Jak se správně připravit na detoxikaci? Odpovídala Marie Vilánková

Chat je uzavřený11.04.2019 16:00

Marie Vilánková.

Chystáte se na jarní očistu? Může vám pomoci od různých nemocí, alergií a nedostatku energie? Jak se na detoxikaci správně připravit? Jak správně detoxikovat? Je vhodná řízená detoxikace? Jak vám řízená detoxikace může hlouběji pomoci? A jak vám může ulehčit snahu v cestě za zdravým tělem a duchem? Jaké zdravotní problémy vám pomůže detoxikace odhalit a vyléčit? Poradíme vám, jak s detoxikací začít, na co se soustředit, čemu se vyhnout a čím naopak vaši snahu podpořit. Ptejte se Marie Vilánkové. Host odpovídá ve čtvrtek 11. dubna od 16.00.

Mgr. Marie Vilánková, spolumajitelka společnosti Joalis a autorka diagnostického softwaru EAM set, badatelka v oboru teorie informační medicíny a lektorka řízené a kontrolované deotoxikace organismu. Kromě publikační, přednáškové a organizační činnosti se věnuje výzkumu v oblasti teorie informace ke vztahu k lidskému organismu. Loni na podzim vydala knihu o možnostech léčby člověka dodáním informací jeho buněčným strukturám. Kniha Léčba informací patří k TOP 10 nejprodávanějším na trhu.

Chat

  • Tereza

    Dobrý den, paní Vilánková,

    jak jste se dostala k léčbě informací? Je vaše kniha psaná i pro začátečníky s touto tématikou? Kde všude je kniha k dostání? Lze zakoupit i online?

    Děkuji za odpověď,

    Tereza

  • Host chatu

    dobrý den, k informační medicíně, alternativním postupům v přístupu ke zdraví mne doslova přivedl osud. Po vystudování MFF UK jsem začala programovat systémy pro zpracování dat a dostala jsem se do firmy, která se tímto oborem zajímala. Pracuji už v ní 20 let a myšlenka léčby informací a praktické zkušenosti mne nadchly. Začala jsem se o obor do hloubky zajímat, hledat souvislosti. řada věcí se mi propojila se znalostmi z informatiky a kniha je výsledkem 20 ti leté práce a zkušeností. Psala jsem ji co nejjednodušeji, aby složité téma bylo uchopitelné i pro naprosté laiky a podle ohlasů věřím, že se mne to povedlo. kniha se nechá koupit ve většině knihkupectví, eshopech s knihami. Je vydaná i elektronicky do čteček knih apod.

  • Klára

    Dobrý den,

    chystám se na očistu, tělo mi to asi trochu naznačuje. Mám už několik týdnů popraskané koutky, což se mi normálně neděje. Co byste mi doporučila? Upravit stravu? Nějaké čaje? Bylinky?

    Díky!

    Klára

  • Host chatu

    Dobrý den, popraskané koutky většinu ukazují, že nemáme úplně v pořádku mikrobiom střeva a trávicího traktu. Říká se, že popraskané koutky jsou způsobeny nedostatkem vitaminů, to spolu ale úzce souvisí, protože zdravý mikrobiom kromě pomoci s trávením nám vyrábí celou řadu vitamínů. POrušený mikrobiom má vliv nejen na špatné trávení, zpracování vitaminů, ale prakticky ovlivňuje i všechny sliznice trávicího traktu, včetně úst. Může stát i za problémy s kazivostí zubu, parodontózou apod. Doporučila bych upravit stravu - jsou to notoricky známá doporučení - ovoce, zelenina... Já bych k tomu spíš dodala, že bych se snažila získat zeleninu z domácích zdrojů, vyrostlou na skutečné půdě, protože jen ta může být zdrojem prospěšných půdních bakterií.

  • DIS

    Je podle Vás nutné aby každý dělal ten "jarní detox"?

  • Host chatu

    Ne, to rozhodně nutné není. Každý si je za svůj život a za své zdraví odpovědný sám. Z mého pohledu by proces tzv. detoxikace, ale spíše očišťování měl probíhat neustále. není to ale jen zbavování se toxinů, škodlivých látek, ale úzce to souvisí s životním postojem. měli bychom se zbavovat i emočních toxinů, negativních vzorců chování, který nám život ztěžují. Souvisí s tím i různé křivdy, nevyřešené problémy v rodinách apod. jarní detox má jednu velkou výhodu. Naše příroda i náš organismus je cyklický a střídají se různá období. Období jara je obdobím nového počátku a je pro očistu na všech úrovních ideální. I Velikonoce, navázané na staré pohanské svátky, pálení čarodějnic, Hromnice apod, to vše v sobě nese symboliku očištění. Takže nutné to není, ale ideální to je.

  • DIS

    Jsou nějaké nevýhody jarního detoxu?

  • Host chatu

    Obecně nevýhody detoxikace mohou být krátkodobé zhoršení chronických problémů a možná i krátkodobě oslabená imunita, která může vést k akutní nákaze. Je to logické, bezpečně uložené toxiny (např. v tukových tkáních, vazivu v kloubech) se dávají do pohybu, putují do lymfy, krve a jsou vylučovány. Zároveň se s tím mohou i aktivovat infekce, tak imunita je trochu ve stresu. většinou ale problémy trvají pár dní a pak se organismus naopak cítí mnohem lépe.

  • DIS

    V čem je jarní detox specifický?

  • Host chatu

    Již jsem o tom psala níže - jaro je ideální, protože v přírodě je to začátek nového cyklu. Zároveň podle pentagramu tomuto období vládne princip jater. Není zde dostatek prostoru vysvětlovat, co přesně princip jater-dřeva znamená, ale tento princip ovlivňuje jednak samotná játra a orgány jim podřízené podle čínské medicíny - vazivo, šlachy, oči... ale také emoci agresivitu. na fyziologické úrovni jsou játra klíčová pro metabolismus, přirozenou imunitu a vylučují a degradují toxiny rozpustné v tucích. Z hlediska samotné detoxikace je ideální játry detoxikaci začínat a později přijde pak na řadu slezina, ledviny, plíce. Začínat na jaře játry je ideální, protože je to v souladu s rytmem přírody a většinou je tak proces ideálnější než třeba v jiném ročním období.

  • Petr

    Dobrý den, paní Vilankova, je metoda očisty těla vhodná i pri cukrovce? Musím dodržovat nějaký zvláštní režim? Dekuji za odpověď. Petr.

  • Host chatu

    Dobrý de, ano metoda vhodná je při obou typech cukrovky. samozřejmě zvlášť u I. typu problém nevyřeší, ale může výrazně pomoci v tom, aby nedocházelo k dalšímu poškozování organismu porušeným metabolismem cukrů, často zároveň je narušen i tukový metabolismus. samozřejmě je třeba doporučovat léčebné postupy nařízené lékařem včetně dietních opatření, které doporučujete. U cukrovky II. typu lze kombinací cílené detoxikace, vhodné stravy a dostatkem pohybu často úplně znormalizovat hladiny cukrů a tuků. U diabetu je nutná cílená detoxikace tukové tkáně, která je hormonálním orgánem a toxiny v ní narušují hormonálně řízený metabolismus a i příjem potravy.

  • Alena

    Dobrý den, chtěla bych začít s detoxikaci, ale nemám s ní zatím žádné zkušenosti. Vždy na jaře piji bylinkové čaje a dávám si i postni kůru, chtěla bych jít ale trochu víc do hloubky. Inspirovala mě Vaše kniha. Ptám se Vás, co mám udělat? Naordinovat si kůru sama? Zajít k terapeutovi? Dekuji za odpověď i za to, děláte. Alena

  • Host chatu

    Dobrý den, já si myslím, že terapeut je pro Vás ideální. I přes dodržování zdravého životního stylu dochází k zadržování některých typů toxinů. velmi to souvisí s emocemi a každý má svoje slabé místo někde jinde. Na to je pak výborný terapeut, který dokáže pomocí diagnostiky zjistit, s čím máte problém, často to bývají nejen toxiny v pravém slova smyslu, tedy jedy, ale spíše různé chronické mikroorganismy, které nezpůsobují akutní problémy, ale dlouhodobě mohou škoditt

  • Zuzana

    Dobrý den, posledních pár let se mi dělají obličeji pigmentové skvrny a žádné krémy nefungují. Myslíte, že by pomohla očista a nějaké bylinky?

    Děkuji,

    Zuzla

  • Host chatu

    Dobrý den, pigmentové skvrny jsou částečně dané geneticky, velmi je ale ovlivňuje stav jater, někdy také plic, hormonální systém, některé toxiny. Za skvrnami na kůži mohou stát i chronické záněty kůže způsobené mikroorganismy včetně třeba borrelie. Obecně u problémů, které mohou být způsobeny celou řadou příčin, je pro efektivní řešení diagnostika nezbytná a i to často bývá běh na dlouhou trať. Očista by mohla pomoci, zkusila bych bylinky na játra na hormonální systém - ostropestřec, kontryhel apod.

  • Katka

    Jak dlouho by měla očista ideálně probíhat? Jak často by se měla opakovat?

    Děkuji,
    Katka

  • Host chatu

    Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět, protože je to velmi individuální. Každý z nás se neustále detoxikuje, zbavuje škodlivin, jinak bychom zemřeli. Stačí si představit, co se děje, když třeba přestanou pracovat ledviny. Toxiny se začnou akumulovat, když jsou určité tkáně a orgány ve stresu a stažení. Velmi souvisí s emočními vzorci, strach způsobuje kumulaci úplně jiných toxinů, do jiných orgánů, než třeba smutek. Ideální detoxikace by měla být taková, že kromě odstranění "hmotných" škodlivin, se opravili naše životní programy a vše v těle pracovalo, tak jak má. Kdo to dokáže, tak by detoxikaci nemusel vůbec potřebovat. ale ideálu dosáhne málokdo, opravdu, je to velmi individuální. Já třeba u svých dětí preparáty používám jen při nějakých problémech, sama u sebe tak nasadím nějakou kúru cca 3-4x do roka, samozřejmě se snažím žít, tak co "hlásám", tedy i dobře jíst a hýbat se....

  • MORTAR

    Není lepší žít radši předtím zdravě a pak není nutný jakýkoliv detox?

  • Host chatu

    Ano, je lepší žít zdravě. ale jak jsem psala níže, kumulace toxinů souvisí s emočními vzorci, které nám generují negativní emoce a stres. V dnešní společnosti se málokdo dokáže těmto emočně-psychyckým programům, které generují psychickou nepohodu vyhnout. Zdraví není jen otázka stravy. znám plno nemocných lidí, kteří jedí předpisově. jenže třeba neustále prožívají strach, tím blokují imunitu a jsou ohroženi možná více, než ti, kteří jídlo neřeší a žijí s radostí.

  • Jity

    Dobrý den, paní Vilánková,

    co byste doporučila na nastartování metabolismu na jaře? Mám pár kilo navíc, na jaře jsem unavená a špatně spím.

    Děkuji za odpověď a přeji Vám pěkné jarní dny.

  • Host chatu

    Dobrý den, doporučila bych Vám, co jsem teď "naordinovala" sobě. Po porodu 4. potomka a dvouletém kojení mám také metabolismus "zpomalený". Snažím se více hýbat, bez toho to opravdu nejde. dřív jsem hodně běhala, ale už jsem na to nějak zestárla a cítím, že mnohem lépe mi dělá chůze v přírodě, používám jako boty "ponožky na ven". velmi se mi to osvědčilo v těhotenství, protože člověk při rychlé chůzi naboso drží tělo ideálně. pak praktikuju to, že se snažím jíst naposledy v 6 a ideálně zeleninu a nějaké bílkoviny. ráno pravidelně snídám )ovesné vločky, semínka apod.) K obědu jím normální jídlo, většinou je to stejně dost zeleniny, abych neměla pocity strádání, tak klidně kousek hořké čokolády apod. vyzkoušela jsem všechno možné, po posledním porodu je to jediné, co mi funguje. K tomu užívám preparát na slezinu, která výrazně ovlivňuje metabolismus.

  • Matylda

    Dobrý den, paní Vilánková,

    ráda bych se Vás zeptala na názor na tzv. jogínské detoxy, kdy se nejí vůbec nic a pijí se jen bylinné čaje a voda.

    Předem moc děkuji za odpověď,

    S pozdravy, Matylda

  • Host chatu

    Dobrý den, za sebe musím říct, že i když na sebe dokážu být přísná, tak při nasazení, které mám, bych to nezvládla víc než 1-2 dny. Já jsem hodně rezervovaná k extrémnějším směrům stravování, včetně dlohodobé RAW stravy. Jídlo je prostředkem k životu a nemělo by se stávat zdrojem stresu. Určitě půsty jsou důležité, zvlášť ty krátkodobější, ale u většiny lidí je problém, že mají málo svalové hmoty a pak po půstech jí mají ještě méně a díky nedostatku pohybu si ji zpátky nevybudují a na zdraví (a i imunitu)to má velmi negativní důsledky.

  • Jana

    Dobrý den, paní Vilánková,

    každé jaro cítím velikou únavu. Je i přes tento stav dobré detoxikovat tělo např. kopřivou? Nemohu si přitížit? Nebo je to naopak a po detoxikaci nebudu tak unavená?
    Děkuji Vám za odpověď.
    Jana

  • Host chatu

    Přitížit si určitě nemůžete. teď je vhodná nejen kopřiva, ale třeba i pampeliška a další rašící byliny. Únavu můžete cítit z nedostatku vitaminu, včetně D. Mně pomáhá vyhledávat slunce, najdu si závětrný kout, vysvléknu se a úplně cítím, jak slunce tělu prospívá.

  • Alice

    Dobrý den,
    o detoxikace se píše dnes a denně všude. Chápu její užitečnost pro organismus, ale jak poznám, co vlastně mám detoxikovat já a moje tělo ?
    přece nejsme všichni stejní..
    děkujiza odpověď
    Alice

  • Host chatu

    Dobrý den, ano to máte pravdu, všichni nejsme stejní a každý potřebuje úplně něco jiného. Školím terapeuty, kteří používají různé diagnostické postupy, aby rozpoznali, kdy je v těle problém a s čím a na co se zaměřit. opravdová detoxikace informační medicínou není rozhodně to samé jako "detox ala jarní dieta". je to poměrně složitý proces, který přes imunitu očišťuje konkrétní tkáně od konkrétních toxinů

  • Radek

    Dobrý den. Dle mého soudu detoxikace organismu, tak jak si ji většina lidí představuje, neexistuje. Lze jen podpořit metabolismus, ale zbavit se veškerého nepořádku z těla či vlastně buňek nelze. To bychom měli vyřešenou nesmrtelnost - buňky stárnou a v nich se hromadí toxické látky. Vyčistíme je a bude nám hej! Nevěřím, že to jde.

  • Host chatu

    Samozřejmě, že detoxikace, regenerace v těle neustále probíhá. máte pravdu, že odsstranit všechny toxiny do poslední molekuly v těle nelze. jenže třeba chemické látky tělo poškozují nejen na tělesné úrovni, ale i na energoinformační. Třeba chemická látka působí jako hormonální rušič, aktivuje receptory na buňkách, a to informační medicínou a detoxikací řešit lze. Lze naučit organismus, aby chemikálii rozpoznal a přestal na ni informačně reagovat a začal ji vylučovat. Podobně je to třeba s mikroorganismy, které nejen poškozují buňky, ale sami vytváří informace ve formě různých chemických látek, které ovlivňují řízení imunity, například blokují produkci protilátek. POkud se v detoxikaci zaměří na odstranění ložisek těchto mikroorganismů tak to má výrazný dopad nejen na zdravotní stav, ale i na psychiku.

  • Věra

    Dobrý den. Mám na obličeji problém s pletí.Pleť mi rudne v oblasti nosu a tváří,je citlivá na kosmetiku,kožní si neví rady. Pomohl by detox i na tento problém a jak ho provádět?

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že by Vám detoxikace mohla pomoci. Většinou je příčinou nějaká imunopatologie , která způsobuje chronický zánět kůže.

  • Jani

    Dobrý den, p. Vilánková,
    čtu Vaši knihu, je naprosto perfektní, skvěle napsaná. S detoxikací mám zkušenosti, užívám přes rok kapičky od Joalisu, jsem s nimi nadmíru spokojená. Chci se zeptat, jak dostat tělo opět do normy po léčbě antibiotiky? Měla jsem zánět průdušek a brala 7dni antibiotika, samozřejmě k tomu jsem užívala a stále užívám probiotika ( budu je brát několik týdnů ještě). Mimojiné, mám chronický zánět tlustého střeva, takže bych potřebovala svou střevní mikroflóru dát opět do kupy po léčbě antibiotiky. Ve Vaši knize píšete o antibiotikách, víme, že dokážou nadělat více škody než užitku. Jak mám dát svou střevní mikroflóru opět do pořádku?
    Děkuji Vám moc za odpověď.
    Jana

  • Host chatu

    Dobrý den, moc děkuju, jsem ráda, že se Vám kniha líbila. Po léčbě antibiotiky je třeba znovuobsadit trávicí trakt různými typy bakterií. Platí jednoduchá rovnice - čím více druhů, tím je organismus zdravější. rozhodně to není jen problematika laktobacillů a bifidobakterií. je třeba znovu bakterie ze stravy "nasbírat" - znamená to, jíst různé druhy zeleniny a ovoce. Bohužel to, co se prodává v obchodech často opravdovou zem "nevidělo", je třeba se zaměřit na to, co třeba můžete natrhat sama , nejlépe "přímo ze zahrádky" i přímo z přírody. Ideální jsou kvašené produkty, kysané zelí, kefír, některé sýry apod. Zároveň je třeba vyhýbat se potravinové chemii. Ta se přidává do jídla, aby se zabránilo množení patogenů. Potraviny s konzervanty pak ve střevu ničí právě různé druhy bakterií, které potřebujeme.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov