeni do nemocnice ale stale se k tomu nema tak manžel šel k jinemu lekaři ale tam mu rekli že jej nemužou vzit protože už je u jineho lekaře a pojištovna by to neproplatila mužete mi poradit kde se ma manžel domoci toho aby se mu dostalo řadneho vyšetřeni .V noci nemuže spat a již shodil 3kila sice se domohl vyšetřeni na ct ale to pry muze byt i za pul roku nez na nej dojde řada podle duležitosti jak mu bylo řečeno.To ma trpet celou dobu?poradte nam kde se mame obratit aby se manzel vylečil ?

  • Host chatu

    Dobrý den, k původu bolestí u Vašeho manžela se lze na základě Vámi podaných informací jen velmi těžko vyjádřit. Plíce jako orgán nebolí, bolesti v oblasti hrudníku však mohou mít mnoho dalších příčin a do hrudníku se mohou promítat i bolesti, vycházející z jiných orgánů dutiny hrudní, břišní, zad… K řádnému objasnění obtíží Vašeho manžela je třeba pečlivé klinické vyšetření, na jehož základě může lékař rozhodnout o doplnění dalších vyšetřovacích metod. Pokud nejste s postupem Vašeho lékaře spokojen, máte možnost obrátit se na jiného lékaře – nárok na názor druhého lékaře stejné odbornosti má každý pacient.

  • J.M.

    Po prodělané chřipce a přetrvávajícím kašli, pocení, rýmě mi byla laboratorně indikována aktivní infekce chlamýdií pneumoniae IgM poz.
    Jsem 8 dní zaléčen ATB Fromilid. Jsem nakažlivý pro své okolí ?
    děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, po osmi dnech cílené ATB léčby je pacient považován za neinfekčního.

  • marek

    chopn - 2st.
    jake jsou moznosti lecby,aby se obstrukce dal nezhorsovala? dekuji

  • Host chatu

    Dobrý den, CHOPN je chronické onemocnění, které - pokud je již jednou přítomno - nelze zcela vyléčit, je však možné jeho průběh zpomalit, a to především dodržováním režimových zásad. Nejdůležitějším opatřením je úplné vyloučení expozice tabákovému kouři – tedy aktivně nekouřit a současně nebýt pasivním kuřákem. Dalším důležitým opatřením je pravidelná aerobní fyzická aktivita s posilováním dechových svalů a prevence respiračních infekcí. Dostupné léky zlepšující dlouhodobé či krátkodobé obtíže a kvalitu života, ale zhoršování plicních funkcí zcela zastavit nedokážou.

  • Stan Král

    A co bída a svarab kapitalismu , ty jsou méně nebezpečné než tubera ???

  • Host chatu

    Dobrý den, jako pneumolog mohu pouze konstatovat, že tuberkulóza je onemocněním velmi závažným. V roce 2013 na ni na celém světě zemřelo 1,5 milionu pacientů. Pokud jde o srovnání s „bídou a svrabem kapitalismu“, doporučuji Vám obrátit se spíše na sociologa či politologa.

  • Josef

    Přeji dobrý den, chtěl bych se zeptat jak velký význam přisuzujete při prevenci zápalu plic a zánětu průdušek lékům typu broncho-vaxom . Dík za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, podávání Broncho-Vaxomu může u indikovaných pacientů s recidivujícími respiračními infekty snížit jejich četnost, a tím i nutnost podávání antibiotik. O indikaci ve Vašem konkrétním případě se však jistě poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

  • Jiří

    Dobrý den,
    mám stejný dotaz jako Marek - chopn - 2st.
    jaké jsou možnosti léčby, aby se obstrukce dal nezhoršovala?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, odpověď viz výše u tazatele Marka.

  • Bonifác Nejezchleba

    Hezký den, paní doktorko. Zajímalo by mne, jaká je pravděpodobnost, že i když jsem kuřák, prožiji zdravý, dlouhý a plnohodnotný život? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na Vašem věku, délce kouření a množství vykouřených cigaret, Vašich přidružených chorobách, genetické predispozici a vnímavosti vůči škodlivým vlivům vnějšího prostředí (tedy i cigaret) a v neposlední řadě i na Vašem celkovém životním stylu. Některé z těchto faktorů můžete více či méně ovlivnit sám. Pokud jde o kouření, je jednoznačně prokázána jeho škodlivost v mnoha ohledech, proto Vám doporučuji kouření pokud možno co nejdříve ukončit.

  • Miroslav N.

    Dobrý den paní doktorko, jak jsem zahlédl na netu možnost se zeptat tak toho hned využívám.
    Mám takový problém dalo by se říci chronický, který mě trápí hlavně ráno a večer, těžko dostávám hlen z průdušek. Cítím, že mně tam vadí, nebo že je někde na půl cestě a musím ho dostat ven, proto , jak to nazvat, tomu pomáhám a přitom vyluzuji pazvuky. Když se mi to podaří tak cítím úlevu. Jsem veden na alergologii kvůli pylu z travin a dopracoval jsem to až na astma. Mohu, ale uvést, že v době pylu netrpím žádnými příznaky, beru flonidan přes toto období, akorát někdy opravdu někdy mám dýchací problémy, na to mám sprei. To zahlenění mě trápí neustále a někdy z toho mručení už jsem sám psychichi unavený nehledě na okolí. Nejlépe mně pomůže ACC, ale to nemohu brát průběžně. Podotýkám, že mi je sedmdesát roků a vím, že moje maminka měla s průduškama také problémy. Nedávno jsem byl na rentgenu a nic zvláštního nenašli. Dá se říci, že z plicního mně vyprovodili jako člověka bez viditelných problémů. Rád bych věděl jak na to, abych se toho zbavil. Moc vám děkuji za radu.

  • Host chatu

    Dobrý den, bez zevrubného klinického vyšetření se nelze k aktuálnímu problému vyjádřit. Příčina obtíží může vycházet i z jiného orgánového systému než z dýchacího. Obecně je dlouhodobá mukolytická léčba Vámi uváděným ACC možná, rozhodně je však nutné Váš konkrétní případ konzultovat s Vaším lékařem.

  • Monika Polak

    Dobrý den,
    Můj otec má prodělal tři plicní embolie.
    Může být toto prosím dědičné?

    Děkuji za odpoveď

  • Host chatu

    Dobrý den, dispozice k plicní embolii může, ale nemusí být geneticky podmíněna. Kromě genetických faktorů se na vzniku trombembolické nemoci velmi často podílí i další faktory – přidružené nemoci, imobilita, užívané léky apod.

  • Vladislav Novák

    Ještě před 17. lety jsem kouřil 80-100 cigaret denně. Pak se stal zázrak a já s pomocí žvýkaček nicorette přestal kouřit.
    Začal jsem kouřit už jako dítě a dohromady jsem kouřil asi 38 let. Nyní je mi 61 let. Až na občasnou dušnost při pohybu větší problémy nemám.
    Došlo za těch 17 let nekuřáctví k nějakému zásadnímu zdravotnímu zlepšení, nebo se jedná a nevratný stav?

  • Host chatu

    Dobrý den, je chvályhodné, že jste dokázal při této intenzitě kouření se svou závislostí skoncovat. Některá rizika se ukončením kouření jistě snížila – zejména riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vaše celková dosavadní kuřácká zátěž je však extrémní a dosažené riziko vzniku např. karcinomu plic tak zůstává i do budoucna vysoké.

  • Chosé Klicperka

    Dobrý den ,dá se nějak "vybruslit " z choroby CHOPN ?myslím tím ,přemoci ji či zastavit..Děkuji Pepík

  • Host chatu

    Dobrý den, odpověď viz výše u tazatele Marka.

  • Lucie J .

    Můj otec zemřel na rakovinu plic, existuje u mne tedy zvýšená pravděpodobnost tohoto onemocnění ? Děkuji .

  • Host chatu

    Dobý den, obecně takto odpovědět nelze. U karcinomu plic jsou za hlavní rizikové faktory považovány faktory prostředí, zejména kouření. Žádný jednoznačný genetický marker zvýšeného rizika konkrétně karcinomu plic zatím nebyl identifikován.

  • Anna

    Dobrý den, co se prosím děje s plícemi a na plících při počínající ledvinové nedostatečnosti a nefrotickém syndromu? Jsem velmi dušná při sebemenší námaze. RTG plic žádné městnání neukázal. Procházím nyní odbornými vyšetřeními, vč. objednané návštěvy nefroporadny. Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, příčinu Vaší dušnosti nelze bez bližších anamnestických dat, pečlivého klinického vyšetření a znalosti výsledků realizovaných pomocných vyšetření jednoznačně určit, nicméně potíže nemusí souviset primárně s plícemi. Příčinou mohou být také onemocnění jiných orgánových systémů.

  • Jirka

    Dobry den,
    pred 10 lety jsem v nevedomosti riznul flexou 6m eternitove krytiny, pouzil jsme jako ochranu pouze satek, nyni uz vim ze jako ochrana to bylo naprosto nedostatecne a take jsem se toho prachu parkrat nadychnul. Cela ta "prace" mi zabrala asi 15 minut - od te doby (ani predtim) jsem zadnou jinou zkusenost s azbestem nemel. Je mozne ze po tomto vykonu mohu ocekavat rakovinu plic (byl jsem velmi slaby kurak - 2-3 cigarety denne a i s tim jsem uz prestal) ci mezoteliom?

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně lze říci, že ke zvýšenému riziku vzniku Vámi uváděného karcinomu plic či mezoteliomu vede zpravidla dlouhodobá a opakovaná expozice azbestu. V kombinaci s kouřením se riziko zvyšuje. Přesnou míru rizika či pravděpodobnosti vzniku nádoru však u konkrétního člověka kvantifikovat nelze.

  • Jarek

    Dobry den,
    Pani doktorko jaky mate názor na to, ze pravidelne piti zeleneho caje muze snížit (nikoli vyloucit!!!!) riziko rakoviny plic jak u kuraku tak i u nekuraku? Cetl jsem o tom nedavno nejakou studii z roku 2010 kde se argumentovalo mimojine také tim, ze asiate, ac velci kuraci, mají obecne o dost nižší vyskyt rakoviny plic nez zapadni populace. Asi o tom budete vedet, referovala o tom také dost ceska media. A muze jako část prevence také slouzit pravidelna kazdodeni konzumace syrove zeleniny? udajne napr. cervena repa ma vyborne ucinky - tatinek mel z koureni rakovinu jazyka, nastesti se z toho dostal a v nemocnici mu doporucili konzumaci prave cervene repy. Samozrejme ze nejlepší a zakladni prevence je nekourit .
    Dekuji a preji hezky den

  • Host chatu

    Dobrý den, o této studii informace nemám, nemohu se k ní tedy relevantně vyjádřit. Obecněji se dá předpokládat, že Vámi zmíněné pozitivní působení zeleného čaje a syrové zeleniny souvisí s obsahem antioxidantů v těchto potravinách. Jsou však také k dispozici studie, které dosud tradičně zmiňovaný protektivní efekt antioxidantů v prevenci nádorových onemocnění zpochybňují.

  • Jitka

    Paní doktorko, mohou mít na CT zjištěné zvětšené uzliny v mezihrudí vliv na zhoršení dýchání, na dýchavičnost? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, zvětšené uzliny v mezihrudí jsou jistě varovným nálezem, který je třeba podrobně dovyšetřit. Některé choroby spojené s přítomností zvětšených uzlin mohou dušnost způsobovat.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov